Eurowizja Junior 2020: Duncan Laurence gościem specjalnym? Jak wypełnić show atrakcjami? • American Song ConTest: Jak będzie wyglądać?

Eurowizja Junior 2020 potrwać ma niema 2,5 godziny, jednak organizatorzy stoją przed wielkim wyzwaniem przygotowania ciekawego scenariusza, w którym stawka konkursowa nie będzie stanowić nawet połowy show. Zakładając, że każdy występ potrwa 3 minuty, a do tego dorzucimy nawet 1-minutową pocztówkę, to łącznie stawkę zaprezentować można w niecałe 50 minut (33% czasu trwania show, rok temu stawka zajęła połowę konkursu). Wciąż pozostanie ponad 90 minut do zagospodarowania. Czym wypełnić ten czas? Wiadomo już, że przygotowywana jest nowa, nieco rozszerzona formuła prezentacji wyników, gdzie prowadzący łączyć się będą satelitarnie z podawaczami punktów. Ci z kolei mają przekazywać słownie nie tylko najwyższą notę, ale też punkty 8 i 10 by nieco wydłużyć proces. Dodatkowo spodziewany jest Interval Act z Viki Gabor, która od zwycięstwa w Gliwicach wydała tyle utworów, że mogłaby spokojnie zafundować widzom 15-20 minutowy recital i nie byłby on nudny, bo Viki większość piosenek śpiewa po angielsku, co na pewno spodoba się zagranicznej publiczności, a także wypromuje muzykę młodej wokalistki. W niedzielę portal JastrzabPost podał nieoficjalne informacje, jakoby w trakcie finału TVP miała pokazać zarejestrowany w Amsterdamie specjalny występ Duncana Laurence’a 🇳🇱 (fot.), zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. Najpewniej Holender zaśpiewa „Arcade”, dzięki któremu wygrał w Tel Awiwie. Zwycięzca ESC 2019 miał być gościem już w trakcie finału w Gliwicach, jednak nie udało się zrealizować tego planu. Co jeszcze przygotują nam organizatorzy JESC? Z pewnością nie zabraknie rozmów z uczestnikami, parady flag, śmiesznych (lub nie) dialogów prowadzących. Fani obawiają się, że na scenie zaśpiewa też Rafał Brzozowski, na którego spadła lawina krytyki po fatalnym występie w trakcie konferencji prasowych. Laureat 2. miejsca w preselekcjach 2017 bardzo źle wykonał wtedy „Superhero” czy „Anyone I want to be” praktycznie „zmyślając” angielski tekst.

Eurowizja Junior: Jak radzono sobie ze skromną stawką konkursową?

Do tej pory realizowano tylko dwa konkursy Eurowizji Junior w której startowało 12 państw. W 2012 roku finał trwał jednak tylko 2 godziny (część konkursowa stanowiła więc 40% show), a do stawki konkursowej i sekwencji głosowania (wydłużonej z powodu problemów na łączach) dorzucono efektowny Opening Act, występ Ralfa Mackenbacha 🇳🇱 czy samej prowadzącej Kim-Lian. Sporo było też rozmów w skromnym Green Roomie i materiałów wspominających świetność konkursu. Każdy prezenter krajowy podawał punkty pojedynczo – od 1 do 12 punktów. W 2013 roku również finał zaplanowano na 120 minut, a nie 150 jak tegoroczny. W Kijowie 🇺🇦 także rozwleczono głosowanie, starano się też wypełnić czas rozmowami z uczestnikami i różnymi nagraniami przygotowanymi wcześniej. Wystąpiły Emmelie de Forest, Zlata Ognevich oraz Victoriya Petrik. Ukraińcy mieli utrudnione zadanie, ponieważ na parę dni przed finałem ze scenariusza wypadł im jeden planowany występ w Interval Act. Z powodu choroby i przemęczenia z udziału w finale zrezygnowała Ruslana. Jak TVP poradzi sobie ze scenariuszem tegorocznego finału i czy uda się przeprowadzić konkurs w odpowiednim tempie bez dłużyzn? W odróżnieniu od Holendrów i Ukraińców, Polacy mają ograniczone pole do popisu z powodu Eurowizji w formie zdalnej. Jak to wszystko wyjdzie? Przekonamy się już 29 listopada od 17:00!

🇮🇱 Eurowizja 2021: Izrael przenosi selekcje do sieci

Pandemia covid-19 rewiduje wcześniejsze plany nadawców w kwestii organizacji preselekcji narodowych przed Eurowizją 2021. Do tej pory w 41 krajach Eurowizji 2021 zmarło z powodu koronawirusa tyle osób, co mieszkańców Katowic (prawie 9 razy więcej niż mieszka w San Marino). W związku z trudną sytuacją i perspektywą długiej kwarantanny, telewizja KAN postanowiła zmienić format preselekcji Izraela i przenieść je do Internetu. Pierwotnie tylko runda ćwierćfinałowa miała opierać się na głosowaniu online, pozostałe części (dwa półfinały i finał) miały być transmitowane na żywo ze studia w Tel Awiwie lub Jerozolimie. Przeniesienie „Our Song for Eurovision” do sieci wywołało rozżalenie i frustrację wielu kompozytorów, którzy swoje propozycje muzyczne zgłaszali bazując na pierwotnych planach konkursu. Teraz komisja KAN ma spośród wszystkich zgłoszeń wyłonić 10 (a nie 16 jak pierwotnie zakładano) piosenek i trafią one na platformę online gdzie zostaną poddane głosowaniu. Na podstawie wyników głosowania dwie piosenki trafią do finału. Trzecią wybiorą jurorzy. W finale nową piosenkę dla Eden Alene wskażą już tylko internauci. Preselekcje mają się odbyć na przełomie stycznia i lutego. Sprawdź jak aktualnie wygląda terminarz sezonu selekcyjnego Eurowizji 2021 – Wejdź TUTAJ.

🇺🇸 American Song Contest: Format, organizacja, termin

Stany Zjednoczone mają już swojego nowego prezydenta, a fani Eurowizji poznali nowe szczegóły związane z American Song Contest. W ramach swoich wywiadów „Humans of Eurovision” były szef delegacji czeskiej Jan Bors rozmawiał z Olą Melzigiem 🇸🇪, producentem amerykańskiego konkursu. Szwed podał, że format American Song Conest będzie się różnić od Eurowizji i może być bardziej podobny do Melodifestivalen. Odbędzie się pięć rund kwalifikacyjnych po max. 10 stanów w każdej. W każdej rundzie 4 najlepsze stany wejdą do półfinałów. Później pokazane będą dwa półfinały po 10 piosenek w każdym. Pięć najlepszych z każdej grupy awansuje do finału. Oznacza to, że w finale o Grand Prix rywalizować będzie 10 stanów, a każda runda konkursu ma potrwać 2 godziny. O ile półfinały i finały w takim formacie są pewne, to kwestie „ćwierćfinałów” muszą być jeszcze dograne, gdyż pojawiły się prośby od niektórych telewizji, by zamiast pięciu rund zrobić ich aż dziesięć, co skróciło by czas trwania każdego z odcinków. O tym w jaki sposób poszczególne stany będą wybierać reprezentantów, decydować mają już organizacje lokalne (np. telewizje, platformy muzyczne, portale internetowe itp.). Producenci chcą jednak by każdy stan przedstawił co najmniej 3 propozycje z których wybierze tą jedną. Ola Melzig dodaje, że konkurs ma być otwarty dla wszystkich wykonawców, ale głównie chciałby skupić się na doświadczonych artystach, którzy jeszcze nie są tak masowo znani. W sierpniu podawano, że dziesięciu amerykańskich nadawców jest zainteresowanych udziałem w konkursie. Sam format ma być też dostępny dla nadawców europejskich, by móc wyemitować poszczególne odcinki w krajach naszego kontynentu (prawa do emisji w Polsce miałaby TVP 🇵🇱). Melzig chciałby też, by między konkursami w Ameryce i Europie doszło do integracji, np. zwycięzca jednego konkursu, występuje jako gość w drugim. Pierwsza edycja American Song Contest wystartować ma na jesieni 2021 albo na wiosnę 2022. Dziennik Eurowizyjny przeprowadził w tym roku United Song Contest w którym o zwycięstwo walczyło 50 piosenek reprezentujących różne stany. Triumfowała piosenka „This is Us” Jimmie’go Allena i Noah Cyrus reprezentujących Delaware.

Głosuj w 15. edycji HOLFESTIVALEN i wybieraj razem z nami najlepszą polską piosenkę października!

Zgłoś się do gry preselekcyjnej „Bet & Win 4”!

Źródło: Wikipedia, TVP, YouTube, JastrząbPost, Worldometer, Eurovoix, Humans of Eurovision, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: