WYWIAD/INTERVIEW! Johnny Badulescu (Rumunia): „Flashlight był jednym z moich faworytów Eurowizji 2017!” [PL/EN]

Półfinalista preselekcji rumuńskich opowiada o swoim udziale w „X Factor” i preselekcjach do JESC, o Eurowizji i o balladzie „Devoted”, którą przygotował. Nagrał też specjalne pozdrowienia dla polskich fanów! Zobaczcie sami!

Dziennik Eurowizyjny zaprasza na rozmowę z kolejnym uczestnikiem europejskich preselekcji. Tym razem wpadniemy do Rumunii, gdzie już 21 stycznia odbędzie się pierwszy półfinał, a udział w nim weźmie 20-letni Johnny Badulescu, uczestnik „X-Factora”, a także preselekcji do Eurowizji Junior. Sympatyczny piosenkarz powalczy o finał balladą „Devoted” przygotowaną przez doświadczony team złożony z Jonasa Gladnikoffa, Michaela Jamesa Downa i Primoza Poglajena.

Kim jest Johnny Badulescu i dlaczego Europa powinna go poznać?

Johnny Badulescu to student nauk politycznych i administracji publicznej, student, który chciałby zostać stewardem i osoba, która kocha tańczyć na ulicy jak gdyby nikt na nią nie patrzył. Słyszałem, że to fajny chłopak, z którym można pogadać o wszystkim, bo jest bardzo otwarty. Wiem, że Johnny to bardzo delikatny człowiek, który nie za bardzo lubi mówić o sobie, dlatego zdecydował, by to muzyka mówiła za niego. Dlatego wybrał „Devoted” jako zwierciadło swojej duszy, w którym wszyscy mogą zobaczyć jego odbicie.

Who is Johnny Badulescu and why Europe should know this name?

Johnny Badulescu is the student of National School of Political Science and Public Administration, a student who would like to become flight attendant and a person who would love dancing in the street like there’s nobody watching. I heard that he is a funny guy,a guy that you can talk to about everything as he seems to be a really open-minded person. I also believe Johnny is a sensitive guy, who doesn’t usually enjoy talking about himself, choosing to let music speak for himself. That’s why he chose DEVOTED, as a mirror of his soul, so that everyone could see his reflection into it.

Brałeś udział w szóstej edycji rumuńskiego „X-Factora” i dotarłeś do etapu pojedynków. Twoim mentorem była Delia Matache, popularna wokalistka, która walczyła w preselekcjach narodowych 2006. Co dał Ci udział w tym programie? 

Generalnie „X-Factor” był trudnym doświadczeniem, presja była na najwyższym poziomie. Nigdy nie będę żałował, że wziąłem w tym udział i nie chodzi tu o popularność jaką zdobyłem, ale o pewność siebie. Pozwolił mi uciec ze swojej strefy komfortu, postawił w wielu trudnych sytuacjach więc nauczyłem się jak znaleźć rozwiązanie wszelkich problemów z którymi się zmierzam. Zmusił mnie też do ćwiczeń jeszcze częściej, niż robiłem to wcześniej, dał możliwość poznania rumuńskich wykonawców, którzy dali mi najlepsze wskazówki na temat pierwszych kroków w mojej muzycznej karierze. Nauczyłem się kontrolować emocje, występować przed wielką publicznością. Szczerze mówiąc, moment w którym ktoś do Ciebie podchodzi by zrobić sobie z Tobą zdjęcie czy pogratulować jest wspaniały, wierz mi!

You took part in 6th season of Romanian X-Factor and reached the duels. Your mentor was Delia Matache, famous singer who tried to represent Romania in Eurovision 2006. What this X-Factor adventure gave to you?

Generally X factor has been a really hard experience, as the pressure has been at its highest peak. I will never regret I took part in this competition, because more than popularity, it gave me a lot of confidence, it made me escape from my comfort zone putting me into really hard situations so I learnt how to find solutions to any problem I can be through. It pushed me to practice even more than I was doing, gave me the chance to get to know Romanian artists who tried to give me the best pieces of advice in order to start with the right foot a career in music. I learnt how to control my emotions, so to have a great performance in front of a huge audience and honestly, the way you feel when you walk around and someone comes to you wanting to take a picture or to say congratulations, I swear is the best!!

Dlaczego zdecydowałeś się na udział w Selecția Națională 2018 i kto stoi za utworem, który zgłosiłeś?

Dobre pytanie! Wszystko zaczęło się, gdy miałem 11 lat i wziąłem udział w preselekcjach do Eurowizji Junior – zająłem tam 2. miejsce za utwór „Vine Circul In Oras”, który sam skomponowałem. Od tego momentu wiedziałem, że Eurowizja zawsze będzie moim celem, a drugie miejsce zachęciło mnie do jeszcze cięższej pracy by kiedyś wygrać tę rywalizację. Teraz, gdy zdobyłem większe doświadczenie dzięki programowi „X-Factor” w Rumunii i „Io Canto” we Włoszech oraz z poprzednich preselekcji uświadomił mi, że mój czas nadszedł, dlatego zdecydowałem się przystąpić do Selecția Națională 2018. Nie byłoby to możliwe bez pomocy Michaela Jamesa Downa, Jonasa Gladnikoffa i Primoza Poglajena, którzy stoją za tym niesamowitym utworem – jestem im za to bardzo wdzięczny. Czuję, że powinienem też podziękować Calinowi Giurgiu za pomoc w wyborze „Devoted”.

Why did you decide to take part in Selecția Națională 2018 and who stays behind your ballad „Devoted”?

Nice question!! It all started when I was 11, as I took part in Junior Eurovision Song Contest, where I arrived second whith a song composed by me ‘’ Vine Circul In Oras ‘’. From that moment on I knew that Eurovision will always be a goal for me, second place challenging me to work harder in order to win this competition once in a lifetime. Now, as I gained a lot of experience during time, X Factor Romania, Io Canto Italy and the previous year experience from Eurovision, gave me the confidence to think that my time has arrived, that’ s why I decided to take part in Selectia Nationala Eurovision 2018. It couldn’t be possible without the help of Michael James Down, Jonas Gladnikoff and Primoz Poglajen who stay behind this amazing song, people that I’m really thankful to. I feel the need to thank Calin Giurgiu as well for helping me choosing DEVOTED.

Aby dotrzeć do finału najpierw musisz zachwycić jurorów w pierwszym półfinale, organizowanym w mieście Fokszany. Czy słuchałeś już utworów z tej grupy? Co sądzisz o swoich konkurentach? 

Rzeczywiście, to jurorzy zdecydują, czy mój utwór i występ będą wystarczająco dobre, by awansować do finału. Ponieważ miałem już styczność z tegoroczną komisją, wysłuchałem i przyjąłem ich komentarze w trakcie castingu, tak by mój występ brzmiał perfekcyjnie. Szczerze mówiąc, nie zdążyłem przesłuchać wszystkich utworów, bo skupiłem się na pracy nad „Devoted”, ale ogólnie mogę powiedzieć, że rywalizacja będzie bardzo trudna – jest mnóstwo świetnych piosenek, co bardzo mnie cieszy, bo chcę by mój kraj był reprezentowany przez prawdziwe dzieło sztuki (może „Devoted”, haha!).

To reach the final, first you have to impress the jury in 1st semifinal hosted by Focsani city. Did you heard all the songs from this semifinal already? What do you think about your competitors?

Indeed, the jury will decide if my song and my performance were good enough to reach the final. As I already had a first meeting with this year’s jury, I really considered their comments after my live audition, so I could make my performance sound perfect. I honestly didn’t manage to listen to all of the songs as I’m really focused on DEVOTED, but as an overall opinion, I can say that it’s going to be a really hard competition, with a lot of amazing songs, which thrills me, as I want my country to be represented by a masterpiece. ( Maybe DEVOTED, haha )

Czym jest dla Ciebie Eurowizja i jakie są Twoje ulubione piosenki z Rumunii i innych krajów?

Jak już wspomniałem, Eurowizja jest jednym z moich celi życiowych, a reprezentowanie swojego kraju to na pewno wspaniałe i wielkie wydarzenie dla każdego artysty. Hm, do tej pory zawsze byłem podekscytowany i zadowolony z utworów, które reprezentowały Rumunię, a moimi ulubionymi są „Tornero”, „Let me try”, pechowe „Moment of Silence” i „Yodel it” i parę tych, które nie przeszły preselekcji, jak np. „A million stars” czy „Unique”. Jeśli chodzi o Europę, mógłbym przygotować listę nawet stu ulubionych piosenek, ale spróbuję wybrać te najlepsze. Uwielbiam „L’essenziale”, jedyną w swoim rodzaju „Euphorię”, „Grande Amore”, „A million voices”, „Heroes”, oczywiście „1944” Jamali, „Beautiful Mess” Kostova…i mogę wymieniać tak jeszcze długo. 

What Eurovision means to you and what are your favorite songs from Romania and Europe?

As I already told you, Eurovision is one of my goals in life, representing a country being such an amazing and huge thing for every artist. Umm, until now I was really excited and happy about the songs that represented Romania along time, and some of my favorites are ‘’ Tornero’’, ‘’ Let me try’’, unlucky ‘’ Moment of Silence’’, ‘’ Yodelelel it ‘’ and a few songs that didn’t manage to represent Romania like ‘’ A million stars ‘’ or ‘’ Unique ‘’. Thinking about Europe I would probably have a list of 100 songs, but I will try to choose some of them. Sooo, I really love ‘’ L’essenziale ‘’, the one and only ‘’ Euphoria ‘’, ‘’ Grande Amore ‘’, ‘’ A million voices ‘’, ‘’ Heroes ‘’, of course, Jamala’s 1994, Kostov’s Beautiful Mess, and the list could continue.

Co wiesz o Polsce i polskiej muzyce?

Szczerze mówiąc, niewiele wiem o polskiej muzyce, ale patrząc na utwory eurowizyjne z Twojego kraju, mogę z pewnością przyznać, że macie świetnych piosenkarzy i kompozytorów, a „Flashlight” było jednym z moich faworytów Eurowizji 2017. „Dzień Dobry”, „Co robisz?”, LOT, Auschwitz, Warszawa i jeszcze parę rzeczy z tej niesamowitej kultury to jedyne co wiem o Polsce. Niestety nie miałem jeszcze okazji odwiedzić tego kraju, ale ponieważ uwielbiam podróże, będzie to jeden z moich przystanków w przyszłym roku. 

What do you know about Poland and Polish music?

To be honest, I don’t really know a lot of things about Polish music, but regarding your previous entries from the last years, I can totally say that there might be amazing composers and singers, ‘’ Flashlight ‘’ being one of my favorites from Eurovision Song Contest 2017. ‘’ Dzien dobry! ‘’, ‘’ Co robisz? ‘’, LOT Airilnes, Auschwitz, Warsaw and a few things about your amazing culture are the only things that I know about Poland. Unfortunately I haven’t had the chance to visit this amazing country yet, but as I really enjoy traveling, this will be one of my stops in the next year.

Dlaczego fani Eurowizji (także z Polski) powinni śledzić preselekcje rumuńskie?

Mogę powiedzieć, że tak jak my jesteśmy #oddani polskim preselekcjom, tak Polacy mogą być #oddani rumuńskim, bo usłyszymy w nich wiele świetnych utworów, wspaniałych głosów i inspirujących artystów. Mam nadzieję spotkać wszystkich fanów Eurowizji, także tych z Polski, w Lizbonie w maju! Dziękuję za interesujący wywiad, to dla mnie wielka przyjemność! 🙂 

Why Eurovision fans (included those from Poland) should follow Romanian Selecția Națională 2018?

I would definetly say that as we are #Devoted to Polish National Selection, you gotta be #Devoted too to Selectia Nationala, as you are going to listen to amazing songs, brilliant voices and inspiring artists. Looking forward to meeting all of the European Eurovision fans, including Polish ones in Lisbon this summer and thank you for this interesting interview! It was a real pleasure! 🙂

Możecie śledzić Johnny’ego Budulescu za pośrednictwem jego fanpage na Facebooku – TUTAJ. Wokalista zmierzy się w pierwszym półfinale preselekcji, już 21 stycznia w TVR!

Wywiad przeprowadził Maciej Błażewicz

%d blogerów lubi to: