Eurowizja 2022: Posłuchaj piosenek z Belgii, Grecji i Wielkiej Brytanii • Zobacz klip do „Circles” z Macedonii • Nowy odcinek podcastu Dziennika Eurowizyjnego!

Eurowizja: Belgia z utworem, Azerbejdżan z kompozytorami

🇧🇪 Kolejny dzień premier piosenek wybranych na Eurowizję 2022 wewnętrznie. Dziś rano odbyła się oficjalna publikacja „Miss You” reprezentanta Belgii – Jeremie’go Makiese. Wokalista z kongijskimi korzeniami był pierwszym ogłoszonym uczestnikiem Eurowizji w Turynie, a swój utwór pokazał jako jeden z ostatnich. Zwycięzca „The Voice” został wskazany przez komisję stacji RTBF, a piosenkę wykona w całości po angielsku co znaczy, że najpewniej w Turynie zabraknie utworów w języku…francuskim, chociaż aż dwie piosenki w tym języku zajęły w 2021 miejsce w czołowej trójce. Należy przypomnieć, że sama Francja postawiła w tym roku na utwór po bretońsku. Jeremie zaśpiewa w drugim półfinale, gdzie do pełnego składu brakuje nam tylko dwóch piosenek – z Azerbejdżanu i Szwecji. 🇦🇿 Wiemy, że telewizja Ictimai wybrała balladę, a Nadir Rustamli zaśpiewa utwór napisany przez Thomasa Stengaarda i Andreasa Stone Johanssena. Są to szwedzcy autorzy dobrze znani z Eurowizji. Thomas stał m.in. za „El Diablo” czy „Adrenaliną”, z kolei Johansson przygotowywał np. „Too late for love”. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

Grecja publikuje utwór! Czy wygra Eurowizję?

🇬🇷 Na balladę stawia też w tym roku Grecja. Reprezentantką kraju została Amanda Tenfjord, która jest współautorką propozycji „Die Together” opowiadającej o końcu długiego związku. Utwór już wcześniej krążył po sieci w wersji demo, jednak dopiero dziś zaprezentowano go w pełnej okazałości i z teledyskiem. Opinie są bardzo pozytywne, a Grecja jest teraz w ścisłej czołówce zakładów bukmacherskich i daje się jej 5% szans na wygraną. Więcej mają tylko Szwecja, Włochy i Ukraina. Wokalistka zaśpiewa w drugiej połowie pierwszego półfinału, a do skompletowania tej rundy brakuje nam jeszcze reprezentantów z Portugalii i Islandii (wyboru dokonają 12 marca podczas selekcji) i Armenii – potwierdzenie wcześniejszych plotek nastąpi zapewne w niedzielę 13 marca. Co ciekawe, pierwsza połowa pierwszego półfinału jest najbardziej zróżnicowana językowo. Mamy tam piosenki zaśpiewane w całości po litewsku, rumuńsku, holendersku, słoweńsku i ukraińsku, a także miks językowy z Albanii. Najmniej atrakcyjnie jest w drugiej połowie drugiego półfinału – wszystkie utwory (w tym Polska) śpiewane są po angielsku (i pewnie Szwecja nie zrobi tu odstępstwa), a jedynie Rumunia wplata powtarzalne frazy po hiszpańsku.

Sam Ryder domyka stawkę Big5

🇬🇧 Potwierdziły się informacje z Wysp. Wielką Brytanię reprezentować będzie gwiazda TikToka – Sam Ryder, który wykona utwór „Space Man”. Wskazano go wewnętrznie dzięki współpracy wytwórni TaP Music z BBC. Długowłosy wokalista urodził się w 1989 roku w Essex. Karierę muzyczną rozpoczął w 2009 jako gitarzysta paru grup. W marcu 2020 (podczas lockdownu) założył TikToka i zaczął prezentować tam swoje covery znanych utworów. Do końca 2020 roku stał się najchętniej obserwowanych artystą UK na tej platformie co doprowadziło go do kontraktu z Parlophone i TaP Music. Do tej pory wydał jedną EP-kę („The Sun’s Gonna Rise”) i parę singli. Zestaw pięciu piosenek z krajów Big5 jest kompletny. W tym roku mamy tam dwa utwory po angielsku (Wielka Brytania i Niemcy), jeden po włosku (Włochy), jeden po bretońsku (Francja) i mieszanka hiszpańsko-angielska w wykonaniu Chanel. Wielka Brytania w ostatnich latach radziła sobie na Eurowizji fatalnie. Aż pięć razy zajęła ostatnie miejsce, a osiągnęła to wszystko w tym wieku. Dodatkowo od momentu wprowadzenia dwóch półfinałów kraj aż osiem razy zajął miejsce poza czołową dwudziestką, a tylko raz był w top10! Czy jest szansa, że w tym roku wróci do łask dzięki niezliczonej rzeszy fanów Sama na TikToku? Może jest to dobra metoda! Wielka Brytania zajmuje aktualnie 5. miejsce w notowaniach bukmacherskich.

Macedończycy nagrali klip i live-on-tape

Co dalej? W piątek oficjalna premiera utworu „Halo” duetu z Austrii. Lum!x i Pia Maria nie stanowią już jednak niespodzianki, gdyż połowa piosenki trafiła do sieci znacznie wcześniej. Kto wie, może już jutro zaprezentowany będzie utwór z Azerbejdżanu? A może pojawią się nowe klipy? 🇲🇰 Dziś telewizja macedońska pokazała teledysk do nowej wersji „Circles” Andrei. Wokalistka przechadza się po różnych miejscach stolicy kraju, a wielu fanów starało się doszukać istotnych zmian w brzmieniu utworu. Niestety, revamp chyba nie zwiększył szans Macedonii. Aktualnie zajmuje ona przedostatnie miejsce w notowaniach bukmacherskich. Gorzej wypada tylko Słowenia. Co ciekawe, ekipa MRT opublikowała na Instagramie 20-sekundowy fragment występu Andrei podczas live on tape, który nagrała w niedzielę w Belgradzie. Do tej pory pokazywanie czegokolwiek co związane jest z występami zapasowymi było zakazane przez EBU. Wszystkie delegacje zobowiązane są do przygotowania takich nagrań na wypadek, gdyby reprezentant nie mógł pojawić się w Turynie osobiście (głównie z powodu izolacji). Część reprezentacji swoje LoT nagrywa zaraz po preselekcjach korzystając z tej samej sceny.

NOWY ODCINEK PODCASTU: Zakaz na Eurowizji

Zapraszamy do wysłuchania nowego odcinka podcastu Dziennika Eurowizyjnego! Tym razem opowiadamy o zakazach, jakie znajdziemy w regulaminie Konkursu Piosenki Eurowizji. Dlaczego na scenę nie można wprowadzać zwierząt, dlaczego jest ograniczenie do sześciu osób, co z treściami politycznymi? O tym wszystkim Maciej Błażewicz rozmawia z Natalią Kowalczyk przytaczając ok. 70 przykładów utworów eurowizyjnych i nie tylko! Pełną playlistę piosenek znajdziecie pod playerem! Pamiętajcie, że podcast znajdziecie też na Apple i Google Podcasts, a w piątek pojawi się na YouTube! Wasze sugestie i komentarze dotyczące podcastu możecie wysyłać na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: RTBF, Eurovoix, Wikipedia, ERT, EurovisionFun, BBC, Wiwibloggs, MRT, YouTube, Instagram, inf. własne, fot.: @samhairwolfryder

%d blogerów lubi to: