Eurowizja: Loreen i Käärija dołączają do pre-parties. Madryt wciąż wygrywa • Wybieramy Mistera Eurowizji • Sprawdzamy profile uczestników na Facebooku • Käärija o swojej chorobie. Jak się teraz czuje?

Eurowizja: Imprezowy weekend w Polsce!

Pora na kolejny update imprezowy! Polish Eurovision Party już w sobotę 🇵🇱 – będzie to niezwykle intensywny weekend dla polskich fanów Eurowizji. W piątek 31 marca o 20:00 specjalna edycja „wspólnego oglądania” na Dzienniku Eurowizyjnym – obejrzymy i wysłuchamy 31 piosenek artystów, którzy są gośćmi imprezy. Wybierzemy w ten sposób najlepszy utwór. W sobotę od rana trwać będą próby w Praga Centrum, a Dziennik Eurowizyjny będzie je obserwować. Śledźcie więc wtedy Instagrama! Od 18:00 otwierają się drzwi dla wszystkich posiadaczy biletów, a o 18:30 rusza oficjalne powitanie gości na czerwonym dywanie. Koncert rozpocznie się o 20:00 i potrwa do 1:00 w nocy, a następnie, w tym samym miejscu, Dziennik Eurowizyjny zaprasza na afterparty z muzyką którą znamy i kochamy i którą czytelnicy sami wybrali! Bilety nadal dostępne są TUTAJ. Na Israel Calling 🇮🇱 3 kwietnia pojawią się kolejni wykonawcy. wystąpią reprezentanci Łotwy, Litwy, Chorwacji i Azerbejdżanu, a organizatorzy oficjalnie potwierdzili też udział Blanki. Na ten moment w Tel Awiwie wystąpić ma 16 uczestników ESC 2023, ale będą też goście specjalni: dwukrotny zwycięzca Eurowizji Johnny Logan z Irlandii, Eden Alene (ESC 2021), Imri (ESC 2017), Mei Finegold (ESC 2014), Shlomit Aharon (ESC 1981), Ilanit (ESC 1973 i 1977) i Katrina Leskanich (ESC 1997). Pięciu tegorocznych reprezentantów (Irlandia, Słowenia, Litwa, Mołdawia, San Marino) odwiedzi wszystkie pre-parties (od Barcelony po Londyn).

Loreen i Käärijä dołączają do pre-parties

Madryckie PrePartyES wciąż wygrywa jeśli chodzi o najwięcej zaproszonych uczestników ESC 2023. Hiszpanie 🇪🇸 mają ich już 26. Ostatnio ogłoszono udział reprezentantów Finlandii i Serbii, a pojawi się też Konstrakta, reprezentantka Serbii z ubiegłego roku. Holenderskie Eurovision in Concert 🇳🇱 w Amsterdamie ma aktualnie 25 uczestników Eurowizji z Liverpoolu. Z najnowszych – reprezentanci Szwecji, Finlandii i Czech. Do Londynu dzień później także dotrą przedstawiciele Finlandii i Szwecji. LDN Eurovision Party 🇬🇧 ma w tej chwili 23 uczestników Eurowizji 2023. Łącznie 32 uczestników z Liverpoolu pojawi/ło się gdziekolwiek z sześciu pre-parties. Brakuje reprezentantów Cypru, Włoch, Armenii, Izraela oraz Grecji. Przedstawiciele Niemiec i Holandii pojawią się tylko na „Eurovision in Concert” w Amsterdamie. Blanca Paloma z Hiszpanii ominęła jedynie Polish Eurovision Party, z kolei Mae Muller na razie nie została potwierdzona w Izraelu. Maltańczyków, Estonki i Czeszek zabrakło w Barcelonie, a Łotyszy nie ma na razie w Londynie. Rodzina z Albanii pojawi się tylko w Warszawie i Tel-Awiwie. Polskie pre-party będzie pierwszym, na którym zaśpiewają przedstawiciele Malty, Czech, Estonii, Chorwacji, Danii i Albanii. Wszyscy z tego grona startowali w preselekcjach, więc wiemy jak śpiewają na żywo, ale wielu fanów jest ciekawych występów Vesny i Let3. Czeszki w selekcjach wypadły mało przekonywująco, z kolei oczekuje się, że Chorwaci coś … „odwalą”.

Wybieramy Mistera Eurowizji 2023!

Rozpoczynamy głosowanie na Mistera Eurowizji 2023. W specjalnym głosowaniu dostępnym do 3 kwietnia do 20:00 wspierać możemy aż 51 panów. W formularzu znajdziecie też ich profile Instagram. Każdy może oddać swój głos na max. 10 kandydatów. Spośród wszystkich uczestników głosowania do finału przejdzie najwyżej oceniona dziesiątka. Rok temu plebiscyt wygrał reprezentant Polski – Krystian Ochman 🇵🇱, który w superfinale pokonał Estończyka Stefana. Kto wygra w tym roku? Zadecydujecie o tym Wy! W stawce ESC na Liverpool najstarszy jest reprezentant Chorwacji – Damir Martinović 🇭🇷, znany jako Mrle. Wokalista ma 61 lat – urodził się 15 lipca 1961 roku. Tytuł najmłodszego uczestnika także należy do mężczyzny – chodzi o Victora Vernicosa z Grecji 🇬🇷. Piosenkarz ma 16 lat – urodził się 24 października 2006 roku. Dwa lata starszy jest Theodor Andrei z Rumunii 🇷🇴. Głosowanie na Mistera Eurowizji 2023 dostępne jest TUTAJ. Trwa też głosowanie na Miss Eurowizji 2023, a formularz znajdziecie TUTAJ. Jako ciekawostkę dotyczącą pań można dodać, że Alika z Estonii 🇪🇪 i Alessandra z Norwegii 🇳🇴 urodziły się … dokładnie tego samego dnia, miesiąca i roku! Występują wspólnie na Eurowizji, ale nie w tych samych półfinałach. Internauci przypominają, że w 2018 także mieliśmy taką sytuację – Sennek z Belgii i Michael Schulte też są w tym samym wieku i świętują urodziny tego samego dnia.

Facebook nie jest już tak popularny?

W naszym przeglądzie eurowizyjnych social mediów docieramy do Facebooka, by sprawdzić jak wyglądają fanpage reprezentantów. Profile na Facebooku przechodzą już chyba do lamusa, a coraz większy nacisk kładzie się na Instagrama czy na TikToka. Aż pięciu reprezentantów w ogóle nie posiada swojego aktywnego fanpage na FB – są to Hiszpania, Islandia, Azerbejdżan, Słowenia i Armenia. Konta reprezentantów Finlandii i Izraela nie są już od dawna aktualizowane. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Marco Mengoni 🇮🇹, którego fanpage na FB polajkowało ponad 2,1 miliona internautów! To prawie milion więcej niż wszystkich pozostałych uczestników. Drugie miejsce ma Loreen 🇸🇪 z 324 tysiącami, a trzecie Albina Kelmendi 🇦🇱 z 207 tysiącami. Tylko 15 uczestników ESC 2023 ma na swoich fanpage więcej niż 10 tysięcy lajków. Najmniej mają reprezentantki Austrii – specjalny fanpage dla duetu ma jedynie ok. 40 lajków. Równie słabo wypadają Grecja, Holandia (Dion) czy Rumunia. Blanka ma na fanpage nieco ponad 1,3 tys. lajków. Łącznie wszyscy uczestnicy Eurowizji 2023 mają tych lajków na fanpage’ach ok. 3,2 miliony. Dodatkowo jedynie 17 artystów ma zweryfikowane fanpage.

Käärijä o swojej chorobie i upijaniu Loreen 🇫🇮

W jednym z wywiadów online raper Käärijä nawiązał do swojej choroby. „To wspaniałe, że muzyka i wszystko wokół niej to najlepsze co mogę mieć i cieszę się, że poprzez to mogę pomagać innym mówiąc o mojej chorobie. Podoba mi się to” – powiedział. Na co cierpi raper? Portal iltalehti.fi przekazał więcej informacji na podstawie tego, z czego zwierzył się Käärijä. Młody Fin cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czyli przewlekłą chorobę zapalną jelit. Choroby tego typu stały się bardzo powszechne w krajach uprzemysłowionych, a w samej Finlandii w 2019 roku chorowało ok. 50 tys. osób. Käärijä powiedział, że pierwsze objawy choroby pojawiły się, gdy chodził jeszcze do szkoł, a w 2014 roku ważył zaledwie 49 kilogramów. Trafił wtedy do szpitala i gdyby pojawił się tam kilka tygodni później, mogłoby się to dla niego skończyć śmiercią. „Käärijä musiał przejść pilną operację, podczas której usunięto część jelita grubego i założono stomię, którą miał przez pięć miesięcy” – podaje portal. Chociaż zdiagnozowano u niego wrzodziejące zapalenie jelita grubego, aktualnie 29-latek czuje się dobrze. Niestety jak dotąd choroby nie można całkowicie wyleczyć, ale sama kuracja łagodzi objawy, zmniejsza niedogodności i poprawia komfort życia. Käärijä marzy teraz nie tylko o jak najlepszym występie na Eurowizji, ale też chciałby nauczyć się grać na fortepianie i tańczyć. Na pytanie z kim z uczestników ESC 2023 poszedłby na pina coladę odpowiedział, że z Loreen. „Mogę ją upić by nie mogła wyjść na scenę” – zażartował dodając, że w Liverpoolu może odbyć się legendarna bitwa między Finlandią a Szwecją o wygranie konkursu.

Źródło: Polish Eurovision Party, Israel Calling, Eurovision-Spain.com, Eurovision in Concert, LDN Eurovision Party, YouTube, Facebook, iltalehti, inf. własne, fot.: Nelli Kentta / Yle

%d blogerów lubi to: