HISTORIA EUROWIZJI JUNIOR: PRESELEKCJE W 2011. Kryzys konkursu, preselekcji i regulaminu

Sezon preselekcyjny przed Eurowizją Junior 2011 był niemal kompletny – 13 państw startowało, 12 przeprowadziło preselekcje, a jedna Łotwa 🇱🇻 się wyłamała, chociaż tam wybór reprezentanta też związany był z programem telewizyjnym. Spekulowano, że do Armenii pojedzie ktoś ze zwycięzców talent-show Balss Pavelnieks, bo rok wcześniej właśnie z tego programu wywodziła się Sarlote Lenmane (JESC 2010). Konkurs wygrała Amanda Bashmakova, jednak nadawca łotewski poinformował, że kraj w ogóle nie weźmie udziału w Eurowizji Junior. We wrześniu przekazano jednak dobrą nowinę – nadawca LTV postanowił wystąpić i potwierdził, że wybór nowego przedstawiciela rozstrzygnie się między Amandą a Valeriyą Chuvizovą. Dzień później ogłoszono, że do Erewania jedzie Amanda, bo Valeriya miała już okazję reprezentował Łotwę na innym festiwalu – chodziło o „Słowiański Bazar”.

Eurowizja Junior na Kaukazie: Jak wybierano w Gruzji i Armenii?

Zwycięzcą Eurowizji Junior 2011 w Armenii została sąsiednia Gruzja 🇬🇪. Telewizja GBP przeprowadziła prosty finał narodowy w którym wystartowało dziewięciu uczestników wybranych spośród 30 zgłoszeń. Selekcje transmitowano we wrześniu, a decydowali widzowie oraz jurorzy – nie było między nimi zgody. Televoting wygrała grupa 3T zdobywając aż 38,01% głosów. Formacja Candy była druga (31,35%), ale najwyraźniej miała silne wsparcie jury, bo to właśnie „Candy Music” pojechało na JESC. Ponoć fakt, że w grupie Candy była Ormianka Ana Khanchalyan nie miał wpływu na decyzje jurorów… W samej Armenii 🇦🇲, która była gospodarzem konkursu, otrzymano na preselekcje rekordową ilość 135 zgłoszeń co jest z pewnością efektem zwycięstwa kraju w 2010. Komisja wybrała 16 finalistów, którzy zmierzyli się 17 września o głosy widzów i jurorów. Wygrała Dalita z piosenką „Welcome to Armenia” idealnie pasującą do reprezentantki gościnnych gospodarzy.

🇷🇺 Rosja na Eurowizji Junior: Kolejne kontrowersje

W Rosji spore zainteresowanie i kontrowersje wywołała deklaracja Katyi Ryabovej o ponownym starcie w preselekcjach, chociaż wokalistka reprezentowała już swój kraj na Eurowizji Junior 2009. Jak donosił ESCkaz, same „władze” EBU nie do końca były pewne, jak interpretować zapisy w regulaminie konkursu. Svante Stockselius uważał, że to niesprawiedliwe, by ktoś dwukrotnie reprezentował ten sam kraj w konkursie. Z kolei Sietse Bakker, który przejął stery po Stockseliusie uznał, że nie jest to problem i nie tylko da Rosji prawo do wysłania Katyi, ale też zajmie się wycięciem tego zapisu z regulaminu JESC. Do finału selekcji w Rosji zakwalifikowano Katyę i 19 innych uczestników. Decydowali jak zwykle widzowie, ale tak naprawdę pewne było, że to właśnie Ryabova zgarnie najwięcej głosów. Tak się stało – „Kak Romeo i Dzhulyetta” dostało 10,32% głosów. Drugie miejsce otrzymała Sabina Gizzatullina (9%). Tym samym Rosja po raz kolejny wyłamała się z reguł JESC i doprowadziła do zmian warunków uczestnictwa w konkursie.

JESC 2011: Ukraińcy wbrew żałobie, Mołdawia w tajemnicy

Na Ukrainie 🇺🇦 przeprowadzono szereg castingów regionalnych, które wyłoniły najlepszych kandydatów zakwalifikowanych do półfinałów-castingów. W finale znalazło się miejscu dla 20 uczestników. Pojawił się jednak istotny problem. Finał zaplanowano na 31 lipca, a władze ukraińskie ogłosiły tę niedzielę dniem żałoby narodowej po piątkowej tragedii. 29 lipca 2011 w Sukhodolskej-Vostochnej wybuchła mina zabijając 26 osób, z kolei druga eksplodowała w Bazhanovie wywołując zawalenie się 65-metrowego budynku co pozbawiło życia 16 Ukraińców. Telewizja ukraińska postanowiła jednak przeprowadzić finał narodowy. Wygrała Kristall, zdobywając 2. miejsce zarówno w głosowaniu widzów jak i jurorów. Faworytka komisji – Victoriya Kobzar dostała od widzów tylko 3 punkty, z kolei ulubienica publiczności – Marta Kvochak – została przez jurorów oceniona na 1 punkt. Gdzie dwie się biją, tam Kristall skorzystała. W sąsiedniej Mołdawii 🇲🇩 selekcje odbyły się jedynie wewnętrznie – nadawca TRM dostał 14 zgłoszeń, a do finału zakwalifikował pięć kandydatek. Decydowało jury, które wskazało Lerikę. Cały proces utrzymany był w pełnej tajemnicy, a Mołdawia najpierw ogłosiła piosenkę na JESC (pierwotnie w całości po angielsku), a dopiero potem przedstawiono metodę wyboru.

Eurowizja Junior: Dogrywka na Białorusi i 1 sms w Macedonii

Z powodu niewielkiej ilości zgłoszeń zrezygnowano z ambitnych planów organizacji półfinałów selekcji białoruskich. Przyjęto tylko 49 utworów, a jury wybrało z tej puli pięciu finalistów. Jak się okazało, było to niezgodne z zasadami, bo w finale powinno być od 7 do 10 uczestników. Chcąc nie chcąc zrobiono dogrywkę, która dała dodatkowe 24 zgłoszenia i dorzucono do finału pięciu kandydatów. Konkurs w Mińsku wygrała Lidia Zablotskaya, która (podobnie jak Ormianka Dalita) drugi raz uczestniczyła w selekcjach. Drugie miejsce dostał Egor Zhesko – on pojedzie na JESC w 2012 roku. Lidiya dostała 12 punktów od jury (była faworytką komisji z Grodna i Mogileva), ale w televotingu miała 2. miejsce. Faworytem publiki był Alexei Kuzmin, chociaż jego oceny jurorskie były mocno zaniżone – zapewne celowo. Po raz kolejny niewielki odzew co do udziału w preselekcjach wyrażono w Macedonii 🇲🇰. Przyjęto tylko 12 propozycji muzycznych, a do finału wybrano pięciu kandydatów. Wygrał Dorijan Dlaka, który w 2010 śpiewał jako chórzysta na Eurowizji Junior. Chłopiec zdobył 10 punktów od jury i 8 od widzów (201 głosów). Faworytką publiki była Ivana Simoska (379 głosów). Nie wiadomo czy to prawda, ale z archiwum wynika, że Gjorgji Gjorgjiev od widzów dostał…1 smsa. Kjara Golja miała ich natomiast tylko 26.

JESC 2011: Bułgaria i Litwa zawiedzione niskim zainteresowaniem

Powracająca do konkursu Bułgaria 🇧🇬 podeszła do tematu ambitnie, jednak telewizja BNT zawiodła się ilością zgłoszeń – tylko 21 piosenek (wstępny format selekcji zakładał minimum 30 zgłoszeń) przesłano więc wszystkich kandydatów zaproszono na casting gdzie odrzucono sześć propozycji. 15 piosenek wzięło udział w półfinale, a jurorzy do finału wpuścili najlepszą dziesiątkę. W finale 2 października jurorzy dali 12 punktów grupie Peeshtite kengura, z kolei widzowie najmocniej docenili duet Dega & Mariam. Wygrał…Ivan Ivanov, dostając (tak jak Kristall na Ukrainie) po 10 punktów od jury i widzów. Fatalnie niskie zainteresowanie JESC i preselekcjami notowano też na Litwie 🇱🇹, gdzie zgłoszono 20 utworów, a LRT miało nadzieję, że coś jeszcze przyjdzie i może utknęło gdzieś na poczcie. Z powodu tej sytuacji zrezygnowano z wieloetapowych selekcji, organizując tylko finał, jednocześnie wciąż wierząc, że ktoś jeszcze się zgłosi i dołączy do wybranej stawki. Ostatecznie w finale zaśpiewało jedenastu wykonawców. Rundę wygrała Milita Daikeryte (pozbawiona biletu na JESC rok temu przez jurorów w superfinale). Wokalistka zdobyła 1688 głosów od widzów (I miejsce) i drugą lokatę w głosowaniu komisji. Zgodnie z zasadami selekcji finał wyłonił troje superfinalistów, gdzie reprezentanta wybierali tylko jurorzy. Milita znów przegrała, a do Erewania wskazano Paulinę Skrabyte chociaż zajęła ona dopiero 5. miejsce televotingu rundy finałowej (311 głosów). Nie do końca wiadomo czym biedna Milita zasłużyła sobie na drugą z rzędu porażkę.

Eurowizja Junior: Na Zachodzie bez zmian

Szwedzi 🇸🇪 swoje selekcje zorganizowali w ramach koncertu, który nie był transmitowany w telewizji. Finalistów wskazała niewielka komisja, której członkowie sami proponowali osoby mogące reprezentować kraj na Eurowizji Junior. Spośród 20 propozycji wybrano czworo finalistów. Koncert, w którym decydowali jurorzy odbył się, a Szwedzi zdołali wyniki utrzymać w tajemnic aż do listopada, gdy w końcu wyemitowano widowisko i ogłoszono, że wygrał Erik Rapp. Przegrały z nim m.in. Wiktoria i Isa znane z Melodifestivalen. Z typowym rozmachem preselekcje do Eurowizji Junior zorganizowały Holandia 🇳🇱 i Belgia. W Holandii zrealizowano dwa półfinały i finał. Pierwszą rundę wygrała Rachel otrzymując wszystkie maksymalne noty. Nie miała sobie równych także w finale, gdzie znów dostała najwięcej punktów od wszystkich trzech grup decyzyjnych. Składanka z konkursowymi utworami dotarła do 2. miejsca list sprzedaży w kraju. W Belgii 🇧🇪 powtórzono format z duelami. Femke wygrała w drugim półfinale, zdobyła też najwięcej głosów od jury i widzów w finale – tym samym pojechała do Erewania z „Een kusje meer”.

Źródło: ESCkaz, Wikipedia, inf. własne fot.: EBU

%d blogerów lubi to: