Pierwsi finaliści w Rumunii! Znamy kandydatów z Danii i jurorów w Czechach! Heathers z Irlandii? Krajowe Eliminacje: Damian Rybicki i Operate zgłosili swoje utwory

Jak przebiegł niedzielny półfinał w Rumunii? Kto powalczy w finale Danii,  kto może reprezentować Irlandię w Lizbonie? Znamy jurorów preselekcji czeskich! Krajowe Eliminacje 2018: dwie nowe propozycje! Podobają się Wam?

Wczorajszy półfinał rumuński pokazał, że czasem nie warto rozbudowywać konkursu, jeżeli zgłoszeń nie jest dużo, bo wpływa to na poziom wokalny i muzyczny preselekcji. Spośród jedenastu kompozycji jedynie kilka faktycznie nadawało się do awansu, a wszystkich wykonawców i tak przyćmiła Ilinca (ESC 2017), która jako jurorka zaprezentowała poker face przekazując swojemu koledze z Eurowizji w Kijowie, Alexowi Florea, jedynie 6 punktów oraz korzystając z Google Translate by porozumieć się ze startującą w półfinale Hiszpanką. Głosowanie jurorów zakończyło się zwycięstwem młodego duetu Alexia & Matei oraz piosenki „Walking on water” (53 punkty i trzy dwunastki), drugie miejsce miał zespół Echoes („Mirror”, 38 punktów), a trzecie Eduard Santha, który jako jedyny zaśpiewał po rumuńsku i zaczerpnął z muzyki tradycyjnej. Za piosenkę „Me som romales” zdobył 35 punktów (w tym dwie dwunastki) i jednym punktem pokonał Johnny’ego Badulescu. Z rywalizacji odpadli m.in. Alex Florea (5. miejsce), Elena Turcu (6. miejsce) czy goście zza granicy – Szwedka Lina Sanden (7. miejsce) oraz Hiszpanka Waleska (10. miejsce). W najbliższą niedzielę drugi półfinał z udziałem m.in. Mihai’a Traistariu (ESC 2006), grupy Jukebox czy faworytki fanów – Sereny. Przy okazji warto wspomnieć, że w sąsiedniej Mołdawii doszło do dyskwalifikacji jednego z 28 utworów, które walczą o udział w półfinale selekcji. Odrzucono  Pelageyę Stefoglo z powodu jej udziału w castingu na Białorusi. Przesłuchania w Mołdawii odbędą się 24 stycznia.

Zgodnie z zapowiedzią, telewizja duńska ogłosiła dziś listę finalistów preselekcji Dansk Melodi Grand Prix. O wyjazd do Lizbony powalczą m.in. Albin Ljungqvist (szwedzki wokalista znany z udziału w DMGP 2013), Sannie Carlson (znana jako Whigfield albo Naan, która kilka lat spędziła w Afryce, a aktualnie mieszka we Włoszech), Ditte Marie (uczestniczka preselekcji 2012) czy grupa Carlsen z Wysp Owczych. Premiera piosenek odbędzie się 5 lutego, a tylko jeden utwór ma być zaśpiewany po duńsku. Wiadomo, że Duńczycy planują w trakcie finału małą rewolucję i rezygnują z tradycyjnych „pocztówek” prezentujących sylwetki kandydatów. W zamian za to więcej czasu ma być poświęconego na interakcję z widzami. Finał w Danii odbędzie się 10 lutego.

Reprezentantkami Irlandii w Lizbonie zostaną najprawdopodobniej siostry Ellie i Louise Macnamara, znane jako Heathers – głoszą lokalne media, w tym głównie „The Sun”. Według doniesień gazety, folk-popowy duet jeszcze nie powiedział telewizji RTE „tak”, ale jest wielce prawdopodobne, że negocjacje zakończą się sukcesem. Dziewczyny nie ukrywają, że podobają im się zmiany jakie zaszły w Eurowizji i oferta reprezentowania Irlandii jest godna rozpatrzenia. Tymczasem inny reprezentant wybrany wewnętrznie, Holender Waylon, zaprezentuje swój konkursowy utwór 10 marca. Lokalne media spodziewają się, że eurowizyjna piosenka będzie singlem zapowiadającym nowy album artysty.

Już jutro dowiemy się, jak głosowało międzynarodowe jury w preselekcjach czeskich. Dziś nadawca publiczny opublikował zaskakującą listę członków komisji. Składa się ona z bohaterów Eurowizji takich jak Dami Im, Robin Bengtsson, SunStroke Project, Sanja Vucic, Jalisse, Iveta Mukuchyan czy Norma John. Oczywiście w prosty sposób udało się zebrać tak imponujący skład, gdyż preselekcje organizowane są online, bez telewizyjnego show, a jurorzy muszą jedynie ocenić sześć piosenek. Jutro dowiemy się jak głosowali – ich głosy stanowić będą 50% rezultatu. Druga połowa to głosy czeskich użytkowników aplikacji mobilnej. O tym, kto będzie reprezentować Czechy dowiemy się 29 stycznia. Najsilniejszym faworytem jest Mikolas Josef i jego hit „Lie to me”.

Dziś odbyła się premiera dwóch nowych piosenek zgłoszonych do Krajowych Eliminacji 2018. Swoich sił ponownie próbuje wokalista Damian Rybicki, tym razem prezentując polskojęzyczną balladę „Wpuść mnie” pochodzącą z EP-ki „Uziemienie”. Damian sam napisał muzykę i słowa do utworu. Co ciekawe, premiera odbyła się w 31. urodziny wokalisty.

Zespół Operate tworzący muzykę z pogranicza opery, rocka i elektronicznej przygotował kompozycję „Above”, do której słowa również napisał Damian Rybicki. Muzykę skomponował Adam Zajdel, a śpiewa Aleksandra Wiwała.

%d blogerów lubi to: