Eurowizja: Blanka nie zaśpiewa dla polskich fanów • Skandal po preselekcjach nadal żywy • Barcelona: Blanca Paloma i Ruslana wywarły ogromne wrażenie • Pocztówki eurowizyjne: Jakie będą?

Eurowizja: Impreza w Barcelonie już za nami

Za nami Barcelona Eurovision Party, które dzięki współpracy z telewizją beteve i organizacjami turystycznymi otrzymała profesjonalną transmisję internetową nie tylko promującą Eurowizję i jej uczestników, ale też samą Barcelonę. Wystąpiło 13 reprezentantów z tegorocznego konkursu, a czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego w specjalnym głosowaniu najwyżej ocenili występ przedstawicielki Hiszpanii 🇪🇸, Blanki Palomy, która zaśpiewała wczoraj jako ostatnia. Zdobyła aż 15,9% wszystkich punktów. Druga była słoweńska grupa Joker Out 🇸🇮 (11,4%), a trzecia Gruzinka Iru 🇬🇪 (10,5%), która po raz pierwszy wykonała swój utwór „Echo” na żywo przed publicznością. W czołowej piątce znalazło się miejsce także dla Litwy 🇱🇹 i Islandii 🇮🇸. Najsłabiej oceniono Irlandczyków z Wild Youth 🇮🇪 (1,3%), być może ze względu na problemy techniczne i dźwiękowe. Niemiłą niespodzianką jest niska ocena dla Brytyjki Mae Muller 🇬🇧, która zawiodła oczekiwania (4%). Wokalistka swoją kondycję wokalną tłumaczyła chorobą. Nie zawiedli goście specjalni, a najlepiej wypadła Ruslana 🇺🇦 (fot.), która wystąpiła na scenie trzymając ukraińską flagę zabraną z frontu wojny na Ukrainie. Zwyciężczyni Eurowizji 2004 zaśpiewała utwór „Arcan” oraz nieśmiertelne „Wild Dances”, a także podziękowała Hiszpanom za wsparcie Ukraińców w tym trudnym czasie. Była też wyraźnie wzruszona reakcją publiki. Dobrze zaprezentowała się też Maltanka Destiny 🇲🇹, która zaśpiewała m.in. utwór z anulowanej Eurowizji 2020. Nie obyło się bez wpadek – występ Evy Santamaria (ESC 1993) został przerwany z powodu awarii dźwięku. Piosenkarka nie zdecydowała się na zaśpiewanie ponownie. Organizatorzy ogłosili, że kolejna edycja BCN Eurovision Party odbędzie się pod koniec kwietnia 2024 czym wzbudzili spekulacje o potencjalnej dacie kolejnej Eurowizji, która mogłaby się odbyć dopiero z końcem maja.

Blanka nie zaśpiewa dla polskich fanów Eurowizji

Wczoraj ogłoszono pełen line-up Polish Eurovision Party 🇵🇱, które odbędzie się 1 kwietnia od 18:30 w warszawskim Praga Centrum. Podano, że do wcześniej zaprezentowanych gości specjalnych dołączają Inis Neziri (dwukrotna uczestniczka Festivali i Kenges w Albanii 🇦🇱) oraz dwukrotny finalista „Tu bije serce Europy” – Kuba Szmajkowski. Polski piosenkarz ma wykonać na Polish Eurovision Party utwór „Lovesick”. Łącznie do Warszawy przybędzie 14 uczestników ESC 2023 z Albanii, Czech, Islandii, Chorwacji, Mołdawii, Malty, Danii, Wielkiej Brytanii, San Marino, Litwy, Estonii, Łotwy, Irlandii i Słowenii. Będzie też wielu zaproszonych gości, a łącznie na scenie ma się pojawić aż 31 artystów. Dodatkowo wraz z Gromee’m (ESC 2018) na scenie wystąpi jego żona Sara Chmiel, wokalistka grupy Łzy. Koncert poprowadzą Konrad Zemlik i Poli Genova (Bułgaria 2011 i 2016). Znaczący jest brak Blanki, która pod koniec lutego wygrała „Tu bije serce Europy” i otrzymała zaproszenie na imprezę. Nieoficjalnie mówi się, że jej ekipa zdecydowała o tym, by nie występować w Warszawie, a ten czas wykorzystać na przygotowania do innych eventów, w tym „Israel Calling”. Nie ma co ukrywać, że występ Blanki byłby niekomfortowy zarówno dla niej samej jak i dla widzów koncertu, a wszystko za sprawą skandalu, jaki wybuchł po preselekcjach i fatalnego PR-u jaki piosenkarka ma aktualnie wśród polskich fanów Eurowizji i internautów. W ankiecie Dziennika Eurowizyjnego na Instagramie aż 72% osób uważa, że Blanka nie powinna występować na Polish Eurovision Party. Bilety na imprezę wciąż dostępne są TUTAJ. 31 marca podczas specjalnego plebiscytu czytelnicy będą mogli wybrać najlepszą spośród 31 piosenek uczestników PEP.

Blanka na straconej pozycji? Nikt nie chce poprawić sytuacji

Chociaż sprawa związana z polskimi preselekcjami ucichła w mediach, to wczoraj za sprawą portalu WirtualneMedia.pl znów przypomniano opinii publicznej o działaniu Telewizji Polskiej, której władze zignorowały apel polskich mediów eurowizyjnych związany z transparentnością i złamaniem regulaminu „Tu bije serce Europy” poprzez brak zaprezentowania wyników głosowania publiczności na wizji. „Dotąd publiczny nadawca nie odniósł się do jednak do reszty wątpliwości wokół koncertu preselekcyjnego. Biuro prasowe TVP nie odpowiedziało na nasze pytania dotyczące apelu do prezesa Matyszkowicza” – twierdzi portal WirtualneMedia cytując też prezesa OGAE Polska, który obawia się, że przez ignorowanie tematu ranga Eurowizji w Polsce spadnie. „TVP postanowiła nie odpowiadać, co też może być wskazówką dla opinii publicznej” – mówi. Faktycznie, brak podania wyników preselekcji i opublikowania protokołów głosowania jurorskiego może oznaczać, że nadawca boi się pokazać danych, które mogą dowieść, że wyniki zostały w jakiś sposób zmanipulowane. Spekuluje się, że główną winę ponoszą tutaj dwie panie z komisji – Edyta Górniak i Aneta Woźniak. Cała sytuacja negatywnie odbiła się na Blance, która stała się obiektem żartów w Internecie już nie tylko z uwagi na kwestionowane wyniki, ale też na poziom wokalny jaki zaprezentowała podczas selekcji. Chociaż „Solo” przed finałem było utworem popularnym i lubianym, po finale wyśmiewany jest jego tekst, sposób śpiewania, akcent angielski Blanki czy jej strój z preselekcji i choreografia. Co istotne, nikt nie trudzi się, by cokolwiek poprawić. Blanka, jej menadżer, wytwórnia Warner Music oraz Telewizja Polska milczą i ignorują wszelkie zarzuty internautów. W nielicznych wypowiedziach publicznych Blanki przewija się jedynie temat hejtu, jaki na nią spadł, ale nigdzie nie mówi się o tym kto jest jego przyczyną oraz nie ma woli naprawy sytuacji. Być może dlatego, że wszyscy już wiedzą, że naprawić się jej nie da – popełniono błąd wybierając reprezentanta poprzez selekcje publiczne, bo gdyby TVP wskazała Blankę wewnętrznie, taka atmosfera wokół Eurowizji nigdy by się nie zrodziła. Osoby decyzyjne kryją się jedna w cieniu tych, których wystawia się na pierwszy front i na których zrzuca się winę czy obowiązek wytłumaczenia się.

Telewizja ukraińska o wynikach w Polsce: Skandal 🇺🇦

Temat podjęła telewizja ukraińska Suspilne, która jest współorganizatorem Eurowizji 2023. W opublikowanej niedawno rozmowie przedstawicieli UA:PBC i delegacji ukraińskiej Anny Tulievej z blogerem Leonidem Polishchukiem mówi się wprost o skandalu. „To dla mnie wielki ból i dziwię się temu. Zastanawiam się, dlaczego tak się stało” – mówi Tulieva. Leonid przypomniał, że faworytem polskiej publiczności był Jann z utworem „Gladiator”, który w televotingu otrzymał trzy razy więcej głosów niż Blanka. Twierdzi, że jury samo zdecydowało o wynikach. „Oni zabrali mu jego szasnę, aby w ogóle walczyć o reprezentowanie swojego państwa” – twierdzi przypominając, że „Gladiator” jest na topie notowań, a nawet na Ukrainie utwór wykorzystywany jest do nagrywania filmów na TikToku. Zwraca jednak uwagę, że „Gladiator” nie był idealnie wykonany na żywo podczas TBSE. „W selekcjach dźwięk ustawiony był okropnie, ale jak się popatrzy na występ Blanki, to jest jeszcze gorzej” – dodał. Wspomniał też o samym początku „Solo”, czyli słynnym już słowie „baby”. „To brzmi jak mem, byłem w szoku, że jurorzy mogli za taki występ w ogóle przyznać tak wysokie noty„. Przyznał, że często słucha piosenki w wersji studyjnej, a klip do „Solo” jest pełen seksapilu. „Ona już chyba oswoiła się z tym skandalem i myślę, że będzie w finale, ale ciemną stroną jest cała ta niesprawiedliwa sytuacja w preselekcjach gdzie jury o wszystkim decyduje” – skwitował Leonid. Telewizja ukraińska ma już za sobą „ciemny okres” manipulowania wynikami selekcji, gdzie o tym, kto pojedzie na Eurowizję decydował nie utwór i występ, a … koperty. Od 2016 roku nadawca w pełni transparentnie prezentuje wyniki preselekcji narodowych, wręcz do przesady wymagając od jurorów merytorycznej argumentacji ich ocen.

W poniedziałek nagrywanie pocztówki eurowizyjnej

W poniedziałek ekipa BBC 🇬🇧 nagrywać będzie w Warszawie pocztówkę eurowizyjną. Z tej okazji agencja zajmująca się organizacją statystów zaprasza osoby w wieku 20-25 lat do udziału w nagraniach. Całość ma być utrzymana w konwencji imprezy, gdzie DJ-em ma być sama Blanka. W tym roku wszystkie pocztówki nagrywane są w krajach uczestniczących, a realizacją zajmie się Windfall Films. Producentami wykonawczymi są Carlo Massarella i Jace McGoldrick. Krótkie filmiki poprzedzające występ mają prezentować osobowość uczestnika. Wiemy, że swoje pocztówki nagrali już przedstawiciele większości państw. Przygotowania do Eurowizji 2023 trwają na wielu płaszczyznach. Zarządcy The Royal Albert Dock w Liverpoolu ogłosili, że w ramach Eurowizji planują organizację wielu różnych eventów promujących konkurs i kulturę ukraińską, a także jej kuchnię. Pojawi się m.in. 10-metrowy artwork „Floating Earth”, który obejrzeć będzie można od 28 kwietnia do 18 maja. Wiele miast regionu planuje wspólne oglądanie Eurowizji na świeżym powietrzu. Plany w tym temacie podano już w Brighton, Darlington, Manchesterze, Newcastle i Plymouth. Konkurs pokazywany będzie też w 500 kinach, w tym 91 kinach Vue. Tym samym Wielka Brytania to drugi po Hiszpanii kraj, gdzie show będzie można obejrzeć na największym możliwym ekranie.

Dziś o 19:45 na kanale YouTube prezentacja wyników plebiscytu Rejected Song Contest 2023, a po 20:00 live rozmowa na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego, w ramach której przedstawię wyniki typowania „Kapsuła Czasu” oraz głosowania na najlepsze piosenki eurowizyjne, które powinny znaleźć się na playliście afterparty Polish Eurovision Party.

źródło: BCN Eurovision Party, Beteve, Polish Eurovision Party, WirtualneMedia.pl, OGAE Polska, J. Bronisz, Suspilne, TVP, Eurovoix, inf. własne, fot.: @ruslana.lyzhychko

5 komentarzy

    1. Też bym wolała żeby Blanka była, tylko że narazilaby się na gwizdy i buczenie fanów Rozmanowskiego, który zaśpiewał okropnie na preselekcjach. Blanka też źle, żeby nie było, ale robienie z niego takiej gwiazdy to przesada. Jest bardzo przeciętny tyle, że intrygujący, filtrujący z publicznością.

      Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: