UKRAINA WYGRYWA TURKOWIZJĘ 2020! Polska na 18. miejscu!

Po niezwykle długim show (w tym wielokrotnie powtarzanym skrócie występów) ostatecznie podano wyniki jurorów Turkowizji 2020. 226 punktów zdobyła Ukraina 🇺🇦, tym samym ten kraj wygrywa czwartą edycję za sprawą Natalii Papazoglu i piosenki „Tikenli Yol”. Drugie miejsce przypadło Jakucji i Umsuurze – zebrała 204 punkty. Na najniższym miejscu podium Bośnia i Hercegowina 🇧🇦 czyli Armin Muzaferija (194 punkty). W top5 także debiutujący Obwód Tiumeński oraz Azerbejdżan 🇦🇿 (po 193 punkty). Olga Napoli w barwach Rosji 🇷🇺 (Moskwy) zajęła 9. miejsce z 186 punktami. O cztery punkty wyprzedził ją Seyran z Niemiec 🇩🇪 (8. miejsce). Polska 🇵🇱 wylądowała na 18. miejscu ze 172 punktami. Dwa punkty więcej miał Baszkortostan , a jeden mniej Albania 🇦🇱, Macedonia 🇲🇰 i Cypr Północny . Najsłabiej wypadł reprezentant Turkmenów Irackich – 26. miejsce i 150 punktów.

Turkowizja: Jak głosowali jurorzy?

Po prezentacji 26 wykonawców (i ciekawych, turystycznych pocztówek) nastała prawdziwa droga przez mękę, gdy organizatorzy niemal 10 razy z rzędu puścili skrót wszystkich występów. Ostatecznie zaczęto w końcu prezentować wyniki, pokazując głosowanie poszczególnych jurorów, a później ranking końcowy. Każdy juror miał za zadanie ocenić każdy utwór w skali od 0 do 10 punktów. Zwycięska Ukraina 🇺🇦 dostała najwięcej najwyższych not, aż 13 (w tym z Polski 🇵🇱). Jakucja , która zajęła 2. miejsce, miała już tylko 7 dziesiątek. Polska dostała dwie 🇵🇱 – od jurorów z Gagauzji i Moskwy. Najbardziej szczodry był juror z Albanii 🇦🇱, który rozdał łącznie 218 punktów. Wysokie noty stawiali też jurorzy z Baszkirii , Bośni 🇧🇦, Macedonii 🇲🇰 oraz Chakasji . Zdecydowanie najmniej punktów dał juror z Serbii 🇷🇸 – tylko 55, oceniając 10 piosenek na więcej niż 0 punktów. Jakucja z kolei nie dała nikomu więcej niż 4 punkty. Ostrzy w swoich punktacjach byli też przedstawiciele komisji z Azerbejdżanu 🇦🇿, Kazachstanu 🇰🇿 i od Ujgórów . Oczywiście wyniki są w niektórych momentach podejrzane, np. juror tatarski wszystkim piosenkom prezentowanym po Ukrainie dał po 8 punktów. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że doszło do pewnych błędów w liczeniu punktów i ponoć Niemcy 🇩🇪 ostatecznie zająć mają 6. miejsce, a nie ósme. Reprezentantka Polski nie otrzymała żadnej noty zero punktów, a najniższy wynik to 2 punkty z Jakucji.

🇺🇦 Natalie Papazoglu wygrywa dla Ukrainy

Ukraina zadebiutowała w Turkowizji w 2013 roku za sprawą Fazile Ibraimovej. Jej utwór „Elmalim” zdobył w finale 200 punktów i zajął 3. miejsce. Rok później Natali Deniz wykonała „San benim” i nie weszła do finału, w półfinale kończąc rywalizację na niskim, 23. miejscu. Mimo to zaproszono ją do udziału w Interval Act tegorocznego finału. W 2015 roku reprezentantką naszych sąsiadów była Anna Mitioglo, która wywalczyła 13. miejsce. W 2016 dla Ukrainy zaśpiewać miała Natalie Papazoglu, jednak konkurs anulowano, ale wokalistka pojawiła się w tej roli w tym roku. Od 2014 roku reprezentantki Ukrainy zawsze śpiewają w języku gagauskim. Ukraina to czwarty niepodległy kraj, który wygrał Turkowizję i pierwszy kraj słowiański, który tego dokonał. Natalie ma 37 lat, pochodzi z Kałusza. Przed pięcioma laty startowała w ukraińskiej wersji „X Factor”. Wokalistka startowała też w walce o nagrodę internautów Turkowizji 2020 śpiewając cover „Sari Gelin”. Nie wygrała, bo zebrała tylko 3,8 tys. głosów. Wyróżnienie trafiło do Olgi Napoli z Rosji 🇷🇺 (Moskwy) – 34 tys. głosów. Natalia za triumf w Turkowizji dostanie nagrodę pieniężną (ponad 4,3 tys. euro), możliwość nagrania teledysku oraz prawo gościnnego występu podczas piątej edycji, która odbyć ma się w mieście Şuşa, które niedawno znajdowało się pod kontrolą Górskiego Karabachu, a po ostatniej wojnie trafiło do Azerbejdżanu 🇦🇿.

Polscy fani przewidzieli zwycięstwo Ukrainy

Polscy widzowie przewidzieli zwycięzcę Turkowizji. Głosujący na grupie Dziennika Eurowizyjnego czytelnicy 210 punktów przyznali Ukrainie 🇺🇦. Drugie miejsce zdobyła Baszkiria (174) , która w finale zajęła zaskakująco niskie, 17. miejsce. W rankingu fanów trzecia była Polska 🇵🇱 – Mishelle – zebrała 169 punktów. W top5 były też Jakucja (ostatecznie druga w finale) oraz Rosja 🇷🇺 (ostatecznie dziewiąta w finale). Najsłabiej w typowaniu fanów wypadła Rumunia 🇷🇴 – dostała tylko 1 punkt. W finale Turkowizji ten kraj poradził sobie lepiej i zajął 22. miejsce. Turcja 🇹🇷, której fani dali przedostatnią lokatę, ostatecznie była dwunasta, z kolei Turkmeni Iraccy , którzy w naszym głosowaniu zajęli miejsce 24., byli w finale na samym końcu. Bardzo słabo w końcowym głosowaniu Turkowizji wypadły dwa kraje Azji Środkowej, które mają już na koncie wygraną w Turkowizji – Kirgistan 🇰🇬 był szesnasty, a Kazachstan 🇰🇿 przedostatni.

%d blogerów lubi to: