Ośmiu wykonawców trafiło do grona laureatów Carpathia Festival 2018! Znamy wyniki burzliwych obrad jurorów! Sprawdź kto awansował – posłuchaj najlepszych utworów! Kto nie dostał nagrody?

Pierwszy wieczór Carpathia Festival 2018 w Rzeszowie już za nami, a jurorzy przekazali swój werdykt, wpuszczając do drugiej części imprezy ośmiu najlepszych wykonawców. Obrady jurorskie były bardzo burzliwe i do samego końca nie było pewne, kto ostatecznie powinien wygrać główną nagrodę – Grand Prix. Podczas sobotniego wieczoru przewodnicząca jury, prof. Anna Janosz, podała jedynie nazwiska nagrodzonych, jednak o tym, kto zdobył którą nagrodę dowiemy się w trakcie koncertu laureatów, który odbędzie się w niedzielę o 20:00.

Do niedzielnej części Carpathia Festival awansowali:

23px-flag_of_poland-svg Jakub Jonkisz „Zapamiętaj” (kompozycja autorska)

23px-flag_of_slovakia-svg Martin Harich „Under the lamps” (kompozycja autorska)

23px-flag_of_ukraine-svg Kate Miracle „Okean” (kompozycja autorska)

23px-flag_of_slovakia-svg  Jungle Label „All right” (muzyka i słowa: J.Kovac, P.Telepcak, K.Demska)

23px-flag_of_poland-svg  Szymon Pejski „Walizki” (muzyka i słowa: S. Pejski, W. Dąże)

23px-flag_of_lithuania-svg Neringa Siaudikyte „All over again” (muzyka i słowa: Andrew Furze)

23px-flag_of_poland-svg Jędrzej Skiba „Guide me home” (kompozycja autorska)

 Jan Vytasek „How would it be” (kompozycja autorska)

Spośród dziewięciu reprezentantów Polski jedynie trzech dostało się do finału. Awansowali wszyscy przedstawiciele Słowacji. W finale usłyszymy Jakuba Jonkisza z Rzeszowa, który zaczarował widzów swoją piosenką „Zapamiętaj”. Z Polski awansowali też Szymon Pejski z typowo wakacyjnym utworem „Walizki” opowiadającym o jego własnym życiu oraz Jędrzej Skiba, który świetnie wykonał własny utwór „Guide me home” i został przyrównany do Eda Sheerana. Słowację w finale reprezentować będzie funkowe Jungle Label z fenomenalną sekcją dętą oraz charyzmatyczny Martin Harich (na głównym zdjęciu), który swoją energią rozgrzał publiczność Carpathia Festival. Nie zabraknie też weteranki preselekcji eurowizyjnych z Litwy – Neringi oraz pełnej klimatu piosenki „Okean” Kate Miracle z Ukrainy. Spośród reprezentantów Czech do finału wpuszczono Jana Vytaska, który za swój występ zdobył mnóstwo pochlebnych komentarzy od innych wykonawców. W niedzielę jurorzy ogłoszą, kto zdobył Grand Prix (najwyższa nagroda pieniężna), kto zajął miejsca 1.-3. (także nagrody pieniężne), komu jurorzy przyznali wyróżnienia, oraz kto zdobędzie nagrody za najlepszą osobowość, najlepszego instrumentalistę, najlepszą kompozycję oraz specjalną nagrodę Związku Polskich Artystów i Kompozytorów.

IMG_3003

Wśród nienagrodzonych są m.in. reprezentantka Izraela Hodia Ben Chimol śpiewająca dwujęzyczny utwór o Jerozolimie, Gdańszczanka Natalia Capelik-Muianga z utworem do którego tekst napisał Jacek Cygan, uczestniczka preselekcji eurowizyjnych 2006 – Kasia Nova (na zdj. powyżej) – która wpadła na pomysł, by w trakcie występu wolontariusze rozdawali publiczności balony, które później zostały puszczone ku niebu czy barwny Mariusz Wawrzyńczyk, który zaskoczył widzów swoją kreacją sceniczną.

32243830_384136468737355_8537951958571417600_n

Pierwszą noc festiwalową profesjonalnie poprowadzili Ilona Małek z TVP3 Rzeszów oraz Mateusz Szymkowiak (na zdj.), znany m.in. z „Pytania na Śniadanie” w TVP2. Duet doskonale odnalazł się na scenie i spontanicznie rozmawiał z jurorami, członkami orkiestry, artystami czy nawet widzami Carpathia Festival. Mateusz Szymkowiak często nawiązywał do Eurowizji – mówił m.in. o tegorocznym zwycięstwie Izraela, wspominał zarówno portale Dziennik Eurowizyjny jak i Eurowizja.org, a także poinformował, że zarówno Hodia Ben Chimol z Izraela jak i Neringa Siaudikyte z Litwy chciałyby reprezentować swoje kraje w tym konkursie. Nie zabrakło także odniesień do Kasi Moś, niegdyś uczestniczki Carpathia Festival czy preselekcyjnego „The Devil” Kasi Nova. Na szczęście dopisała pogoda – przez cały wieczór niebo było przejrzyste, a wbrew obawom, nie spadła ani jedna kropla deszczu. Przed stawką konkursową widzom zaprezentował się zespół Grzane Wino, a w trakcie obrad jurorów na scenie wystąpili soliści i Grupa Artystyczna z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, którzy zaprezentowali koncert wokalno-taneczny „Niebo z moich stron” z największymi przebojami autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka – specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa grali najlepsi muzycy! W skład konkursowego jury weszli: Onute Zukiene, Lidia Dzikowska-Bylińska, prof. Anna Janosz, Maciej Błażewicz, Roman Owsiak oraz Tomasz Konfederak, który dwukrotnie startował w polskich preselekcjach narodowych jako twórca formacji H2O.

Sobotnie występy były rejestrowane i zostaną wyemitowane w formie reportażu przez TVP2 i TV Polonia. Transmisję niedzielnego koncertu laureatów przeprowadzi Polskie Radio Rzeszów od 19:30 TUTAJ. Fragmenty sobotnich prezentacji znajdziecie też na Instagramie MikiMico (InstaStory).

Reklamy