Eurowizja 2021: Kolejność startowa! Czy 6. miejsce da Polsce awans? • Poznaj najnowsze typowania fanów Eurowizji. Jak radzi sobie „The Ride”?

Znamy już kolejność startową półfinałów Eurowizji 2021 ułożoną przez holenderskich organizatorów konkursu, a zatwierdzoną przez EBU. Stawkę wtorkowej rundy otworzy jeden z faworytów – zespół The Roop z Litwy 🇱🇹, a po nim zaśpiewa Słowenka Ana Soklic (fot.) 🇸🇮, której przyznano jedną z najmniej szczęśliwych pozycji. Trzy silne kraje, które niemal zawsze wchodzą do finału tj. Rosja 🇷🇺, Szwecja 🇸🇪 i Australia 🇦🇺, zaprezentują się po sobie w pierwszej części show. Irlandia 🇮🇪, którą czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego niedawno typowali do otwarcia show, dostała ostatnią możliwą w tej połowie pozycję. Drugą część otwiera Cypr 🇨🇾, a po nim Norwegia 🇳🇴. Od 10 do 16 pozycji śpiewać będą same kobiety. Dość mocna będzie końcówka grupy – usłyszymy wtedy piosenki z Rumunii 🇷🇴, Azerbejdżanu 🇦🇿, Ukrainy 🇺🇦 i Malty 🇲🇹. Destiny, jedna z głównych faworytek do wygranej, zamyka półfinał. W porównaniu do zeszłego roku i niezrealizowanej Eurowizji 2020 swoją pozycję zachowała tylko Irlandia. Rosja wystąpi znacznie wcześniej. Litwa miała być w 2020 szósta, z kolei Cypr był w środku swojej połowy.

Eurowizja: Polska na 6. pozycji startowej!

Nie udało się przewidzieć pozycji Polski w półfinale. Czytelnicy typowali jedną z pierwszych, ostatecznie Rafał zaśpiewa jako szósty 🇵🇱, co statystycznie daje nam nadzieje na sukces, jednak Polak zaśpiewa przed znacznie silniejszymi krajami, z których spodziewać się możemy charakterystycznych występów – chodzi o Mołdawię 🇲🇩, Islandię 🇮🇸 i Serbię 🇷🇸. Przed nami Austria 🇦🇹, czyli ballada, która oddziela dwie piosenki oparte na muzyce lat 89. – Grecję 🇬🇷 i Polskę. Stawkę otwiera San Marino 🇸🇲 z hitem „Adrenalina”, czym podkreśla status faworyta. Po Senhit zaśpiewa Uku Suviste z Estonii 🇪🇪, a następnie Czech Benny 🇨🇿. Drugą połowę otworzymy dość nietypowo – spokojna Gruzja 🇬🇪, etniczna Albania 🇦🇱 oraz kolejne „wolne” utwory – Portugalia 🇵🇹 i Bułgaria 🇧🇬. Po Victorii nadejdą dwie „agresywne” piosenki z Finlandii 🇫🇮 i Łotwy 🇱🇻, co może nieco przyćmić Bułgarkę. Na (prawie) koniec Szwajcaria 🇨🇭, jako główny faworyt show, a po niej już tylko Dania 🇩🇰, która raczej ma małe szanse na awans. W 2020 Polska miała być ósma, także w okolicy Islandii i Serbii. Półfinał miała otwierać Grecja, San Marino postawiono w środku połowy jako mniej istotny utwór. Szwajcaria otwierała drugą połówkę, z kolei Łotwa miała zamykać rundę. Estonia zachowała drugą pozycję.

🇵🇱 Eurowizja: Czy Rafał Brzozowski awansuje do finału?

Nie jest źle – 68% piosenek startujących w półfinałach 2008-2019 zdobywało awans z szóstej pozycji. Tylko raz zdarzyło się tak, że żaden kraj z tego miejsca nie wszedł do finału (w 2010), ale najczęściej z jednego półfinału ktoś awansował, a z drugiego nie. W tym roku analogiczną pozycję jak Rafał Brzozowski ma w I półfinale Vasil z Macedonii 🇲🇰, który jest często słabiej notowany od nas i jego szanse na awans duże nie są. Teoretycznie statystyka stoi po naszej stronie, ale wiadomo, że kolejność nie jest wyrocznią. Chociaż polscy fani myślą często trochę inaczej i bardziej wspierają swoich reprezentantów, rodzimi internauci są bardziej krytyczni wobec reprezentanta Polski i „The Ride”. W ankiecie Radia Zet aż 49% głosujących uważa, że nasz kraj nie ma w tym roku najmniejszych szans na awans. 34% myśli, że jednak się uda, a 16% nie potrafi tego przewidzieć. „W maju Polska wystąpi po Austrii i przed Mołdawią. Nie są to faworyci do wygranej, a więc Polska przy dobrym występie nie powinna zostać szybko zapomniana przez widzów” – dodaje jednak portal Eska. O szanse Rafała zapytano nawet … numerologa. Onet.pl podaje, że Łukasz Charisz samo wyjście Polaka z półfinału uzna za wielki sukces. W finale Brzozowski ma jednak nie być znaczącym graczem i raczej zajmie jedno z niższych miejsc. Więcej na temat jego przewidywań poczytać można TUTAJ.

Gdzie obejrzeć Eurowizję?

Przygotowania do Eurowizji 2021 idą pełną parą, chociaż wciąż czekamy na końcową decyzję w sprawie organizacji show. Czy reprezentanci pojadą do Rotterdamu, czy może będą musieli wykorzystać nagrania live-on-tape, a może EBU zdecyduje się na dość ryzykowny format hybrydowy? Przekonamy się zapewne niebawem. W samej Holandii 🇳🇱 trwają prace nad pocztówkami, oprawą, scenariuszem i materiałami dodatkowymi. Ostatnio nagrywano specjalne video pod konkurs Eurowizji na moście Erasmusa w centrum Rotterdamu. Wiemy, że poza 39 nadawcami startującymi w show konkurs pokazany będzie też w innych krajach, m.in. w Kanadzie 🇨🇦, za sprawą stacji OMNI, która ma transmitować wszystkie części z lekkim opóźnieniem. Show pokazane będzie bez lokalnego komentarza. Plany transmisyjne przedstawiło już część nadawców. We Francji 🇫🇷 półfinały pokazane będą na kanale France 4, a finał na France 2. Podobnie we Włoszech 🇮🇹 – rundy kwalifikacyjne na Rai 4, a finał na Rai 1. W Wielkiej Brytanii 🇬🇧 półfinały emitować ma BBC Four, a finał BBC One. Wszystkie rundy Eurowizji na tym samym kanale pokazane będą m.in. w Bułgarii (BNT1), Grecji (ERT), Polsce (TVP), Norwegii (NRK1) czy Rosji (Channel One). Konkurs transmitowany będzie także w radiu (Rai Radio 2 czy BBC Radio 2) oraz w Internecie na YouTube.

Fani próbują przewidzieć wyniki

Kwiecień to miesiąc przewidywań, typowań i spekulacji, a niektóre możemy śledzić już teraz. Francja 🇫🇷 wygrała Europreview 2021 organizowane przez Eurovision-Spain.com 🇪🇸. W głosowaniu zebrała średnio 7,87 punktów pokonując San Marino (7,75) i Szwajcarię (7,72). Najsłabsza w klasyfikacji generalnej była Dania (4,29), a Polska 🇵🇱 zajęła 32. miejsce (5,36). W podziale na półfinały wygrały Litwa 🇱🇹 (7,59) i San Marino 🇸🇲 (7,75), a w drugim półfinale Polsce przyznano 14. miejsce. Pełne wyniki TUTAJ. W głosowaniu fanów z Litwy 🇱🇹 (Discord Server Ranking) triumfowała Szwajcaria (169 punktów), drugie były Włochy (135), a trzecia Francja (134). Polska zajęła 27. miejsce z 14 punktami. Ostatnia była Holandia (3). Głosowanie ankietowe na Eurovision World wygrywa Malta 🇲🇹 (10%), druga jest Szwajcaria (9%), a trzecia Serbia (7%). Polska dostała mniej niż 1% głosów (291) i zajmuje 11. miejsce od końca. W głosowaniu Wiwibloggs dotyczącego już tylko naszego półfinału wygrywa Grecja 🇬🇷 (16,68%), druga jest Szwajcaria (16,57%), a trzecie San Marino (10,86%). Polska ma 2,02% czyli 12. miejsce. W ScoreWiz w drugim półfinale wygrywa San Marino (147 punktów), druga jest Szwajcaria (136), a trzecia Finlandia (110). Polska zajmuje 7. miejsce z 55 punktami. Ostatnia jest Gruzja. Dziś późnym wieczorem grupowicze Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku poznają wyniki głosowania Instagramowego, a 9 kwietnia rusza plebiscyt „Nasz Faworyt”, w którym wybierzemy najlepszy utwór tegorocznej Eurowizji.

Najnowsze notowanie najczęściej streamowanych piosenek (z 28 marca)

Weź udział w wyborze nominowanych do nagród „Croitor Awards 2021”. Wskazuj swoich faworytów za pomocą formularza TUTAJ! Masz na to czas do 4 kwietnia!

Źródło: Eurovision.tv, Wikipedia, Onet.pl, Radio Zet, Eska, Eurovoix, Wiwibloggs, ScoreWiz, Eurovision World, Eurovision-Spain, Eurovision Lithuania, fot.: Ana Soklič (Slovenia 2021) — ADRIJAN PREGELJ

%d blogerów lubi to: