[UPD!] Znamy finalistów we Francji! Kto wygra? Zagłosuj w ankiecie! Jakie wyniki na Litwie i Węgrzech? Dziś pierwszy półfinał w Rumunii! Kolejność startowa Monteviziji 2018

[UPDATE] Półfinał w Rumunii wygrywa duet Alexia i Matei z „Walking on water” (53 punkty), a do finału wchodzą też Echoes („Mirros”, 38 punktów) oraz Eduard Santha („Me som romales”, 35 punktów). Odpadli m.in. Alex Florea (ESC 2017) czy Johnny Badulescu (4. miejsce). 

Półfinały we Francji zakończone! Wczorajszą, emocjonującą walkę wygrał duet Madame Monsieur z piosenkę „Mercy” na temat kryzysu uchodźców. Zdobyli łącznie 56 punktów, w tym najwyższe noty od Isabelle Boulay, Christophe’a Willema oraz z Białorusi. Warto w tym momencie wspomnieć, że wynik Madame Monsieur jest aż o 10 punktów niższy niż zwycięzcy pierwszego półfinału Lisandra Cuxi. Drugie miejsce we wczorajszym półfinale zdobył Max Cinnamon (54 punkty), trzecie Nassi (12 punktów od Amira i ze Szwecji), a czwarte Igit (12 punktów z Włoch). Tym razem różnica punktowa między zakwalifikowanymi a przegranymi była spora i rezultat można było przewidzieć parę głosowań wcześniej. Piąte miejsce miał Sweem (20 punktów straty), a na szóstym znalazły się Jane, Sarah i June (po 8 punktów). Na dnie tabeli Lucie Vagenheim, która jako jedyna nie otrzymała punktów.

Już za tydzień wielki finał preselekcji „Destination Eurovision”, tym razem już na żywo i z rozbudowanym jury międzynarodowym oraz głosowaniem widzów. Ogłoszono już, kto zasiądzie w komisji. Zaproszono delegatów z 10 państw, a Armenię reprezentować będzie Iveta Mukuchyan (ESC 2016). Poza Szwecją, Białorusią, Włochami i Armenią, piosenki oceniane będą też przez przedstawicieli Bułgarii, Finlandii, Islandii, Izraela, Rosji i Szwajcarii. Ich głosy stanowić będą jedynie połowę rezultatu – drugie pół to głosy telewidzów. Kto wygra? Bardzo trudno przewidzieć, ale zapraszam do udziału w poniższej ankiecie, gdzie możecie wskazać swoich faworytów!

Grupa Saules kliosas z utworem „Man gaila” wygrała drugi odcinek preselekcji litewskich, chociaż dostała jedynie 6 punktów od widzów. Przy 12-punktowym wsparciu jury zespół uzbierał łącznie 18 punktów i stanął na najwyższym miejscu podium. Tyle samo punktów mieli Twosome z „Hello” i Paula z „1 2 3”. Wokalistka otrzymała 12 punktów od publiczności. Świetnie poradziła sobie też Polka Elizabeth Olshey, która miała jedynie 3 punkty od jury, ale w głosowaniu widzów zajęła 2. miejsce i zakwalifikowała się do kolejnej rundy! Dalej przeszli też Juozas Martin oraz Audrius Petrauskas. Zaraz pod kreską i ze stratą jednego punktu była weteranka selekcji – Mia. Czy ta porażka sprawi, że piosenkarka już nie wróci do selekcji? Dwie wokalistki zakończyły rywalizację na ostatnim miejscu – bez punktów. Były to Justina Zukauskaite i Emilija Valiukeviciute.

Grupa Leander Kills oraz (jeden z moich faworytów) Zsolt Sule wygrali głosowanie jurorów w pierwszym ćwierćfinale na Węgrzech. Zdobyli po 44 punkty. Zaraz za nimi faworyzowany Viktor Kiraly (43), a dalej Ceasefire X (41) oraz Gabi Knoll (40). Z pozostałych kandydatów widzowie wskazali do półfinału Tamasa Vastaga, który miał jedynie 36 punktów od komisji. Tym samym z „A Dal” pożegnali się Noemo (39), Living Room (36), Fourtissimo ft. Markaner (33) oraz Patikadomb (33). Warto przypomnieć, że Leander Kills także rok temu triumfowali w ćwierćfinale, ale w półfinale zajęli już trzecie miejsce, a w finale nie zostali wpuszczeni do top4.

To jeszcze nie koniec preselekcyjnych emocji na ten weekend! Dziś rusza rumuński maraton – pierwszy półfinał „Selectia Nationala” z miasta Fokszany, gdzie od wczoraj trwają próby do show. Spośród 11 wykonawców jurorzy (w tym Ilinca Bacila z Eurowizji 2017) wskażą trzech, którzy awansują do finału w Bukareszcie. Pierwotnie w tej grupie wystartować miało 12 kandydatów, ale Tom Hartis zrezygnował z powodu problemów zdrowotnych. Dziś o finał powalczą m.in. Alex Florea (ESC 2017), CornEL, Elena Turcu, Johnny Badulescu czy Liviu Anghel. Gwiazdą otwarcia półfinału będzie Luminita Anghel, która wykona utwór „Hora Din Moldova” (ESC 2009) w towarzystwie Tara Vrancei Folk Ensemble. W Interval Act zobaczymy zaś 30-minutowy (!) recital grupy Pasarea Rock. Półfinał rusza o 20:00 (czasu polskiego), transmisja telewizyjna dostępna na TVR1, TVRi, TVR Moldova, a Internecie za pośrednictwem platformy TVR+ TUTAJ. Konkurs potrwa do 22:50 (czasu polskiego).

Telewizja czarnogórska przeprowadziła losowanie kolejności startowej w finale Monteviziji 2018. Stawkę otworzy Nina Petković, druga będzie Ivana Popović Martinović, trzeci Vanja Radovanović, czwarta Katarina Bogićević, a prezentację uczestników zakończy Lorena Janković. W losowaniu udział brali wykonawcy lub kompozytorzy ich piosenek. Niestety nadal nie wiadomo czy i kiedy usłyszymy te propozycje przed finałem. Przypominam, że już jutro (poniedziałek) telewizja serbska RTS ma ogłosić uczestników swoich preselekcji Beovizija oraz podać więcej szczegółów konkursu. Nadal jednak kraje b. Jugosławii są w tyle za resztą Europy, bo nadal nie wiemy nic na temat planów Chorwacji i Macedonii.

%d blogerów lubi to: