Dziś półfinał we Francji! Kolejne kraje wkrótce odkryją preselekcyjne karty! Co ciekawego w Rosji i Irlandii?

UPDATE: Lisandro Cuxi, Emmy Liyana, Malo i Louka awansowali do finału preselekcji we Francji. 

Jak oglądać preselekcje we Francji? Dlaczego nie ma dziś drugiego odcinka selekcji na Litwie? Kiedy poznamy piosenki z Armenii, Norwegii, Islandii i Hiszpanii? Czy Yulia Samoylova będzie reprezentować Rosję? Jak wygląda proces wyboru w Irlandii i o kim się plotkuje?

Dziś emisja pierwszego półfinału preselekcji francuskich „Destination Eurovision”. Spośród dziewięciu kandydatów do finału jurorzy wpuszczą jedynie czterech najlepszych. W skład komisji wchodzą Amir i Christophe Willem (Francja), Isabelle Boulay (Kanada), Christer Bjorkman (Szwecja), Olga Salamakha (Białoruś) i Nicola Caligiore (Włochy). W półfinałach widzowie nie mają prawa głosu. Stawkę otworzy Masoe, a zamknie Ehla. Wśród faworytów wymienia się m.in. Loukę („Mamma Mia”, fot.), Noee („L’un pres de l’autre”) czy Emmy Liyanę („OK ou KO”). Program poprowadzi Garou, a emisja rozpocznie się dziś o 21:04 na France 2 i TV5 Monde. Transmisja w Internecie dostępna będzie na Facebooku

Ze względu na kolejną rocznicę tzw. wydarzeń styczniowych związanych z interwencją Armii Radzieckiej na Litwie w styczniu 1991 roku i śmierci 14 osób cywilnych, nasi sąsiedzi obchodzą dziś dzień żałoby narodowej. W związku z tym LRT nie przygotowała w czwartek drugiego odcinka preselekcji litewskich i nie będzie go dziś emitować. W zamian za to LRT pokaże koncert poświęcony wolności. Preselekcje będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Póki co nie wiemy, kto wystąpi w drugim odcinku.

Telewizja Armenii ARMTV podała już daty publikacji utworów preselekcyjnych. W dniach 15-18.01. codziennie prezentowanych będzie pięć piosenek i tak np. 15 stycznia usłyszymy utwór Tamar Kaprelian (ESC 2015), 16 stycznia dowiemy się co przygotował kontrowersyjny Kamil, 17 stycznia poznamy piosenkę Asmik Shiroyan, a 18 stycznia Roberta Koloyana. Pełen plan znajduje się TUTAJ. Preselekcje ruszają 3 lutego. 15 stycznia mają być opublikowane także piosenki z norweskich preselekcji Melodi Grand Prix 2018. Z kolei w najbliższy czwartek poznamy uczestników Festival da Cancao w Portugalii, a dzień później kandydatów (i ich piosenki) pokaże światu Islandia. To jeszcze nie wszystko! 22 stycznia telewizja duńska ogłosi listę swoich finalistów, a dzień później mamy poznać piosenki przygotowane na galę preselekcyjną Operacion Triunfo.

Rosja i Irlandia to kraje, o których stosunkowo mało się mówi w kontekście przygotowań do Eurowizji 2018, dlatego każda nowa „plotka” jest na wagę złota. W jednym z wywiadów Yulia Samoylova poinformowała, że ma przygotowane dwa utwory na Eurowizję 2018 w Lizbonie i trwają dyskusje nad tym, który utwór ostatecznie wybrać. Co ciekawe, trwają też rozmowy na temat języka utworu (może być po angielsku lub rosyjsku) oraz wizerunku scenicznego piosenkarki. Nie ma jednak żadnego aktualnego potwierdzenia, że to właśnie ona będzie reprezentować Rosję. Oczywiście nadawca publiczny z tego kraju zapewniał o tym po skandalu z wycofaniem kraju w kwietniu 2017, ale nie wiadomo czy decyzja ta jest podtrzymana. Tymczasem Eoghan McDermott, prowadzący preselekcji irlandzkich do JESC, zdradził jak wygląda proces wyboru reprezentanta Irlandii. Spośród wszystkich zgłoszeń nadawca RTE wybrał najlepszych dziesięć i przekazał do odsłuchu paru panelom profesjonalistów, którzy mieli te kompozycje ocenić przyznając punkty od 1 do 10. McDermott także miał okazję posłuchać propozycji, ale uważa, że ponad połowa brzmi podobnie do innych, znanych piosenek (np. do „Skyfall” Adele). Dwie kompozycje określił jako bardzo silne – jedna przypomina popowy styl Justina Biebera, a druga jest balladą. Żadnych konkretnych nazwisk jednak nie podał, natomiast zgodnie z najnowszymi plotkami, potencjalnym kandydatem do reprezentowania kraju w Lizbonie ma być duet folk-pop Heathers. Nie wiadomo, czy duet został wybrany wewnętrznie przez RTE czy jest po prostu na liście tych dziesięciu wybranych kandydatów.

Autor zdjęcia: Victor Boccard

%d blogerów lubi to: