Eurowizja: Blanka bez szans w Liverpoolu? STS: „Eksperci szanse oceniają jako dyskusyjne” • OGAE głosuje: Loreen niepokonana • Noa Kirel o kulisach decyzji o Eurowizji • Monika Linkyte zaprasza Was do swojego chóru

Eurowizja: 10 lat bez Turcji w konkursie 🇹🇷

Głosowanie klubów OGAE trwa! Ostatnio swoje punkty zaprezentowały kluby z Hiszpanii 🇪🇸 (346 osób) i Turcji (108 osób). Obie dwunastki (jak i wszystkie pozostałe) trafiły do Szwecji 🇸🇪, co z jednej strony jest spodziewane, ale z drugiej dość nudne i przewidywalne. Hiszpanie i Turcy 10 punktów dali Finlandii. Osiem punktów z Hiszpanii trafiło do Wielkiej Brytanii, a z Turcji do Norwegii. Hiszpania od Turcji dostała swoje pierwsze w tym roku punkty, z kolei dzięki Hiszpanom od zera uciekła Portugalia. Wielu fanów Eurowizji marzy o powrocie Turcji do konkursu, zresztą plotki i spekulacje (a także złudne nadzieje) na ten temat często pojawiają się w mediach eurowizyjnych. Z uwagi na aktualną sytuację wewnętrzną kraju powrót jest jednak mało realny. Turcja zadebiutowała na Eurowizji w 1975 roku i dopiero 10 lat później (dokładnie w 1986) pierwszy raz udało jej się wejść do top10. Pierwszym dużym sukcesem było 3. miejsce dla Sebnem Paker i grupy Etnik w 1997, natomiast w 2003 Sertab Erener zdołała przywieźć do Stambułu Grand Prix. Sam konkurs odbył się w tym mieście rok później i była to pierwsza Eurowizja z półfinałem. Po tym, jak w 2011 grupa Yuksek Sadakat nie weszła do finału (pierwsza taka porażka Turcji), nadawca chciał się wycofać, jednak nie wypadało mu tego zrobić z uwagi na organizację ESC 2012 w bratnim Azerbejdżanie. TRT wycofała się więc z rocznym opóźnieniem. W czerwcu 2021 pojawiły się informacje, że EBU i Ibrahim Eren (dyrektor generalny TRT) prowadzą rozmowy na temat powrotu Turcji, jednak kraj nie pojawił się na liście startowej na rok 2022 czy 2023.

Gdzie jeszcze promują się artyści?

Poza koncertami, które odbędą się w weekend (tj. Eurovision in Concert i LDN Eurovision Party) niektórzy uczestnicy dodatkowo promują się w różnych krajach. Käärijä z Finlandii 🇫🇮 pojawił się w litewskim programie śniadaniowym „Labas rytas”, gdzie opowiedział o powstaniu utworu „Cha Cha Cha”. Raper zapowiedział też wielki koncert w Black Box w Helsinkach 20 maja po swoim powrocie z Liverpoolu. Czy będzie wtedy świętował drugie w historii zwycięstwo Finlandii? Czas pokaże! Mae Muller z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 także nie narzeka na brak aktywności promocyjnych. Dzięki wsparciu wytwórni udzieliła mnóstwa wywiadów w Warszawie podczas Polish Eurovision Party, wystąpiła też w Madrycie i pojawi się na kolejnych imprezach. Dodatkowo udzieliła także wywiadu telewizji austriackiej ORF oraz nadawcy z San Marino. Monika Linkyte z Litwy 🇱🇹 zaśpiewała w „Pytaniu na śniadanie” po Polish Eurovision Party, a polski nadawca planuje wykorzystać stację TVP Wilno do promocji Eurowizji także wśród Polaków mieszkających na Litwie. Dodatkowo telewizja LRT rozpoczęła akcję #pridainuojamEuropa w ramach której każdy może wesprzeć wokalistkę w social mediach. Co więcej, pojawiła się inicjatywa nagrania utworu „Stay” w wersji z chórem fanów. Każdy chętny może wysłać zaśpiewane przez siebie „čiūto tūto” do LRT. Deadline upływa 28 kwietnia, a szczegóły znajdziecie TUTAJ. Minister Kultury Mołdawii 🇲🇩 poinformował o wsparciu finansowym, jakie przekazano reprezentantowi kraju – Pashy Parfenemu. Ministerstwo marzy o tym, by piosenkarz przeniósł konkurs do Mołdawii i dzięki dodatkowym finansom Pasha będzie mógł przygotować lepszy występ w Liverpoolu.

Noa Kirel z tancerzami i dodatkowymi czterema sekundami piosenki 🇮🇱

Noa Kirel, reprezentantka Izraela, celowo pominęła wszystkie pre-parties, a dni do Eurowizji wypełnione są na przygotowania i wywiady w kraju. Niedawno rozmawiała z magazynem Israel Hayom, gdzie powiedziała, że jej pierwsza odpowiedź na ofertę reprezentowania Izraela była negatywna. Do zmiany zdania namówili ją jej ojciec oraz menadżer. Zanim się zgodziła, rozmawiała też ze swoim psychologiem. Wokalistka do wyboru miała finalnie cztery piosenki, a nadawca KAN dał jej pełną swobodę decydowania. Podkreśliła też, że świadomie nie wykonuje „Unicorn” na żywo – pierwszy raz zrobi to publicznie dopiero na próbach w Liverpoolu. Sam utwór przejdzie lekkie zmiany i zostanie wydłużony o 4 sekundy względem tego co znamy. Pewne modyfikacje wprowadzone będą do warstwy instrumentalnej, ale nie będzie dodatkowego refrenu. Spodziewać się należy krótkiej przerwy w środku piosenki. Na scenie zaśpiewa z grupą pięciu tancerzy, a za choreografię odpowiada znana choreografka Avichai Hacham. Ma być gorąco, seksownie, ale nie kiczowato. Celem Noi Kirel jest zajęcie miejsca w czołowej piątce i jeśli tak się stanie, będzie zadowolona. Myśli też, że Loreen będzie bardzo trudno ponownie wygrać Eurowizję. Jej ulubionymi piosenkami z tego roku są utwory z Wielkiej Brytanii czy Finlandii.

Fatalne wieści dla Blanki. Złe notowania „Solo”

Kolejna notka prasowa polskiej firmy bukmacherskiej STS nie przynosi dobrych wieści dla Blanki. „Eksperci STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, szanse reprezentantki Polski oceniają jako dyskusyjne” – czytamy. Kurs na awans „Solo” do finału wynosi 1,85, co oznacza, że za każde postawione 100 złotych można wygrać 162 zł (po odjęciu podatku). Co ciekawe, szanse na to, że wokalistka odpadnie są dokładnie takie same. U zagranicznych bukmacherów Blanka ma mniej niż 1% szans na wygraną Eurowizji, a w kolejce do Grand Prix wyprzedziło ją 24 innych reprezentantów. Faworytką jest Loreen ze Szwecji (40% szans). Tylko 7% szans daje się Blance na zajęcie miejsca w czołowej dziesiątce. Chociaż ma 52% szans na awans do finału, w zestawieniu krajów II półfinału nie mieści się w top10. Przegoniła ją Dania (54%), która jest jedenasta. Gorzej od „Solo” oceniane są szanse tylko czterech innych piosenek. Tylko 1% szans daje się wokalistce z TVP na wygraną w tym półfinale. Dla porównania Austria ma tych szans aż 47%. Blanka jest na 5. miejscu zestawienia uczestników, których eliminacja jest najbardziej możliwa. Szanse, że Stajkow odpadnie w II półfinale wynoszą 47%. Bejba ma mniej niż 1% głosów w ankiecie Eurovision World na zwycięzcę konkursu – oddano na nią 1,2 tys. głosów. Dla porównania Szwecja zgarnęła ich ponad 40,5 tysiąca. Zwyciężczyni polskich preselekcji nie idzie też w „My Eurovision Scoreboard” – w głosowaniu na wszystkie piosenki jest dopiero 31. z 12,8 tys. głosów (Szwecja ma ich prawie 260 tys.). W II półfinale „Kajda krejza” ma 6,4 tys. głosów co starczyło do zajęcia…trzeciego miejsca od końca. Słabiej wypadają tylko Rumunia i San Marino. Na pocieszenie warto dodać, że ubiegłoroczny prowadzący ESC w Turynie oraz znany gwiazdor pop Mika umieścił Blankę na 2. miejscu swojego prywatnego top10. Cieszmy się z małych rzeczy.

Do 13 kwietnia można głosować w plebiscycie Miss i Mister Eurowizji 2023! Szczegóły TUTAJ

źródło: OGAE International, Wikipedia, Eurovoix, TVP, EurovisionFun.com, STS, Eurovision World, My Eurovision Scoreboard, fot.: Reda Mickeviciute

%d blogerów lubi to: