[UPD] Lisandro wygrał półfinał we Francji! Jak wybrani będą uczestnicy gali preselekcyjnej OT? Co z Eurovision Asia? Top-modelka nie wystartuje w Krajowych Eliminacjach 2018

UPDATE: Wokalista z Kazachstanu w polskich preselekcjach? Posłuchaj „We are on a high”

Znamy już czterech finalistów preselekcji we Francji! Kto przysporzył największych emocji? Już w poniedziałek poznamy pierwszych kandydatów Hiszpanii na Eurowizję! Eurovision Asia w październiku 2018? Posłuchaj dwóch nowych piosenek zgłoszonych do Krajowych Eliminacji

Pierwszy półfinał preselekcji francuskich „Destination Eurovision” już za nami. Głosowanie jurorów wygrał jeden z faworytów – Lisandro Cuxi (urodzony w Portugalii), który za utwór „Eva” zdobył 66 punktów, w tym trzy dwunastki (z Białorusi, Włoch i od Amira). Drugie miejsce zdobyła Emmy Liyana (46 punktów), której „OK ou KO” uzbierało 30 punktów od jury międzynarodowego i 20 od francuskiego. Na trzeciej pozycji znalazł się Malo, wyżej oceniony przez komisję francuską niż międzynarodową. Najwięcej emocji przysporzył swoim fanom Louka, który nie wypadł podczas występu na żywo zbyt dobrze i przez praktycznie całe głosowanie balansował na granicy awansu i dopiero 10 punktów od Amira pozwoliły mu zająć 4. miejsce i zdobyć przepustkę do finału. Wokalista nie znalazł się jednak w top4 zarówno komisji francuskiej (lepsza była Ehla), ani międzynarodowej (woleli Noee). Ostatecznie „pod kreską” znalazły się Ehla (5. miejsce) ze stratą dwóch punktów i Noee (6. miejsce) ze stratą czterech punktów. Masoe był siódmy (6 punktów), a Enea i formacja Pheno Men nie uzyskali żadnych punktów od jury. Za tydzień drugi półfinał z udziałem m.in. Igit’a, June the Girl, Lucie, Madame Monsieur, Nassi’ego czy Sweem’a.

Telewizja hiszpańska zmienia nieco formułę selekcji uczestników gali preselekcyjnej Operacion Triunfo. W poniedziałek na pewno odpadnie jedna z nominowanych osób: Ana Guerra albo Roi. Spośród sześciu pozostałych kandydatów jurorzy wybiorą trzech, którzy dostaną się zarówno do gali preselekcyjnej (29 stycznia) jak i do wielkiego finału OT (5 lutego). Czwartego finalistę wybiorą nauczyciele i mentorzy OT. Tym samym już jutro poznamy nazwiska pierwszych czterech kandydatów na Eurowizję. Ostatniego uczestnika wybiorą widzowie spośród dwóch osób, które nie zdobędą wsparcia jury i nauczycieli. Wyniki głosowania widzów poznamy 22 stycznia, a 23 stycznia ma się odbyć premiera pięciu piosenek przygotowanych na Eurowizję. Według ankiety Wiwibloggs, fani Eurowizji najbardziej trzymają kciuki za Agoney’a (32,05%, fot.), drugie miejsce ma Amaia (23,51%), a trzecie Aitana (13,7%).

Temat organizacji pierwszej edycji „azjatyckiej” Eurowizji nieco ucichł, ale wg Ministerstwa Informacji i Komunikacji Kazachstanu, show ma być zorganizowane w październiku tego roku. Przy okazji potwierdzono, że Khabar Agency prowadzi aktualnie negocjacje związane z udziałem Kazachstanu w tym konkursie po tym jak EBU konsekwentnie zabrania temu państwu debiutu podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Póki co wciąż nie wiadomo gdzie odbędzie się Eurovision Asia. Jak na razie dziesięć państw wyraziło zainteresowanie udziałem w konkursie i są to Australia, Chiny, Japonia, Kazachstan, Malediwy, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Korea Południowa i Vanuatu.

Wczorajsza premiera utworu „Spotlight” Tomasza Dolskiego spotkała się ze sporym zainteresowaniem i zebrała mnóstwo komentarzy od fanów. W specjalnej ankiecie Dziennika Eurowizyjnego 49,4% głosujących przyznało, że podoba im się ten utwór, 38,69% było przeciwnego zdania. Już we wtorek o 17:00 Tomasz Dolski udzieli wywiadu w ramach audycji Radia dla Ciebie, gdzie opowie o piosence i Krajowych Eliminacjach. Tymczasem wiadomo już, że do preselekcji nie zgłosi się Joanna Krupa, chociaż polskie media zapewne bardzo by tego chciały i od razu skojarzyły zdjęcia modelki ze studia nagraniowego z Krajowymi Eliminacjami. Okazało się jednak, że Joanna nagrywała na potrzeby programu Saturday Night Live. „Trochę szkoda, Joanna ze swoim urokiem na pewno namieszałaby na Eurowizji” – komentuje JastrzabPost. W Internecie pojawiły się już kolejne utwory wykonawców, którzy do selekcji się zgłosili. Kasia Wisińska przygotowała utwór „Poleć ze mną„, a Alan Cyprysiak z „The Voice” wysyła do TVP utwór „Can’t stop loving you” zaśpiewany razem z Evą Ekwa.

UPDATE: Vlad Mayak z Kazachstanu poinformował na YouTube, że zgłasza swój utwór „We are on a high” do preselekcji w Polsce, na Białorusi i na Ukrainie. Do Białorusi na pewno się nie dostał, ale czy przyjmie go komisja w Polsce? Posłuchajcie piosenki:

Zgłaszasz się do Krajowych Eliminacji i chcesz, by Twój utwór usłyszeli fani Eurowizji i czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego? Napisz na blazewicz.poczta@gmail.com !

%d blogerów lubi to: