Eurowizja: Skandal w Barcelonie. Nowe kontrowersje wokół Blanki • Polish Eurovision Party: Kto jeszcze wystąpi? • Kto jest faworytem Eurowizji 2023? • Serbia wygrywa Rejected Song Contest

Rejected Song Contest: Serbia triumfuje! 🇷🇸

Filip Baloš (fot.) z Nowego Sadu wygrał Rejected Song Contest 2023, plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego na najlepszy utwór odrzucony w sezonie preselekcyjnym. Piosenka „Novi plan drugi san” zdobyła 102 punkty w głosowaniu komisji jurorskich (w tym trzy dwunastki) oraz 70 punktów od internautów, tym samym zwyciężyła w obu rankingach. Na drugim miejscu reprezentant Norwegii – Jone, który był trzeci w głosowaniu zarówno u jury (89 punktów i dwie dwunastki) oraz u internautów (63 punkty). Na pozycji trzeciej Fin Benjamin – zebrał 95 punktów (w tym dwie dwunastki) od komisji i 57 punktów od internautów (4. lokata). W top5 także Włochy oraz Ukraina. Po raz pierwszy w historii plebiscytu Szwecja nie zajęła miejsca w czołowej trójce. Ostatnie miejsce miała reprezentacja San Marino. Filip w preselekcjach serbskich debiutował, ale zdobył uznanie fanów Eurowizji nowatorskim występem do „Novi plan drugi san”, który w całości sam napisał. W półfinale i finale zajął 4. miejsce oraz od razu zapowiedział, że w przyszłym roku spróbuje swoich sił ponownie. W ramach eurowizyjnych pre-parties wystąpił na Melfest WKND w Sztokholmie, a 1 kwietnia pojawi się na Polish Eurovision Party w Warszawie. Plebiscyt Rejected Song Contest powstał w 2011 roku i wtedy też zadebiutowała tam Serbia z utworem „Ring, ring, ring” formacji The Breeze. Nie weszła jednak do finału. W 2013 roku na reprezentanta wybrany został Dusan Svilar, którego „Spas” wywalczyło w naszym głosowaniu wysokie, 3. miejsce. Kolejne starty nie były zbyt udane – piosenka „Svatovi” grupy Biber nie weszła do finału (2018), a w latach 2019-2020 Sofija Perić i Igor Simić zajmowali 19. miejsce. W 2022 Zorja za utwór „Zorja” otrzymała 13. lokatę.

Skandal w Barcelonie. Telewizja San Marino reaguje

Skandal po BCN Eurovision Party w Barcelonie 🇪🇸. Po występie włoskiej grupy reprezentującej San Marino – Piqued Jacks 🇸🇲 widownia skandowała po hiszpańsku „Ronela na Eurowizję„, wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie z powodu przegranej Roneli Hajati (która była gościem imprezy w ramach BCN Eurovision Party dzień wcześniej) w preselekcjach San Marino. Wokalistka odcięła się od tej reakcji twierdząc, że Piqued Jacks są niezwykle przyjaźni i kochani. „Nic nie rani nas bardziej niż Wasza opinia co do naszej muzyki. Panowie są bardzo uprzejmi i utalentowani” – napisała na Twitterze. Telewizja San Marino także zwróciła uwagę na zachowanie widowni w Barcelonie podkreślając, że nie toleruje braku szacunku, toksyczności i zastraszania. Przypomniano też jednak, że „Eurowizja nie byłaby taka sama bez pasji hiszpańskich fanów„. Grupa Piqued Jacks to jedyny uczestnik Eurowizji (wybrany poprzez głosowanie jury preselekcji „Una Voce Per San Marino”), który nie wydał jeszcze studyjnej wersji swojej piosenki „Like an animal”. Premiera odbędzie się dopiero 5 kwietnia. Ma być to wersja zmieniona względem tego, co usłyszeliśmy podczas preselekcji. Reprezentacja San Marino 1 kwietnia wystąpi na Polish Eurovision Party 🇵🇱, a zaśpiewa też w Madrycie, Amsterdamie i Londynie. Tymczasem organizatorzy Polish Eurovision Party podali skład ekipy, która zaśpiewa w Interval Act. Będą to Basia Janyga (w tym roku do selekcji zgłosiła utwór „MothEarth„, który zaśpiewa w Praga Centrum na żywo), Kasia Nova (PDE 2008), Filip Sterniuk (w tym roku zgłosił utwór „Let me know„), Justyna Dobroć (zgłoszona do TBSE 2023 jednak nie udostępniła swojej piosenki) oraz ukraińska wokalistka Scarlett. Bilety na Polish Eurovision Party wciąż są do kupienia TUTAJ. Dziennik Eurowizyjny jest partnerem medialnym imprezy, a czytelnicy strony mogli decydować o tym, jakie utwory usłyszą podczas afterparty po koncercie. Dodatkowo w sobotę w ciągu dnia Dziennik Eurowizyjny relacjonować będzie próby do widowiska.

OGAE zaczyna głosowanie. Blanka nadal nisko

Rozpoczęło się głosowanie klubów OGAE, a pierwszym, który podał swoje wyniki jest Francja 🇫🇷. 12 punktów otrzymała Szwecja, 10 Norwegia, a 8 Finlandia. Dodatkowo podano, że w głosowaniu Franzów pierwszy półfinał wygrała Szwecja (ostatni był Azerbejdżan), a drugi Austria (ostatnie było San Marino). Blanka zebrała w II półfinale 371 punktów co dało jej 12. miejsce i brak awansu. Kolejne kluby (łącznie głosować mogą 43 oddziały) prezentować będą swoje wyniki przez cały kwiecień. Rok temu wygrała Szwecja i należy się spodziewać, że zrobi to też w tym roku. W zakładach bukmacherskich większych zmian nie ma. Loreen nadal ma 39% szans na wygraną, drugi jest Kaarija z Finlandii (15%), a trzeci duet Tvorchi z Ukrainy (11%). W top5 także Norwegia i Hiszpania. Ostatnie miejsce zajmuje Rumunia. W pierwszym półfinale Finlandia, Szwecja i Norwegia mają po 94% szans na awans. Najsłabiej wypada Łotwa, która dała się przegonić Irlandii i zajmuje teraz najniższe miejsce w tej rundzie. Drugi półfinał wygrywa Austria, a na drugą pozycję wraca Armenia, która wyprzedziła Gruzję. Blanka na 12. miejscu z 53% szans na awans. Ostatnie jest San Marino (20%). W aplikacji My Eurovision Scoreboard zdecydowanie prowadzi Szwecja, druga jest Finlandia, a trzecia Norwegia. W top5 także Austria i Czechy. Na dnie San Marino. W pierwszym półfinale top3 stanowią kraje nordyckie, a ostatni jest Azerbejdżan. W odróżnieniu od bukmacherów, Łotwa zajmuje tu 10. miejsce. W drugiej grupie dominuje Austria nad Słowenią i Armenią. San Marino jest ostatnie, a Blanka zajmuje bardzo niskie, 14. miejsce – jest trzecia od końca.

Skandal z rodziną Blanki? Internauta publikuje niepokojące nagranie

O Blance znów jest głośno i znów w negatywnym kontekście. Jeden z internautów opublikował film prezentujący różne screeny stron internetowych i profili social media mających sugerować, że matka wokalistki ma powiązania z TVP. „Na nagraniu można zobaczyć, że Katarzyna Foltyńska ma w gronie znajomych na Facebooku jednego z dziennikarzy TVP3 Katowice, a autor zamieszczonego wideo przekonuje, że rodzicielka reprezentantki Polski na Eurowizji 2023 pracowała przy realizacji produkcji stacji takich jak  „Blondynka”, „Leśniczówka” czy „Korona Królów” – podaje Radio Zet. Dodatkowo odkryto, że brat Blanki, Oliver, ma na swoim Facebooku publikować posty sugerujące jego poparcie dla Ługańskiej Republiki Ludowej, państwa stworzonego przez prorosyjskich separatystów na terytorium Ukrainy. We wrześniu ubiegłego roku ŁRL zostało anektowane przez Federację Rosyjską. Polskie media zgłosiły się o komentarz do Telewizji Polskiej i samej Blanki, jednak nie uzyskały na razie żadnej odpowiedzi. W ankiecie Radia Zet, gdzie oddano już ponad 99,6 tys. głosów aż 79% internautów uważa, że Blanka nie ma szans na Eurowizji. O Blance i „Solo” wspomniał też portal android.com.pl informując o tym, że TikTok ponownie został oficjalnym partnerem Eurowizji. „Polskę z kolei – jeżeli jakimś cudem zapomnieliście – reprezentować będzie oczywiście Blanka, ze swoim utworem „Solo”, którego wykonanie stało się zresztą już swoistym memem i doczekało się na TikToku paru trendów” – czytamy.

Kosowo zagłosuje na Eurowizji. Jak to możliwe?

Mads Enggaard będzie ponownie odpowiedzialny za występ delegacji Azerbejdżanu 🇦🇿 na Eurowizji. Duńczyk pracował już z Azerami przy konkursach w 2019, 2021 i 2022, a wcześniej działał też z delegacją swojego kraju – w 2004, 2010 i 2019 roku. Łącznie wykonał dla różnych krajów 19 występów w ciągu 20 lat. Tymczasem kolejne szczegóły swojego występu zdradzają Albańczycy. Występ do „Duje” 🇦🇱 ma mieć efekty pirotechniczne, świetlne oraz ciekawe wizualizacje w tle. Albina planuje też zachwycić widzów swoim głosem, który ma być głównym elementem występu. Wokalistka, jak i cała jej rodzina, są obywatelami Kosowa 🇽🇰. Nieuznawany przez szereg europejskich państw kraj może w tym roku brać aktywny udział w głosowaniu na Eurowizji jako „Rest of the World” i poprzez specjalny online voting. Sam konkurs najpewniej będzie też transmitowany przez nadawcę RTK w Kosowie. Przypomnę, że mieszkańcy Kosowa mogli głosować na równi z Albańczykami w Festivali i Kenges. Najpewniej zdominowali televoting, co pozwoliło wygrać Albinie Kelmendi i jej rodzinie. Na ten moment jedynym potwierdzonym krajem nieuczestniczącym, który będzie mieć swoją transmisję Eurowizji 2023 jest Macedonia Północna 🇲🇰. Telewizja MRT1 pokaże na żywo wszystkie trzy części programu. Rok temu konkurs pokazywany był w Kosowie oraz w Stanach Zjednoczonych. W Polsce 🇵🇱 transmisja dostępna będzie na TVP1 i TVP Polonia, ale wielu polskich fanów deklaruje, że nie będzie korzystać z nadawcy publicznego w ramach bojkotu telewizji po braku odzewu na apel mediów eurowizyjnych. Dostępna będzie transmisja internetowa na kanale Eurovision na YouTube. Nie będzie miała ona żadnego komentarza.

Źródło: Twitter, San Marino RTV, Polish Eurovision Party, OGAE France, Eurovision Odds, My Eurovision Scoreboard, Radio Zet, TikTok, Android.com.pl, Eurovoix, Instagram, wikipedia, inf. własne, fot.: RTS

1 komentarz

  1. Katarzyna Staykov to matka Blanki. Nie pracuje i nie pracowała w telewizji. Nic nie robiła, nie ma żadnego zawodu. Jakiś papier kupiła by udawać, ze ma wykształcenie.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: