Dziś Festivali i Kenges 59: Co będzie się działo w pierwszym półfinale? • Słoweńcy obawiają się scenariusza D • Sanah ostatnia w OGAE Video Contest

Dziś rusza sezon preselekcyjny przed Eurowizją 2021, a albańska stacja RTSH 🇦🇱 pokaże pierwszy półfinał Festivali i Kenges 59. Koncert, w którym wykonawcy zaśpiewają studyjne wersje swoich piosenek, zarejestrowany został w zeszłym tygodniu. Nowa formuła FiK, miejsce organizacji i zasady mają związek z pandemią covid-19, zresztą jedna z wokalistek – Manjola Nallbani, musiała się wycofać z konkursu właśnie z powodu choroby. O finał walczyć będzie 25 kandydatów, a o ich losach zdecyduje grono jurorskie, które swoje wyniki ma przedstawić jutro wieczorem. Dziś wystąpią zarówno faworyci, tj. Anxhela Peristeri, Era Rusi, Inis Neziri, Mirud, Xhesika Polo czy Rosela Gjylbegu, jak i outsiderzy, np. Agim Poshka (fot.), Enxhi Nasufi, Franc Koruni, Erik Lloshi i wielu innych. Wszystkie utwory wykonane będą w języku albańskim. Niestety z powodu pandemii zrezygnowało z udziału orkiestry RTSH, dlatego dziś artyści zaśpiewają z pół playbacku. Konkurs poprowadzą Blendi Salaj i Jonida Vokshi, a na razie nie wiemy, kto wystąpi jako gość specjalny. RTSH zapowiada, że Festivali i Kenges pełnić będzie dziś też funkcję społeczną, a specjalne wiadomości do narodu mają przekazać lekarze (monolog wygłosi m.in. dr. Tritan Kalo), osoby z niepełnosprawnością i wolontariusze Czerwonego Krzyża. „Festiwal ma duchowo zjednoczyć nas wszystkich, w Albanii, Kosowie i gdziekolwiek tam, gdzie żyją Albańczycy” – podaje nadawca. FiK 59 rusza dziś o 21:00 i według założeń ramówkowych potrwa 165 minut. Transmisja internetowa dostępna będzie na stronie RTSH TUTAJ oraz poprzez aplikację mobilną RTSH Tani.

Oglądasz FiK po raz pierwszy i nie wiesz, czy dasz radę? Sprawdź nasz przewodnik!

Eurowizja 2021: Nowości z Chorwacji, Niemiec i Słowenii

Telewizja chorwacka 🇭🇷 ogłosiła, że minutowe fragmenty piosenek z preselekcji Dora 2021 opublikuje na tydzień przed finałem, który zaplanowano na 13 lutego. Szefowa delegacji HRT chce, by poprzez wcześniejszą prezentację dać widzom pogląd na to, jakiego rodzaju utworów się spodziewać, wzbudzić ciekawość i zainteresowanie konkursem oraz jego uczestnikami. Jest to też ukłon telewizji HRT w stronę fanów Eurowizji. Tymczasem Alexandra Wolfsladt, szefowa niemieckiej delegacji 🇩🇪 informuje, że reprezentant naszych sąsiadów został już wybrany wewnętrznie, a wcześniej podjęta decyzja ma się przełożyć na więcej czasu poświęconego przygotowaniom do Rotterdamu. Nie podano jednak, kiedy poznamy nazwisko nowego reprezentanta. Telewizja słoweńska RTV SLO 🇸🇮 zdecydowała o przesunięciu planów preselekcyjnych na najpóźniejszy możliwy termin, co ma związek ze spodziewanym użyciem przez EBU scenariusza D w kwestii organizacji Eurowizji 2021. Aleksander Radić, szef delegacji, uznał, że taniej będzie, jeśli nadawca zbuduje scenę preselekcyjną i użyje jej też później od razu do nagrania eurowizyjnego występu Any Soklic. Najpóźniejszy termin możliwego finału narodowego, w którym Ana wykona kilka utworów to 9 marca 2021 roku.

Sanah przegrywa OGAE Video Contest 2020

Reprezentujący Szwecję 🇸🇪 klip do „Fingers crossed” Agnes wygrał plebiscyt OGAE Video Contest 2020. Agnes uzbierała 157 punktów i o 7 głosów przegoniła Belgijkę 🇧🇪 Angele i klip do „Oui ou non”. Trzecie miejsce zajęła formacja ONUKA z Ukrainy 🇺🇦 za teledysk do „Zenit”. Na miejscu piątym znalazła się Lola Yuldasheva 🇺🇿, finalistka Eurovision Internet Song Contest 2020. Ósme miejsce należy do Diodato (Włochy 2020 🇮🇹), a dziewiąte do Eliny Nechayevy (Estonia 2018 🇪🇪). Victoria (ESC 2021 🇧🇬) wywalczyła jedenastą pozycję, Ivi Adamou (Cypr 2012 🇨🇾) dwunastą, a Vasil (Macedonia 2020 🇲🇰) czternastą. Słabiej wypadli Can Bonomo (Turcja 2012 🇹🇷) – dziewiętnaste miejsce oraz Claudia Faniello (Malta 2017 🇲🇹) – przedostatnia pozycja. Na samym dnie „Szampan” Sanah 🇵🇱 wybrany przez OGAE Polska. Nasza „Wymarzona reprezentantka 2021” otrzymała tylko jeden punkt od Australii 🇦🇺. Po raz kolejny wybuchła więc dyskusja, czy Sanah powinna wystąpić na Eurowizji i czy się tam nadaje. Ona sama uważa, że nie, ale z chęcią przygotowała by komuś konkursową piosenkę. Szwedzi po raz pierwszy wygrali OGAE Video Contest. Konkurs organizowany jest od 2003 roku, a do tej pory trzykrotnie wygrywały Francja 🇫🇷, Rosja 🇷🇺 i Ukraina 🇺🇦. Polska triumfowała raz, w 2010 roku za „Kim tu jestem” Justyny Steczowskiej. Wśród zwycięzców plebiscytu są też Svetlana Loboda (Ukraina 2009), Loic Nottet (Belgia 2015), Mikolas Josef (Czechy 2018), a także Coldplay czy Maruv.

Źródło: RTSH.al, Wikipedia, Eurovoix, Eurosong.hr, OGAE Polska, fot.: Agim Poshka Facebook / KZ Photography

%d blogerów lubi to: