Eurowizja 2023: Zgłoszenia do polskich preselekcji jeszcze przez miesiąc. Nowi kandydaci • La Zarra zaśpiewa dla Francji • Znamy utwory z Chorwacji • Kiedy finał selekcji w Niemczech?

Eurowizja 2023: Przewodnik po czwartkowych wydarzeniach

🇪🇪 18:30-20:00 Eesti Laul – półfinał 1, występy (na żywo)

🇬🇪 19:00-20:30 The Voice of Georgia – odcinek 6.

🇧🇪 19:45-20:15 Eurosong – odcinek 4.

🇪🇪 20:30-21:20 Eesti Laul – półfinał 1, wyniki (na żywo)

Więcej informacji TUTAJ


Eurowizja 2023: TVP wydłuża okres zgłoszeń do preselekcji 🇵🇱

Telewizja Polska poinformowała dziś o zmianach w regulaminie i terminarzu preselekcji „Tu bije serce Europy 2023”. Chociaż termin nadsyłania zgłoszeń miał minąć w niedzielę o 22:00, dokonano jego wydłużenia aż do 10 lutego (także do 22:00). Na podobny ruch zdecydowała się wczoraj telewizja San Marino, a wcześniej etap zgłoszeniowy wydłużono w Azerbejdżanie. Tym samym polscy wykonawcy i kompozytorzy (ale też zagraniczni artyści, którzy chcą nas reprezentować) mają prawie miesiąc na prace nad piosenkami. TVP tłumaczy, że przedłużenie wynika z wielu próśb i oczekiwań młodych artystów. Oczywiście fani rozpoczęli serię spekulacji na temat powodów zakulisowych. Plotkuje się o tym, że zgłoszeń może być mało lub nie są one wystarczająco dobre. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że TVP ma już wiele dobrych i bardzo dobrych propozycji, które mają szansę zakwalifikować się do finałowej dziesiątki. Zgłoszenia są przeglądane na bieżąco, niestety na razie nie wiemy ile ich jest. Nazwiska dziesięciu finalistów poznamy najpóźniej 15 lutego, natomiast nie zmienia się termin finału – nadal obejrzymy go 26 lutego. Po ogłoszeniu uczestników będą oni mieć tylko 11 dni na przygotowania. Próby do finału TBSE rozpoczną się najpewniej po 23 lutego. Dziennik Eurowizyjny nadal zbiera informacje na temat zgłoszonych czy zainteresowanych startem wykonawców, a aktualizowaną listę znajdziecie TUTAJ. Ponownie pojawiły się spekulacje na temat Darii, a wczoraj Alicja Szemplińska (ESC 2020) miała zasugerować, że zgłosi utwór do konkursu i ponownie powalczy o Eurowizję. Do TBSE zgłasza się też 21-letni wokalista znany z 12. edycji „The Voice of Poland” – Filip Sterniuk. Jego selekcyjny utwór nie został jeszcze opublikowany, ale piosenkarz ma już na koncie kilka singli w tym m.in. „Daj mi chwilę” czy „Tak od lat„. Nagrywał też covery, mierząc się m.in. z eurowizyjnym „Arcade” Duncana Laurence’a. Poza „The Voice” (gdzie w drużynie Tomsona i Barona dotarł do bitew) uczestniczył też w „Szansie na Sukces” z utworami grupy IRA, która dwukrotnie brała udział w preselekcjach.

La Zarra reprezentantką Francji (Kanady i Maroka) 🇫🇷

Po dwóch latach organizacji selekcji publicznych telewizja francuska powraca do wyboru wewnętrznego i dziś ogłosiła reprezentanta. Jest to 25-letnia La Zarra czyli Fatima Zahra Hafdi. Urodziła się w Kanadzie i ma marokańskie korzenie. W 2016 roku została zauważona przez opinię publiczną dzięki współpracy z Niro, a podczas gali NRJ Music Awards 2021 otrzymała nominację w kategorii „Objawienie roku”. Wokalistka jest dumna z szansy jaką otrzymała. Przyznaje, że jej idolkami są m.in. Edith Piaf, Dalida czy byłe reprezentantki Francji i Szwajcarii – Barbara Pravi i Celine Dion. Delegacja francuska nie miała wątpliwości przy wyborze i w tym roku postawiła na komplet – głos, wygląd, energię i kombinację gatunków muzycznych. Alexandra Redde-Amiel przyznaje, że La Zarra nie miała konkurencji. Podczas konferencji prasowej ponownie obiecano, że Francja zrobi wszystko by wygrać Eurowizję w Liverpoolu. Nie wiemy kiedy usłyszymy utwór La Zarry, ale pewne jest, że utwór także wskazany zostanie wewnętrznie. Ostatnim utworem wewnętrznie wskazanym na Eurowizję z tego kraju (pomijając rok 2020) było „Requiem” Alexandry Maquet (Almy) z 2017, które w Kijowie zajęło 12. miejsce. W 2018 i 2019 roku przygotowano preselekcje „Destination Eurovision”, które jednak anulowano w 2020 wybierając na reprezentanta Toma Leeba. Od 2021 pojawił się nowy format selekcji, jednak po dwóch latach nadawca się z niego wycofał. Ostatni francuski zwycięzca Eurowizji – Marie Myriam – wybrany był przez selekcje. W 1977 roku odbyły się we Francji dwa półfinały i finał. Marie w swojej grupie zdobyła ponad 7 tys. głosów od publiczności co jeszcze poprawiła w finale – uzbierała 10 tys. głosów i zdecydowanie pokonała konkurencję.

Dora 2023: Czy fani uratują Chorwację? 🇭🇷

Piosenki z preselekcji chorwackich „Dora” już dostępne na YouTube HRT Dora. Ich oficjalna premiera odbyła się podczas audycji radiowej HR2. Niestety stawka nie jest zbyt interesująca, a wiele utworów ciężko wyobrazić sobie w stawce Eurowizji. Jest kilka takich, które się wyróżniają, nie zawsze jednak pozytywnie. Z pewnością widzowie zauważą piosenkę „Mama šč!” z dość ciekawym tekstem. Formacja Let3 to znana i popularna grupa, stąd może liczyć się w walce o Liverpool. Damir Kedžo tym razem przygotował utwór zupełnie inny niż ten z 2020 roku. W „Angels and Demons” nie ma „bałkańskiej” duszy, a sam utwór zaśpiewany będzie po angielsku. Nowoczesna kompozycja w połączeniu z lubianym wykonawcą może dać ponowny sukces. W ankiecie na Eurosong.hr wygrywa jednak formacja Harmonija Disonance (fot.) z piosenką „Nevera (Lei, lei)” bazująca na brzmieniach folkowych. Z uwagi na fakt, że grupa liczy więcej niż sześć osób, na potrzeby Dory wskazano żeńską reprezentację w skład której wchodzą Magdalena i Marta Cvitan, Jana Franić, Mira Crncic, Francesca Paleka i Hana Zdunić. Co ciekawe, autorami piosenki (której tytuł oznacza typ burzy, który można spotkać na terenach Chorwacji) są…fani Eurowizji i redaktorzy portalu Eurosong.hr, który od lat współpracuje z Dziennikiem Eurowizyjnym. Muzykę przygotował Bartol Stopić, a przy tekście pomagali mu m.in. Bojan Petrović i Sanja Daić. Jak widać fani przejęli inicjatywę i mają nadzieję, że dzięki ich działaniom uda się przywrócić Chorwację do finału Eurowizji. Piosenki z Dory dostępne są TUTAJ.

Co nowego w Niemczech, Finlandii, Belgii i Serbii?

Finał selekcji niemieckich „Unser Lied fur Liverpool” odbędzie się 3 marca o 22:20 w MMC Studios w Kolonii 🇩🇪. Prezenterką będzie znana i uwielbiana Barbara Schöneberger. Transmisja na Das Erste, ARD Mediathek i Eurovision.de, także z tłumaczeniem na język migowy. Przed selekcjami (od 21:20) zaplanowano specjalny warm-up show. Nie wiemy na razie ilu finalistów wystartuje w konkursie. Poza piosenkami wskazanymi ze zgłoszeń wybrany będzie też jeden utwór dla zwycięzcy rundy TikTokowej, która ruszy 27 stycznia i zakończy się 3 lutego. Triumfatora poznamy 4 lutego. Dziś o 22:55 premiera drugiego utworu selekcji fińskich 🇫🇮 – będzie to „Hoida mut” Benjamina (link poniżej). Wczorajszy odcinek selekcji belgijskich „Eurosong” 🇧🇪 dał nam dwie kolejne piosenki do finału. Hunter Falls wybrał „Ooh La La” odrzucając „Home”, z kolei Ameerah zdecydowała się na „The Carnival i wyrzuciła „Armageddon”. W Serbii nadal głośno o opublikowanej niedawno liście półfinalistów selekcji. Chociaż piosenki poznamy dopiero w lutym, Konstrakta 🇷🇸 już teraz wie, komu będzie kibicować. W jednym wywiadów wskazała na Dzipsi’ego, młodego wokalistę romskiego pochodzenia. Konstrakta śledzi jego karierę i chwali muzykę którą tworzy. Media serbskie także zwróciły na niego uwagę, jednak skupiają się głównie na pochodzeniu i jego orientacji seksualnej. Sama Konstrakta zapowiedziała, że nie zgłosi się już nigdy do preselekcji. Eurowizja jest dla niej wspaniałym, ale już zamkniętym etapem kariery.

Źródło: TVP, Instagram, Wikipedia, France2, HRT, B. Stopić, ARD, YLE, VRT, Telegraf, inf. własne, fot.: Krizan Cvitan

%d blogerów lubi to: