Eurowizja: „Tattoo” napisało sześć osób, „Solo” pięć • Dziś sporo statystyk: autorzy piosenek, TikTok, notowania na oficjalnych listach przebojów • Victor Vernicos wykonał swój utwór na żywo. Jakie ma plany?

Eurowizja: Kto samodzielnie napisał swój utwór?

Eurowizja przeglądem piosenki autorskiej? Nie do końca, ale cieszy fakt, że w tym roku tylko trzy piosenki zostały napisane bez żadnego formalnego udziału wykonawców. Na stronie Eurovision.tv podano imiona i nazwiska twórców wszystkich piosenek, a jedynie przy trzech propozycjach nie widnieją dane wokalistów scenicznych. Chodzi o utwory dla Albanii 🇦🇱, Cypru 🇨🇾 oraz Szwajcarii 🇨🇭. Utwór „Duje” dla rodziny Kelmendi napisali Eriona Rushini (tekst) i Enis Mullaj (muzyka). Utwór cypryjski stworzyły cztery osoby w żaden sposób niezwiązane z tym krajem, z kolei piosenkę Szwajcarii napisali Anglik, Szkot i Polak (Mikołaj Trybulec). Aż 10 tegorocznych utworów podpisują jedynie ich wykonawcy, przy czym trzy napisane zostały w całości przez jedną osobę. Brunette z Armenii 🇦🇲, Luke Black z Serbii 🇷🇸 oraz Victor Vernicos z Grecji 🇬🇷 są jedynymi (oficjalnymi) autorami tekstu i muzyki do swoich piosenek. Nie zawiodły też zespoły – członkowie grup Joker Out, Let3, Lord of the Lost, Piqued Jacks, Sudden Lights, Voyager, a także duet Tvorchi to jedyni autorzy piosenek, które wykonają w Liverpoolu. Reprezentacje Portugalii (Mimicat), Malty (The Busker) oraz Azerbejdżanu (TuralTuranX) miały udział w stworzeniu muzyki, natomiast same podpisują tekst. 17 wykonawców z tegorocznego konkursu trafiło do podpisów piosenek zarówno przy tworzeniu muzyki jak i tekstu. Oznacza to, że formalny udział przy tworzeniu całej piosenki mieli Alessandra, Alika, Blanca Paloma, Blanka Stajkov, Dilja, Dion i Mia, Gustaph, La Zarra, Loreen, Mae Muller, Monika Linkyte, Noa Kirel, Reiley, Teya i Salena, Theodor, Vesna oraz Wild Youth. Tekstu do piosenki „Soarele si Luna” nie stworzył Pasha – w całości napisała go jego żona, a on sam współpracował przy muzyce. Iru, Kaarija i Marco Mengoni „nie tykali” się muzyki w swoich piosenkach, ale są podpisani jako współautorzy tekstu. Najwięcej osób tworzyło dwa utwory – „Tattoo” dla Szwecji 🇸🇪 i „My Sister’s Crown” dla Czech 🇨🇿. Łącznie ekipy stojące za tymi piosenkami liczą aż po 6 osób, przy czym „Tattoo” zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej tworzyło sześć osób, z kolei w piosence czeskiej pięć osób pisało muzykę, a trzy tekst. Pięć piosenek powstało przy udziale ekip złożonych z aż pięciu osób. Chodzi o „Solo”, „Burning Daylight”, „Carpe Diem”, „Dance (Our Own Party)” i „Promise”. Co ciekawe, w przypadku piosenek Słowenii, Malty i Australii muzykę tworzyło po pięć osób (głównie członkowie zespołów), a tekst pisała już jedna osoba. Inaczej jest w przypadku Gruzji, gdzie muzyka jest dziełem jednego twórcy, a tekst (często krytykowany za frazesy) podpisuje dwóch autorów.

Duńczyk króluje na TikToku

Reprezentant Danii, Railey 🇩🇰, jest najpopularniejszym uczestnikiem Eurowizji 2023 jeśli chodzi o TikToka. Na Dzienniku Eurowizyjnym przeglądaliśmy już statystyki z Instagrama i Facebooka, a teraz pora na najpopularniejszą aktualnie aplikację mobilną, która jest też (po raz drugi) oficjalnym partnerem Konkursu Piosenki Eurowizji. TikTok stał się obowiązkowym narzędziem do promocji dla wykonawców, a coraz częściej wolą oni realizować wywiady właśnie tutaj, niż np. na YouTube czy Instagramie. Duńczyka na TikToku obserwuje zdecydowanie najwięcej, bo aż 10,7 miliona osób, przy czym jego content ma ponad 134 miliony lajków. To prawie 73% wszystkich lajków, jakie zebrała cała 37-ka uczestników ESC 2023 na swoich TikTokach! Drugie miejsce pod kątem popularności ma Noa Kirel z Izraela 🇮🇱, którą obserwuje 954 tys. osób, a zebrała już 15 milionów lajków (8,13% całości). Na pozycji trzeciej reprezentant Cypru czyli Andrew Lambrou 🇨🇾 – 700 tys. obserwatorów i 7,2 mln lajków. W czołowej szóstce najliczniej obserwowanych uczestników ESC są też Mae Muller, Marco Mengoni i Alessandra. Stanowią oni też top6 lajków, ale w innej kolejności. Blanka zajmuje 9. miejsce jeśli chodzi o followersów i ósme jeśli chodzi o lajki. Najsłabiej na TikToku radzą sobie Piqued Jacks 🇸🇲 (307 followersów i 102 lajki), Dion Cooper z Holandii (712 followersów i 3,6 tys. lajków) oraz Theodor Andrei z Rumunii (856 followersów, 3,2 tys. lajków). Niską popularność zauważyć można też na profilach reprezentantów Malty, Australii, Łotwy, ale również Hiszpanii. Przypomnę, że jeśli chodzi o popularność na Instagramie czy Facebooku to zwycięzcą był Marco Mengoni 🇮🇹, natomiast na TikToku ma sporą konkurencję. Reiley, 25-latek z Wysp Owczych, często jest określany zresztą mianem influencera zamiast piosenkarza. Dla porównania, zeszłorocznego „króla TikToka” Sama Rydera z Wielkiej Brytanii obserwuje 14,4 miliona osób, ale lajków ma 127,5 miliona czyli nieco mniej niż Duńczyk.

Victor zaśpiewał swój utwór na żywo 🇬🇷

Victor Vernicos (fot.) z Grecji nie wystąpi na żadnym pre-party i jego promocja odbywa się nieco w cieniu pozostałych uczestników, zwłaszcza, że z wyborem piosenki „What they say” wiążą się spore kontrowersje i oskarżenia wobec telewizji ERT o manipulację głosowaniem jurorów. Niedawno odbyło się spotkanie prasowe z udziałem Victora i greckiej delegacji w Atenach, gdzie przedstawiono progres w przygotowaniach do występu. Podkreślono, że chociaż Victor ma jedynie 16 lat i swój utwór samodzielnie napisał dwa lata temu, ma świadomość wszystkiego co się wokół niego dzieje i dokładnie wie, co chce osiągnąć. Delegacja, w tym specjaliści od występów scenicznych mają mu jedynie pomóc przekształcić wizję w konkretny plan. Tempo utworu nie jest oczywiste – nie jest to ballada, nie jest szybki i taneczny utwór, dlatego ciężko jest przygotować odpowiednią oprawę sceniczną, ale Grecy planują „ograć” występ dobrze zrealizowanymi wizualizacjami. Victor na scenie wystąpi sam, więc jego praca z kamerą i prezencja będą niezwykle istotnym elementem. W ramach spotkania Victor po raz pierwszy wykonał swój utwór na żywo, przy akompaniamencie gitary. Telewizja ERT przeznaczyła na występ Victora i pobyt całej delegacji greckiej w Liverpoolu budżet w wysokości 277,7 tys. euro. Warto wspomnieć, że poza Victorem na pre-parties w tym roku zabrakło też reprezentantów Cypru, Włoch i Izraela.

Remixy, karaoke, notowania

Jakie nowe wersje piosenek Eurowizji 2023 znaleźć można w sieci? Enis Mullaj, twórca muzyki do albańskiego „Duje” już cztery tygodnie temu opublikował oficjalną wersję instrumentalną utworu śpiewanego przez Albinę i jej rodzinę 🇦🇱. Pokazał też wersję, którą nazwał „Radio Remix Version” – dostępna TUTAJ. Reprezentująca Norwegię 🇳🇴 Alessandra ma już oficjalny remix do „Queen of Kings” (dostępny TUTAJ), chociaż różnych innych przeróbek tej piosenki znaleźć można w sieci sporo. Cztery dni temu odbyła się premiera akustycznej wersji piosenki „Power” Dilji z Islandii 🇮🇸. W Internecie natrafić można też na mnóstwo wszelkiego rodzaju remixów, mash-upów, wersji akustycznych, coverów na pianinie, skrzypcach, flecie i innych instrumentach, a nawet brzmiące jak oryginalne wersje karaoke czy instrumentalne. To, co raczej wyszło już z mody, to tworzenie innych wersji językowych na potrzeby promocji. W tym roku skusili się na to jedynie Słoweńcy 🇸🇮, którzy na Eurowizji zaśpiewają po słoweńsku, ale wypuścili już angielską wersję „Carpe Diem”. Dwie wersje językowe swojej piosenki posiada Dilja (po islandzku i angielsku), ale to wynika z regulaminu preselekcji, w których brała udział. A jak utwory eurowizyjne radzą sobie na listach przebojów? Norweskie „Queen of Kings”, które stało się viralem zanim wygrało Melodi Grand Prix zanotowało 1. miejsce na VG-lista w Norwegii, a na węgierskiej liście Single Top 40 MAHASZ zdołało dotrzeć do 6. pozycji. Piosenkę notowano też w Finlandii, Islandii, Szwecji i Polsce (Polish Streaming Top 100), gdzie Alessandra dotarła do 72. miejsca. Piosenka maltańska „Dance” 🇲🇹 póki co osiągnęła jedynie sukces na lokalnym rynku – dotarła na szczyt listy BMAT PRS. Serbskie „Samo mi se spava” 🇷🇸 zaliczyło 25. miejsce w chorwackim „Billboardzie”, z kolei „Ai coracao” Mimicat 🇵🇹 dotarło do 76. miejsca listy AFP w Portugalii. Słabo radzi sobie „We are one” Wild Youth 🇮🇪. Piosenka znalazła się jedynie na 93. miejscu listy IRMA w Irlandii. Chorwackie „Mama ŠČ” 🇭🇷 odnosi w swoim kraju sukcesy – 6. miejsce na liście „Billboard” i 1. na HR Top40. „My Sister’s Crown” Vesny dotarł do 24. miejsca czeskiej listy IFPI (Singles Digital) 🇨🇿, a holenderskie „Burning Daylight” do 61. miejsca notowania Dutch Single Top100 🇳🇱.

Loreen nie ma sobie równych

Duńskie „Breaking my heart” na razie notowane jest tylko w swoim kraju 🇩🇰 – peak nastąpił, gdy Railey zajął 31. miejsce na Tracklisten. „Because of you” zostało w Belgii 🇧🇪 ciepło przyjęte – piosenka Gustapha dotarła do 3. miejsca Ultratop 50 Flanders. Także Dilja może czuć wsparcie narodu – „Power” trafiło na 1. miejsce listy Plötutíðindi 🇮🇸. „Solo” Blanki zajmowało wysokie miejsca zanim jeszcze trafiło na Eurowizję. Na Polish Airplay Top100 udało się dotrzeć do czwartej pozycji, a na Polish Streaming Top100 🇵🇱 do miejsca 34. Piosenka, która jest najpewniej najwcześniej wydanym utworem ESC 2023 (premiera odbyła się już 23 września 2022) dobrnęła też do 87. miejsca Airplay 2022 dla najpopularniejszych singli radiowych ubiegłego roku. Litewskie „Stay” także ma na koncie sukces i 5. miejsce oficjalnej listy AGATA 🇱🇹. „Promise” Voyager zdołało dotrzeć do 3. miejsca listy Australia Independent 🇦🇺. Czy „Heart of Steel” to piosenka, z którą identyfikują się Ukraińcy 🇺🇦? Ciężko stwierdzić, ale utwór nie radzi sobie zbyt dobrze na lokalnym rynku. Tvorchi dotarli jedynie do 81. miejsca Ukraine Airplay TopHit. Zupełnie inaczej jest z „I wrote a song” Mae Muller 🇬🇧. Piosenka zanotowała 30. miejsce na UK Singles Chart (OCC) oraz 3. miejsce w notowaniu UK Singles Downloads. To spory sukces! Włoskie „Due Vite” 🇮🇹 dotarło na szczyt listy FIMI we Włoszech oraz Radio San Marino RTV w enklawie, a także do drugiego miejsca szwajcarskiej Hitparade oraz 20. miejsca na Radiomonitor na Malcie. Dodatkowo pojawiło się też w notowaniach chorwackiego HRT i Global 200 Billboardu. „Cha Cha Cha” z Finlandii 🇫🇮 ma na koncie 1. miejsce listy Suomen virallinen lista, a także wysokie pozycje w Szwecji (13. miejsce na Sverigetopplistan) oraz Islandii (18. miejsce na Plötutíðindi). Nikt jednak nie radzi sobie tak dobrze jak Loreen i jej „Tattoo”. Piosenka oczywiście zdobyła szczyt szwedzkiego Sverigetopplistan 🇸🇪, a także 2. miejsce islandzkiego Plötutíðindi, piąte na norweskiej VG-lista, szóste na fińskiej Suomen virallinen lista czy szóste na flamandzkim Ultratop 50. Piosenka pojawiła się też w notowaniach z Grecji, Holandii, Polski (27. miejsce na Polish Streaming Top 100), Wielkiej Brytanii czy nawet na rosyjskim TopHit. Czasami nawet zwycięskie piosenki Eurowizji nie odnosiły takich sukcesów.

Do 13 kwietnia można głosować w plebiscycie Miss i Mister Eurowizji 2023! Szczegóły TUTAJ

Występ z preselekcji czy teledysk? Jakie nagranie powinno być brane pod uwagę w plebiscycie „Nasz Faworyt 2023”? Decyduj TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, TikTok, EurovisionFun, Liverpool Collection, YouTube, Wikipedia, inf. własne, fot.: Nikos Zikos ERT

%d blogerów lubi to: