Eurowizja Junior 2020: Pocztówki, gadżety, składanka i … piosenka z Gruzji • Melodifestivalen: Eric Saade i Paul Rey w stawce? • Turkowizja z debiutem Polski!

Już tylko 19 dni dzieli nas od wielkiego finału Eurowizji Junior 2020 🇵🇱, a praca przy zdalnym konkursie wre! TVP realizuje już nagrania pocztówek do konkursu. 12 filmików pełnych będzie tańca i pokazywać ma różne zakątki Polski. W pocztówkach zobaczymy młodych tancerzy z Swagg Juniors Dance Crew i Swagg Egurrola Dance Studio, którzy mają już za sobą nagrania w Katowicach, a teraz przebywają w Mosznej, gdzie wystąpią w Pałacu. To jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Wystąpią m.in. Zuzia Krasnodębska, Zosia Mozdzen, Julia Cybulska, Emilia Perlińska, Oliwia Krupa, Kamila Pham, Sebastian Gerasik, Patryk Kosowski czy Mateusz Grela, a ich trenerem jest Patryk Kownacki i to on był odpowiedzialny za przygotowanie choreografii. Portal eSanok.pl dodaje, że ekipa pracowała też przy pocztówce na zaporze w Solinie. Materiał promujący Polskę na Eurowizji Junior 2020 realizowany był tam dzięki staraniom Gminy Solina oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki. Zdjęcia z nagrań zobaczycie TUTAJ. Z kolei firma IVEO pochwaliła się na Instagramie, że kolejny raz produkuje gadżety eurowizyjne. Na zdjęciu pokazano materiał z logiem „Move the world”. Nie wiadomo jeszcze jakie dokładnie produkty z logiem konkursu zostaną przygotowane i kiedy trafią do oficjalnej sprzedaży. Tymczasem portal JuniorEurovision.tv ogłosił, że premiera składanki JESC 2020 w wersji digital odbędzie się już w piątek 13 listopada. Fizyczna wersja albumu będzie do kupienia od 27 listopada. Podobnie jak ostatnio wersje karaoke piosenek z Juniora nie będą wydane.

🇬🇪 Eurowizja Junior: Sandra wykona „You are not alone” dla Gruzji

O tym, że późna emisja preselekcji, które nie są pokazywane na żywo grozi spojlerami przekonała się już Irlandia. Teraz padło na Gruzję. Już wcześniej Dziennik Eurowizyjny informował, że selekcje „Ranina” wygrała Sandra Gadelia, chociaż finał talent-show pokazany będzie dopiero 13 listopada. Teraz, dzięki opublikowanemu w sieci spisowi piosenek ze składanki JESC 2020 mamy potwierdzenie, że wokalistka faktycznie zaśpiewa na Eurowizji, a jej utworem będzie „You are not alone” po gruzińsku i angielsku. Sandra ma 9 lat, a w „Ranina” pierwszy raz pojawiła się w drugim odcinku (18 września) śpiewając „Khevsuruli nana” z Lelą Nakeuri. Zdobyła 116 punktów – najwięcej spośród 10 uczestników. Następnie w czwartym odcinku (2 października) wykonała „Goodbye yellow brick road” z repertuaru Eltona Johna i zgarnęła maksymalne noty – łącznie 120 punktów. Taki sam wynik uzyskała w szóstym odcinku dzięki piosence „Gazapkhuli”. W czwartej rundzie (ósmy odcinek) zaprezentowała „Let it go” Idiny Menzel i zebrała 117 punktów co nie było najlepszym wynikiem, ale pozwoliło jej wejść do półfinału. 6 listopada zapewniła sobie awans do finału śpiewając „Jeirani” z grupą The Quintessence. Jej rywalami w finale byli Martia Khvedelidze i Rati Gelovani. Piosenka „You are not alone” na Eurowizję zostanie opublikowana 13 listopada o północy (gdy trafi na platformy streamingowe), chociaż finał „Raniny” zaplanowano tego dnia dopiero na 22:30 czasu lokalnego.

🇸🇪 Melodifestivalen: Eric Saade powróci do konkursu?

Telewizja szwedzka SVT zrezygnowała z wprowadzania w 2022 roku zasady, która głosiła, że w każdej ekipie twórców piosenek konkursowych Melodifestivalen musi być co najmniej jedna kobieta. Karin Gunnarson, producentka selekcji, przyznała, że taka reguła nie jest inspirująca ani kreatywna, więc została wycofana, ale SVT nadal stawia sobie za cel wyrównanie szans kobiet w walce o miejsce ich piosenek w półfinałowej stawce selekcji. Tymczasem Aftonbladet donosi, że nadawca szwedzki chce nakłonić do powrotu do preselekcji Erica Saade, reprezentanta Szwecji na Eurowizji 2011 oraz zdobywcę Bursztynowego Słowika Sopot Festival 2012. Źródło dziennika twierdzi, że Saade ma pojawić się w stawce konkursu, co nie udało się rok temu, chociaż organizatorzy selekcji już przed 2020 o niego zabiegali. Ponoć piosenkarz ma mieć świetny utwór, ale inne źródło podaje, że jeszcze nie podjął decyzji w sprawie startu. „Nie jest osobą, która łatwo daje się przekonać – on musi to naprawdę czuć” – dodaje. Eric skończył niedawno 30 lat, a w MF zadebiutował w 2010 roku z utworem „Manboy” docierając do trzeciego miejsca. Rok później wygrał z utworem „Popular”, a na Eurowizji zajął najniższe miejsce na podium. W 2015 wrócił do selekcji z „Sting” i zdobył dzięki tej piosence piąte miejsce w finale. W 2019 współprowadził konkurs. Inne eurowizyjne powiązania to jego związek z Molly Sanden (JESC 2006) trwający od 2007 do 2012 roku. W maju tego roku wokalista rozstał się ze swoją dotychczasową partnerką Nicole Falciani, z którą był zaręczony.

🇸🇪 Melodifestivalen: Kto jeszcze wystąpi w 2021?

Niemal pewny jest natomiast start w Melodifestivalen Paula Rey’a, który w 2020 odniósł sukces z utworem „Talking in my sleep”. 28-latek z Lund zajął w tym roku 6. miejsce w finale. Źródło Aftonbladet informuje, że koronawirus pozbawił wielu szwedzkich wykonawców letnich występów i koncertów, dlatego teraz chętnie skłaniają się ku zainwestowaniu w udział w Melodifestivalen. Do konkursu wrócić ma także zespół Arvingarna, który już pięciokrotnie uczestniczył w preselekcjach. Grupa wygrała w 1993 reprezentując Szwecję na Eurowizji – ich „Eloise” zajęło wtedy 7. miejsce. Dwa lata później ich „Bo diddley” nie weszło do czołowej piątki finału, ale w 1999 grupa powróciła i zajęła 3. miejsce. W 2002 ponieśli sporą porażkę – wywalczyli tylko 6. miejsce w półfinale. Wrócili w 2019 z „I do” i dotarli do 7. pozycji w finale. Dziennik „Aftonbladet” wymienia już jedenastu wykonawców, którzy powinni znaleźć się w stawce Melodifestivalen. Są to powracający The Mamas, Dotter, Jessica Andersson, Klara Hammarstrom, Alvaro Estrella, Arvingarna i Paul Rey, a także Tusse Chiza, Sannex, Sami Rekik z Wahl oraz Julia Alfrida. Oficjalne ogłoszenie uczestników nastąpić ma już w tym miesiącu.

Turkowizja: Polska debiutuje! Kto nas reprezentuje w Stambule?

Polska 🇵🇱 jednak zadebiutuje podczas Turkowizji 2020. Dziś oficjalna strona konkursu poinformowała, że nasz kraj reprezentować będzie Mishelle z piosenką „Doğma yerlər” w języku azerskim. O wokalistce niewiele jednak wiemy – zaczęła śpiewać w wieku 5 lat, brała udział w koncertach w ponad 100 miastach, np. w Chinach, Rosji, Ukrainie, Macedonii czy Mołdawii. Jak czytamy w notce biograficznej na stronie Turkvizyon.tv, wokalistka pierwszy raz śpiewać będzie po azersku. Piosenkę napisali Elcan Rzayev i Dmitriy Kireenkov. Ten pierwszy reprezentować będzie w Turkowizji 2020 Holandię 🇳🇱, gdzie mieszka, chociaż pochodzi z Azerbejdżanu 🇦🇿. W konkursie wykonać ma utwór, który planował zaśpiewać w 2016 jednak wtedy Turkowizję anulowano. Także reprezentantką Szwecji 🇸🇪 będzie ta sama osoba, co w 2016 – Arghavan. Wokalistka przeprowadziła się do Szwecji w wieku 3 lat. Podobnie jak Mishelle, Arghavan zaśpiewa po azersku – „Dirçəliş” to popowa ballada z elementami orientalnymi. Napisały ją słynne siostry Ylva i Linda Persson, znane jako preselekcyjne desperatki. Wyjaśniła się też sytuacja Olgi z zespołu Napoli, która w 2016 miała reprezentować Polskę, a niedawno informowała Dziennik Eurowizyjny, że zaśpiewa w 2020 dla Cypru Północnego (gdzie mieszka już 4 lata). Ostatecznie wokalistka, którą znamy z białoruskich i polskich selekcji, reprezentować ma… Moskwę . Stolica Rosji 🇷🇺 uczestniczyła w Turkowizji (jako osobny byt) w 2014 roku gdy grupa Kazan World zajęła w finale 12. miejsce.

Głosuj w 15. edycji HOLFESTIVALEN i wybieraj razem z nami najlepszą polską piosenkę października!

Zgłoś się do gry preselekcyjnej „Bet & Win 4”!

Źródło: Instagram, eSanok, TVP, Genius.com, Wikipedia, Aftonbladet, Turkvizyon.tv, fot.: Tumblr

%d blogerów lubi to: