Dziennik Eurowizyjny w Rzeszowie: Dziś przesłuchania w ramach „Carpathia Festival 2018”! Sprawdź pełną listę uczestników i poznaj utwory konkursowe! Eurowizja 2019: Nie ma porozumienia między EBU a Izraelem – co dalej z organizacją konkursu?

Wieczorem przesłuchania „Carpathia Festival 2018” w Rzeszowie. Tylko na Dzienniku Eurowizyjnym pełna lista wykonawców i ich piosenki! EBU po spotkaniu z IPBC – zamiast porozumienia mnożą się różnice w wizji konkursu! Czy istnieje alternatywa dla Izraela? 

Dziś przesłuchania finałowe w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” 2018 w stolicy Podkarpacia. Na scenie w środku miasta wystąpi 17 wykonawców z Polski i z innych krajów, a ich piosenki oceniać będą jurorzy, w tym autor Dziennika Eurowizyjnego. Dziś w słonecznym Rzeszowie odbyły się już próby przed wieczornym konkursem, a występom przyglądali się zaciekawieni mieszkańcy, przy okazji korzystając ze wspaniałej pogody. Wieczorna część festiwalu rozpocznie się od występu zespołu Grzane Wino, a później już zaprezentowana będzie finałowa siedemnastka. Słowacka formacja Papyllon w ostatniej chwili zrezygnowała z udziału.

Natalia Capelik-Muianga (Polska)

Poniżej oficjalna lista wykonawców oraz ich piosenki (kolejność startowa):

 1. B17 (Polska) „Aki – Garden in the sky”
 2. Hodaya (Izrael) „Jerusalem
 3. Natalia Capelik-Muianga (Polska) „Nie mijaj chwilo” (na zdj. powyżej)
 4. Jakub Jonkisz (Polska) „Zapamiętaj
 5. Martin Harich (Słowacja) „Under the lamps
 6. Jakub Kołcz (Polska) „The wings of your life”
 7. Angelika ANGIE Kłaczyńska (Polska) „Na końcu świata”
 8. Kate Miracle (Ukraina) „Okean
 9. Jungle Label (Słowacja) „All right
 10. Szymon Pejski (Polska) „Walizki
 11. Kasia Nova (Polska) „Love is music
 12. Neringa Siaudikyte (Litwa) „All over
 13. Jędrzej Skiba (Polska) „Guide me home
 14. Ruby Harlem (Węgry) „Szived benne van
 15. Mariusz Wawrzyńczyk (Polska) „To tylko chwila
 16. So Fine (Czechy) „One more hit”
 17. Jan Vytasek (Czechy) „How would it be

Większość wykonawców sama przygotowała swoje utwory, ale wśród kompozytorów czy autorów tekstów pojawiają się też takie nazwiska jak Jacek Cygan (utwór „Nie mijaj chwilo”), Marek Kościkiewicz („utwór „Na końcu świata”), Kevin Fisher (utwór „Love is music”), Andrzew Furze (utwór „All over again”) czy Marcin Nierubiec (utwór „To tylko chwila”). Część artystów wystąpi ze swoimi zespołami, a pozostali skorzystają z towarzystwa Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka. Należy wspomnieć, że wszystkie utwory zostaną wykonane i zagrane na żywo. Przed i po próbach wykonawcy mieli okazję między innymi podpatrzeć konkurentów, udzielić wywiadów np. Radiu Rzeszów czy nawet…zagrać na ulicy Rzeszowa dla mieszkańców (zrobił tak Słowak Martin Harich).

32638567_375606299601178_6710187003230552064_n

Koncert rozpocznie się o 18:00, a przesłuchania ruszą o 19:00 i potrwają do 20:45. Później przyjdzie czas na obrady jury oraz oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca oraz pomysłodawczynię Carpathia Festival – Annę Czenczek. Przed wynikami widzowie obejrzą też koncert wokalno-taneczny „Niebo z moich stron” z największymi przebojami polskiej piosenki autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego. Po 22:00 ogłoszona zostanie lista laureatów – Grand Prix, miejsc 1-3. i wyróżnień, ale bez podania konkretnych miejsc. Na niedzielę zaplanowano spotkanie uczestników festiwalu, jurorów i gości z Prezydentem Miasta w Sali Sesyjnej Ratusza. Odbędzie się tam też konferencja prasowa festiwalu. Koncert laureatów „Carpathia Festival 2018” ruszy w niedzielę o 20:00. Po 21:00 na scenie pojawi się gwiazda festiwalu – Kamil Bednarek. Dwa dni festiwalu poprowadzą Ilona Małek (TVP3 Rzeszów) oraz Mateusz Szymkowiak, który w tym roku podawał polskie punkty w trakcie Eurowizji. Transmisja radiowa niedzielnego koncertu laureatów dostępna będzie dzięki Polskiemu Radiu Rzeszów. O 19:30 ruszy Studio Festiwalowe, a o 20:00 transmisja tego, co dziać się będzie na Rynku. Polskie Radio Rzeszów dostępne jest ONLINE TUTAJ.

32923939_2046524348942736_6438574263568957440_n

W weekend Dziennik Eurowizyjny skupia się na Carpathia Festival, jednak pilnuje też najważniejszych wiadomości dotyczących Eurowizji. Jak podają eurowizyjne media, pierwsze spotkanie EBU ze stacją IPBC (KAN) nie przyniosło żadnych konkretnych decyzji, a wręcz poróżniło dwie strony w kwestii wizji przyszłorocznego konkursu, a zwłaszcza miasta-gospodarza i terminu. Strona izraelska ma wiele żądań, które nie podobają się przedstawicielom Europejskiej Unii Nadawców. Wiadomo, że Izrael domaga się organizacji Eurowizji 2019 w Jerozolimie i nie ukrywa tego, że chce wykorzystać to do podkreślenia statusu stolicy, co leży w sprzeczności ze stroną palestyńską. EBU chce uwolnić konkurs od polityki, ale przede wszystkim żąda zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom, uczestnikom czy dziennikarzom. Nie jest tajemnicą, że EBU wolałoby Eurowizję w Tel-Awiwie, jednak władze tego miasta nie przystąpią do walki o organizację, a decyzję podjęły pod naciskiem rządu Izraela. Już teraz dochodzą do nas informacje, że niektóre kraje mogą zrezygnować z udziału w Eurowizji 2019, jeżeli konkurs trafi do Jerozolimy. EBU zapowiedziała telewizji IPBC, że w przypadku bojkotu Eurowizja zostanie Izraelowi odebrana. Nieoficjalnie mówi się, że Unia planuje dodatkowe rozmowy z tzw. krajami-zapasowymi. Wymienia się Cypr i Austrię, jako kraje, które zajęły miejsca w top3, zaraz za Izraelem. Jeszcze w trakcie Eurowizji spekulowano, że Eurowizja na Cyprze odbyłaby się w Limassol, a w Austrii w mieście Graz. Ze względu na bardzo złożony proces organizacji Eurowizji, decyzja o mieście (a może nawet kraju-organizatorze) oraz o terminie powinna być podjęta jak najszybciej.

Zdjęcie: Maciej Błażewicz

%d blogerów lubi to: