Eurowizja: Wybierz Miss i Mistera tegorocznego konkursu! • The Voice, X Factor, Idol, Mam Talent – sprawdź, kto uczestniczył w talent-shows zanim trafił na ESC 2023

Wybieramy Miss i Mistera

Rusza głosowanie finałowe w plebiscycie na Miss i Mistera Eurowizji 2023. Spośród wszystkich pań i panów uczestniczących w konkursie wybraliście po dziesięciu kandydatów i teraz pora zdecydować, która jest tą najpiękniejszą i który jest najprzystojniejszy. Głosowanie jest dostępne w poniższym formularzu i trwa do 13 kwietnia do godziny 20:00.

Oto kandydatki do Miss Eurowizji

 • Brunette z Armenii, czyli Elen Yeremyan, urodzona 27 maja 2001 roku w Erywaniu.
 • Alessandra Watle Mele, urodzona 5 września 2002 we włoskiej Savonie.
 • Noya Kirel, urodzona 10 kwietnia 2001 roku w miejscowości Ra’anana.
 • Loreen, czyli Lorine Zineb Nora Talhaoui, urodzona 16 października 1983 roku w Sztokholmie.
 • Blanka Stajkow, urodzona 23 maja 1999 roku w Szczecinie.
 • Iru, czyli Irina Khechanovi, urodzona 3 grudnia 2000 roku w Tbilisi
 • Monika Linkyte, urodzona 3 czerwca 1992 roku w Gorżdy.
 • La Zarra, czyli Fatima Zahra Hafdi, urodzona 25 sierpnia 1997 w Montrealu.
 • Blanca Paloma Ramos Baeza, urodzona 9 czerwca 1989 roku w Elche.
 • Holly Mae Muller, urodzona 26 sierpnia 1997 roku w Londynie.

Oto kandydaci do Mistera Eurowizji

 • Dav Jr, czyli David Meilak z The Busker, urodzony 11 października 1994 w Moście.
 • Luke Black, czyli Luka Ivanović, urodzony 18 maja 1992 roku w Čačku.
 • Pasha, czyli Pavel Parfeni, urodzony 30 maja 1986 roku w mołdawskim Orgiejowie.
 • Käärijä, czyli Jere Pöyhönen, urodzony 21 października 1993 roku w Helsinkach.
 • Andrew Lambrou, urodzony 25 maja 1998 roku w Sydney.
 • Victor Vernicos, urodzony 23 października 2006 roku w Atenach.
 • Bojan Cvjetićanin z Joker Out, urodzony 6 stycznia 1999 roku w Ljublanie
 • Jan Peteh z Joker Out, urodzony 1 stycznia 1999 roku w Ljublanie
 • Nace Jordan, urodzony 30 czerwca 1994 w Ljublanie
 • Marco Mengoni, urodzony 25 grudnia 1988 roku w Ronciglione

W zeszłym roku tytuł Miss trafił do Andromache, reprezentantki Cypru. Z kolei Misterem Eurowizji został Krystian Ochman, który na Eurowizji śpiewał dla Polski.

Zwycięzcy talent-shows na Eurowizji

Jak co roku w stawce Eurowizji mamy zarówno doświadczonych artystów jak i debiutantów. Są tam wykonawcy odkryci w Internecie, którzy zostali zauważeni przez wytwórnie, ale też tacy, którzy brali udział w różnych programach typu talent-shows. Z tej ostatniej grupy wywodzą się Remo Forrer, Alika, Iru oraz Marco Mengoni, którzy w swoich krajach wygrali tego typu programy. Remo uczestniczył w „The Voice of Switzerland” 🇨🇭 w 2020 roku w drużynie Noah Veragutha, lidera grupy Pegasus. W finale Remo wykonał „Sign of the Times” Harry’ego Styles. Niestety z powodu pandemii trzecia edycja programu została znacznie skrócona. W finale startowało ośmiu kandydatów, a śpiewali oni…ze swoich domów. Wszyscy, którzy nie wygrali, zdobyli 2. miejsce. Alika 🇪🇪 w swoim kraju wygrała lokalną wersję „Idola” realizowaną w 2021 roku. W finale zdobyła aż 71,8% głosów. Co ciekawe, to już kolejna reprezentantka Estonii wywodząca się z tego programu. Wcześniej wygrywali tam Juri Pootsmann, Ott Lepland czy Birgit Oigemeel. Historii Iru 🇬🇪 nie trzeba przedstawiać, bo wokalistka wygrała „The Voice of Georgia” w trakcie tegorocznego sezonu preselekcyjnego. Warto jednak dodać, że trzy lata temu piosenkarka startowała w gruzińskim „Idolu” gdzie odpadła przed odcinkami na żywo. Marco Mengoni 🇮🇹 wygrał w 2009 roku włoskiego „X Factora” w drużynie Morgana. W finale zaśpiewał m.in. takie utwory jak „Psycho Killer” Talking Heads czy „The Fool on the hill” The Beatles.

Oni też uczestniczyli w odcinkach na żywo

Blisko zwycięstwa było dwóch kolejnych reprezentantów. Albina Kelmendi 🇦🇱 zajęła 2. miejsce w „The Voice of Albania” w 2015 (czwarta edycja) roku w drużynie…swojej konkurentki z ostatniego Festivali i Kenges – Elsy Lily. W 2013 roku taką samą pozycję wywalczyła w litewskim „The Voice” Monika Linkyte 🇱🇹 z ekipy Donny’ego Montella (reprezentant Litwy 2012 i 2016). Czwarte miejsce szwedzkiego „Idola” w 2004 roku zajęła Loreen 🇸🇪. Była to pierwsza edycja show, a wokalistka miała wtedy 20 lat. Przegrała m.in. z Darinem (2. miejsce) i ze zwycięzcą – Danielem Lindstromem, który po 2012 roku nie wydawał już nowej muzyki. Dav Jr. 🇲🇹 z maltańskiej formacji The Busker dotarł w „X Factor Malta” do drugiego odcinka na żywo. Jego mentorem był Ray Mercieca. Była to druga edycja show, która wyłaniała też reprezentanta wyspy na Eurowizję. Wygrała wtedy Destiny. Do pierwszego odcinka Live Shows „The Voice Norge” zdołała dobrnąć Alessandra 🇳🇴 w ekipie Espena Lind.

Im się nie powiodło, ale i tak trafili na Eurowizję

Do półfinału „The Voice Kids” w 2017 roku zdołał dotrzeć Theodor Andrei (fot.) z Rumunii 🇷🇴. Zanim trafił do preselekcji, które niespodziewanie wygrał zdążył jeszcze wziąć udział w „X Factor” 2020 gdzie trafił do ekipy Loredany Grozy. Przygodę z programem zakończył jednak na etapie Bootcamp. Podobnie zakończyła się historia Andrew Lambrou, który uczestniczył w australijskim „X Factor” 🇦🇺 w 2015 roku pod opieką Chrisa Isaaka. W tym samym roku do etapu bitew holenderskiego „The Voice” dobrnął Dion Cooper 🇳🇱 w ekipie Ali’ego B. W duelach „The Voice of Germany” z 2017 roku pokonana została Salena, reprezentanta Austrii 🇦🇹, którą wtedy wspierał Samu Haber. W islandzkim „Mam Talent” startowała natomiast Dilja 🇮🇸. Miało to miejsce w 2015 roku. Nie wygrała jednak show. Blanka, zwyciężczyni preselekcji 2023, kilka lat temu brała udział w talent-show, ale nie wokalnym, a modelingowym. Pojawiła się w „Top Model”, gdzie odpadła po udziale w bootcampie. Jurorzy stwierdzili bowiem, że jest zbyt seksowna na modelkę.

Źródło: Wikipedia, research własny, fot.: Teodora Ungureanu, TVR, Eurovision.tv

%d blogerów lubi to: