Festivali Kenges: Znamy prowadzących! • Eurowizja 2021: Co nowego w Chorwacji i Estonii? • Wybieramy najlepszy polski utwór niezakwalifikowany do finału ESC!

Realia covidowe sprawiły, że dla wielu nadawców telewizyjnych organizacja preselekcji narodowych jest nie lada wyzwaniem. Telewizja albańska RTSH 🇦🇱 w piątek ogłosiła więcej szczegółów dotyczących realizacji 59. edycji Festivali i Kenges. W spotkaniu zorganizowanym w siedzibie stacji udział wzięli niektórzy zakwalifikowani wykonawcy i kompozytorzy, a także dziennikarze. Dyrektor festiwalu, Martin Leka podał, że scenariusz show przygotowany będzie przez Blendi’ego Salaj i to on ma poprowadzić FiK razem z aktorką i modelką Jonidą Vokshi (fot.). Ważną informacją jest też miejsce organizacji festiwalu – po raz pierwszy odbędzie się on na świeżym powietrzu, co ma związek z koniecznością zachowania dystansu społecznego i jest jedyną opcją w dobie restrykcji. Festivali i Kenges ma się odbyć na placu Italia znajdującym się pomiędzy nowym stadionem Air Albania a Politechniką Tirańską, blisko Wielkiego Parku. Nie wiadomo jednak, czy publiczność zostanie dopuszczona do śledzenia widowiska na żywo. Na scenie będzie mogło występować maksymalnie 7 osób, a data festiwalu nie jest jeszcze znana. Wyznaczono jedynie zakres dni – pomiędzy 17 a 26 grudnia, wszystko ma zależeć od obowiązujących wtedy środków bezpieczeństwa i (przede wszystkim) od pogody. W grudniu temperatura w Tiranie średnio wynosi od 3 do 13 stopni, istnieje też spore prawdopodobieństwo opadów deszczu. Nadal otwarte pozostają pytania o obecność orkiestry oraz o transmisję konkursu na żywo. W przypadku konkursów EBU telewizja albańska realizowała już preselekcje narodowe na świeżym powietrzu – dotyczyło to Eurowizji Junior. Nigdy jednak nie zdecydowano się na transmisję na żywo, a materiał nagrany w miejscu organizacji konkursu wyemitowano później, przez co wyniki szybko wyciekały do sieci.

🇦🇱 FiK 59: Jury wybiera, wszystko jest możliwe

Nie jest jeszcze znany format tegorocznego FiK. Wiemy, że do udziału w konkursie zakwalifikowano 26 wykonawców. Decyzję w sprawie stawki podjęli jurorzy, którzy przesłuchali wszystkie dostarczone zgłoszenia. O składzie FiK decydowali m.in. byli reprezentanci Albanii na ESC – Jonida Maliqi oraz Eugent Bushpepa, a także znane osobowości muzyki lokalnej – m.in. Agim Doci czy Klodian Qafoku, którzy nie raz tworzyli piosenki na festiwal. Nie wiemy jeszcze kto wejdzie w skład jury festiwalowego, które będzie samodzielnie decydować o tym, kto wygra Festivali i Kenges i zostanie nowym reprezentantem Albanii. W obliczu tradycyjnego braku televotingu popularność poszczególnych wykonawców nie ma znaczenia, chociaż oczywiście buduje większe zainteresowanie konkretnymi artystami. Anxhela Peristeri (posiadaczka ponad 250 tys. followersów na Instagramie) już zbiera gratulacje i wyrazy poparcia dla jej udziału w FiK. Niektórzy wykonawcy już teraz ogłaszają nazwiska kompozytorów i autorów piosenek. Utwór dla Festiny Mejzini (jednej z przedstawicielek Kosowa 🇽🇰 w FiK 59) napisali Flamur Shehu i Jorgo Papingji (twórca „One night’s anger” z Eurowizji 2014). Niezwykle podeskcytowany ponownym startem w preselekcjach jest kosowski piosenkarz z USA – Mirud. W sesji Q&A na Instagramie zdradził, że jego piosenka podobna jest brzmieniowo do „Me tana” Elvany Gjaty. Enxhi Nasufi natomiast szybko zareagowała na wieść o tym, że FIK 59 odbędzie się pod koniec grudnia na świeżym powietrzu. Wrzuciła…mem:

🇭🇷 Dora 2021: Powrót Niny Kraljić? Kogo chcą Chorwaci?

W Chorwacji trwa etap zgłoszeniowy do Dory 2021, a jedną z zainteresowanych startem wokalistek ma być Nina Kraljić, która reprezentowała już swój kraj w 2016. Z utworem „Lighthouse” weszła do finału, jednak zajęła tam niskie miejsce, a do Zagrzebia wróciła z niechlubną nagrodą im. Barbary Dex za najgorszy strój. Nina pracuje w studiu nagraniowym i przygotowuje nowy utwór, zresztą wokalistka nigdy nie miała okazji startować w preselekcjach, bo na Eurowizję wybrano ją wewnętrznie. W plebiscycie portalu Eurosong.hr na wymarzonego reprezentanta Chorwacji Nina zajęła niskie, 14. miejsce z poparciem 2,69%. Jednym głosem różnicy wygrał 21-letni Filip Rudan z „The Voice”, który w głosowaniu miał 14,71%. Drugie miejsce zajął Damir Kedzo (14,66%), a trzecie Indira (9,79%). W top5 znalazły się też Jelena Rozga i Mia Negovetić. Nie wiadomo, czy Filip Rudan, który w „The Voice” zajął 2. miejsce, jest zainteresowany startem w Dorze 2021. Tymczasem delegacja HRT odwiedziła Opatiję, gdzie trwają już prace nad organizacją festiwalu. Realizatorzy zdradzili, że poza samym koncertem (przygotowanym zgodnie z restrykcjami) planowane są też dodatkowe wydarzenia w Opatiji, zorganizowane na świeżym powietrzu, by mieszkańcy mogli brać w nich udział. Burmistrz miasta podkreśla, że organizacja Dory jest niezwykle istotna z punktu turystycznego, a Opatiji zawsze daje to ogromną promocję i widoczność w mediach, co przekłada się później na liczbę turystów. Finał selekcji odbędzie się 13 lutego, a udział w nim weźmie maksymalnie 14 kandydatów. Zgłoszenia trwają do 10 grudnia.

🇪🇪 Eesti Laul: Półfinalistów poznamy w przyszłym tygodniu

Ostatecznie 156 utworów przyjęto do Eesti Laul 2021. Wśród zgłoszonych są wykonawcy, którzy już odnosili sukcesy w preselekcjach, ale są też tacy, których mało kto kojarzy. „Stawka jest zróżnicowana w każdym możliwym kierunku i na pewno zaskoczy jurorów” – mówi Tomi Rahula, producent konkursu. Zdradził, że przyjęto 63 utwory w języku estońskim i 93 w innych językach, z czego oczywiście angielski jest najczęściej wybierany, ale pojawiają się też utwory zawierające tekst po rosyjsku, hiszpańsku czy francusku. Komisja selekcyjna wysłucha piosenek bez znajomości nazwisk wykonawców ani twórców. W ten sposób wybrana zostanie stawka 24 półfinalistów, a ich nazwiska poznamy już w dniach 11-12 listopada podczas programu „Ringvaade” na ETV1. Piosenki opublikowane będą w grudniu. Jeśli Uku Suviste zgłosił się do konkursu, od razu ma zagwarantowane miejsce w półfinale i jurorzy nie muszą nawet słuchać czy oceniać jego piosenki. Warto zwrócić uwagę, że liczba zgłoszeń spadła w stosunku do 2020 roku. Wtedy przyjęto 178 propozycji.

#EurovisionAgain: Internet wybierze najlepszego wyeliminowanego

Dobiega końca akcja #EurovisionAgain polegająca na wspólnym oglądaniu różnych archiwalnych konkursów Eurowizji. Ostatnim wydarzeniem mającym internetowo zjednoczyć fanów konkursu na całym świecie będzie wspólny wybór najlepszej piosenki spośród tych, które odpadły w półfinałach od 2004 roku. W listopadzie na oficjalnym Instagramie Eurovision followersi (od 6 do 23 listopada) będą proszeni o podanie swoich ulubionych piosenek wyeliminowanych z poszczególnych państw (w tym z Polski). W głosowaniu udział mają wziąć także niektóre międzynarodowe redakcje eurowizyjne. Na podstawie wszystkich typowań wybrana zostanie lista 20 najpopularniejszych piosenek, które zostaną odtworzone w specjalnie ułożonej kolejności startowej podczas „Eurovision Again Semi-Final Special” na żywo 19 grudnia o 21:00 na YouTube. Spośród 20 finałowych utworów głosujący na Twitterze wybiorą zwycięzcę. Nie zapomnijcie więc śledzić profil @Eurovision na Instagramie i zaglądać w Stories!

🇵🇱 Eurowizja : Polska 8 razy poza finałem

Polska w swojej eurowizyjnej historii aż 8 razy została wyeliminowana w półfinałach. Najbliżej awansu byliśmy w latach 2005-2006 i 2019 gdy nasi reprezentanci zajmowali 11. miejsce, czyli pierwsze pod kreską. Blisko była też Lidia Kopania, która w 2009 wywalczyła 12. lokatę. Na pozycji 13. w grupie (2010) znalazł się Martin Fitch, a pozycje 14. w swoich półfinałach zdobyli The Jet Set (2007) i Gromee z Lukasem Meijerem (2018). Odstaje od nich Magdalena Tul, która jako jedyna reprezentantka Polski zajęła ostatnie miejsce w którejkolwiek rundzie Eurowizji (dla dorosłych) – w 2011 zdobyła 18 punktów co dało jej 19. pozycję. Spośród wyeliminowanych piosenek trzy zostały zaśpiewane w całości po angielsku, tylko jedna w całości po polsku, dwie były polsko-angielskie, jedna polsko-rosyjska, a jeszcze jedna wykonana była w pięciu językach! O wejście do grona najlepszych 20 piosenek #EurovisionAgain walczyć będą trzy zespoły (Ivan & Delfin, Ich Troje z Realem McCoy i formacja Tulia), dwa duety (The Jet Set i Gromee z Lukasem), dwie solistki (Magdalena Tul i Lidia Kopania) oraz jeden solista (Martin Fitch). Kto okaże się najlepszy i czy w ogóle ktokolwiek z Polaków dostanie się do finału głosowania? Przekonamy się niebawem, tymczasem TUTAJ możecie głosować na swoich faworytów!

Głosuj w 15. edycji HOLFESTIVALEN i wybieraj razem z nami najlepszą polską piosenkę października!

Zgłoś się do gry preselekcyjnej „Bet & Win 4”!

Źrodło: RTSH, Weather Atlas, Instagram, Eurovision Kosovo, Eurosong.hr, elu24.ee, ETV, Wiwibloggs, Eurovision.tv, Wikipedia, fot.: jonidavokshiofficial

%d blogerów lubi to: