Eurowizja 2018: Francja, Litwa i Węgry dziś eliminują kandydatów. Gdzie oglądać poszczególne preselekcje? Słowacja gospodarzem dwóch pierwszych odcinków preselekcji San Marino!

Drugi półfinał we Francji, drugi odcinek na Litwie i pierwszy ćwierćfinał na Węgrzech! Kto wystąpi, jakie są zasady, gdzie oglądać i o której? Wszystko znajdziecie w dzisiejszym artykule! 

Sezon preselekcyjny 2018 powoli się rozkręca, a dziś czekają nas trzy eurowizyjne wydarzenia. Najważniejszy będzie oczywiście drugi półfinał francuski preselekcji „Destination Eurovision”, niezwykle chwalonych przez fanów za świetny poziom i produkcję. O tym, jak dobre piosenki startują w konkursie świadczyć może fakt, że wielu miłośników Eurowizji narzeka na brak odpowiedniej ilości miejsc w finale „Destination Eurovision”, przez co wiele dobrych utworów musi odpaść. Ciekawym zabiegiem jest też publikacja fragmentów piosenek – to właśnie na ich podstawie fani tworzyli swoje rankingi i szukali faworytów. Podczas emisji półfinałów dochodzą więc dwa emocjonujące czynniki – premier pełnej wersji oraz śpiewanie na żywo. A ponieważ nie każdemu dobrze to wychodzi, często swoich faworytów trzeba zmieniać. Dzisiaj drugi półfinał, który nagrano już 9 stycznia. O awans powalczą m.in. Lucie, Madame Monsieur, Nassi, Igit (fot.) czy Sweem. Spośród dziewięciu kandydatów (śpiewających nie tylko preselekcyjne propozycje, ale też krótkie covery) jurorzy wyłonią czterech, którzy awansują do finału. Emisja rozpocznie się o 21:05 na kanałach France2 i TV5 Monde oraz w Internecie, na Facebooku Destination Eurovision i na streamach nieoficjalnych.

Swoje preselekcje „A Dal 2018” rozpoczynają Węgrzy. Dziś pierwszy ćwierćfinał z udziałem dziesięciu wykonawców, którzy powalczą o sześć miejsc w półfinale. Pięciu z nich wybiorą jurorzy (+ głosujący za pomocą aplikacji mobilnej), a ostatniego półfinalistę wskażą widzowie. Dziś na scenie w Budapeszcie wystąpią m.in. Ceasefire X, Viktor Kiraly, Gabi Knoll, Living Room, Zsolt Sule i Tamas Vastag. „A Dal” startuje o 20:30 i potrwa do 22:45, kiedy to pokazany będzie specjalny program „A Dal – Kulissza” (30 minut). Transmisja telewizyjna za pośrednictwem stacji DUNA, a w Internecie TUTAJ

Po tygodniowej przerwie do preselekcji wraca Litwa. Dziś drugi odcinek z udziałem dwunastu wykonawców, którzy powalczą o sześć miejsc w kolejnej rundzie. Jurorzy oddali już swoje głosy w trakcie nagrywania odcinka, a faworytem komisji jest zespół Saulės kliošas. Czy widzowie podzielą zdanie oceniających? O głosy walczyć dziś będą m.in. Juozas Martin, Twosome, Paula, Mia czy polska wokalistka Elizabeth Olshey. O udziale Elżbiety rozpisują się polskojęzyczne media na Litwie, które przypominają, że nie jest ona pierwszą Polką walczącą o reprezentowanie naszych sąsiadów. „W litewskich eliminacjach do konkursu Eurowizji w poprzednich edycjach uczestniczyły również inne Polki: Katarzyna Niemyćko-Zvonkuvienė, Agnieszka Olszewska, Ewelina Saszenko, jak również zespół Gravel. Największy sukces odniosła Ewelina Saszenko, która zresztą podobnie jak Elżbieta Oleszkiewicz, pochodzi z rejonu trockiego. Ewelina w 2011 r. wygrała litewskie eliminacje i z piosenką „C’est ma vie” reprezentowała Litwę na 56. Konkursie Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie” – informuje wilnoteka.lt. Emisja dzisiejszego odcinka rusza o 20:00 (czasu polskiego) na LRT i w Internecie TUTAJ

Zakończono nagrywanie dwóch pierwszych odcinków preselekcji San Marino. Co ciekawe, chociaż przygotowania odbywały się w Wiedniu, sam konkurs zrealizowano na Słowacji, w Bratysławie, gdzie wynajęto studio by nagrać show. Nie wiadomo jak dokładnie przebiegać będą poszczególne odcinki, ale Judah Gavra (jeden z finalistów) poinformował Dziennik Eurowizyjny, że kandydaci śpiewali oryginalne utwory, a nie covery. Czy będą to utwory na Eurowizję? Tego na razie nie wiadomo. Według, wciąż niepotwierdzonych, informacji, pierwsze dwa odcinki selekcji (te, które zostały już nagrane) mają być wyemitowane w dniach 27-28 stycznia.

%d blogerów lubi to: