W czwartek rusza Eesti Laul! Gdzie oglądać? • W Chorwacji nadal gorąco po Dorze • Kto wystąpi gościnnie na Eurowizji 2021?

Już w czwartek pierwszy półfinał preselekcji estońskich „Eesti Laul 2021” . W konkursie uczestniczyć będzie 12 kandydatów, a stawką jest sześć miejsc w finale. Podobnie jak w poprzednich latach najpierw poznamy czterech finalistów wybranych w pierwszej rundzie głosowania (televoting + jury), a pozostali będą poddani ponownemu głosowaniu, ale już tylko przez widzów. To oni wskażą dwóch dodatkowych finalistów z tej grupy. O finał walczą byli reprezentanci Estonii – Tanja (ESC 2014), Koit Toome (ESC 1998 i 2017) oraz Ivo Linna (ESC 1996), ale oczywiście stawka jest znacznie bardziej różnorodna. Wystąpią m.in. wokalista z Mauritiusu Hans Nayna (fot.), znany kompozytor młodego pokolenia i youtuber Andrei Zevakin czy finalistka selekcji z 2016 roku Ketter Orav (Kea). Według bukmacherów największe szanse na awans mają w czwartek Koit Toome, Egert Milder, Ivo & Robert Linnea z Supernovą czy Andrei Zevakin z Pluuto. Najmniejsze szanse na sukces ma Kristin Kalnapenk. Gościem czwartkowego półfinału będzie Elina Born, reprezentantka Estonii z 2015 roku. Zaśpiewać ma z Beebiloust i Villemdrillem. Prowadzącymi Eesti Laul 2021 są Grete Kuld i Tonis Niinemets, a konkurs odbędzie się bez udziału publiczności. Podobnie jak ostatnio półfinał będzie podzielony na dwie części. Pierwsza (prezentacja utworów) ruszy o 18:30 czasu polskiego i potrwa do 20:00. Druga (wyniki) wystartuje o 20:30 (czasu polskiego) i zakończy się ok 21:15. Eesti Laul śledzić można na żywo w Internecie poprzez stronę dostępną TUTAJ i wybór odpowiedniego programu z paska u góry (w momencie rozpoczęcia transmisji).

🇭🇷 Chorwackich brudów ciąg dalszy

Na jaw wychodzą kolejne kontrowersje związane z sobotnim finałem preselekcji chorwackich Dora 2021. Manuela Brunović, siostra Bernardy napisała na Facebooku, że ekipie niewidomej wokalistki szefowa delegacji, Ursula Tolj wprost powiedziała, że wyjazd do Opatiji będzie tylko wycieczką, a Bernarda na pewno nie wygra preselekcji bo HRT wpisało ją na … „czarną listę”. Manuela zgadza się ze wszystkimi oskarżeniami, jakie w stronę nadawcy skierowała wcześniej Nina Kraljić i potwierdza, że numer do głosowania na Bernardę miał być zablokowany. Co gorsza, ponoć w trakcie próby jurorskiej wokalistce nie działał odsłuch. O dziwo jednak, w głosowaniu jurorów wypadła znacznie lepiej niż w televotingu. Do tych informacji szybko odniosła się wspomniana szefowa delegacji, która przyznała, że w emocjach ludzie mogą mówić różne rzeczy, ale nie toleruje gdy ktoś kłamie, a tak miało być w tej sytuacji. Dodała, że nie miała żadnego kontaktu z firmą organizującą głosowanie widzów ani z jurorami, a także członkowie komisji nie wiedzieli jakie są pełne składy jurorskie. Ursula Tolj nie miała wpływu na to, kto w danej komisji się znajdzie. Zdementowała też wcześniejsze informacje, jakoby HRT zakupiło system audiotele na 10 tys. głosów równocześnie – Tolj mówi, że taki system przyjąć mógł ich aż 100 tys. w ciągu 10 minut głosowania. Potwierdza to również firma organizująca audiotele/sms – według jej przedstawiciela, w trakcie finału nie doszło do żadnych problemów z głosowaniem. Tymczasem portal Index.hr podaje, że powrót Albiny do rodzinnego Splitu był niezwykłym wydarzeniem. Reprezentantkę Chorwacji mieszkańcy Splitu powitali racami, brawami i klaksonami. Wokalistka szybko pochwaliła się tym gorącym powitaniem na swoich mediach społecznościowych.

🇳🇱 Eurowizja 2021: Znamy gości Opening Act

Wokalistka i autorka piosenek Eefje de Visser oraz tancerz breakdance Redouan Ait Chitt (Redo) otworzą II półfinał Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Redo to doceniany w Holandii i na świecie tancerz, występował m.in. dla holenderskiej rodziny królewskiej. Jest też mówcą motywacyjnym i żywym przykładem na to, że niepełnosprawność nie jest przeszkodzą w osiąganiu sukcesów. W swoim eurowizyjnym występie skupi się na tańcu i osobistej historii. Na scenie towarzyszyć mu będzie Eefje, zwyciężczyni „Grote Prijs van Nederand” z 2009 roku, która do tej pory wydała już cztery albumy. Aktualnie pracuje z Ericiem van Tijnem, dyrektorem muzycznym ESC 2021, nad angielskojęzycznym albumem. „Chcemy pokazać w trakcie Eurowizji najlepsze holenderskie talenty – takie jak Redo czy Eefje. Każdy, kto występuje na naszej scenie, ma swoją własną historię. Tematem przewijającym się przez wszystkie trzy części konkursu są elastyczność, zdolność do adaptacji, co jest teraz jeszcze bardziej aktualne. Jest to też temat, który świetnie pasuje do życia Redo” – tłumaczy Gerben Bakker z ekipy organizatorów. Innym gościnnym występem w trakcie Eurowizji 2021 ma być medley zwycięzców konkursu sprzed lat. Nie znamy jeszcze wszystkich Opening i Interval Acts, ale wiemy, że mają być skupione na eurowizyjnych lub holenderskich gwiazdach, bez zapraszania kogokolwiek z zewnątrz, jak np. Justina Timberlake’a czy Madonny.

Co nowego w Macedonii, Bułgarii i Finlandii?

W tym tygodniu nagrywany jest utwór macedoński „Here I Stand” Vasila 🇲🇰. Jak już wcześniej podawano, piosenka nagrana będzie przy udziale orkiestry w Skopje, dziecięcego chóru z Chicago 🇺🇸 i pianisty z Toronto 🇨🇦. Chociaż te miasta są od siebie odległe, to jednak wiążą się mocno z samym Vasilem, który teraz mieszka w Macedonii, ale wiele lat przebywał w Kanadzie, a do chicagowskiego chóru sam uczęszczał. Najpewniej premiera utworu wraz z klipem odbędzie się dopiero w marcu. Wczoraj poznaliśmy czwarty już potencjalny utwór eurowizyjny Victorii z Bułgarii 🇧🇬 – „Phantom Pain„. Reprezentantka kraju napisała go razem z Heleną Larsson i Oliverem Bjorkvallem. Dziś pora na piąty utwór, który opublikowany będzie o 19:00. Przedostatnią propozycją jest „The Funeral Song”. O tym, że w Opening Act fińskiego UMK zaśpiewają Erika i Antti już wiemy, a teraz pojawiła się informacja, że gościem specjalnym Interval Act jest grupa Haloo Helsinki 🇫🇮. Popularny zespół powstał w 2006 roku i do tej pory wydał sześć hitowych płyt, z czego trzy były numerem jeden lokalnych list przebojów. Sobotni występ będzie pierwszym od 2018, gdy zespół zawiesił działalność.

Źródło: ETV.ee, Wikipedia, Index.hr, Eurovision.tv, Eurovoix, BNT, fot.: @hansnayna.official

%d blogerów lubi to: