Eurowizja 2021: Kto z Polski do Rotterdamu? • Znamy pierwsze wyniki z Tallina! • Sześć piosenek z Bułgarii • Polacy w jury UMK

Znamy wyniki pierwszego półfinału w Estonii 🇪🇪. W pierwszej rundzie, gdzie decydowali jurorzy wraz z widzami, do finału dopuszczono Karla Killinga, Egerta Mildera, Koita Toome oraz Ivo Linnę z Robertem Linną i Supernovą. Pozostali kandydaci wzięli udział w swoistej dogrywce, a widzowie wybrali do finału Hansa Naynę i Andreia Zevakina z Pluuto. Tym samym z szansą reprezentowania Estonii pożegnali się m.in. Tanja, Tuuli Rand czy głośna formacja Wiiralt. Drugi półfinał obejrzymy już w sobotę, a wtedy o awans walczyć będą m.in. Uku Suviste, ubiegłoroczny zwycięzca Eesti Laul. Przystojny wokalista zaśpiewa tym razem „The lucky one”, napisane przez tych samych autorów co „What love is”. Jego konkurencję stanowić będą m.in. Juri Pootsmann (ESC 2016), Suured tudrukud czy Rahel. Wielki finał z udziałem 12 wykonawców odbędzie się 6 marca w Tallinie. Rok temu Uku Suviste zdecydowanie wygrał preselekcje i superfinał, zdobywając aż 68% głosów. Drugie miejsce miał Jaagup Tuisk, a trzecie duet Anett x Fredi. Czy w tym roku Uku powtórzy ten wyczyn? Czas pokaże!

🇧🇬 Wszystkie piosenki Victorii

Wszystkie piosenki bułgarskie zostały już zaprezentowane. Wczoraj poznaliśmy „The Funeral Song”, który Victoria stworzyła z Heleną Larsson, Christopherem Samuelem, Nellie Fors i Oliverem Bjorkvallem. Dziś premierę miała piosenka „Growing up is getting old”, nad którym Victoria pracowała z Heleną, Oliverem i Mayą Nalani. Reprezentantka Bułgarii jest współautorką wszystkich sześciu utworów, nad trzema z nich pracowali też Oliver Bjorkvall i Helena Larsson. W piątek telewizja BNT uruchomi specjalną platformę, poprzez którą słuchacze i fani Eurowizji będą mogli przekazać swój feedback dotyczący poszczególnych propozycji. Platforma dostępna będzie na stronie Eurovision.Icard.com. Icard jest ponownie sponsorem udziału Bułgarii w Eurowizji. Start tego kraju w konkursie jest możliwy dzięki współpracy stacji BNT z Ligna Group. Wsparcie finansowe, jakie otrzymał nadawca, pozwoliło na powrót do konkursu. W 2019 roku BNT zrezygnowało z imprezy z powodu braku odpowiednich środków na opłacenie składki i wysłanie reprezentanta.

Eurowizja: Nowości z kontynentu

Przedstawiciel Polski 🇵🇱 znalazł się w międzynarodowym jury selekcji fińskich 🇫🇮, które ma w tym roku 25% wpływu na wyniki finału. Nasz kraj jest jednym z siedmiu, który ma reprezentanta w komisji. Są też Wielka Brytania 🇬🇧, Szwajcaria 🇨🇭, Islandia 🇮🇸, Hiszpania 🇪🇸, Holandia 🇳🇱 i Stany Zjednoczone 🇺🇸. Nazwisk jurorów na razie nie poznaliśmy. W preselekcjach portugalskich Festival da Cancao 🇵🇹 w komisji znaleźli się natomiast Maria Carvalho (ESC 2020), NBC (2. miejsce w selekcjach 2019), Paulo de Carvalho (ESC 1974), Rita Guerra (ESC 2003), fotograf Rita Carmo i prezenterka tv Vanessa Augusto. Tymczasem dopiero 23 lutego ruszą prace nad eurowizyjnym klipem do „Last Dance” Stefanii z Grecji 🇬🇷. Jak już wcześniej informowałem, reżyserem będzie Kostas Karydas, autor teledysku do „Supergirl”. Aktualnie reprezentantka Grecji dotarła do Aten, gdzie przechodzi obowiązkową kwarantannę po przylocie z Holandii gdzie na stałe mieszka. Premiera utworu „Last Dance” wraz z klipem odbędzie się w drugim tygodniu marca. Także piosenka gospodarzy ma się pojawić w marcu. Nie znamy żadnych szczegółów, ale Cornald Maas zdradził, że utwór dla Jeangu Macrooy 🇳🇱 został już wybrany. Najpewniej ponad 16 krajów ogłosi swoje utwory w marcu – nadawcy powinni zrobić to w pierwszej połowie miesiąca, co znaczy, że niemal codziennie poznawać będziemy nowe piosenki.

🇵🇱 Kto będzie reprezentował Polskę na Eurowizji 2021?

Telewizja Polska nadal nie podaje żadnych informacji na temat Eurowizji 2021, ale według nieoficjalnych informacji decyzje nie zostały jeszcze podjęte i zaangażowani w proces kandydaci nie zostali poinformowani o wyborze stacji. Oznacza to, że wszelkie plotki dotyczące wyboru Alicji Szemplińskiej na reprezentantkę Polski są zdementowane i fani muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Spekuluje się, że przedstawiciela kraju możemy poznać 25 lutego podczas prezentacji ramówki TVP, jednak informacje nie zostały potwierdzone. Przypomnę, że w tym roku Telewizja Polska samodzielnie wskazuje reprezentanta i piosenkę – bez głosu telewidzów i bez opinii specjalnej komisji. Głównymi osobami decyzyjnymi mają być Konrad Smuga jako reżyser występu oraz Marta Piekarska jako szefowa delegacji, ale oczywiście decyzję musi zaakceptować prezes TVP – Jacek Kurski. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się głównie Alicję Szemplińska i Krystiana Ochmana, a wcześniej plotkowano m.in. o Paulinie Czapli, Cleo czy Roksanie Węgiel, jednak te wokalistki mają nie być w tym roku zainteresowane reprezentowaniem kraju na Eurowizji. TVP ma czas do 15 marca by zgłosić do EBU swojego reprezentanta wraz z piosenką. Do 26 marca nadawca musi nagrać występ sceniczny, który będzie wykorzystany jeśli reprezentant nie będzie miał możliwości pojawienia się w Rotterdamie.

źródło: ETV, Wikipedia, BNT, Eurovoix, inf. własne, fot.: @aliciaszemplinska

%d blogerów lubi to: