Dziennik Eurowizyjny w Rzeszowie: Znamy laureatów Carpathia Festival 2018! Ośmiu wykonawców zostało zaproszonych do niedzielnego koncertu! Kto awansował? Posłuchaj najlepszych utworów!

Ośmiu wykonawców trafiło do grona laureatów Carpathia Festival 2018! Znamy wyniki burzliwych obrad jurorów! Sprawdź kto awansował – posłuchaj najlepszych utworów! Kto nie dostał nagrody?

Pierwszy wieczór Carpathia Festival 2018 w Rzeszowie już za nami, a jurorzy przekazali swój werdykt, wpuszczając do drugiej części imprezy ośmiu najlepszych wykonawców. Obrady jurorskie były bardzo burzliwe i do samego końca nie było pewne, kto ostatecznie powinien wygrać główną nagrodę – Grand Prix. Podczas sobotniego wieczoru przewodnicząca jury, prof. Anna Janosz, podała jedynie nazwiska nagrodzonych, jednak o tym, kto zdobył którą nagrodę dowiemy się w trakcie koncertu laureatów, który odbędzie się w niedzielę o 20:00.

Do niedzielnej części Carpathia Festival awansowali:

23px-flag_of_poland-svg Jakub Jonkisz „Zapamiętaj” (kompozycja autorska)

23px-flag_of_slovakia-svg Martin Harich „Under the lamps” (kompozycja autorska)

23px-flag_of_ukraine-svg Kate Miracle „Okean” (kompozycja autorska)

23px-flag_of_slovakia-svg  Jungle Label „All right” (muzyka i słowa: J.Kovac, P.Telepcak, K.Demska)

23px-flag_of_poland-svg  Szymon Pejski „Walizki” (muzyka i słowa: S. Pejski, W. Dąże)

23px-flag_of_lithuania-svg Neringa Siaudikyte „All over again” (muzyka i słowa: Andrew Furze)

23px-flag_of_poland-svg Jędrzej Skiba „Guide me home” (kompozycja autorska)

 Jan Vytasek „How would it be” (kompozycja autorska)

Spośród dziewięciu reprezentantów Polski jedynie trzech dostało się do finału. Awansowali wszyscy przedstawiciele Słowacji. W finale usłyszymy Jakuba Jonkisza z Rzeszowa, który zaczarował widzów swoją piosenką „Zapamiętaj”. Z Polski awansowali też Szymon Pejski z typowo wakacyjnym utworem „Walizki” opowiadającym o jego własnym życiu oraz Jędrzej Skiba, który świetnie wykonał własny utwór „Guide me home” i został przyrównany do Eda Sheerana. Słowację w finale reprezentować będzie funkowe Jungle Label z fenomenalną sekcją dętą oraz charyzmatyczny Martin Harich (na głównym zdjęciu), który swoją energią rozgrzał publiczność Carpathia Festival. Nie zabraknie też weteranki preselekcji eurowizyjnych z Litwy – Neringi oraz pełnej klimatu piosenki „Okean” Kate Miracle z Ukrainy. Spośród reprezentantów Czech do finału wpuszczono Jana Vytaska, który za swój występ zdobył mnóstwo pochlebnych komentarzy od innych wykonawców. W niedzielę jurorzy ogłoszą, kto zdobył Grand Prix (najwyższa nagroda pieniężna), kto zajął miejsca 1.-3. (także nagrody pieniężne), komu jurorzy przyznali wyróżnienia, oraz kto zdobędzie nagrody za najlepszą osobowość, najlepszego instrumentalistę, najlepszą kompozycję oraz specjalną nagrodę Związku Polskich Artystów i Kompozytorów.

IMG_3003

Wśród nienagrodzonych są m.in. reprezentantka Izraela Hodia Ben Chimol śpiewająca dwujęzyczny utwór o Jerozolimie, Gdańszczanka Natalia Capelik-Muianga z utworem do którego tekst napisał Jacek Cygan, uczestniczka preselekcji eurowizyjnych 2006 – Kasia Nova (na zdj. powyżej) – która wpadła na pomysł, by w trakcie występu wolontariusze rozdawali publiczności balony, które później zostały puszczone ku niebu czy barwny Mariusz Wawrzyńczyk, który zaskoczył widzów swoją kreacją sceniczną.

32243830_384136468737355_8537951958571417600_n

Pierwszą noc festiwalową profesjonalnie poprowadzili Ilona Małek z TVP3 Rzeszów oraz Mateusz Szymkowiak (na zdj.), znany m.in. z „Pytania na Śniadanie” w TVP2. Duet doskonale odnalazł się na scenie i spontanicznie rozmawiał z jurorami, członkami orkiestry, artystami czy nawet widzami Carpathia Festival. Mateusz Szymkowiak często nawiązywał do Eurowizji – mówił m.in. o tegorocznym zwycięstwie Izraela, wspominał zarówno portale Dziennik Eurowizyjny jak i Eurowizja.org, a także poinformował, że zarówno Hodia Ben Chimol z Izraela jak i Neringa Siaudikyte z Litwy chciałyby reprezentować swoje kraje w tym konkursie. Nie zabrakło także odniesień do Kasi Moś, niegdyś uczestniczki Carpathia Festival czy preselekcyjnego „The Devil” Kasi Nova. Na szczęście dopisała pogoda – przez cały wieczór niebo było przejrzyste, a wbrew obawom, nie spadła ani jedna kropla deszczu. Przed stawką konkursową widzom zaprezentował się zespół Grzane Wino, a w trakcie obrad jurorów na scenie wystąpili soliści i Grupa Artystyczna z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, którzy zaprezentowali koncert wokalno-taneczny „Niebo z moich stron” z największymi przebojami autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka – specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa grali najlepsi muzycy! W skład konkursowego jury weszli: Onute Zukiene, Lidia Dzikowska-Bylińska, prof. Anna Janosz, Maciej Błażewicz, Roman Owsiak oraz Tomasz Konfederak, który dwukrotnie startował w polskich preselekcjach narodowych jako twórca formacji H2O.

Sobotnie występy były rejestrowane i zostaną wyemitowane w formie reportażu przez TVP2 i TV Polonia. Transmisję niedzielnego koncertu laureatów przeprowadzi Polskie Radio Rzeszów od 19:30 TUTAJ. Fragmenty sobotnich prezentacji znajdziecie też na Instagramie MikiMico (InstaStory).

%d blogerów lubi to: