Znamy reprezentanta Wielkiej Brytanii! • Preselekcje w dobie pandemii – jak radzi sobie Portugalia? • Czy Kazachstan powinien brać udział w Eurowizji? • Dziś oglądamy półfinał Eurowizji 2006 z Ich Troje!

Ostatecznie bez żadnych niespodzianek w Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Przed chwilą BBC poinformowała, że reprezentantem kraju ponownie będzie James Newman. Nowy utwór ma być zaprezentowany wkrótce, a piosenka będzie w szybkim tempie i z pozytywnym przesłaniem. James uwielbia ballady, ale uznał, że w tym roku nie będą do konkursu za bardzo pasować. „Czuję, że każdy chce imprezować, cieszyć się więc napisałem to, co akurat miałem w głowie. Chciałem przygotować coś, do czego ludzie będą mogli tańczyć, nawet jeśli zrobią to tylko w swojej kuchni” – twierdzi wokalista dodając, że proces powstawania piosenki był dla niego czymś nowym – większość robił online. Wstępne pomysły na piosenkę pojawiły się w lutym, a jesienią zaczął pisać utwór. Aktualnie 25 uczestników Eurowizji 2021 to osoby, które miały wystąpić w zeszłym roku, ale konkurs został odwołany. Być może długa lista jeszcze się powiększy – spodziewamy się, że Rosję reprezentować będzie Little Big 🇷🇺, Armenię Athena Manoukian 🇦🇲, a Polskę Alicja Szemplińska 🇵🇱. W selekcjach Szwecji, Estonii i Finlandii są wykonawcy, którzy mieli reprezentować swoje kraje w 2020. Jeśli uda im się wygrać, łącznie w gronie kandydatów do Grand Prix 2021 możemy mieć aż 31 artystów z zeszłego roku, czyli nieco ponad 75% wszystkich reprezentantów!

[UPD!] 16-letni DJ na otwarcie finału Eurowizji

DJ Pieter Gabriel przygotuje muzykę pod Paradę Flag finału Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Już w 2013 roku, gdy miał tylko 8 lat, wystąpił podczas Amsterdam Dance Event. W 2018 wydał swój debiutancki singiel z grupą Fource (JESC 2017). Jego muzykę opisuje się jako energetyczną, z mocnym brzmieniem. „Myślę, że otwarcie to najlepszy moment Eurowizji. Od razu ustawia ton całego finału. Stworzę energetyczną, szybką ale odpowiednią na scenę muzykę, by wszyscy mogli zaszaleć. Mam nadzieję, że moja muzyka da promyk nadziei wszystkim w tym trudnym czasie” – powiedział Pieter. Kompozycja będzie zawierać w sobie brzmienia dobrze znanej piosenki pochodzącej z Holandii, ale wzbogaconej o nowoczesne bity. Przy remixie Pieter pracować będzie z dyrektorem muzycznym konkursu – Ericiem van Tijnem. Parada Flag po raz pierwszy zastosowana została przed finałem w 2013 roku. Ma na celu dynamiczne zaprezentowanie wszystkich finalistów i ich barw narodowych. To zazwyczaj spektakularny, pełen barw i emocji moment, świetnie rozpoczynający transmisję show.

RTS decyduje o piosence dla Hurricane

Kolejne nieoficjalne informacje z Serbii 🇷🇸! Nadawca RTS ma aktualnie decydować o tym, który z proponowanych dla Hurricane utworów ostatecznie wybrzmi na Eurowizji. Mówi się, że w grę wchodzą trzy utwory, z czego dwa są po serbsku, a jeden po angielsku. Według wiadomości przekazywanych w Internecie, to RTS sam zdecyduje, który utwór wskazać, a nadawca bierze pełną odpowiedzialność za dokonany wybór. Nieoficjalne źródła twierdzą, że przedstawicielami telewizji kieruje głównie chęć zdobycia jak najlepszego miejsca w finale konkursu, a może nawet wygrana. Spekuluje się też, że producent grupy chciał zaangażować Saschę Jean-Baptiste w przygotowanie występu scenicznego reprezentantek Serbii, jednak RTS miał nie wyrazić na to zgody. Co do daty premiery utworu, mówi się, że nowe informacje podane będą w przyszłym tygodniu (co jest zgodne z wcześniejszymi doniesieniami), a niektóre źródła podają datę 5 marca jako dzień publikacji wskazanej piosenki. Póki co serbskie media skupiają się bardziej na wyborze reprezentanta u sąsiadów, Chorwatów 🇭🇷. W lokalnej prasie sporo mówi się o Albinie i jej piosence „Tick-Tock”, a często wspomina się też o licznych skandalach i kontrowersjach, które towarzyszyły „Dorze”. Portal Srbija danas podaje, że zwycięskie „Tick-Tock” jest bardzo podobne do piosenki „Bad Guy” Billie Eilish. Z kolei tabloidowy „Blic” informuje, że na strój Albiny (z czerwonego dywanu) zużyto ponad 20 metrów materiału. Serbowie komentowali też występ Tony’ego Cetinskiego i Kiki Rahimovskiego, panów znanych z tego, że są przeciwnikami szczepionek i negują istnieje koronawirusa. Piosenkę „Sloboda je” uznano na serbskim Twitterze za hymn antyszczepionkowców, a jeden z internautów stwierdził, że po zobaczeniu występów od razu zarejestrował swoją matkę na szczepienie.

Eurowizja 2021: Co nowego w Szwecji, Portugalii, Gruzji i na Białorusi?

Wczoraj SVT 🇸🇪 przedstawiło fragmenty studyjne i sceniczne piosenek z trzeciego półfinału Melodifestivalen 2021, w tym jednego z faworytów – Tusse. Według głosujących na portalu Wiwibloggs do finału awansować powinna zwyciężczyni ESC 1999 – Charlotte Perrelli. Drugie miejsce ma Klara Hammarstrom, a Tusse jest dopiero trzeci. U bukmacherów nadal prowadzi Tusse, któremu daje się 82% szans na finał. Druga jest Charlotte (65%). Klara zajmuje…ostatnie miejsce, a typujący dają jej tylko 8% szans na bezpośredni awans do finału. Portugalczycy 🇵🇹 szykują się do startu Festival da Cancao. Pierwszy półfinał już w sobotę! Każdy z uczestników będzie musiał poddać się obowiązkowym testom. Jeśli ktokolwiek otrzyma test pozytywny, zostanie wyeliminowany z konkursu, natomiast w przypadku, gdy koronawirus pojawi się u kandydata, który już wcześniej zakwalifikuje się do finału, jego piosenka nie będzie usunięta ze stawki, a w finale widzowie zobaczą występ półfinałowy z odtworzenia. Do tej pory tylko jedna osoba w preselekcjach musiała zrezygnować z powodu choroby – była to Manjola Nalbani w Albanii 🇦🇱. Reprezentant Gruzji 🇬🇪 nagrał już swój nowy eurowizyjny utwór, a teraz trwają prace nad klipem. Tornike Kipiani nie zdradza na razie żadnych szczegółów, nie wiemy też kiedy odbędzie się premiera, ale z pewnością dojdzie do niej dopiero w marcu. Wciąż nie wiadomo co z Białorusią . Nadawca BTRC nie podjął jeszcze decyzji co do organizacji finału narodowego, ale wszystko wskazuje na wybór wewnętrzny spośród zgłoszeń, które dotarły do siedziby stacji. Sytuacja polityczna na Białorusi nadal niepokoi inne kraje, zwłaszcza po ostatnim aresztowaniu dwóch dziennikarek oskarżonych o organizację protestów. O ich uwolnienie apelują przywódcy wielu państw, robi to także EBU, o czym wczoraj wspomniano nawet w „Faktach TVN”. Apel Europejskiej Unii Nadawców nie idzie jednak w parze z żadnymi sankcjami wobec telewizji publicznej – Białoruś będzie więc mogła wystartować w Eurowizji 2021.

Eurowizja Junior: Walia poza konkursem. Co z Kazachstanem?

Nadawca S4C z Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 przekazał na Twitterze, że nie planuje wracać do Eurowizji Junior w 2021 roku. Wcześniej kraj planował swój powrót po tym, jak wycofał się z udziału w 2020 z powodu covid-19 i restrykcji w podróżowaniu. Walia obecna była na Eurowizji Junior w latach 2018-2019, jednak nigdy nie zajęła tam wysokiego miejsca. Debiut w 2018 zakończył się ostatnim miejscem, a rok później Erin Mai zajęła…przedostatnią lokatę, zdobywając jednak najniższe poparcie w głosowaniu online. Obie piosenki śpiewane były po walijsku. Na ten moment sześciu nadawców wstępnie potwierdziło chęć udziału w Eurowizji Junior. Nie ma na liście na razie Kazachstanu 🇰🇿, jednak z pewnością Khabar TV pojawi się w grze, bo jest to dla nadawcy jedyna okazja, by być bliżej EBU. Nie wszystkim jednak podoba się zaangażowanie tego kraju, a przede wszystkim nadawcy publicznego, w konkurs. Lokalni fani i aktywiści twierdzą, że Khabar TV poprzez swoje programy promuje mowę nienawiści wobec przedstawicieli środowisk LGBT zagrażając ich życiu. Przypominają, że stacja nie transmitowała Eurowizji 2015 z powodu udziału Conchity Wurst, ma także często cenzurować elementy promujące ideę równości i tolerancji. „Wielu ludzi chce debiutu Kazachstanu na Eurowizji, ale nie znają oni prawdziwej sytuacji. Może dojść do aktów nienawiści czy agresji wśród kazachskiej społeczności, jeśli zobaczy ona swojego artystę stojącego na jednej scenie z wykonawcą reprezentującym środowiska LGBT” – podaje jeden z aktywistów w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Europejska Unia Nadawców nigdy nie reagowała na jakiekolwiek podejrzenia o cenzurowanie sygnału konkursu przez Kazachów, co zrobiono chociażby w przypadku chińskiej stacji ucinającej m.in. występy Irlandii czy Albanii w 2018 roku z powodu symboli LGBT czy tatuaży, których promocja jest zakazana w Chinach. EBU wciąż twierdzi, że Kazachstan nie może brać udziału w dorosłej Eurowizji, jednak zgadza się na uczestnictwo w Eurowizji Junior. Kazachstan dwukrotnie zajął tam drugie miejsce, więc prędzej czy później może wygrać konkurs. Twierdzi się jednak, że Khabar TV nawet po wygranej nie będzie mieć prawa do organizacji imprezy.

Dziś o 20:30 Wspólne oglądanie Eurowizji 2006!

Dziś o 20:30 szósty już odcinek serii „Wspólne Oglądanie” z półfinałami Eurowizji 2004-2020. Wieczorem obejrzymy półfinał Eurowizji 2006 z Aten 🇬🇷. Konkurs odbył się 18 maja 2006 w Nikos Galis Olympic Indoor Hall w stolicy Grecji, który jest częścią Centrum Olimpijskiego. Zbudowano go w 1995 roku w ramach przygotowań do Igrzysk Olimpijskich 2004. Prowadzącymi Eurowizji byli Maria Menounos i reprezentant Grecji 2004 – Sakis Rouvas, a reżyserem Volker Weicker. Rolę executive supervisora pełnił wtedy Svante Stockselius. Łącznie w konkursie startowało 37 państw, z czego 23 w półfinale, gdzie walczyły o 10 miejsc w finale. W stawce był m.in. Andre śpiewający dla debiutującej Armenii 🇦🇲, kontrowersyjny Azis u boku Mariany Popovej z Bułgarii 🇧🇬, popularna wokalistka z Belgii Kate Ryan 🇧🇪, chórzystka Britney SpearsAnnet Artani z Cypru 🇨🇾, znany piosenkarz rosyjski Dima Bilan 🇷🇺, wschodząca gwiazda ukraińskiego popu Tina Karol 🇺🇦, legenda szwedzkiego szlagieru i zwyciężczyni Eurowizji 1991 – Carola 🇸🇪, uznana bośniacka formacja Hari Mata Hari 🇧🇦, a także najbardziej szokujący i prowokacyjni wykonawcy – Lordi z Finlandii 🇫🇮, LT United z Litwy 🇱🇹 i Sylvia Night z Islandii 🇮🇸. Polskę 🇵🇱 reprezentowała świętująca jubileusz grupa Ich Troje z ówczesną wokalistką Anią Świątczak będącą w zaawansowanej ciąży. Dodatkowo grupę rozbudowano o byłe wokalistki Magdę Femme i Justynę Majkowską oraz niemieckiego producenta Reala McCoy. Michał Wiśniewski miał zielone włosy w ramach kontraktu ze sponsorem – operatorem „Sami Swoi”, który opłacił zespołowi tournee, a w ramach konkursu wysłał paru fanów do Aten. Faworytami półfinału byli Szwecja, Bośnia, Belgia, Rosja i Finlandia. W ramach ówczesnego formatu obowiązywał tylko televoting, a w półfinale głosowały też kraje zakwalifikowane do finału (Big 4, Grecja i kraje, które w ubiegłym roku zajęły najwyższe miejsca).

Eurowizja 2006: Ciekawostki o konkursie

Głosowały też Serbia 🇷🇸 i Czarnogóra 🇲🇪. Konfederacja miała wystartować w finale Eurowizji, jednak z powodu konfliktu między RTS a RTCG nie udało się wyłonić reprezentanta. EBU przyznało Serbom prawo głosu, Czarnogórcy też mogli oddawać swoje głosy, a parę dni po finale ogłosili niepodległość. Wycofanie się SiC z Eurowizji spowodowało, że Chorwacja 🇭🇷 automatycznie z półfinału trafiła do finału konkursu. Po półfinale ogłoszono, że oglądalność show była wyższa o 35% niż w 2005 roku. Grecy byli zadowoleni 🇬🇷 – na Eurowizji zarobili ponad 7,28 mln euro, a ERT wydało na imprezę 5,5 mln euro. Oświadczano więc wszem i wobec, że greccy podatnicy nic za organizację nie zapłacili. Show transmitowane lub retransmitowane było też w Australii 🇦🇺, Azerbejdżanie 🇦🇿, we Włoszech 🇮🇹 i na Gibraltarze 🇬🇮. Największe kontrowersje w trakcie sezonu eurowizyjnego wywołała Islandka Sylvia Night 🇮🇸. Postać stworzona przez znaną aktorkę była wulgarna, bezczelna i obrażała wszystkich na lewo i prawo. Podczas jednej z konferencji prasowej kazała siłą wyprowadzić jedną dziennikarkę, a po półfinale (gdy nie weszła do finału) pojawiła się na scenie by poprzeklinać w stronę widzów. To właśnie na niej (ale też na Litwie 🇱🇹) publika buczała w trakcie transmisji najbardziej. Niezadowolenie wywołało też prawo głosu przyznane Serbom i Czarnogórcom. W półfinale dali 10 punktów Macedonii 🇲🇰, co wystarczyło, by przegonić Polskę 🇵🇱 i awansować. Gdyby nie to, Ich Troje cieszyliby się z awansu. Elena Risteska wystąpiłą jako reprezentantka Macedonii, a nazwę kraju Grecy złośliwie podali w całości, rozwijając skrót „F.Y.R.”, co było pokłosiem konfliktu tych dwóch państw o nazwę byłej republiki jugosłowiańskiej. W tych latach popularne były wycieczki promocyjne do wielu krajów. Ich Troje odwiedziło ich ponad dwanaście, aktywnie promowała się też Kate Ryan 🇧🇪, z kolei formacja Treble 🇳🇱 postanowiła odwiedzić wszystkie kraje startujące w konkursie. Dziewczęta były też w Warszawie, jednak z powodu odwołania zaplanowanych wywiadów po prostu zaśpiewały na ulicach Starówki. Retransmisja trwającego 2 godziny i 20 minut półfinału (z komentarzem telewizji NRK) rusza dziś o 20:30 na Watch2Gether, a po wszystkich piosenkach dostępne będzie specjalne głosowanie fanów.

Źródło: Eurovision Serbia, Twitter, Srbija Danas, Blic, SVT, Eurovoix, EBU.ch, Wikipedia, inf. własne, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: