Eurowizja 2023: Gustaph z Belgii! Pokonał faworytów w finale • Estonia będzie mieć 12 finalistów • Norwegowie nie zaskoczyli werdyktem • Krystian Koronka wysyła utwór na polskie preselekcje

Eurosong: Gustaph pogodził faworytów i wygrał bilet do UK 🇧🇪

Wielka niespodzianka w Belgii! Bardzo pozytywnie odbierany finał preselekcji w Brukseli zakończył się wynikiem, który wywołać może burzę wśród fanów Eurowizji. Nieoczekiwanym zwycięzcą okazał się Stef Caers, 43-letni flamandzki wokalista o pseudonimie Gustaph (fot.), który jest nie tylko muzykiem, ale też producentem i nauczycielem śpiewu. Wcześniej funkcjonował pod pseudonimem Steffen. W 2000 roku miał swój pierwszy przebój, a na Eurowizji był już dwukrotnie jako chórzysta – wspierał w ten sposób Sennek w 2018 roku i Hooverphonic w 2021 roku. W preselekcjach miał do wyboru „Because of you” oraz „The Nail” – wybrał ten, który zasugerowali mu inni finaliści, zresztą był ich ulubieńcem. Piosenkę napisał razem z Jaouad Alloul. W finale zaprezentował ogromny kapelusz oraz dynamiczne wizualizacje odnoszące się do kultury drag i klimatów z balroomów. W głosowaniu jury zdobył 3. miejsce z wynikiem 121 punktów – przegrał z młodymi wokalistkami: Cherine (145 punktów) i Galą Dragot (146 punktów). Głosowania widzów także nie wygrał – miał 157 punktów i pokonał go duet The Starlings, który jednak wypadł bardzo słabo w typowaniu jury. Ta niezwykła różnorodność w głosowaniu spowodowała, że ostatecznie stanął na podium pokonując The Starlings tylko jednym punktem. Trzecie miejsce zajęła Gala Dragot, której zabrakło do wygranej 8 punktów. Faworytka przedfinałowa – Cherie – zakończyła rywalizację na 4. miejscu. Co ciekawe, w typowaniu „Bet & Win” Gustaph był jedynym uczestnikiem, który nie dostał ani jednego głosu. Ostatnia w głosowaniu jury była Loredana, jednym punktem przegrała z Hunter Falls, który przepadł w głosowaniu widzów i ostatecznie to on był w finale ostatni. Selekcje były mocno nastawione na obecność fanów Eurowizji – finaliści zaśpiewali medley konkursowych hitów, a na scenie zaprezentowało się dwóch zwycięzców konkursu – Duncan Laurence oraz Alexander Rybak. W przyszłym roku Belgia nie zorganizuje selekcji Eurosong w tym formacie gdyż prawo do decydowania o reprezentancie przejmie walońska stacja RTBF.

Ponieważ żaden gracz „Bet & Win” nie nabył prawa do decydowania o tym z jaką piosenką Belgię usłyszymy na naszym „Rejected Song Contest„, decyzja pozostaje w rękach czytelników! Głosować można do niedzieli do 22:00.

Estonia dobiera finalistów, Norwegowie odrzucają byłych reprezentantów 🇪🇪🇳🇴

Niespodzianka także w Estonii. Co prawda nie chodzi o wyniki II półfinału, bo one były dość proste do przewidzenia, ale organizatorzy poinformowali, że w finale znajdzie się 12 uczestników co oznacza, że dwóch otrzyma dziką kartę od widzów. Specjalne głosowanie na tych co odpadli w obu rundach ruszyło i zakończy się za dwa dni. Wyniki podane będą 16 stycznia po 15:30 w programie „Ringvaade”. O miejsce w finale walczą więc jeszcze m.in. Merlyn, Neon Letters & Maiko oraz ci, którzy dziś odpadli, w tym faworytka wielu fanów Elysa oraz były reprezentant kraju na Eurowizji – Robin Juhkental. Po połączonym głosowaniu widzów i jury do finału weszli Inger, Meelik, Sissi oraz Alika, natomiast w drugiej rundzie widzowie dali szansę M Els. Finał selekcji dopiero za miesiąc – 11 lutego. W Norwegii obyło się natomiast bez sensacji, poza tym, że prowadzący ogłaszali tych co odpadli, a nie tych co awansowali. W finale usłyszymy Alessandrę Mele, Ulrikke oraz grupę Umami Tsunami, a to oznacza, że odpadli byli reprezentanci kraju – JOWST i Kate Gulbrandsen. Drugi półfinał już w przyszłą sobotę, a w poniedziałek dostępne będą piosenki z tej rundy. W drugim półfinale wystąpią m.in. Alejandro Fuentes, Elsie Bay czy Sandra Lyng.

Nie przegap preselekcyjnych wydarzeń! Śledź nasz dokładny terminarz TUTAJ.

Tu bije serce Europy: Krystian Koronka wśród zgłoszonych 🇵🇱

Ze względu na przedłużenie etapu zgłoszeniowego w Polsce Ramona Rey postanowiła opóźnić premierę swojej eurowizyjnej piosenki „Kocham”. Lokalne media zwróciły natomiast uwagę, że na liście zainteresowanych/zgłoszonych do preselekcji 2023 znajduje się Dominik Dudek, zwycięzca „The Voice”. Wokalista nie ukrywał, że byłby zainteresowany startem, a nieoficjalnie mówi się, że przygotowuje swoją propozycję na konkurs. „Czy Dominik powtórzy swój sukces z „The Voice of Poland”. W ubiegłym roku udało się to Krystianowi Ochmanowie który również wygrał program „The Voice of Poland„” – pyta portal NaszeMiasto.pl. Z kolei Eska sugeruje, że w finale konkursu usłyszymy Marinę Łuczenko. „Wiadomo też, że MaRina spędziła w studiu więcej czasu i wkrótce mają pojawić się tego efekty. Jej piosenka na Eurowizję mogła już powstać!” – podaje portal. Do Dziennika Eurowizyjnego zgłaszają się kolejni wykonawcy, którzy chcą zobaczyć swoje nazwisko na liście tworzonej TUTAJ. Piosenkę na „Tu bije serce Europy” wysłał 17-letni Krystian Koronka, który mówi, że eurowizyjna scena to jego wielkie marzenie. Krystiana znamy z „The Voice Kids 2”, gdzie pod opieką Cleo dotarł do etapu bitew. Wystartował też w „Rising Star Polska”, prezentuje na YouTube swoje covery i publikuje własne utwory, w tym „Chasing”, które swoją premierę miało rok temu. Na preselekcje wysłał utwór pt. „Lion” przygotowany we współpracy z Marcelem Kraszkiewiczem. To popowo-alternatywne brzmienie, a sama piosenka opowiada o wewnętrznej sile, którą każdy z nas w sobie posiada. Krystian ma też już pomysł na występ – opierać się będzie na hipnotyczno-ognistych aspektach. Premiera utworu w lutym.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

źródło: VRT, Wikipedia, EER, NRK, Instagram, inf. własne, fot.: @stefgustaph

%d blogerów lubi to: