Znamy uczestników Sanremo 2021 • Kto wygra Festivali i Kenges w Albanii? • Turkowizja: Mishelle czeka na Wasze głosy!

Wczoraj w nocy telewizja RAI ogłosiła 26 uczestników Sanremo 2021 🇮🇹. W stawce są zarówno debiutanci, jak i wykonawcy, którzy już występowali podczas festiwalu, a nawet go wygrywali i/lub reprezentowali Włochy na Eurowizji. Utwór „Un milione di cose da dirti” wykona Ermal Meta (ESC 2018), z kolei „Chiamami per nome” zaśpiewają Francesca Michielin (ESC 2016) i raper Fedez. Drugi rok z rzędu w Sanremo pojawią się Bugo (bohater tegorocznego skandalu) oraz raper Fasma, który w lutym występował w „Nuove Proposte”. Po roku przerwy do Sanremo wracają Arisa (zwyciężczyni festiwalu 2014), Francesco Renga, raper Ghemon oraz Irama. Pojawią się też znowu Annalisa (zwyciężczyni Rejected Song Contest 2018), Lo State Sociale, Malika Ayane, Noemi czy Orietta Berti, która ostatni raz w Sanremo śpiewała w 1992 roku. Spośród festiwalowych debiutantów wymienić należy Aiello (wokalistę tworzącego indie pop), duet Coma_Cose, pop-rockowego wokalistę Fulminacci (fot.), grupę La Rappresentante di Lista grającą progresywny rock i queer pop, raperkę Madame, laureatów 2. miejsca w „X Factor 2017” zespół Måneskin czy rapera Emanuele Caso znanego jako Random. Sanremo 2021 odbędzie się w dniach 2-6 marca, chociaż edycja wciąż jest zagrożona. Jeśli sytuacja związana z pandemią i obostrzeniami utrudni organizatorom działania, festiwal zostanie odwołany, gdyż telewizja RAI nie przygotowała żadnego planu B na wypadek dodatkowych restrykcji.

🇦🇱 Festivali i Kenges: Kto wygra, kto odpadnie? Fani typują!

Typowanie graczy „Bet & Win 4” (gry w której należy typować wyniki preselekcji) co do Festivali i Kenges zostało zakończone i wiemy już, na kogo stawiają polscy obserwatorzy preselekcji. Na zwyciężczynię typują Axhelę Peristeri i jej utwór „Karma” – tak uznało 53,3% uczestników. Anxhela od dawna uznawana jest za faworytkę FiK, a niektórzy nawet uważają, że jej zwycięstwo jest pewne z powodu manipulacji wynikami jurorskimi, czemu RTSH stanowczo zaprzecza. Drugie miejsce zdobyła Inis Neziri (34,8%), młoda wokalistka, która ma już na koncie 3. miejsce w festiwalu, a także zwycięstwo w konkursach muzycznych w Rumunii i Rosji. 3,3% typowań zgarnęła Era Rusi, a po 2,2% głosów Enxhi Nasufi oraz Mirud. Tylko jedna osoba typuje do wygranej Roselę Gjylbegu, chociaż wczoraj pojawiły się w Tiranie spekulacje, jakoby wokalistka miała „przekupić” jurorów i produkcję, co ma dać jej szansę wygrania festiwalu i pojechania na Eurowizję. Ponoć plotki na ten temat szybko się rozeszły, a atmosfera za kulisami konkursu mocno podupadła. Gracze typowali też wykonawców, którzy nie wejdą do finału. Aż 50% z nich uważa, że najmniejsze szanse ma młody wokalista Gjergj Kacinari, 46,7% nie daje szans Agimowi Poshka, a 42,4% Devisowi Xherahu. Dużo głosów mają też Viktor Tahiraj, Stefan Marena i Kamela Islamaj. Pewniakami do awansu są Inis Neziri, Anxhela Peristeri, Era Rusi, Mirud, Rosela Gjylbegu czy Orgesa Zaimi. O tym, ilu kandydatów odpadnie, zdecydują jurorzy. Dwie części festiwalu zostały już nagrane, do przygotowania pozostał jeszcze finał, który nagrywany ma być w kolejnych dniach lub przeprowadzony będzie na żywo w całości. Organizatorzy nie przekazali jeszcze jasnych aktualizacji na ten temat.

Turkowizja 2020: Wiemy kim jest polski juror

Sporo nowych informacji dotyczących Turkowizji 2020, którą zobaczymy już w niedzielę o 14:00. Organizatorzy planują główną transmisję w TMB 🇹🇷 oraz w Internecie na kanale YouTube, dodatkowo szereg stacji telewizyjnych planuje transmisję konkursu, np. rumuńskie Media TV 🇷🇴, serbski RTV Novi Pazar 🇷🇸, baszkirski Salyam TV czy kazachskie Novoe Televidenie 🇰🇿. Zwycięzcę wybiorą jurorzy, którzy każdy utwór ocenią w skali od 1 do 10. Swoje głosy ustalą podczas niedzielnej transmisji i przekażą organizatorom. O wygraną walczy 26 wykonawców w tym Oorjak Omak Copanovic jako reprezentant Tuwy . W gronie jurorskim znalazły się osoby, które zasiadały już we wcześniejszych konkursowych komisjach, np. Avni Qahili z Albanii 🇦🇱 czy Denris Mavrić z Serbii 🇷🇸. Z Rumunii 🇷🇴 oceniać będzie Cengiz Erhan (reprezentant kraju w konkursach Turkowizji 2013-2014), a z Polski 🇵🇱 Dawid Szwajcowski, redaktor portalu Eurowizja.org i wieloletni obserwator Eurowizji, a także członek grupy Dziennika Eurowizyjnego. Jednym z gości specjalnych finału ma być reprezentantka Ukrainy 🇺🇦 z 2014 roku – Natali Deniz. Rozbudowano też ekipę prowadzących. Do Esry Balamir i Refika Sarioza dołączyła Nermin Baris, która była gospodynią Turkowizji 2014 w Kazaniu, a rok później prowadziła konkurs „Bala Turkvision”. Prezenterka pochodzi z Azerbejdżanu 🇦🇿 , aktualnie jest znaną twarzą stacji TMB TV. Niedzielny finał ma potrwać ok. 3 godzin.

Internauci mogą pomóc reprezentantce Polski!

Poza pierwszymi trzema miejscami, co wiąże się z przyznaniem nagród pieniężnych, swoją nagrodę wręczą też internauci. 10 spośród 26 uczestników stanęło do walki o to wyróżnienie, a ich zadaniem było nagrać cover słynnego utworu folkowego „Sari Gelin”. Co ciekawe, piosenka śpiewana jest w różnych krajach – Armenii 🇦🇲, Azerbejdżanie 🇦🇿, Grecji 🇬🇷, Turcji 🇹🇷, a także wśród ludów perskich i Kurdów. Coverowali ją m.in. Andre (Armenia 2006), Emmy (Armenia 2011), Safura (Azerbejdżan 2011), Anmary (Łotwa 2012 🇱🇻), Toto Cotugno (Włochy 1990 🇮🇹) czy Lara Fabian (Luksemburg 1988 🇱🇺). Wersje konkursowe znaleźć można na oficjalnej stronie Turkvizyon.tv – TUTAJ, gdzie dostępne jest też głosowanie. Aby oddać głos na najlepsze wykonanie, wystarczy kliknąć pole „Oy Ver” pod odpowiednim nagraniem i później przycisnąć guzik „Oy Ver”. W ten sposób można też wesprzeć polską reprezentantkę – Mishelle 🇵🇱, która z pewnością liczy na głosy fanów! Chociaż do grona kandydatów dołączyła później, świetnie sobie radzi i ma już ponad 1,9 tys. głosów! Aktualnie prowadzi reprezentantka Azerbejdżanu 🇦🇿 Aydan Ilhaszade z wynikiem 3,8 tys. głosów. Czas na głosowanie do niedzielnego finału, dlatego już teraz warto wejść na stronę, wybrać ulubiony cover i zagłosować – oczywiście można też wesprzeć w tym Mishelle!

Źródło: Wikipedia, Rai, Bet & Win 4, Eurovoix-World, Turkvizyon.tv, inf. własne, fot.: @fulminacci

%d blogerów lubi to: