Eurowizja 2021: Znamy kolejne gwiazdy specjalne i typowania bukmacherskie co do finalistów! • TIX chciał zrezygnować z Eurowizji? • Sara Egwu-James kandydatką na JESC?

Wiemy już, jaki występ realizowany był niedawno na Moście Erasmusa w Rotterdamie 🇳🇱. Dziś ogłoszono, że jedną z atrakcji finału Eurowizji 2021 będzie projekt specjalny „Music Binds Us”, w ramach którego wystąpią znany DJ Afrojack, Glennis Grace (ESC 2005), Wulf i orkiestra muzyki klasycznej. Celem takiego Interval Act jest połączenie muzyki klasycznej z taneczną, tym samym pokazanie tego, co Holandia ma najlepszego. Część Interval Act pokazana będzie z odtworzenia, bo została wcześniej nagrana, a druga część odbędzie się już na żywo wprost ze sceny w Ahoy Arenie.

Muzyka łączy, zwłaszcza teraz. Nasi DJ’e zazwyczaj podróżowali po całym wiecie by łączyć się ze swoją publicznością, jednak teraz wygląda to zupełnie inaczej. Poprzez ten występ chcemy wysłać dobrą energię z Rotterdamu do Europy i ponownie się połączyć. Nie tylko z widzami, ale też połączyć dwa unikatowe style muzyczne: słynną holenderską scenę dance oraz brzmienia muzyki klasycznej

Gerben Bakker (Head of the Show)

Bakker cieszy się, że podczas Eurowizji organizatorzy będą mogli pokazać najlepsze, co Holandia ma do zoaferowania – nie chodzi tylko o Afrojacka, ale też o czołowe talenty wokalne kraju – Wulfa i Glennis. Specjalny film, który powstał na potrzeby występu, został zrealizowany przez Tima Oliehoeka, jednego z najlepszych reżyserów w kraju. Chociaż producenci coraz więcej nam zdradzają to i tak jeszcze czeka nas parę niespodzianek w kwestii line-up gości specjalnych Eurowizji 2021. Na razie wiemy, że pojawią się Duncan Laurence (zwycięzca ESC 2019), poprzedni zwycięzcy konkursu (np. Sandra Kim czy Helena Paparizou), a także Eefje de Visser, Redo, Ahmad Joudeh czy Dez Maarsen. Podczas finałowej parady flag muzykę serwować nam będzie DJ Pieter Gabriel.

Bukmacherzy: Które kraje wejdą do finału Eurowizji?

Pojawiły się już notowania bukmacherskie dotyczące krajów, które awansują do finału Eurowizji 2021. W pierwszej grupie największe szanse (91%) ma Malta 🇲🇹, druga jest Szwecja 🇸🇪 (87%), a trzeci Cypr 🇨🇾 (86%). W top5 aktualnie także Litwa 🇱🇹 z Azerbejdżanem 🇦🇿 (odpowiednio 83% i 73%). Spore szanse na sukces mają też reprezentanci Ukrainy 🇺🇦, Rumunii 🇷🇴 i Rosji 🇷🇺 (po 72%), Norwegii 🇳🇴 (71%) i Chorwacji 🇭🇷 (65%). Pierwsza „pod kreską” jest Belgia 🇧🇪, której daje się 58%. Zaskakująco nisko typuje się Australię 🇦🇺, która w zestawieniu ma 14. miejsce z 35% szans. Najniżej jest Macedonia 🇲🇰 – 21%. W półfinale drugim faworytem jest Szwajcaria 🇨🇭 z rezultatem 89%. Druga Bułgaria 🇧🇬 (85%), a trzecia Islandia 🇮🇸 (82%). Top5 domykają Grecja 🇬🇷 z Finlandią 🇫🇮 (po 91%). 77% mają Mołdawia 🇲🇩 i San Marino 🇸🇲, 63% Serbia 🇷🇸, 58% Albania 🇦🇱, a 56% Austria 🇦🇹. Polska 🇵🇱 zajmuje 11. miejsce z typowaniem 48%. Czechy 🇨🇿 i Łotwa 🇱🇻 mają jedynie 33%, a najmniejsze szanse daje się Gruzji 🇬🇪 (24%). Typowania dla Polski są mało optymistyczne, ale i spodziewane, bo „The Ride” nie jest faworytem. Oczywiście zestawienia mogą jeszcze ulegać sporym zmianom, a wiele czynników może mieć wpływ na taką a nie inną ocenę. Polska już dawno przestała być „pewniakiem” do awansu, bo od 2018 roku nie udało nam się wejść do finału. W głównym zestawieniu, gdzie obstawia się zwycięzcę, Polska zajmuje dopiero 33. miejsce, pomiędzy Łotwą, a Hiszpanią. Tylko sześć państw ma mniejsze od nas szanse na zdobycie w tym roku Grand Prix.

Najnowsze zestawienie MOST STREAMED przygotowane przez Grega, polskiego fana Eurowizji

Eurowizja: TIX chciał się wycofać?

Przygotowania do Eurowizji 2021 trwają. Hurricane z Serbii🇷🇸 wystąpią na scenie same, bez towarzystwa innych osób. W Rotterdamie planują wykorzystać dwie sceny – główną i boczną. Samodzielnie na scenie pojawi się też reprezentantka Irlandii – Lesley Roy 🇮🇪. Zapowiada jednak, że razem z twórcą występu – Fredrikiem Rydmanem, zaprezentować ma coś, czego widzowie na Eurowizji ponoć jeszcze nie widzieli. Rydman ma już na koncie eurowizyjny triumf – to on był pomysłodawcą występu Mansa Zelmerlowa z 2015 roku. Blas Canto 🇪🇸 przygotowuje gratkę dla fanów – angielską wersję „Voy a quedarme”, która pojawi się niebawem pod tytułem „I’ll stay”. Nagrywany jest do niej specjalny klip. Tymczasem Norweg TIX 🇳🇴 (fot.) zdradził, że po publikacji swojego preselekcyjnego utworu otrzymał tak dużo negatywnego feedbacku, że miał ochotę zrezygnować z udziału w Melodi Grand Prix. Dodał, że nie były to zwykle opinie o piosenek, ale głównie o nim samym. „Ludzie pisali, że nie zasłużyłem na to, by być w MGP” – wspomina w wywiadzie dla NRK. Zmienił jednak zdanie, gdy dostał spore wsparcie lokalnej publiczności w Norwegii, która zresztą przyznała mu w finale pierwsze miejsce. Symbolem tej decyzji jest wielka kostka do gry, którą miał na sobie podczas występu w finale. W ten sposób chce pokazać krytykom, że mimo tak wielu negatywnych komentarzy on wciąż jest na scenie.

Eurowizja Junior: Kto z Polski?

Tradycyjnie niektórzy nadawcy już teraz reagują na zapytania portali eurowizyjnych i informują, że nie wezmą udziału w Eurowizji Junior. Nadawca NRK z Norwegii 🇳🇴 nie planuje powrotu, a ostatni raz pojawił się w konkursie w 2005 roku. Teraz skupia się głównie na Melodi Grand Prix Junior, które w tym roku odbędzie się 29 maja. Kolejny raz debiutu odmawia telewizja fińska YLE 🇫🇮. Czy w stawce konkursu pojawią się nasi południowi sąsiedzi – Słowacy 🇸🇰? Telewizja RTVS ponoć jeszcze się nad tym zastanawia. Warto wspomnieć, że Słowacy mieli pojawić się już w 2003 i byli na wstępnej liście uczestników, jednak później z tego pomysłu zrezygnowali. Na ten moment siedem państw wstępnie potwierdziło udzial w Eurowizji Junior, ale można dodać i ósmy – Polskę. Jak wiemy, od tego roku TVP ma osobne ekipy od dwóch muzycznych konkursów. Szefową delegacji krajowej na Eurowizji Junior we Francji będzie Marta Piekarska, która jest też członkiem Grupy Referencyjnej JESC. Reżyserem występu będzie Konrad Smuga. Najpewniej nowego przedstawiciela wybierzemy w ramach kolejnej edycji preselekcji połączonych z talent show „Szansa na Sukces”, ale to się oczywiście może jeszcze zmienić. Już 10 kwietnia finał czwartej edycji „The Voice Kids”, gdzie fani Eurowizji najczęściej szukają potencjalnego kandydata na konkurs. W kontekście JESC mówi się przede wszystkim o Sarze Egwu-James z grupy Tomsona i Barona. Do tej pory tylko raz reprezentowała nas zwyciężczyni „The Voice Kids” – Roksana Węgiel. Kolejni triumfatory – AniKa i Marcin – w ogóle nie startowali w „Szansie na Sukces”.

Źródło: Eurovision.tv, Eurovision World, RTS, Eurovoix, Eurofestivales, Wikipedia, inf. własne, fot.: TIX (Norway 2021) — NRK / JULIA MARIE NAGLESTAD

%d blogerów lubi to: