Polish Eurovision Party w sobotę. Znamy kolejność występów! • Głosuj na Miss Eurowizji 2023 • W Warszawie nagrano pocztówkę eurowizyjną • Co z występem Loreen w Liverpoolu?

Polish Eurovision Party: Kto i kiedy wystąpi? 🇵🇱

Organizatorzy Polish Eurovision Party podali już oficjalną kolejność występów zaproszonych wykonawców. Start imprezy od 18:30 gdy odbędzie się ceremonia otwarcia i spacer po czerwonym dywanie. Dla akredytowanych mediów będzie to okazja by przeprowadzić wywiady z uczestnikami koncertu. Sam koncert na żywo ruszy o 20:00 i potrwa do 1:00 w nocy. Na otwarciu wystąpi Poli Genova (Bułgaria 2011, 2016), która jest też jedną z prowadzących. Odbędzie się parada uczestników, a widzów zachęcamy, by do Praga Centrum zabrali flagi różnych krajów. Po oficjalnym przedstawieniu sceną zawładną Felivers, znani z polskich preselekcji 2023. Po nich zaśpiewa Lindsay Dracass z Wielkiej Brytanii oraz pierwszy gość z Eurowizji 2023 – Reiley z Danii. Następnie pojawi się Kuba Szmajkowski, który wykona „Lovesick”, a po nim zaśpiewają reprezentanci z tegorocznego konkursu – Irlandia i Islandia. Kolejnym Polakiem na scenie będzie Krystian Ochman, a po nim zaprezentują się uczestnicy ESC 2023 z San Marino. Po nich Inis Neziri z Albanii oraz kolejni goście z ESC 2023 – Sudden Lights. Kto dalej? Slavko, Alika, Joker Out, Monika Linkyte, Senhit i Vesna. Po Czeszkach odbędzie się Interval Act w którym wystąpią Scarlett oraz Kasia Nova. Następnie jedna z największych gwiazd PeP – Viki Gabor, a po niej obchodzić będziemy jubileusz 50-lecia zwycięstwa Anne-Marie David w Eurowizji. Co dalej w programie? Eye Cue, The Busker, Filip Balos, Albina z rodziną oraz Suzy. Następnie zaplanowano kolejny Interval Act – tym razem w wykonaniu Basi Janygi i Filipa Sterniuka, którzy w tym roku kandydowali na reprezentanta Polski, ale nie zakwalifikowali się do finału selekcji. Po nich widzowie wysłuchają krótkiej przemowy przedstawiciela Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, co będzie preludium do występu Oceany. Dalej Pasha Parfeni, Melovin, Gromee z Sarą Chmiel i ostatni Interval Act – Justyny Dobroć. Na koniec występy SunStroke Project, chorwackiej grupy Let3 oraz Mae Muller z Wielkiej Brytanii. Na zakończenie całej imprezy wystąpi ponownie Poli Genova. Od 1:00 do 6:00 rano trwać będzie afterparty z muzyką eurowizyjną dostarczoną przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Tylko do północy bilety kosztują 350 PLN. Jutro ich koszt wzrośnie do 400 PLN. Bilety kupić można TUTAJ. 31 marca o 20:00 Dziennik Eurowizyjny zaprasza na Countdown, w ramach którego głosować będziemy na najlepszą piosenkę gości imprezy. Szczegóły TUTAJ.

Kto zostanie Miss Eurowizji 2023? Głosuj teraz!

Rozpoczynamy głosowanie na Miss Eurowizji 2023. W specjalnym głosowaniu dostępnym do 2 kwietnia do 20:00 wspierać możemy 27 pań. W formularzu znajdziecie też ich profile Instagram. Każdy może oddać swój głos na max. 10 kandydatek. Spośród wszystkich uczestniczek głosowania do finału przejdzie najwyżej oceniona dziesiątka. Rok temu. Rok temu plebiscyt wygrała reprezentantka Cypru – Andromache, która w superfinale pokonała Hiszpankę Chanel. Kto wygra w tym roku? Zadecydujecie o tym Wy! Wkrótce ruszy też głosowanie na Mistera Eurowizji 2023. W stawce ESC na Liverpool najstarsza jest reprezentantka Albanii – Albana Kelmendi, która jest matką Albiny. Wokalistka ma 48 lat – urodziła się 14 października 1974 roku. Jest to czwarta najstarsza uczestniczka tegorocznego konkursu. Co ciekawe, jej córka – Vesa Kelmendi – jest najmłodszą kobietą występującą w tegorocznej stawce. Vesa urodziła się 7 października 2002 roku i ma 20 lat. Jest trzecią najmłodszą uczestniczką w Liverpoolu. Zwyciężczyni polskich preselekcji – Blanka Stajkow – urodziła się 23 maja 1999 roku i ma 23 lata. Co ciekawe, w tym samym wieku są też Jann oraz Krystian Ochman. Blanka 18. najmłodszą uczestniczką ESC 2023. W 1999 urodził się też Bojan Cvjetićanin ze Słowenii oraz Albin Kelmendi z Albanii. Głosowanie na Miss Eurowizji 2023 dostępne jest TUTAJ.

Pocztówka przed „Solo” nagrana 🇵🇱

Dziś w Warszawie nagrywano pocztówkę, która poprzedzi występ Blanki „Solo” w półfinale Eurowizji 2023. Krótki filmik realizowano na tarasie widokowym Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, a udział wzięli statyści wynajęci przez profesjonalną agencję, a także studenci, którzy przypadkowo dołączyli do ujęć. Tematem pocztówki jest impreza na kilkadziesiąt osób, gdzie Blanka pełni rolę DJ-a. Wykorzystano efekty pirotechniczne, było sporo tańca, skakania i muzyki. Część ujęć zrealizowano za pomocą drona. Sama wokalistka bardzo angażowała się w nagrania, a po ich zakończeniu chętnie pozowała do zdjęć i rozmawiała z osobami występującymi z nią w krótkim klipie. W pocztówce wystąpi w żółtym kostiumie. Po paru latach przerwy pocztówki wracają do konwencji filmików nagrywanych w krajach uczestników. W 2021 roku z uwagi na pandemię realizowano je w okrojonej wersji i przy użyciu Green Screen-a. Z kolei w Turynie skupiono się bardziej na promocji włoskich zakątków, wklejając w to sylwetki reprezentantów co wywołało więcej śmiechu i kpin niż podziwu. Przed pandemią, w 2019 roku, organizatorzy Eurowizji w Tel Awiwie zapraszali wszystkich uczestników Eurowizji do Izraela by tam nagrywać pocztówki w różnych miejscach. Pocztówki przed ESC 2023 nagrywali też Austriacy 🇦🇹 i Mołdawianie 🇲🇩. Teya i Salena wystąpią na lodowisku, a Pasha Parfeni w Starym Orgiejowie, rozległym zespole archeologiczno-krajobrazowym w północnej Mołdawii.

Loreen bez efektowanego występu? Problemy Szwedów 🇸🇪

Szwedzi mają problem z przygotowaniem występu na Eurowizję 2023. Zaawansowany technologicznie występ z Melodifestivalen może nie być przeniesiony do areny w Liverpoolu z uwagi na brak możliwości podwieszenia pod dach obiektu ogromnego i ciężkiego ekranu LED-owego pod którym śpiewa Loreen. Ze względu na inny rozkład oświetlenia w Liverpool Arenie „sufit Loreen” nie może być podwieszony, gdyż zasłoni wiele innych świateł wykorzystywanych przez innych uczestników konkursu. Dodatkowo, zgodnie z zasadami, telewizje uczestniczące w ESC 2023 nie mogą wymagać od organizatorów podwieszenia pod dachem czegokolwiek, co ma się im przydać do występu. Co gorsza, podczas Melodifestivalen ponad 14 techników przygotowywało prezentację sceniczną Loreen w trakcie pocztówki, a zamontowanie wszystkiego na czas wymaga czasu. Pojawia się też ryzyko zbyt dużego zadymienia sceny (co zadziało się w finale selekcji Szwecji) i problemów z uprzątnięciem po występie tak, by kolejny reprezentant mógł wystąpić. Zdecydowanie organizatorzy musieliby wprowadzić przerwę przed występem Loreen. Telewizja SVT wiedziała o wszelkich restrykcjach już od dawna i teraz pracuje nad alternatywnym wariantem. Dyrektor kreatywny telewizji, Anders Wistbacka zapewnia, że Szwedzi chcą być fair wobec innych uczestników konkursu. Loreen ma wystąpić w pierwszym półfinale jako jedenasta, po reprezentancie Mołdawii a przed duetem z Azerbejdżanu.

Kto będzie komentował Eurowizję?

Telewizja hiszpańska 🇪🇸 planuje transmitować wszystkie trzy części Eurowizji 2023 na kanale La1 po raz drugi z rzędu. Wcześniej półfinały oglądać można było na La 2, które ma mniejszą widownię. Tony Aguilar i Julia Varla będą komentować konkurs. Dodatkowo RTVE planuje przygotowanie kilku programów rozgrzewkowych przed Eurowizją – odbędzie się z pewnością talk-show na żywo przed samą transmisją jak i chwilę po niej. We Włoszech 🇮🇹 komentatorami będą Gabriele Corsi i Mara Maionchi. Półfinały pokaże Rai Due, a finał Rai Uno. Dodatkowo transmisja dostępna będzie też na Rai Radio 2 – tam komentarz przygotują LaMario, Diletta Parlangeli i Saverio Raimondo. Zwyciężczyni Eurowizji 2011 dla Azerbejdżanu, Nigar Jamal 🇦🇿 wystąpi w specjalnym programie eurowizyjnym telewizji BBC 🇬🇧. Pojawi się tam też ubiegłoroczny prowadzący – Mika. W Niemczech 🇩🇪 tradycyjne „ESC – Der Countdown” rozszerzone będzie w tym roku na Austrię 🇦🇹 i Szwajcarię 🇨🇭. Program jak zwykle zrealizowany zostanie na żywo w Hamburgu, a prowadzącą będzie Barbara Schoneberger. Telewizje Das Erste, ORF 1 i SRF 1 planują wejścia o 20:15 (45 minut przed finałem) i 0:45 (po finale). Uwaga widzów ma być skupiona na wspieraniu grupy Lord of the Lost, Teyi i Saleny oraz Remo Forrera. Dodatkowo Austriacy będą mieć osobne show rozgrzewające przed półfinałami pt. „Mr. Song Contest proudly presents”, który poprowadzi komentator Andi Knoll. W Australii 🇦🇺 Eurowizję komentować mają My Warhurst i Joel Creaset, a w Niemczech po raz ostatni zrobi to legenda konkursu – Peter Urban. W Irlandii 🇮🇪 show relacjonować będzie Martin Whelan, a na Ukrainie 🇺🇦 Timur Miroshnychenko. W Polsce 🇵🇱 bez zmian – relację mają zapewnić Aleksander Sikora i Marek Sierocki, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Źródło: Polish Eurovision Party, YouTube, D. Błaszczyk, Eurovoix, EurovisionFun, Wikipedia, inf. własne, fot.: Polish Eurovision Party

%d blogerów lubi to: