Eurowizja pamięta zmiany piosenek po preselekcjach. Czy w tym roku dokona tego Malta? • Premiera utworu z Austrii • Kiedy revamp Izraela?

Eurowizja: Jak zmieniano piosenki w ostatniej chwili?

Wczoraj na swoim InstaStory Emma Muscat (fot.) zasugerowała, że może dojść do zmiany utworu maltańskiego na Eurowizję. Jej „Out of sight” wygrało finał preselekcji na Malcie, jednak piosenka nie cieszy się zbyt wielką popularnością, co może nie podobać się nadawcy publicznemu, który od lat bezskutecznie próbuje wygrać konkurs. Plotki na temat zmiany piosenki pojawiły się wśród fanów już wcześniej i nie powodują wielkiego zdziwienia. W najnowszej historii Eurowizji do podmiany piosenek po preselekcjach dochodziło parokrotnie, zarówno ze względu na widzimisię nadawcy czy wykonawcy lub z powodu niezadowolenia z dokonanego wyboru albo kwestii prawnych. Przez problemy z prawami autorskimi wycofać trzeba było m.in. piosenki „Kismet” (Bułgaria 2013) czy „Diell” (Albania 2015) z kolei niezadowolenie opinii społecznej doprowadziło do anulacji całych preselekcji narodowych na Ukrainie w 2010 roku (do Oslo jechać miał utwór Vasyla Lazarovicha pt. „I love you„), a piosenki zmieniono też we Francji (w 2006 Virginie planowo wykonać miała „Vous c’est nous„) czy w Macedonii 2013 (pierwotnie Esma i Lozano zaśpiewać mieli piosenkę „Imperija„). Rekordzistą w kwestii zmian piosenek jest Białoruś. W 2005 roku Angelica Agurbash zaśpiewać miała w Kijowie „Boys & Girls” z którym wygrała selekcje, jednak utwór zmieniono na „Love me tonight” za sprawą wpływów Filipa Kirkorowa. W 2010 grupa 3+2 wysłana była do Oslo z „Far away„, ale piosenkę wymieniono na „Butterflies”. W 2013 Alyona Lanskaya wygrała finał narodowy z „Rhythm of love” ale przeczuwano, że zmieni utwór i tak też się stało. Do Malmo pojechała z „Solayoh”.

Eurowizja: EBU nie będzie reagować na decyzje nadawców

🇲🇹 Na Malcie piosenkę zmieniono raz – stało się to w 2016 roku gdy Ira Losco wygrała finał narodowy dzięki utworowi „Chameleon”. Był do wynik jednogłośny – najwięcej punktów od jury i widzów. Zaraz po finale wokalistka zaczęła mówić o tym, że jest gotowa zaśpiewać co innego, by zwiększyć szanse swojego kraju na wygraną. Okazało się, że jest to zgodne z regulaminem preselekcji – zwycięski utwór może być częściowo zmodyfikowany lub całkowicie wymieniony. Po ponad pół miesiącu niepewności telewizja PBS ogłosiła, że międzynarodowe jury dokona wyboru wewnętrznego nowej piosenki – zaprezentowano im 10 propozycji w tym nową wersję „Chameleona”. Miesiąc później ujawniono, że Ira w Sztokholmie zaśpiewa „Walk on water”. Czy takie zmiany są zgodne z zasadami Eurowizji? Regulamin Europejskiej Unii Nadawców pozostawia telewizjom całkowitą dowolność w formule wyboru artysty i utworu a należy jedynie trzymać się reguł eurowizyjnych w kwestii daty wydania czy czasu trwania. EBU nie ingeruje w wyniki poszczególnych finałów, nie zwraca uwagi na np. manipulacje wynikami czy preselekcje przeprowadzone w niesprawiedliwy sposób. Ważne jest tylko to, by do odpowiedniego terminu (w tym roku datą graniczną jest 14 marca) telewizja uczestnicząca w ESC dostarczyła komplet dokumentów i materiałów dotyczących wskazanego utworu.

Oficjalna premiera utworu Austrii

🇦🇹 Już o 7:40 rano austriackie radio premierowo zagra eurowizyjne „Halo” LUM!X-a i Pii Marii. Piosenkę usłyszymy w audycji „O3-Wecker”, gdzie gościem będzie sam DJ. O 8:50 stacja ORF2 pokaże teledysk do utworu w ramach programu „Guten Morgen Osterreich”. Z kolei o 20:03 w programie „Hallo Osterreich” LUM!X i Pia Maria będą gośćmi u Andi’ego Knolla, eurowizyjnego komentatora. „Halo” pojawiło się w sieci już jakiś czas temu, jednak nie w całości. Pełna wersja zaczęła krążyć po sieci od czwartku, a dopiero dziś nastąpi jej oficjalna premiera. Według LUM!X-a jest to utwór o powrocie – powrocie do życia po lockdownie, powrocie do imprezowania, wizyt w klubach czy powrocie do zabawy. Pia Maria mówi, że „Halo” to utwór o sile, a sama piosenka ładuje ludziom baterie. „To jeden z tych utworów który sprawia, że czujesz, że możesz wszystko” – dodaje. Czy Austria będzie mogła z „Halo” zrobić wszystko? Po ostatnich sukcesach – 1. miejscu w 2014 i 3. miejscu w 2018 Austria niespecjalnie dobrze radzi sobie w konkursie. Dwa podejścia z 2019 i 2021 zakończyły się w półfinałach, bez kwalifikacji, a ostatnio uczestnicy składający się z DJ’a i wokalisty nie radzili sobie na Eurowizji dość dobrze.

Eurowizja: Krystian Ochman zmieni brzmienie „River”?

Nowa wersja piosenki „I.M” Michaela Ben Davida z Izraela pojawi się w Internecie 14 marca chociaż EuroMix.co.il informuje, że zmiany dotyczą głównie jakości dźwięku i produkcji – tekst i melodia pozostają takie same. Wraz z nową wersją pojawi się też klip, który Michael niedawno kręcił. Zmianom (chociaż lekkim) poddano już w tym roku piosenki z Macedonii, Czech i Mołdawii, a spore modyfikacje przeszła piosenka „SekretRoneli Hajati z Albanii. Dojdzie też na pewno do skrócenia włoskiego „Brividi„, które w oryginale trwa o 19 sekund za dużo, jednak taka wersja pojawi się zapewne dopiero w momencie premiery oficjalnej składanki Eurowizji 2022. W Polsce nie ma raczej tradycji „revampowania” piosenek, chociaż pojawiały się pewne zmiany. Eurowizyjna wersja „Pali się” grupy Tulia została przerobiona tak, by dodać tam język angielski. To samo stało się z hitem „My SłowianieDonatana i Cleo. Najwięcej modyfikacji i różnych wersji powstało przy piosence „Follow my heart” grupy Ich Troje. Krystian Ochman nie będzie raczej nic zmieniał w „River”. Wokalista i jego team skupiają się na przygotowaniach występu, który zachwyci w maju Europę.

Nasz najnowszy odcinek podcastu (o zakazach na Eurowizji) znajdziecie już także na YouTube! Oczywiście 8. odcinek do odsłuchu też na Spotify, Apple i Google Podcasts! Zapraszamy do słuchania!

Źródło: Wikipedia, Diggiloo Trash, Instagram, Eurovoix, ORF, O3, EuroMix, inf. własne, fot.: @emmamuscat_official

%d blogerów lubi to: