Eurowizja Junior 2020 bez Armenii. Kto miał reprezentować kraj? • Kiedy Ceremonia Otwarcia JESC 2020? Gdzie oglądać?

Europejska Unia Nadawców poinformowała dziś, że telewizja armeńska ARMTV 🇦🇲 zrezygnowała ze startu w Eurowizji Junior 2020, a powodem jest wprowadzony w tym kraju stan wojenny. Obowiązuje od 27 września i związany jest z trwającym nadal konfliktem zbrojnym między Hayastanem a Azerbejdżanem 🇦🇿 o Górski Karabach/Artsakh. Ze względu na stan wojenny i panującą w regionie sytuację przygotowania do nagrania występu były niemożliwe. Martin Osterdahl, supervisor EBU poinformował, że Armenia to jeden z najlepszych krajów Eurowizji Junior i zdecydowanie będzie brakować Ormian w stawce. „Rozumiemy powody wycofania się, ale to bardzo smutna wiadomość. Mamy nadzieję powitać ich ponownie w 2021” – napisał w oświadczeniu. „Nasza ekipa pracowała od miesięcy w pocie czoła, by urzeczywistnić udział kraju w konkursie pomimo pandemii i bezprecedensowej agresji w naszym regionie. Wojna w Artsakhu wkracza w ciężki etap. Każdy z nas ma krewnych, przyjaciół, sąsiadów, którzy poświęcili swoje życie walcząc o naszą wolność i prawo do istnienia. W takich chwilach naszym obowiązkiem jest stanąć po stronie naszego narodu i ojczyzny” – wytłumaczył szef delegacji ARMTV David Tserunyan. Zdradził też, że nadawca już w lipcu (czyli przed konfliktem) wewnętrznie wybrał reprezentantkę do Warszawy. Na JESC zaśpiewać miała Malena Fox z piosenką przygotowaną przez producenta Tokionine, który stał za utworem „Walking out” Srbuk (ESC 2019) i sam startował w tegorocznych selekcjach z „Save me” – zajął jednak tylko 6. miejsce (8. miejsce u jury międzynarodowego, 4. miejsce w komisji ormiańskiej i 7. miejsce w televotingu z 299 głosami). 13-letnia Malena przekazała, że biorąc pod uwagę przesłanie piosenki, podjęto decyzję, iż utwór wkrótce zostanie opublikowany. Komentując jej wpis na Instagramie Tserunyan zapewnił, że Malena wróci „silniejsza” – istnieją spore szanse, że młoda piosenkarka będzie reprezentować Armenię na Eurowizji Junior 2021.

Eurowizja Junior 2020: Tylko 12 państw w stawce

O rezygnacji Armenii z Eurowizji Junior informują dziś media eurowizyjne oraz portale ormiańskie, które cytują przede wszystkim słowa supervisora EBU o sile ich poprzednich reprezentantów. Podkreślane jest też, że nadawca ARMTV był niezwykle zadowolony z wyboru Maleny Fox na reprezentantkę kraju. Stosunkowo nieznana w kraju wokalistka dopiero rozpoczyna swoją karierę muzyczną, ale już teraz bardzo ceni się jej talent. W marcu opublikowała cover utworu „Broken Clocks” i już wtedy pojawiły się komentarze, by wysłać ją na Eurowizję. Wokalistka tak naprawdę nazywa się Arpi, a przy swoim eurowizyjnym utworze pracowała z Tokionine oraz Suzanne Khanzadian. „Dzięki wspaniałej ekipie piosenka stała się piękna i mocna” – przyznaje. Armenia to ósmy kraj, który startował w JESC 2019, a nie pojawi się w tegorocznej stawce. W związku z rezygnacją, konkurs w Warszawie będzie mieć tylko 12 uczestników co jest dolnym limitem. Do tej pory tylko dwie edycje miały tak niską frekwencję – z 2012 (w Amsterdamie 🇳🇱) oraz w 2013 (w Kijowie 🇺🇦). Co ciekawe, tylko 5 państw, które uczestniczyły w 2012, biorą udział w tegorocznym konkursie. Nieoficjalnie znamy więc już wszystkich tegorocznych reprezentantów. O Grand Prix powalczy aż 9 solistek (w tym Sandra Gadelia, którą oficjalnie Gruzini 🇬🇪 ogłoszą w przyszły piątek), dwóch solistów i jeden kwartet żeński. Panowie są więc w mniejszości, być może dzięki temu się wyróżnią.

Eurowizja Junior: Armenia rezygnuje

🇦🇲 Armenia uczestniczyła w Eurowizji Junior od 2007 roku, gdy omal nie wygrała, przegrywając z Białorusią tylko jednym punktem. Do tej pory czterokrotnie zajęła drugie miejsce, dwukrotnie była trzecia i raz wygrała. Triumf odniosła w 2010 za sprawą Vladimira Arzumanyana i na fali euforii ARMTV podjęło się trudnego zadania organizacji konkursu w Erewaniu. Show w stolicy Armenii było okazją nie tylko do sprawdzenia się w roli gospodarza tak zaawansowanej technologicznie imprezy telewizyjnej, ale też wypromowania kraju i jego kultury oraz dokonań Ormian. Wśród reprezentantów Hayastanu warto wymienić m.in. formację Arevik (która w zmienionym składzie funkcjonuje do dziś), Luarę Hayrapetyan (która zanim ruszyła na podbój Eurowizji 2009 startowała w preselekcjach rosyjskich 🇷🇺), Dalitę (która świetnie sprawdza się też jako prezenterka i miała okazję prowadzić finały narodowe), popularną jeszcze przed JESC Betty, uwielbianego Mikę czy laureata wielu nagród muzycznych Mishę. Rok temu Armenię reprezentowała Karina Ignatyan zajmując 9. miejsce, co było sporym zaskoczeniem. Ormianie od 2011 niemal co roku wplatali angielskie słowa do tekstu swoich eurowizyjnych piosenek, ale też bardzo często korzystali z muzycznych wpływów tradycyjnych, czym się wyróżniali. Pomimo corocznego niskiego odzewu w kwestii zgłoszeń do selekcji, potrafili stworzyć wieloetapowe selekcje (rok temu zaprosili do finału Roksanę Węgiel!) i wybierać piosenki, które zachwycały Europę. Z ogromnym zaangażowaniem podchodzili też do występów scenicznych (w ich barwach widzieliśmy już m.in. marynarzy, ekipę fanek klubu piłkarskiego, załogę samolotu czy pracowników fabryki czekolady, a nawet kopię Beatlesów), nie bali się korzystania z przeróżnych efektów (świetne wizualizacje, zmiany strojów, nowatorskie ujęcia kamer czy „nakładki”) i rekwizytów (deskorolka elektryczna, trąbka, wielka brama, ogromne szarfy z tancerzami czy gigantyczna książka z makietami). Zdecydowanie będzie ich brakować, ale obiecują, że wrócą silniejsi!

🇵🇱 Eurowizja Junior: Kiedy ceremonia otwarcia i finał?

Znamy więcej informacji na temat Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior 2020. Program emitowany będzie 23 listopada od 17:25 na TVP1 i JuniorEurovision.tv. Potrwa nieco ponad 30 minut, ale to wystarczy by przedstawić uczestników konkursu oraz (być może) przeprowadzić tradycyjne losowanie kolejności startowej (pierwsza i ostatnia pozycja oraz miejsce Polski). Scenariusz wydarzenia wciąż się tworzy, a TVP dokona wszelkich starań, by program miał pozytywny wydźwięk pomimo trudności z jakimi wszyscy się teraz borykamy i brakiem typowej dla JESC atmosfery. Oczywiście program zrealizowany będzie w formie zdalnej i będzie miał zupełnie inny przebieg niż ceremonie z poprzednich lat. Sam finał Eurowizji Junior 2020 odbędzie się 29 listopada od godziny 17:00 i potrwa niemal dwie i pół godziny. Tego dnia TVP1 może liczyć na świetne wyniki oglądalności, bo przed konkursem transmitować będzie Puchar Świata w skokach narciarskich oraz „Teleexpress”, a po JESC wyemitowane będą „Wiadomości” i popularne programy „Ludzie i bogowie” oraz „Rolnik szuka żony”. Eurowizja Junior ma być też transmitowana na TVP Polonia. Oczywiście show dostępne będzie również w Internecie na stronie JuniorEurovision.tv

Turkowizja: Polska bez reprezentanta w konkursie

Polska 🇵🇱 nie doczeka się swojego debiutu w Turkowizji. Olga Szymańska, białoruska piosenkarka o polskich korzeniach miała reprezentować nasz kraj w 2016 z balladą „Masal gibi bu dünya”, jednak konkurs odwołano i pomimo prób nie udało się go wznowić aż do teraz, gdy zdecydowano się na wersję zdalną. Wchodząca w skład jednoosobowego zespołu muzycznego Napoli wokalistka poinformowała Dziennik Eurowizyjny, że w tym roku wystąpi podczas Turkowizji, ale … jako reprezentantka Cypru Północnego, gdzie aktualnie mieszka. Napoli wielokrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach do Eurowizji na Białorusi – najbliżej była w 2016 roku gdy zajęła 2. miejsce z utworem „My universe”. Z tą piosenką pojawiła się także w polskim finale narodowym, gdzie zdobyła 9. miejsce. W 2020 startowała w selekcjach Białorusi z „Don’t let me down” i wywalczyła niskie, 9. miejsce. Turkowizja 2020 ma się odbyć w grudniu, jednak czas ucieka, a my znamy dopiero sześć państw/krajów/narodów, które oficjalnie ogłosiły swój start. Są to Azerbejdżan 🇦🇿, Turcja 🇹🇷, Chakasja, Cypr Północny, Niemcy 🇩🇪 oraz lud Nogai. Plany organizatorów są jednak ambitne, bo chcą zrealizować też półfinały. Wszyscy reprezentanci powinni do połowy listopada przygotować swoje nagrania występów.

Głosuj w 15. edycji HOLFESTIVALEN i wybieraj razem z nami najlepszą polską piosenkę października!

Zgłoś się do gry preselekcyjnej „Bet & Win 4”!

źródło: JuniorEurovision.tv, Instagram, ARMTV, Wikipedia, TVP, inf. własne, fot.: @malenaafox

%d blogerów lubi to: