Eurowizja: Aktualizacja imprezowa. Kto, gdzie i kiedy wystąpi? • Sprawdzamy notowania bukmacherskie i ankiety • #UnitedByMusic: Vesna na koniec cyklu

Eurowizja: Loreen wystąpi na pre-party w Madrycie

Pora na imprezowy update Dziennika Eurowizyjnego. Polscy fani przygotowują się do sobotniego Polish Eurovision Party 🇵🇱, a ci, którzy nie mają jeszcze biletów tylko dziś mogą go nabyć po najniższej aktualnie możliwej cenie czyli 300 PLN (poprzednie pule, w tym ta najtańsza za 150 PLN, zostały już wyprzedane), a dodatkowo z kodem LASTTIME10 otrzymają 10% zniżki. Od jutra bilety dostępne będą w puli cenowej 350 PLN. Warto zauważyć, że organizatorzy PEP zapewnili wszystkim uczestnikom imprezy przelot do Warszawy oraz nocleg w stolicy. Na scenie wystąpi ponad 30 wykonawców, a cały koncert potrwa około pięć godzin. Przed imprezą czerwony dywan, a po niej afterparty z eurowizyjną muzyką wybraną przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Bilety dostępne TUTAJ. 3 kwietnia Israel Calling 🇮🇱 w Tel Awiwie, a na ten moment potwierdzono 11 uczestników ESC 2023, w tym Irlandię, Słowenię, Mołdawię i San Marino – te delegacje odwiedzą w tym roku wszystkie pre-parties. Na ten moment 24 artystów pojawi się w Madrycie (8-9 kwietnia) na PrePartyES 🇪🇸. Potwierdzono ostatnio udział reprezentantek Hiszpanii i Szwecji, przy czy występ Loreen to spora gratka, bo wokalistka póki co nie pojawi się nigdzie indziej. Gośćmi będą też Karina (Hiszpania 1971) czy Poli Genova (Bułgaria 2011 i 2016). Holenderskie Eurovision in Concert 🇳🇱 ma aktualnie 23 wykonawców w stawce, w tym reprezentantów z Rumunii, Niemiec czy Holandii. Do Londynu na London Eurovision Party 🇬🇧 planuje przyjechać już 21 uczestników, w tym reprezentant Serbii, dla którego będzie to (na ten moment) jedyne pre-party (nie licząc tego w Sztokholmie).

Finlandia wygra 1. półfinał Eurowizji?

Pokazano dziś pierwsze notowania zakładów bukmacherskich dotyczących tego, kto wygra półfinały Eurowizji 2023. W pierwszym półfinale faworytem wcale nie jest Szwecja 🇸🇪, a Finlandia 🇫🇮, która ma aż 49% szans na 1. miejsce. Szwecja jest druga (30%), a Norwegia trzecia (już tylko 5%). Najmniejsze prawdopodobieństwo wygranej dotyczy Irlandii – mniej niż 1%. Podobny wynik mają Malta, Portugalia, Holandia, Łotwa i Azerbejdżan. W drugim półfinale faworytem jest Austria 🇦🇹, której daje się 38% szans na awans z 1. miejsca. Druga jest Gruzja (13%), a trzecia Australia (13%). Na dnie San Marino, które jako jedyne ma mniej niż 1% szans. Blanka znajduje się na 6. pozycji z wynikiem 3% szans na wygraną w grupie. Spójrzmy też na notowania Eurovisioon.ee Big Pool 2023, w którym zebrane są wyniki z dziewięciu różnych ankiet, m.in. z ESCstats.com, OGAE Germany czy My Eurovision Scoreboard. aktualntym liderem jest Szwecja, która jest pierwsza w trzech ankietach. Drugie miejsce zajmuje Francja, a trzecie Finlandia. W top5 także Norwegia i Austria. Blanka zajmuje 24. miejsce, a na samym końcu jest San Marino. Na profilu Twitter pokazywane są z kolei notowania najchętniej streamowanych piosenek z tego roku. Stan na 26 marca to pierwsze miejsce dla „Tattoo” Loreen (ponad 680 tys.). Drugie jest włoskie „Due vite” 🇮🇹 (375,3 tys.), a trzecie „Queen of Kings” z Norwegii (313,8 tys.). „Solo” zajmuje 9. pozycję z 67,4 tys. streamów. Dodatkowo piosenka „Due Vite” Marco Mengoniego pokryła się we Włoszech podwójną platyną.

#UnitedByMusic: Vesna 🇨🇿

W ramach cyklu #UnitedByMusic Dziennik Eurowizyjny prezentował zespoły, które w tym roku licznie startują w Eurowizji 2023. Dziś pora na ostatnią grupę – formację Vesna z Czech. Zespół powstał w 2016 roku z inicjatywy frontmenki Patricii Kaňok, której celem było utworzenie grupy żeńskiej celebrującej kobiecość i słowiańskie siostrzeństwo. Swoje aktualne koleżanki z grupy spotkała na konserwatorium – były to skrzypaczka Bara oraz flecistki Andrea i Tanita. Te dwie ostatnie opuściły grupę w 2018 roku i zostały zastąpione przez pianistkę Olesyę oraz perkusistkę Marketę. Tanita wróciła później do zespołu, a formację zasiliła też Tereza. Patricie Kaňok urodziła się w 1991 roku w Pradze. Studiowała zarówno w Czechach jak i Hiszpanii. Poza śpiewaniem zajmuje się też pisaniem piosenek i tekstów dla innych wykonawców, w tym m.in. dla Ewy Farny czy Karela Gotta. Jej koleżanką z klasy w szkole była Dominika Haskova z zespołu We Are Domi i właśnie udział w Eurowizji 2022 pozwolił Patricii uważniej śledzić konkurs. Mówi, że w ubiegłym roku najbardziej spodobała jej się Amanda z Grecji (chociaż w wywiadzie dla ireport.cz błędnie powiedziała, że Amanda reprezentowała Turcję). Twierdzi, że Ukraina wygrała zasłużenie, także z powodu muzyki. „Nikt nie zaprzecza, że polityka też odegrała pewną rolę, ale moim zdaniem tak też było w poprzednich latach” – powiedziała. Z kolei w wywiadzie dla Idnes.cz na gorąco po wygranej w selekcjach przyznała, że na przygotowanie choreografii do ESCZ dziewczyny miały tylko dwa tygodnie, jednak na samą Eurowizję przygotowują coś wyjątkowego. Patricia chce odnieść na ESC tak duży sukces jak Mikolas Josef, Lake Malawi czy We Are Domi. Marzy o tym, by przenieść konkurs do Pragi.

Skrzypaczką i wokalistką Vesny jest Bára Juránková. Związana jest także z Akademią Sztuk Scenicznych w Pradze i Wydziałem Teatralnym (DAMU). W wywiadzie dla Tyden.cz mówiła, że w eurowizyjnym utworze „My Sister’s Crown” chodzi o ludzi, którzy doświadczają pewnego rodzaju braku wolności, np. presja ze strony społeczeństwa, trendów, technologii. „To taki symbol by założyć koronę i poczuć się wystarczająco silnym” – mówi. Na pianinie gra Olesya Ochepovska i to właśnie przeciwko niej opowiadali się niektórzy Ukraińcy twierdząc, że Rosjanka nie powinna reprezentować Czech w konkursie i śpiewać po ukraińsku. „Olesya jest w naszym zespole od sześciu lat, jest jego częścią i mieszka w Czechach. Nie wybierasz tego, gdzie się urodzisz, wybierasz tylko to, jakie są Twoje działania” – tłumaczyła liderka formacji. Na bębnach gra Markéta Mužátková, która jako ostatnia dołączyła do grupy. Udziela się też w zespole akustyczno pop-folkowym Otázka času, a także w formacjach Question of Time, Muziga i Bon Art Orchestra. To multinstrumentalistka pochodząca z muzycznej rodziny. Poza perkusją gra też na gitarze, jest również wokalistką i kompozytorką. Dźwięk gitary basowej w grupie Vesna to zasługa Terezy Čepkovej ze Słowacji. Studiowała w Koszycach, skąd pochodzi. Aktualnie mieszka w Pradze, a jest członkinią nie tylko Vesny, ale też zespołów Tukuturi i Bon Art Pops Orkiestry. Pracuje jako muzyk sesyjny, uczy też muzyki w szkole. Bułgarski akcent w grupie to Tanita Yankova. To dzięki niej w „My Sister’s Crown” pojawia się fragment utworu w tym języku, a mowa narodowa Bułgarów wraca na Eurowizję pierwszy raz od 2013 roku!

Patricie (https://www.instagram.com/patriciekanok/)
Bara (https://www.instagram.com/jurankova_bara/)
Olesya (https://www.instagram.com/olesia_ochepovskaya/)
Marketa (https://www.instagram.com/muzatkovamaja/)
Tereza (https://www.instagram.com/tereza_cepkova/)
Tanita (https://www.instagram.com/yankovatanita/)

Z plebiscytu internetowego na Eurowizję

Vesna to jeden z tych europejskich wykonawców, których czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mieli okazję poznać wcześniej m.in. dzięki Eurovision Internet Song Contest. Ten rozbudowany plebiscyt organizowany jest od 2017 roku, a czytelnicy sami wybierają wykonawcę z danego kraju lub regionu by rywalizować na piosenki z innymi. W 2017 roku Serbię reprezentował Luke Black 🇷🇸, który w tym roku zaśpiewa w Liverpoolu. Sześć lat temu jego piosenka „Walpurgis Night” dotarła do finału gdzie zdobyła 13. miejsce. W 2020 na EiSC w barwach Słowenii pojawiła się formacja Joker Out 🇸🇮 z piosenką „Vem da gres„. Utwór zajął jednak ostatnie, 24. miejsce w ćwierćfinale, chociaż teraz ich eurowizyjny przebój „Carpe Diem” cieszy się sporym uznaniem fanów. Rok później Albanię z naszym plebiscycie reprezentowała Ronela Hajati 🇦🇱 z „Aventura„. Piosenka się jednak nie przyjęła, a wokalistka wywalczyła jedynie 16. miejsce w ćwierćfinale. Rok później miała okazję reprezentować swój kraj na Eurowizji z utworem „Sekret”. W 2021 roku w EiSC pojawił się Stefan 🇪🇪, który w duecie z Liis Lemsalu wykonał „Doomino„. Piosenka dotarła do półfinału, gdzie zajęła ostatnie, 24. miejsce. Rok później Stefan wygrał selekcje w Estonii i trafił na Eurowizję – przebił się nawet do finału. W ubiegłym roku Izrael i Czechy miały w Eurovision Internet Song Contest wykonawców, którzy w maju 2023 zawalczą o Grand Prix Eurowizji – Noę Kirel 🇮🇱 i Vesnę 🇨🇿. Noa za utwór „Thought about that” zajęła 10. miejsce w finale, z kolei Vesna z „Pomiluj me” zakończyła grę w półfinale na 18. pozycji. Pełen przegląd poprzednich edycji Eurovision Internet Song Contest dostępny jest TUTAJ. Nowa edycja ruszy w czerwcu!

Źródło: Polish Eurovision Party, Israel Calling, Eurovision-Spain.com, Eurovision in Concert, London Eurovision Party, Eurovision Odds, Eurovisioon.ee, Twitter, Instagram, Music-Park.cz, Frontman.cz, Magazinuni.cz, Super.cz, IPrima.cz, Ireport.cz, Idnes.cz, Tyden.cz, Pravednes.cz, Jogovna.cz, inf. własne, fot.: Milan Vopalensky CT / EBU

%d blogerów lubi to: