Portugalia ogłasza uczestników preselekcji! Komplet piosenek z Armenii! Kolejna uczestniczka niezadowolona z litewskiego jury! Co ciekawego w San Marino i Bułgarii?

Poznaliśmy uczestników preselekcji w Portugalii! Kto powalczy o finał Festival da Cancao? Wszystkie piosenki z Armenii są już dostępne! Na Litwie nagrano drugi odcinek – jak poradziły sobie Paula i Mia? San Marino: Przygotowania do preselekcji w…Wiedniu!

Telewizja portugalska RTP ogłosiła dziś nazwiska 26 wykonawców, którzy powalczą o udział w finale Eurowizji 2018 w Lizbonie. W każdym półfinale wystartuje po 13 kandydatów, a siedmiu z nich awansuje do finału 4 marca. W każdej z rund o wynikach decydować będą jurorzy oraz widzowie. W pierwszym półfinale (18 lutego) wystąpią m.in. Anabela (10. miejsce podczas Eurowizji 1993), Jose Cid (7. miejsce podczas Eurowizji 1980) w duecie z Goncalo Tavaresem, Bruno Vasconcelos (z piosenką pt. „Australia”), Rita Dias czy Rui David. W drugiej grupie znaleźli się m.in. Claudia Pascoal (z „The Voice”), David Pessoa (zwycięzca „Idola”), Diogo Picarra (uczestnik „Idola” i „OT”, fot.), Rita Ruivo, Susana Travassos czy Tamin.

Specjalny panel ocenił piosenki z wewnętrznych preselekcji bułgarskich, a średnia ocen 13 kompozycji to 4,84/10, przy czym trzy piosenki zdecydowanie się wyróżniały, zdobywając oceny ponad 7,5/10. Wyniki głosowania mają pomóc telewizji bułgarskiej w podjęciu ostatecznej decyzji. Wybór reprezentanta i piosenki ma nastąpić do końca miesiąca, ale premiera utworu planowana jest dopiero w połowie marca. Tymczasem telewizja Armenii zakończyła prezentacje utworów preselekcyjnych. Dziś poznaliśmy ostatnią piątkę, czyli Gata Band (folkowy zespół, który już teraz uznano za lokalną odpowiedź na gruzińskie trio Mandili), Lusine Mardanyan, Maria’s Secret, Mariam Petrosyan oraz Robert Koloyan (uczestnik ubiegłorocznej edycji „The Voice” w Armenii).

Już wczoraj nagrano na Litwie drugi odcinek preselekcji narodowych. Tym samym wiemy, jak głosowało jury litewskie. 12 punktów zdobyła grupa Saules kliosas, która startowała w preselekcjach 2002, 2004-2007 i 2009-2010. Drugie miejsce i 10 punktów trafiło do Twosome, a trzecie (8 punktów) do Juozasa Martina (piosenka poniżej). Paula otrzymała jedynie 6 punktów, a Mia tylko cztery i wokalistka nie ukrywała swojego rozczarowania osądem jurorów. Chociaż nie planuje się wycofać, zapowiedziała, że może być to jej ostatni start w preselekcjach. Polka mieszkająca na Litwie – Elizabeth – otrzymała tylko 3 punkty. Dwóch wykonawców zakończyło rywalizację z zerem od jury – Justina Zukauskaite i Emilija Valiukeviciute. O tym, czy widzowie zgodzą się z werdyktem komisji, dowiemy się podczas emisji tego odcinka w sobotę. I jeszcze ważna informacja – jednym z jurorów w sobotę będzie Vaidas Baumila (ESC 2015).

Próby do preselekcji San Marino odbywają się…w Wiedniu, gdzie 11 uczestników pracuje z kompozytorami i producentami. Christoph Straub, ojciec Zoe (ESC 2016 i jurorka w selekcjach San Marino) jest dyrektorem artystycznym konkursu. Wiadomo, że w kolejnych odcinkach programu finaliści będą prezentować różne covery, a widzowie z jurorami mają decydować, kto w danej części show powinien odpaść. Do finału dotrze jedynie najlepsza trójka i dopiero w ostatniej rundzie usłyszymy propozycje piosenek na Eurowizję. Co ciekawe, jedyny kandydat z San Marino – Irol – planuje startować w preselekcjach jako część duetu. Obserwując relacje na Instagramie i Facebooku niektórych uczestników można stwierdzić, że atmosfera przygotowań jest świetna, a wokaliści bardzo mocno się ze sobą zintegrowali i traktują to raczej jako przygodę niż rywalizację.

1 komentarz

  1. Próby do preselekcji SM odbywają się w Bratysławie 😉 W Wiedniu nagrywali tylko piosenki 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: