Eurowizja: Reprezentantka Izraela nie wystąpiła na imprezie w Tel-Awiwie • Trwa budowa sceny w Liverpoolu • Loreen nadal faworytką do wygranej • Niemcy wracają do Eurowizji Junior

Israel Calling: Występy gwiazd i wielka rocznica 🇮🇱

Eurowizyjna noc w Izraelu! Wczoraj w Hangar 11 w Tel-Awiwie odbyła się kolejna edycja Israel Calling, trzeciego w tym roku pre-party. Dla widzów zaśpiewało 18 uczestników z tegorocznej Eurowizji, a każdy zdobył burzę braw i cieszył się sympatią publiczności. Co ciekawe, wśród gwiazd konkursu nie pojawiła się reprezentantka Izraela, Noa Kirel (fot.), chociaż wokalistka pozowała do zdjęć na ściance dzień przed koncertem. Ważnym elementem show była celebracja 50. rocznicy debiutu Izraela w Eurowizji i z tej okazji na scenie pojawiła się Ilanit, pierwsza reprezentantka kraju. Zaśpiewały też inne gwiazdy z Izraela, m.in. Mei Feingold, Imri Ziv czy Eden Alene. Wystąpili też m.in. Anne-Marie David, Johnny Logan czy Katrina Leskanich. W sieci znaleźć już można nagrania z występów tegorocznych uczestników jak i gości specjalnych, ale oficjalna relacja z Israel Calling pokazana będzie dopiero w sobotę o 20:00 na oficjalnym kanale YouTube eventu. Dodatkowo w sobotę śledzić będziemy mogli transmisję z PrePartyES w Madrycie 🇪🇸. Organizatorzy hiszpańskiej imprezy zamknęli już stawkę gości z ESC 2023 i mamy tam aż 28 uczestników, co jest rekordem w tym roku, jeśli chodzi o pre-parties. Także tam pojawi się liczne grono gości specjalnych, w tym wielu uczestników Benidorm Fest, ale nie tylko. Zaproszono m.in. Diodato (Włochy 2020), Ivi Adamou (Cypr 2012), Claudię Pascoal (Portugalia 2018) czy Kaliopi (Macedonia 2012 i 2016).

Organizatorzy ESC 2023 myślą co zrobić z rekwizytami 🇬🇧

Ruth Lorenzo 🇪🇸, reprezentantka Hiszpanii 2014, poda jurorskie punkty z tego kraju podczas Eurowizji 2023. Wokalistka zastąpi w tej roli Nieves Alvarez, która prezentowała wyniki głosowania komisji nieprzerwanie od 2017 roku. Tymczasem w Liverpoolu ruszyła budowa sceny Eurowizji 2023, a pierwsze zdjęcia i nagrania prezentuje BBC Breakfast. Scena musi być gotowa za około trzy tygodnie, by zdążyć przeprowadzić próby statystów zanim do miasta zjadą się eurowizyjne delegacje. Próby techniczne reprezentantów ruszają pod koniec kwietnia. Ciekawostką jest fakt, że firma ACC Group, która zarządza obiektem, już teraz myśli co zrobić z wszystkimi rekwizytami, które trafią za kulisy konkursu. Po Eurowizji zazwyczaj są one wyrzucane, ale Brytyjczycy chcą im nadać drugie życie. Planowane jest wystawianie rekwizytów na aukcje charytatywne czy przekazanie ich do punktów muzealnych lub poddanie recyclingowi. Dziś kupić można bilety na „The National Lottery’s Big Eurovision Welcome”, wielkiego eventu planowanego na 7 maja. Bilety dostępne są dla mieszkańców Liverpoolu i regionu. 90-minutowe show poprowadzi AJ Odudu, a całość ma rozgrzać mieszkańców przed eurowizyjnym tygodniem. Planowany jest udział wielu różnych artystów, tancerzy, akrobatów, a także mnóstwo niespodzianek. Realizatorzy wynajęci przez BBC nadal nagrywają też pocztówki z udziałem uczestników ESC 2023. Ostatnio odwiedzili Łotwę, a członkowie Sudden Lights odważyli się wskoczyć do zimnej wody – wszystko na potrzeby jak najciekawszego filmiku poprzedzającego ich występ.

Kto prowadzi u bukmacherów i w topkach?

Pora sprawdzić co ciekawego u bukmacherów i nie tylko! Faworytem zakładów nadal jest Szwecja, która ma 39% szans na zwycięstwo. Druga jest Finlandia (15%), a trzecia Ukraina (11%). W top5 także Norwegia z Hiszpanią. Ostatnie miejsce zajmuje Rumunia, ale aż 17 krajów ma mniej niż 1% szans na triumf. Loreen ma aż 71% prawdopodobieństwa zajęcia miejsca w top3. Finlandii daje się 47%, a Ukrainie 25%. Jeśli chodzi o top10 to Szwecja ma 82% szans, Finlandia 80%, a Norwegia 73%. Spośród krajów Big5 największe prawdopodobieństwo sukcesu daje się Hiszpanii – 39%. Wśród krajów bałkańskich przoduje Serbia (30%), ale wysoki jest też wynik Chorwacji (26%). W krajach nordyckich dominuje Szwecja (65%), a Estonia prowadzi w rankingu małych krajów bałtyckich (47%). Irlandia ma aż 77% szans na … brak awansu do finału Eurowizji. Z drugiej strony rankingu mamy Szwecję i Finlandię, którym daje się jedynie 3% prawdopodobieństwa na taką porażkę. Niechlubny ranking drugiego półfinału otwiera Rumunia – aż 80% szans na eliminację. Austria z kolei ma tych szans już tylko 8%. Jeśli chodzi o fanów Eurowizji, to trzymają oni kciuki za Szwecję – w ankiecie „Kto powinien wygrać Eurowizję” (EurovisionWorld) Loreen ma aż 20% głosów. Jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego, Dawid, zliczył ranking 50 topek z TikToka zarówno dla pierwszego jak i drugiego półfinału. W pierwszej grupie wygrała Szwecja (474 punkty), druga była Finlandia (462), a trzecia Norwegia. Najsłabiej wypadł Azerbejdżan, który miał tylko 2 punkty. W drugim półfinale triumfowała Austria z 488 punktami. Drugie miejsce przypadło Armenii (321), a trzecie Islandii (320). Blanka zajęła 14. miejsce (60), a słabiej wypadli tylko reprezentanci Rumunii (27) i San Marino (6).

Niemcy wracają na Eurowizję Junior

Zgodnie z oczekiwaniami telewizja niemiecka Kika 🇩🇪 wraca do Eurowizji Junior po rocznej przerwie. Zapowiedziana rok temu „przerwa kreatywna” dobiegła końca, a Niemcy są gotowi na kolejny udział. Do tej pory nasi sąsiedzi startowali dwukrotnie, a ich najlepszym rezultatem jest 12. miejsce z Susan w 2020 roku. Jednocześnie było to jednak ostatnie miejsce w stawce. Rok później Pauline zajęła 17. pozycję, ale ostatnia nie była. Ponieważ do konkursu pozostało jeszcze sporo czasu, kolejni nadawcy mogą jeszcze chwilę poczekać zanim oficjalnie ogłoszą swoje plany dotyczące Eurowizji Junior. Gospodarze konkursu liczą na udział mniej więcej 20 państw, ale oczywiście realia mogą być zgoła inne. W ubiegłym roku udało się ich zebrać raptem 16. Nicea 🇫🇷 po raz pierwszy będzie gospodarzem konkursu Europejskiej Unii Nadawców, ale sama Eurowizja gościła już na Lazurowym Wybrzeżu. W 1959 i 1961 roku telewizja francuska organizowała konkurs w Cannes, które oddalone jest od Nicei o jedyne 35 kilometrów. Na południu Francji, a dokładniej w Montpellier zorganizowano w ubiegłym roku Eurowizję dla Młodych Muzyków. Warto zaznaczyć, że Eurowizja Junior wraca nad Morze Śródziemne pierwszy raz od 2016 roku gdy gospodarzem była stolica Malty, Valletta.

źródło: EuroMix.co.il, Eurovision-Spain.com, Eurovoix, YouTube, Eurovision World, Dawid Marciniak, JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot.: @noakirel

%d blogerów lubi to: