Znamy uczestników z Islandii! Ukraina podzieliła kandydatów na półfinały! Co ciekawego w Rumunii i Serbii? Kiedy ruszy proces akredytacyjny przed Eurowizją 2018? Kolejne polskie propozycje! Posłuchaj piosenek i głosuj w ankietach!

Kto powalczy o reprezentowanie Islandii? Jak wygląda kolejność startowa w ukraińskich półfinałach? Czego spodziewać się po pierwszym półfinale w Rumunii? Jak wyglądać będzie proces akredytacyjny w 2018 roku? 

Krajowe Eliminacje: Stashka, Kasia Nowa, Karolina Linowska, Girls on Fire i Marta wezmą udział w konkursie? 

Uczestnicy preselekcji islandzkich są już znani – informacja na ten temat wyciekła już w ciągu dnia, przed oficjalną prezentacją telewizji RUV. W półfinałach wystąpią m.in. Aron HannesDagur SigurðarsonGuðmundur Þórarinsson czy Heimilistónar. Zgodnie z zasadami, wszystkie konkursowe utwory zaprezentowane będą po islandzku i angielsku (w dwóch wersjach) – w półfinale kandydaci zaśpiewają w języku narodowym, a jeśli dostaną się do finału, mogą zmienić język na angielski. Piosenki dostępne będą na oficjalnej stronie nadawcy islandzkiego – TUTAJ. Półfinały odbędą się 10 i 17 lutego, a finał zaplanowano na 3 marca, tego samego dnia co polskie preselekcje.

Telewizja ukraińska opublikowała już podział półfinałowy i kolejność startową selekcji „Vidbir 2018”. Pierwszy półfinał (10 lutego) otworzy Constantine, duet Kazka wystąpi z numerem czwartym, Kozak System (fot.) z szóstym, a stawkę zamknie The Erised. Drugi półfinał (17 lutego) rozpocznie Ingret Kostenko, Melovin będzie drugi, Tayanna czwarta, Kadnay piąty, Ilaria ósma, a Dilemma ostatnia. Powoli piosenki konkursowe zaczynają pojawiać się w Internecie. Tymczasem już w poniedziałek telewizja serbska RTS ogłosi szczegóły preselekcji narodowych – dowiemy się, kto wystąpi w konkursie i kto przygotował kompozycje. Zapewne poznamy też datę organizacji Beoviziji oraz jej format.

Znamy szczegóły pierwszego półfinału selekcji rumuńskich, który odbędzie się już niedzielę. Konkurs transmitowany będzie z Municipal Theatre w Fokszanach, a gwiazdą Opening Act’u będzie Luminitha Anghel (ESC 2005). W Interval Act wystąpią Pasarea Rock Band. Całość pokażą stacje TVR1, TVRi, TVR+ oraz TVR Moldova – show ruszy o 21:00 czasu lokalnego. W sobotę (na dobę przed półfinałem) pokazany będzie specjalny program „Backstage of Eurovision 2018” z relacjami z prób, wywiadami z uczestnikami i zakulisowymi informacjami. Preselekcje poprowadzą Diana Dumitrescu oraz Cezar (ESC 2013). Spośród 12 kandydatów jedynie trzech dostanie się do finału, a zadecydują o tym jedynie jurorzy. Jednym z uczestników jest Johnny Badulescu, z którym Dziennik Eurowizyjny przeprowadził wywiad parę dni temu.

Od tego roku EBU korzystać będzie z nowej platformy akredytacyjnej stworzonej przez agencję Scrn zarządzanej przez Sietse Bakkera. Chociaż firma tworzyła platformę przez wiele lat, dopiero teraz po raz pierwszy zostanie ona użyta przed jakimkolwiek eventem, jednak zapowiada, że cały proces aplikowania będzie sprawny i prosty. Szacuje się, że przed Eurowizją 2018 wydanych będzie ok. 10 tys. akredytacji, w tym prasowych, fanowskich oraz delegacyjnych jak i dla obsługi technicznej. Co ciekawe, koszt użycia takiej platformy przy wydarzeniu na 2 tys. akredytacji to 8 tys. euro. O akredytacje (w tym prasowe i fanowskie) będzie się można starać już od 29 stycznia. W Polsce za akceptację aplikacji odpowiadać będzie szef delegacji TVP, którym aktualnie jest Mateusz Grzesiński.

Karolina Linowska, o której zgłoszeniu do Krajowych Eliminacji pisałem niedawno, opublikowała już angielską wersję swojego utworu „Cukrowe Głowy„. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, to „Sugar Heads” zostanie zgłoszone do TVP. Utwór do odsłuchu poniżej. Zapraszam też do udziału w ankiecie dotyczącej tej propozycji.

Portal Plejada.pl informuje, że do preselekcji zgłosi się Stashka, laureatka jednej z edycji Baltic Song Contest w Karlshamn (konkurs jest aktualnie zawieszony).  „Obecnie pracuję nad materiałem na nową płytę, mam już sporo nowych kompozycji i kilka gotowych piosenek. Jeśli udałoby się wystąpić w preselekcjach, byłaby to świetna okazja, aby premierowo przedstawić jedną z nich. Ale co ma być, to będzie, więc nie spinam się w tym temacie” – mówi, nie zdradzając jednak, jaki utwór zgłosi do TVP. Uczestniczka preselekcji 2008 – Kasia Nova – opublikowała już swój konkursowy utwór. Jest to „Zamykam serce”. „Zgłosiłam się z tą piosenką, ponieważ myślę, że w Polsce nie ma za dużo okazji, konkursów do zaprezentowania swojej twórczości. Mamy festiwale w Sopocie i Opolu oraz Eurowizję, kilka offowych festiwali, ale to wszystko. Myślę, że jeśli Eurowizja będzie trzymała wysoki poziom, to warto się pokazać. Oprócz tego to świetny sposób na promocję dla artysty” – tłumaczy wokalistka. Co ciekawe, za jej utworem stoją twórcy „Flashlight” Kasi Moś.

Kolejnym kandydatem jest trio Girls on Fire (G.o.F.) czyli Joanna Cholewa, Monika Wiśniowska-Basel i Marta Dzwonkowska. Zespół uczestniczył w jednej z edycji „X-Factora”. Ich konkursowa propozycja to „Break the walls” (nagrana także po polsku jako „Odnajdziemy się„).  „Chyba nigdy na poważnie nie myślałyśmy o udziale w Eurowizji, ale hasło tegorocznej imprezy jest takie, jakie i nam przyświeca” – zdradziły Plejadzie dziewczyny z grupy.

Oficjalną wersję studyjną piosenki „Delirium” zaprezentowała już Isabell Otrębus. Tymczasem fani (także zagraniczni) namawiają do startu gdańską wokalistkę Martę, której piosenka „All about us” promuje popularną grę „Dancing Line” na całym świecie. Klip do utworu (zrobiony przez Olgę Czyżkiewicz, odpowiedzialną m.in. za klipy Margaret, Sylwii Grzeszczak czy Sarsy) ma już ok. 2 mln wyświetleń. Piosenka „All about us” spełnia wymogi eurowizyjne, opublikowana została w październiku i trwa 3 minuty. Jak podoba się Wam ten utwór? Zagłosujcie w ankiecie!

2 komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: