Eurowizja Junior na południu Francji! Znamy datę i miejsce organizacji • Gruzini ruszają z preselekcjami do JESC • Israel Calling już dziś, ale relacja w sobotę • Brunette pojawi się na preparty w Madrycie

Eurowizja Junior w Nicei! 🇫🇷

Po paru miesiącach ciszy dziś telewizja francuska ogłosiła, że Eurowizja Junior 2023 odbędzie się w Nicei (fot.), a dokładniej w obiekcie Palais Nikaïa, który od lotniska Nice Côte d’Azur oddalony jest o jedyne pięć minut jazdy samochodem. Obiekt, który otwarto w 2001 roku może pomieścić nawet do 9 tys. osób, a co ciekawe, dzięki unikalnej aranżacji wnętrza może być połączony ze znajdującym się obok Stadionem Charles-Ehrmann, co łącznie daje możliwość organizacji koncertów open-air nawet dla 50 tys. widzów. Palais Nikaïa to dziewiąty największy tego typu obiekt widowiskowo-sportowy we Francji i największy w Nicei. Może pomieścić ponad dwa razy więcej widzów niż La Seine Musicale w Paryżu, które było wykorzystane do JESC 2021. Wielu fanów z radością przyjęło fakt, że konkurs wraca do listopadowej daty. Finał odbędzie się 26 listopada i nie będzie już tak ściśle związany ze świętami Bożego Narodzenia. Aktualnie do konkursu na pewno szykuje się 10 państw, w tym organizator: Francja, ubiegłoroczny gospodarz: Armenia, a także Hiszpania, Holandia, Irlandia, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Wielka Brytania i Gruzja. Nie powinno być żadnych przeciwwskazań co do udziału Polski w konkursie chociaż nie wiadomo, czy program „Szansa na Sukces” znów będzie wybrany do wyboru reprezentanta. W tym roku, podobnie jak w 2022, Dziennik Eurowizyjny nie będzie realizował relacji na żywo z miejsca organizacji JESC, ale oczywiście na łamach strony znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje i wiadomości dotyczące show.

Gruzja już w czerwcu wybierze reprezentanta do Nicei 🇬🇪

Preselekcje do JESC 2023 ruszyły już w Gruzji, gdzie do kolejnej edycji „Raniny” zakwalifikowano dziesięciu uczestników w wieku od 9 do 13 lat. Odbył się już pierwszy odcinek z udziałem pierwszych pięciu kandydatów. Głosowanie jurorów wygrała Anastasia Vasadze, zdobywając od wszystkich maksymalne noty, co łącznie dało 120 punktów. Drugie były Anaroza Gaprindashvili (118) i Demetre Okriashvili (118). Nikoloz Kharat zajął pozycję czwartą (117), a ostatnia była Mariam Gomiashvili (115). – odbędą się cztery rundy (każda podzielona na dwa odcinki), a na podstawie punktów zebranych przez kandydatów do półfinału awansuje najlepsza szóstka. Tam wybrana będzie finałowa czwórka. Finał planowany jest na 3 czerwca, czyli dwa tygodnie wcześniej niż ubiegłoroczny. „Ranina” wyłoni jedynie reprezentanta kraju, a piosenka wskazana zostanie wewnętrznie i jej premiera odbędzie się bliżej finału JESC 2023. Rok temu reprezentantką Gruzji była Mariam Bigvava z utworem „I believe”. Wokalistka wygrała plebiscyt „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego, a w finale w Erywaniu wywalczyła 3. miejsce, przy czym zdobyła wysokie, drugie miejsce w głosowaniu jury (12 punktów dostała od Polski i Armenii). Niestety online-voting pogrzebał jej szanse na zwycięstwo. Mariam otrzymała tam jedynie 12. miejsce.

„Israel Calling” bez transmisji na żywo 🇮🇱

Dziś Israel Calling w Tel-Awiwie, a zaproszeni goście są już w Izraelu, gdzie wczoraj odbyła się Ceremonia Otwarcia wydarzenia połączona ze spacerem po zielonym dywanie oraz spotkaniem z mediami. Dziś aktywności były kontynuowane – zorganizowano konferencję prasową na świeżym powietrzu i w Parku Eurowizji, gdzie od lat zapraszani do Israel Calling reprezentanci sadzą drzewa. Łącznie 18 uczestników ESC 2023 pojawiło się w Tel-Awiwie. Są to reprezentanci Irlandii, Słowenii, Litwy, Mołdawii, San Marino, Hiszpanii, Malty, Łotwy, Estonii, Czech, Chorwacji, Gruzji, Danii, Azerbejdżanu, Ukrainy, Albanii i Serbii. Nie zabrakło też Blanki. Na ten moment nie ma informacji, czy zaśpiewa też Noa Kirel, reprezentantka Izraela. Wokalistka pojawiła się wczoraj na zielonym dywanie, jednak jej udział w koncercie nie został oficjalnie potwierdzony przez organizatorów. Portal EuroMix również nie uwzględnia Noi Kirel na liście uczestników, ale informuje, że show poprowadzą Dafna Dekel i Sigal Shahamon, czyli gospodynie Eurowizji 1999. Dafna reprezentowała Izrael na ESC 1992 i dziś zaśpiewa dla fanów swój utwór „Ze rak sport”. Co ciekawe, Dafna i Sigal planują odtworzyć swoje słynne wejście do hali na Eurowizji 1999. Najpewniej więc ponownie usłyszymy utwór „Lachaim”, bo to od niego zaczęła się Eurowizja w Jerozolimie. Program nie będzie dziś transmitowany na żywo z uwagi na ubiegłoroczne problemy techniczne. Całość zostanie jednak nagrana i obejrzymy ją premierowo w sobotę o 20:00 na YouTube.

Albańczycy z najlepszym występem w Polsce!

Pora na kolejny raport imprezowy! Madryt i PrePartyES, które odbędzie się w ten weekend ma 28 zaproszonych uczestników Eurowizji 2023 🇪🇸! Pojawią się tam m.in. reprezentanci Belgii, Portugalii, Ukrainy, Armenii, Serbii oraz Francji, Austrii, Norwegii, Niemiec, Holandii, Australii, Szwecji, Finlandii i Szwajcarii, którzy od stolicy Hiszpanii zaczynają swoje promo tournee. Niespodzianką jest udział Brunette 🇦🇲, dla której (póki co) będzie to jedyne pre-party. Dodatkowo ogłoszono też udział Solei (JESC 2020), Ruslany (Ukraina 2004) czy SuRie (Wielka Brytania 2018). Holenderskie Eurovision in Concert 🇳🇱 goni Hiszpanów i ma już 27 uczestników w stawce. Pojawią się tam nieobecni w Madrycie Albańczycy 🇦🇱 czy reprezentant Rumunii 🇷🇴, dla którego będzie to pierwsze pre-party. London Eurovision Party 🇬🇧 ma (póki co) 23 artystów w swojej puli, ale organizatorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Tymczasem polscy fani nadal wspominają sobotnie Polish Eurovision Party 🇵🇱, a w sieci znajdziecie coraz więcej filmów nagranych i udostępnionych na YouTube czy zdjęć agencji prasowych oraz artykułów na ten temat. Wczoraj odbyło się głosowanie czytelników Dziennika Eurowizyjnego na najlepszy występ reprezentantów z ESC 2023. Wygrała Albina z rodziną – formacja zebrała 13,8% punktów. Drugie miejsce ma Pasha Parfeny (11,6%), a trzecie Joker Out (11,3%). Najsłabiej oceniono Duńczyka – Reiley’ego oraz Maltańczyków z The Busker. Dostali po 3,3% głosów. Relację Dziennika Eurowizyjnego z Polish Eurovision Party znajdziecie poniżej:

źródło: JuniorEurovision.tv, Wikipedia, Eurovoix, Israel Calling, Eurovision-Spain.com, Eurovision in Concert, London Eurovision Party, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: