Eurowizja 2022 coraz bliżej! Dziś zarejestrowano utwory na konkurs • Malta z nową piosenką, Izrael po revampie • Kto i kiedy wystąpi podczas imprez przedeurowizyjnych? • Jakie plebiscyty czekają czytelników Dziennika Eurowizyjnego?

Eurowizja: Koniec selekcji utworów! Teraz trzeba je zgłosić

Dziś w Turynie rozpoczęło się spotkanie szefów delegacji, które kończy sezon selekcyjny w Europie. Dziś przedstawiciele 40 krajów dostarczają do EBU i telewizji RAI materiały dotyczące wybranych reprezentantów, to jest ich piosenki, teledyski/nagrania, biografie, zdjęcia i teksty utworów. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z obowiązkiem publikacji już dziś wszystkich piosenek – nadawcy mają pełne prawo zrobić to później (Armenia planuje premierę dopiero 19 marca). Szefom delegacji przedstawione będą też kolejne szczegóły dotyczące organizacji Eurowizji 2022, które na razie nie ujrzą jeszcze światła dziennego (m.in. plany dotyczące Interval i Opening Acts). Część przygotowanych materiałów dziś już pojawiła się online – m.in. są to teledyski do piosenek z Izraela (i do nowej wersji) czy Hiszpanii. 🇲🇹 Znamy też nowy utwór Maltypotwierdziły się wcześniejsze spekulacje i Emma Muscat zamiast „Out of sight” wykona „I am what I am” napisane przez Szwedów. Chociaż nie jest to uznawane za sprawiedliwe wobec innych uczestników selekcji to jednak każdy nadawca ma pełne prawo wybrać reprezentanta i piosenkę w jaki tylko sposób chce, może też dokonać potrzebnych zmian byle tylko do 14 marca zdążyć zarejestrować swój wybór. Oficjalnie na ten moment znamy 38 z 40 piosenek. Poza Armenią czekamy też na Azerbejdżan. Kraje Kaukazu zazwyczaj publikują utwory jako ostatnie, jeśli dokonuje się tam wyborów wewnętrznych co związane może być z taktyką nadawcy – najpierw sprawdzić co wybierze Europa i później wskazać taki utwór, który wypełni lukę np. w gatunkach muzycznych stawki.

WRS wystąpi na wszystkich imprezach przed Eurowizją

🇷🇴 Reprezentant Rumunii – WRS – planuje odwiedzić wszystkie imprezy promocyjne przed Eurowizją. 🇪🇸 Zacznie już 26 marca w Barcelonie, gdzie takie wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy. Stolica Katalonii ugości także przedstawicieli Malty, Łotwy, Litwy, San Marino, Czarnogóry, Hiszpanii, Czech czy Albanii, ale lista nie jest jeszcze zamknięta. Organizatorzy zapowiadają występy 20 kandydatów do tegorocznego Grand Prix. Bilety (1300 sztuk) zostały już wyprzedane, a do Barcelony mają przyjechać fani z 14 krajów Europy. 🇬🇧 Pierwszą imprezą, podczas której usłyszymy Krystiana Ochmana będzie „London Eurovision Party”, które odbędzie się 3 kwietnia w Hard Rock Hotel. Zaśpiewają też reprezentanci Belgii, Niemiec, Łotwy, Chorwacji, Litwy, Czarnogóry, Czech, Bułgarii i Irlandii, a także m.in. Aidan z Malty czy James Newman z Wielkiej Brytanii. Ostatnia partia biletów trafi do sprzedaży 18 marca o 10:00 czasu lokalnego. 🇮🇱 WRS niejako zdradził, że w tym roku wraca też impreza w Tel-Awiwie – „Israel Calling” ma być wydarzeniem promującym nie tylko Eurowizję, ale też sam kraj, stąd trwać będzie aż cztery dni – od 5 do 8 kwietnia. 🇳🇱 Najstarsze tego typu wydarzenie planowane jest na 9 kwietnia – będzie to „Eurovision in Concert” w Amsterdamie. Zaśpiewają wokaliści z tegorocznej stawki – z Hiszpanii, Finlandii, Chorwacji, Malty, Litwy, Bułgarii, Irlandii, Belgii, Albanii i Polski – z pewnością lista się znacznie wydłuży. Bilety nadal są dostępne na TicketMaster.nl. Na koniec Madryt i PrePartyES w dniach 15-16 kwietnia. Będą tam reprezentanci Finlandii, Litwy, Serbii, Łotwy, Chorwacji, Polski, Czarnogóry czy Czech, a także wiele innych zaproszonych gwiazd. Co prawda nie wszystkie imprezy będą miały swój oficjalny stream internetowy, ale i tak warto być uważnym w dniach, gdy są organizowane, bo z pewnością pojawi się wtedy mnóstwo wywiadów i relacji na Instagramie. Takie imprezy to także okazja dla uczestników Eurowizji 2022 by się poznać i zintegrować. Pełen terminarz wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja: Jakie plebiscyty na Dzienniku przed majem?

W tym roku nie odbędzie się głosowanie na „najgorszy” strój Eurowizji – tzw. nagroda im. Barbary Dex. Organizatorzy po wielu latach (głosowanie odbywa się od 1997 roku) postanowili anulować plebiscyt ze względu na zbyt negatywny oddźwięk – wszak wybierano ten „najgorszy” strój co nie jest zbyt „miłą” nagrodą, a uczestnicy wolą o niej nie wspominać. Portal Songfestival.be, który przejął inicjatywę od House of Eurovision zaproponuje wkrótce nową formułę plebiscytu z nową nazwą – w ten sposób fani będą mogli uhonorować najbardziej oryginalny i nietuzinkowy strój z konkursu. Organizatorzy zapraszają wszystkich do stworzenia nowej nazwy plebiscytu – swoje pomysły przekazywać można TUTAJ. Po sezonie selekcyjnym także Dziennik Eurowizyjny wchodzi w okres plebiscytów! Zaczniemy od Rejected Song Contest, w ramach którego wybierzemy najlepszą piosenkę spośród odrzuconych w finałach narodowych. Pod nową nazwą wróci też plebiscyt, w którym fani przyznają nagrody uczestnikom ESC, ale też organizatorom selekcji czy nadawcom publicznym w wielu kategoriach. To tutaj głosować będziemy także na Miss i Mistera Eurowizji. Oczywiście nie zabraknie głównego plebiscytu przedeurowizyjnego – „Nasz Faworyt”, który także w tym roku ma wybrać naszą ulubioną piosenkę. Trwa też zgłaszanie swoich tez związanych ze spekulacjami co do wyników Eurowizji – często fani są bardzo pewni swoich przewidywań, ale rzadko kiedy jest czas (i pamięć) by się do nich odnieść i porównać ze stanem faktycznym, dlatego w tym roku Dziennik Eurowizyjny to zrobi! Do 17 marca zbieramy Wasze spekulacje TUTAJ. Pojawi się też specjalny konkurs, w którym czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego, a zwłaszcza członkowie grupy na Facebooku będą mogli wytypować kolejność startową półfinałów. Szczegóły podane będą wkrótce!

Eurowizja: Ukraina nadal faworytem bukmacherów

20 marca w Łodzi odbędzie się koncert charytatywny „Razem z Ukrainą”, którego organizatorem jest TVN, a dochód ze zbiórki przekazany będzie Polskiej Akcji Humanitarnej, która prowadzi szeroko zakrojone działania pomocowe Ukraińcom. W Atlas Arenie wystąpią m.in. Tina Karol (Ukraina 2006), Jerry Heil (jedna z uczestniczek selekcji „Vydbir”), a także Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Anita Lipnicka, Kayah czy Natalia Przybysz (KE 2004). Koncert jest biletowany, a dodatkowo będzie też transmitowany – 20 marca o 20:00 na TVN i w Player. Bilety trafiły do sprzedaży 11 marca. Takie inicjatywy tworzone są w wielu krajach. W Polsce jeden z nich zorganizowała Telewizja Polska, a w innych krajach odbyły się one m.in. w Rumunii, Niemczech, Litwie, Łotwie czy Estonii, często występowały tam gwiazdy związane z Eurowizją i preselekcjami. Ukraina jest nadal faworytem Eurowizji 2022, a grupa Kalush Orchestra ma 32% szans na wygraną, co jednak budzi kontrowersje, gdyż wielu fanów uważa, że wynika to z sytuacji, w jakiej ten kraj się znalazł. Drugie miejsce w zestawieniu mają Włosi (17%), a trzecie Szwecja (8%). Polska utrzymuje się na 6. miejscu (3% szans na wygraną). W aplikacji My Eurovision Scoreboard prowadzi Hiszpania (60,2 tys. głosów), druga jest Szwecja (58 tys.), a trzecie Włochy (52 tys.). Polska znajduje się na wysokim, siódmym miejscu z 31,5 tys. głosów, pokonując m.in. Grecję, Francję, Norwegię czy Ukrainę. U bukmacherów najmniejsze szanse na wygraną mają Słowenia czy Macedonia, z kolei u fanów doły szorują Bułgaria i Gruzja.

Trwa głosowanie w finale HOLFESTIVALEN – wybierz najlepszą polską premierę lutego! Szczegóły TUTAJ.

Przypominamy, że co tydzień w czwartek prezentujemy Wam nowe podcasty na temat Eurowizji! Najnowszy odcinek znajduje się na Spotify, Apple i Google Podcasts oraz na YouTube!

Źródło: EBU, RAI, Eurovoix, Eurovision.tv, YouTube, Instagram, SongFestival.be, TVN, inf. własne, fot.: @chanelterrero

%d blogerów lubi to: