Eurowizja: San Marino wygrywa na Instagramie • Sprawdź wyniki plebiscytu • Duncan Laurence gościem ESC 2021 • Free EUROPEAN SONG CONTEST i Amerykowizja – co nowego?

Piosenka „Adrenalina” Senhit z San Marino 🇸🇲 wygrała instagramowe głosowanie obserwujących profil @Dziennik_Eurowizyjny. Głosowanie trwało dobę, a przy każdej z 39 piosenek należało wybrać ocenę pozytywną lub negatywną. Łącznie oddano prawie 28 tys. głosów. Zwycięzca został wybrany na podstawie udziału ocen pozytywnych. „Adrenalinę” na plus oceniło 89,84% followersów, tym samym San Marino lekko przegoniło Szwajcarię 🇨🇭 (89,19%) i Maltę 🇲🇹 (88,29%). W top5 znalazły się też Rumunia 🇷🇴 (86,59%) i Cypr 🇨🇾 (83,93%). W klasyfikacji generalnej piosenka „The Ride” Rafała Brzozowskiego 🇵🇱 zajęła 25. miejsce na 39 krajów z wynikiem 50,79%. Najsłabiej wypadła Macedonia 🇲🇰 i „Here I stand” – tylko 7,44%. Średni wynik wszystkich piosenek to 55%. Oceny wskazują na znacznie wyższy poziom utworów z pierwszego półfinału względem drugiej grupy. W I półfinale średnia ocen to 64,78%, a w drugim 50,19%. Pierwszą rundę wygrała Malta przed Rumunią i Cyprem, a na granicy awansu była Belgia 🇧🇪 (66,8%). Macedonia była ostatnia, a zajmująca drugie miejsce od końca Słowenia 🇸🇮 miała aż 34,5% więcej głosów pozytywnych! Niespodzianką jest fakt, że w top10 półfinału nie znalazły się dwa kraje ze 100% skutecznością awansu – Australia 🇦🇺 i Ukraina 🇺🇦. W drugim półfinale wygrało San Marino przed Szwajcarią i Finlandią 🇫🇮, a Polska zajęła 10. miejsce. Ostatnia była Gruzja 🇬🇪 (8,09%), a łącznie aż trzy utwory nie przekroczyły progu 20% głosów (także Austria, Dania i Portugalia). Spośród tylko utworów automatycznie kwalifikowanych do finału najlepszy wynik osiągnęła Francja 🇫🇷 (77,24%), a drugie miejsce miały Włochy 🇮🇹 (66,19%). Najgorzej oceniono Holandię 🇳🇱 (18,279%). Pełne wyniki plebiscytu dostępne są TUTAJ. Przypominam, że 9 kwietnia rusza główny plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego – „Nasz Faworyt 2021”.

🇳🇱 Duncan Laurence w półfinale i finale Eurowizji

Zgodnie ze spekulacjami Duncan Laurence dwukrotnie pojawi się jako gość specjalny podczas Eurowizji 2021. Najdłużej panujący zwycięzca ESC zaśpiewa w trakcie I półfinału – wykona wtedy najpewniej „Arcade”, z którym wygrał w 2019 roku. Na scenie nie będzie jednak sam, ale szczegóły pozostają tajemnicą. W finale pojawi się ponownie, tym razem z nową kompozycją. Dla Duncana będą to na pewno bardzo ważne występy, bo na swój triumfalny powrót na eurowizyjną scenę czekał dłużej niż zwykle, a właśnie w tym konkursie wszystko się dla niego zaczęło. Powoli klaruje nam się cały scenariusz jeśli chodzi o występy specjalne. Zgodnie z tym, co wcześniej podawano, w tym roku organizatorzy nie zaskoczą nas żadną gwiazdą „międzynarodową” bez powiązania z krajem-organizatorem (jak np. Justin Timberlake czy Madonna). Holendrzy stawiają na swoje rodzime talenty, zarówno w śpiewie, jak i tańcu czy nawet akrobatyce. Chociaż Duncan Laurence wygrał Eurowizję dwa lata temu, jego „Arcade” nadal zdobywa nowe rzesze słuchaczy i dociera do USA 🇺🇸. Niedawno wokalista zaśpiewał w NBC Today show a już 6 kwietnia pojawi się w popularnym „The Ellen DeGeneres Show”. Wszystko za sprawą nie tyle Eurowizji, co virala, jakim „Arcade” stało się za sprawą TikToka.

🇩🇪 Powraca FreeESC w Niemczech

Majowa Eurowizja sama w sobie będzie ogromną atrakcją, ale jeśli komuś będzie mało emocji, może też obserwować drugą edycję Free European Song Contest. Niemiecka stacja ProSiebien potwierdziła już powrót tego formatu także w 2021 roku. Konkurs po raz pierwszy zorganizowano w 2020 jako odpowiedź na anulację Eurowizji. Show odbyło się w Kolonii, a o Grand Prix walczyło 16 reprezentantów. O wynikach decydowali jurorzy z poszczególnych ekip oraz widzowie z Niemiec, Szwajcarii 🇨🇭 oraz Austrii 🇦🇹. Większość reprezentantów miała powiązania z Niemcami, chociaż śpiewali pod flagami innych krajów (najczęściej państw z których pochodzą). Wygrał Nico Santos jako przedstawiciel Hiszpanii 🇪🇸, druga była Holenderka Ilse DeLange 🇳🇱, a trzeci Der Astronaut reprezentujący Księżyc, co jest odpowiedzią i reklamą programu „The Masked Singer”. Pod strojem astronauty krył się Max Mutzke, znany z udziału w Eurowizji 2004. Dla Polski 🇵🇱 śpiewała formacja Glasperlenspiel, która za utwó „Immer da” zajęła 11. miejsce. Tegoroczna edycja odbędzie się 15 maja, czyli na tydzień przed finałem Eurowizji w Rotterdamie. Szczegółów na razie nie znamy, ale pamiętamy, że ProSieben w 2020 chwaliło się iż niektóre prywatne stacje telewizyjne z Europy były gotowe do współpracy i transmisji drugiej edycji. Co z tego wyjdzie i czy Free European Song Contest nadal będzie promował głównie różnorodność wśród mieszkańców Niemiec, a może zacznie coraz bardziej zbliżać się do Eurowizji? Przekonamy się wkrótce.

🇺🇸 American Song Contest w Las Vegas?

Gdzieś tam nadal trwają przygotowania do pierwszej edycji American Song Contest. Producent show, Christer Bjorkman, zapowiada, że nowy format już się zbliża, coraz więcej kwestii jest już potwierdzonych, jednak sam konkurs pojawi się najwcześniej w 2022 roku. Ma być to mieszanka zasad Eurowizji i Melodifestivalen, gdyż istotnym elementem show będą specjalne eliminacje trwające około pięciu tygodni i mające umożliwić start wszystkich stanom. Po kwalifikacjach przyjdzie pora na półfinały oraz finał. Być może konkurs odbędzie się w Las Vegas, Tampie albo w Orlando – trwają negocjacje na ten temat. Chociaż pandemia mocno przeszkadza w organizacji takiego konkursu, Bjorkman ma nadzieję, że w przyszłym roku wszystko wróci na tyle do normy, by móc chociażby zaoferować fanom Eurowizji specjalne pakiety wyjazdowe do USA w celu śledzenia konkursu na żywo. American Song Contest stworzone zostało przez Europejską Unię Nadawców, a producentami są (poza Bjorkmanem) także inne osoby mocno związane z Eurowizją. Ola Melzig to Szwed 🇸🇪 w ESC kojarzony głównie jak osoba odpowiedzialna za produkcję technologiczną. Od 2000 roku Melzig pracował przy 13 różnych edycjach konkursu. Swoje życie prywatne dzieli jednak między Europą a USA, bo w Teksasie mieszkają jego żona i dzieci. Peter Settman z kolei jest nie tylko producentem, ale też aktorem i prezenterem. W 2004 prowadził Melodifestivalen, a rok później produkował te preselekcje. Czy Szwedzi stworzą w USA konkurs, który będzie tam tak popularny jak Eurowizja? Trzymamy kciuki.

Weź udział w wyborze nominowanych do nagród „Croitor Awards 2021”. Wskazuj swoich faworytów za pomocą formularza TUTAJ! Masz na to czas do 4 kwietnia!

Źródło: Instagram, Eurovision.tv, Eurovoix-World, Wikipedia, fot.: Senhit (San Marino 2021) — FABRIZIO CESTARI

%d blogerów lubi to: