Eurowizja 2022: Kiedy zaczynają się próby? Kto poprowadzi Ceremonię Otwarcia? Jaka będzie tematyka konkursu? • Ukraina weźmie udział w Eurowizji – znamy plany Kalush Orchestra

Eurowizja pod znakiem pokoju. Włosi z numerem 9.

🇮🇹 W ramach spotkania szefów delegacji w Turynie odbyło się dziś losowanie pozycji startowej dla Włoch, kraju-organizatora Eurowizji 2022. Mahmood i Blanco zaśpiewają „Brividi” w pierwszej połowie stawki finału – z numerem dziewiątym. Duet jest jednym z faworytów konkursu, a w zakładach bukmacherskich ma 16% szans na wygraną i przegrywa tylko z Ukrainą (35%). Zazwyczaj ustalenia i informacje przekazywane podczas spotkania delegacji nie są w pełni przekazywane publicznie, ale telewizja RAI ogłosiła, że tematem przewodnim konkursu w maju będzie pokój i to on znajdzie się w centrum uwagi podczas występów dodatkowych i nie tylko. Tematyka ma oczywiście związek z aktualną wojną we wschodniej Europie, która dotyczy całego kontynentu i świata. Na razie nie wiadomo kto wystąpi w Interval czy Opening Acts, jak wyglądać będą pocztówki i jaki jest planowany scenariusz show. Dziś rozpoczęła się budowa sceny Eurowizji 2022 i konstrukcji, jakie są potrzebne do prawidłowego przebiegu konkursu. Będą to dwa duże obiekty połączone ze sobą 50-metrowym mostem. Włosi muszą dostosować kompleks PalaOlimpico w Turynie na potrzeby konkursu, m.in. stworzyć tam Centrum Prasowe i Delegation Bubble.

Kto poprowadzi Ceremonię Otwarcia?

🇮🇹 Pojawiły się też pierwsze pogłoski o Ceremonii Otwarcia Eurowizji 2022. Na błękitnym dywanie (kolor dedykowany głównemu sponsorowi konkursu) Europę przywitać mają Gabriele Corsi i Carolina Di Domenico, chociaż mówi się też o Cristiano Malgioglio, Mario Acampie czy Laurze Carusino. Gabriele Corsi miał prowadzić Ceremonię losowania półfinałów w styczniu, jednak z powodu choroby został zastąpiony przez Mario Acampę. Corsi znany jest m.in. z komentowania Eurowizji dla widzów stacji RAI. W tym roku zrobi to z Cristiano Malgioglio. Carolina Di Domenico przeprowadziła (wraz z Mario) losowanie półfinałów, a w kraju znana jest jako prezenterka telewizyjna. Laura Carusino z kolei to komentatorka Eurowizji Junior dla RaiGulp. Tegoroczna ceremonia otwarcia odbędzie się w niedzielę, 8 maja i transmitowana będzie przez Eurovision.tv, platformę RaiPlay oraz RaiRadio2. Tradycyjnie po tym, jak wszyscy uczestnicy przejdą przez błękitny dywan, odbędzie się specjalna zamknięta impreza dla członków delegacji i oficjalne powitanie wszystkich w Turynie przez władze miasta oraz organizatorów (EBU/RAI). Próby techniczne do konkursu ruszą 30 kwietnia. Krystian Ochman swoją pierwszą próbę będzie mieć 3 maja (wtorek).

Eurowizja: Ukraina zdalnie czy na żywo?

🇺🇦 Ukraina weźmie udział w Eurowizji 2022 zgodnie z planem – nadawca UA:Pershyi dostarczył organizatorom wszystkie niezbędne materiały potrzebne do rejestracji utworu „Stefania” grupy Kalush Orchestra. Do tej pory Ukraińcom nie udało się jeszcze nagrać live-on-tape, ale planują zrobić to niedługo. Ze względu na inwazję Rosji, miejscem nagrań nie będzie Kijów, a miasto bliżej polskiej granicy, gdzie sytuacja jest bezpieczniejsza. Źródła ukraińskie donoszą, że Kalush Orchestra pojawi się w Turynie na żywo dopiero w momencie, gdy Ukraina zwycięży wojnę. W przeciwnym razie wykorzystany będzie materiał z live-on-tape. Muzycy z Kalush Orchestra są aktualnie zaangażowani w wojnę na różnych frontach – KylymMen walczy w stolicy w obronie terytorialnej, z kolei Oleg Psyuk organizuje w Ivano-Frankivsku akcje wolontariuszy i pomoc humanitarną. „Przede wszystkim ważne, żebyśmy wszyscy byli zdrowi i przeżyli wojnę oraz pokonali wroga. Dodatkowo myślimy, że powinniśmy zająć na Eurowizji 2022 pierwsze miejsce by pokazać całemu światu, że Ukraińcy są nie tylko silnym, ale też utalentowanym narodem” – mówią reprezentanci kraju w rozmowie z „Segodnya”.

Zaskakująca zmiana w superfinale Islandii

🇮🇸 Znamy dokładne wyniki preselekcji Islandii. W pierwszym półfinale Sigga, Beta i Elin zdecydowanie wygrały zdobywając ponad 10,7 tys. głosów od widzów. Drugie miejsce zajął Stefan Oli, pokonując duet Amarosis tylko o 11 głosów! On zebrał ich 7017, a oni 7006. Zapewne stąd decyzja o przyznaniu duetowi „dzikiej karty”. Najsłabiej w tej rundzie wypadł Haffi Haff (4,8 tys.). Drugi półfinał to zwycięstwo Reykjavíkurdætur (aż 13,1 tys. głosów), a z drugiego miejsca awansowała Katla (5,3 tys.). Najniższy wynik zanotowała Hanna Mia i The Astrotourists (3197 głosów). Faworytem jurorów w finale były Reykjavíkurdætur, które za „Turn this around” dostały od komisji prawie 25% głosów. Wygrały też televoting z wynikiem 33% głosów. Drugie miejsce w obu głosowaniach zajęło trio złożone z sióstr Ey – 23% głosów od jury i 31% od widzów. Obie piosenki zyskały więc zdecydowaną przewagę nad pozostałymi – najsłabiej w I rundzie finału wypadła Katla, która zajęła 5. miejsce, chociaż u jurorów była trzecia, jednak dostała najmniej głosów publiczności. W superfinale, gdy dodano głosy z pierwszej rundy do głosów widzów (już bez jury) z drugiej rundy okazało się, że na ostatniej prostej Sigga, Beta i Elin przegoniły Córki Reykjaviku stosunkiem głosów 53% do 47%. Telewizja RUV to kolejny dobry przykład transparentności w głosowaniu preselekcyjnym. Wcześniej dokładne wyniki zaprezentowano m.in. w Ukrainie, Litwie, Chorwacji, Macedonii czy Serbii.

Trwa głosowanie w finale HOLFESTIVALEN – wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły TUTAJ.

źródło: Eurovision.tv, EurofestivalNews, Eurovoix, Pravda.com.ua, Interfax, Wikipedia, RUV, fot.: @mahmood

%d blogerów lubi to: