Eurowizja: La Zarra prezentuje nową wersję utworu! Dlaczego wcześniej odmówiła wyjazdu na konkurs? • Przed nami jeszcze dwie imprezy. Kto wystąpi? • Komentatorzy, pocztówki, punkty z klubów OGAE

Eurowizja: Jak głosowali fani z Cypru? 🇨🇾

Cypr to kolejny oddział OGAE, który prezentuje swoją eurowizyjną punktację. Udział w głosowaniu wzięło 56 osób, a 12 punktów zdobyła Szwecja. 10 punktów trafia na konto Francji, a 8 do Finlandii. Umiłowana przez Cypryjczyków Grecja dostała 1 punkt, tym samym piosenka „What the say” remisuje z „Solo” i „Bridges” na aktualnie 12. miejscu. Po trzech głosowaniach liderem jest Szwecja (komplet dwunastek), druga jest Norwegia (24), a trzecia Finlandia (22). Swoje punkty przekazał też klub INFE Cyprus. Tutaj 12 punktów zgarnęła Norwegia, 10 punktów ma Izrael, a 8 Grecja. Szwecja otrzymała jedynie 3 punkty. To pierwsze głosowanie klubów INFE czyli Międzynarodowej Sieci Fanklubów Eurowizji, często uznawanej za mniej prestiżową i popularną niż OGAE. Kluby INFE prowadzą regularne głosowania przed ESC na wzór OGAE Poll od 2017 roku. W skład sieci INFE wchodzi 21 klubów krajowych, z kolei w OGAE Poll udział wezmą 43 oddziały, w tym dwa z Niemiec, a także kluby fanów z krajów nieuczestniczących w ESC czyli Andory, Bułgarii, Węgier, Luksemburga, Macedonii, Turcji oraz OGAE Rest of the World.

La Zarra z nową wersją swojego hymnu 🇫🇷

W sobotę podczas PrePartyES La Zarra (fot.) z Francji wykonała nieco zmienioną wersje utworu „Evidemment” i fani zastanawiali się, czy jest to nowy revamp przed Eurowizją. Wszystko wskazuje na to, że tak, bo wokalistka zaśpiewała tę wersję w telewizji francuskiej, tym samym jest to jej pierwsze wykonanie piosenki na żywo w studiu [KLIKNIJ BY OBEJRZEĆ]. Podczas programu „Ca vous” na scenie towarzyszyli wokalistce chórzyści, których rola w utworze jest teraz większa. W wywiadzie podczas programu wokalistka przyznała, że zaproszenie na Eurowizję pojawiło się dla niej w odpowiednim czasie. „Proponowano mi to kilka razy, ale byłam wtedy na początku swojej kariery, nie nagrałam jeszcze swojego pierwszego albumu, więc nie czułam się godna reprezentowania Francji na Eurowizji” – stwierdziła dodając, że teraz czuje, że zdobyte doświadczenie muzyczne pozwoli jej z dumą bronić honoru swojego kraju. Chociaż urodziła się w Kanadzie podkreśla, że aktualnie mieszka we Francji. Reprezentantka kraju intensywnie przygotowuje się do konkursu i stosuje podobną metodę jak wokalista irlandzkiego Wild Youth – śpiewa biegając na bieżni. „Robię to dla Eurowizji, robię to dla Francji” – zdradziła stwierdzając, że ogólnie za dużo nie biega, ale ten wysiłek na pewno się opłaci. Tekst „Evidemment” opowiada o miłości powszechnej i niezwykle ważne dla La Zarry było przygotowanie utworu-hymnu, z którego Francuzi będą dumni.

Kto wystąpi w Amsterdamie i Londynie?

15 kwietnia (sobota) przedostatnie pre-party przed Eurowizją 2023 i jednocześnie największe. Wystąpi 29 uczestników tegorocznego konkursu, którzy dotrą do Amsterdamu w piątek. Podczas „Eurovision in Concert” 🇳🇱 po raz pierwszy w tym sezonie pojawi się reprezentant Rumunii. Reszta ma już za sobą co najmniej jedną imprezę. Chociaż „Eurovision in Concert” to pre-party z wielką tradycją i długą historią, koncert nie będzie transmitowany na żywo. Wielu fanów z pewnością jednak dostarczy nam fragmenty nagrań występów. Dzień później, 16 kwietnia zaplanowano London Eurovision Party 🇬🇧 gdzie wystąpi 24 tegorocznych konkursantów, a także szereg gości specjalnych, w tym m.in. Eldar (Azerbejdżan 2012), Bilal Hassani (Francja 2019), Melovin (Ukraina 2018), Freya Skye (UK JESC 2022), KEiiNO (Norwegia 2019) czy Tamara Todevska (Macedonia 2019). Gospodarzami będą Nicki French (UK 2000) i Paddy O’Connell, legendy tej imprezy. Tegoroczny sezon imprez zakończy się w weekend, ale niektórzy już przygotowują się do … 2024 roku! Barcelona Eurovision Party 🇪🇸 ma się odbyć pod koniec kwietnia 2024 roku, z kolei Israel Calling 2024 🇮🇱 już zapowiedziano na 11 kwietnia 2024. Fani liczą też na powrót Polish Eurovision Party.

Komentatorzy dla Szwajcarii, Islandii, Austrii czy USA

Znamy nazwiska kolejnych komentatorów Eurowizji. Po raz kolejny dla szwajcarskiej stacji SRF show relacjonować będzie Sven Epiney 🇨🇭, twarz Eurowizji w tym kraju. Niemieckojęzyczny nadawca SRF pokaże półfinały konkursu na SRF zwei, a finał na SRF 1. Sven komentuje konkurs od 2008 roku, a wielokrotnie prowadził też preselekcje narodowe. Nadawca planuje przed półfinałe 9 maja wyemitować krótki reportaż o Remo Forrerze (emisja od 20:10). Po raz trzynasty eurowizję dla islandzkiej stacji RUV komentować będzie Gisli Marteinn Baldursson 🇮🇸, znany prezenter telewizyjny. Telewizja RUV pokaże ESC 2023 na pierwszym kanale, natomiast na RUV 2 dostępna będzie transmisja z komentarzem w języku migowym. W Austrii konkurs pokazany będzie na ORF1 z komentarzem dobrze znanego eksperta ds. konkursu – Andi’ego Knolla 🇦🇹. Dodatkowo finał relacjonowany będzie też przez radio FM4 z komentarzem satytyka i dziennikarza Jana Bohmermanna oraz niemieckiego piosenkarza i prezentara Olli’ego Schulza. W Izraelu 🇮🇱 program komentowany będzie przez Asafa Libermana i Akivę Novicka, z kolei transmisję dla amerykańskiego kanału Peacock 🇺🇸 w ramach NBC przygotuje łyżwiarz i komentator Johnny Weir, zdobywca brązowego medalu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2008.

111 lokalizacji na eurowizyjnych pocztówkach 🇬🇧🇺🇦

Drony, kamery 360 i inne nowe technologie użyte będą do nagrywania eurowizyjnych pocztówek. Koncepcją jest pokazanie najbardziej znanych (lub tych mniej popularnych) miejsc w Wielkiej Brytanii, Ukrainie i 35 krajach uczestniczących w Eurowizji by udowodnić, jak wszystkie nacje jednoczą się dzięki muzyce. W 37 filmikach zobaczymy łącznie aż 111 różnych miejsc, co sprawia, że tegoroczny projekt wymagał największej ilości podróżowania dla ekip, która realizowała nagrania. W każdej pocztówce pokazane będą nie tylko miejsca z danego kraju, ale też znane lokalizacje z państw, które organizują show. Pojawi się m.in. brytyjskie Stonehenge, ulice Liverpoolu czy słynna konstrukcja Anioła Północy, ale nie zabraknie też np. kijowskiego Majdanu. Poszczególne delegacje kręciły swoje pocztówki w takich miejscach jak Tirana, Wiedeń, Rijeka, Limassol, Fontainebleau, Hamburg, Dublin, Stary Orgiejów, Warszawa, Bukareszt czy Ljublana. Pocztówki po raz pierwszy w całości akredytowani obejrzą podczas śledzenia prób prasowych.

Do 13 kwietnia można głosować w plebiscycie Miss i Mister Eurowizji 2023! Szczegóły TUTAJ

Występ z preselekcji czy teledysk? Jakie nagranie powinno być brane pod uwagę w plebiscycie „Nasz Faworyt 2023”? Decyduj TUTAJ.

źródło: OGAE International, INFE Network, Eurovoix, France 2, Programmetv.ouest-france.fr, Instagram, Eurovision in Concert, LDN Eurovision Party, Wikipedia, eurovision.tv, fot.: SLAM / EBU / France 2

%d blogerów lubi to: