Polish Eurovision Party 2023: Kup bilet już dziś! • Wieczorem selekcje w Belgii oraz na Malcie • Kto awansował w Estonii? • Dlaczego przedłużono etap zgłoszeniowy do „Tu bije serce Europy”?

Polish Eurovision Party: Bilety, Prowadzący, Miejsce 🇵🇱

1 kwietnia w Centrum Praga w Warszawie odbędzie się pierwsze tak duże eurowizyjne pre-party w naszym kraju. Organizatorem wydarzenia jest PR Target, tym razem przy współpracy z Follow The Step, który przygotowywał już koncert gwiazd Eurowizji w Polsce. Prowadzącym ponownie będzie Konrad Zemlik, którego znamy z wakacyjnej edycji Polish Eurovision Party, ale tym razem w towarzystwie Poli Genovej, dwukrotnej reprezentantki Bułgarii na Eurowizji (w 2016 roku zajęła w finale 4. miejsce) i gospodyni Eurowizji Junior 2015 w Sofii. Wokalistka miała być jedną z gwiazd Polish Eurovision Party 2022 jednak z uwagi na powody osobiste musiała zrezygnować z przyjazdu jednak obiecała, że zrekompensuje to fanom Eurowizji – jak widać, słowa dotrzymała. Polish Eurovision Party jest jednym z oficjalnych eventów promocyjnych w Europie przed konkursem w Liverpoolu – organizowane będzie w porozumieniu z oficjalnymi podmiotami konkursu i jest wpisany do kalendarza eventów. Chociaż nie znamy jeszcze zbyt wielu uczestników Eurowizji 2023 wiemy, że do Warszawy zjedzie ponad 30 gości. O udziale swojego artysty w pre-parties decydują nadawcy publiczni, którzy nawet jeszcze przed dokonaniem wyboru planują aktywności promocyjne, a Polish Eurovision Party ze względu na termin i region są dla nich atrakcyjnym wydarzeniem. Zaproszone gwiazdy zaśpiewają tym razem tylko po jednym utworze – tym konkursowym. „Będzie to jedyne takie wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej” – podkreślają organizatorzy. Bilety są już w sprzedaży, a cena standardowa to 150 PLN. Wejściówki w tej cenie są limitowane, dlatego warto już teraz je nabyć by za najtańszą możliwą kwotę wziąć udział w tak ważnym dla fanów Eurowizji wydarzeniu. Wejściówki kupicie TUTAJ. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym wydarzenia i będzie Was informował o nowościach związanych z imprezą. To kolejna okazja dla czytelników strony i członków społeczności na Facebooku by spotkać się na żywo, a także zobaczyć i usłyszeć wykonawców, którym będziemy kibicować w maju.

Dołącz do wydarzenia Polish Eurovision Party na Facebooku i daj znać, że zobaczymy Cię w Warszawie!

Dziś selekcje w Belgii i na Malcie 🇧🇪🇲🇹

Dziś dwa eventy preselekcyjne. Pora na ostatni odcinek programu „Eurosong 2023” przed sobotnim finałem selekcji w Belgii. Wczoraj Gala Dragot wskazała do finału utwór „T’inquiete„, a dziś dowiemy się jakie piosenki wybrali Gustaph oraz faworyci konkursu – duet The Starlings. Półgodzinny odcinek emitowany będzie na EEN od 19:45. Transmisja internetowa dostępna TUTAJ. O 21:00 start ćwierćfinału selekcji na Malcie. Wyspiarskie selekcje składają się z trzech rund. Dziś pierwsza część wykonawców ćwierćfinału zaśpiewa swoje utwory na części sceny. Skupią się tylko na wokalu i interpretacji, więc będzie to bardziej forma przesłuchania niż występ. Cały ćwierćfinał składa się z 40 utworów i dopiero po trzeciej części (tj. 27 stycznia) ruszy głosowanie jurorów i widzów, którzy wskażą grono półfinałowe. Oznacza to, że dziś żadnych wyników rundy nie będzie. Po raz pierwszy usłyszymy propozycje na Eurowizję w całości. Zaśpiewają m.in. Aidan, Eliana Gomez Blanco (JESC 2019), Fabrizio Faniello (ESC 2001 i 2006), Klinsmann, Maria Debono czy Stefan Xuereb. Według typowania graczy Bet & Win faworytami są dziś Aidan (96,8% szans na awans), Eliana (66,3%), Fabrizio Faniello (35,8%) czy Haley (27,4%). Ćwierćfinał rozpocznie się o 21:00 i potrwa do 22:45. Transmisję zapewni kanał TVM1 oraz platforma TVMi gdzie dostępny będzie stream internetowy. Link TUTAJ.

Eesti Laul: Kto awansował do finału? 🇪🇪

Znamy pierwszych finalistów selekcji w Estonii. Po połączeniu głosów jury i widzów w półfinale okazało się, że najlepsza czwórka to artyści, którzy śpiewali na końcu. Awans otrzymali więc Oliver Mazurtshak (OLLIE), Andreas Poom, duet złożony z Frederika Kuutsa i Anett Kulbin oraz formacja Bedwetters z wokalistą Joosepem Jarvesaarem na czele. W drugiej rundzie dodatkowego finalistę wskazywali widzowie. Wygrał Janek Valgepea z piosenką „House of Glass”, który był faworytem graczy Bet & Win. Równie wysoko w typowaniu fanów byli także Ollie czy Bedwetters. Wśród wyeliminowanych znaleźli się m.in. Merlyn Uuskula, Kersti Kukk znana jako Mia czy formacja Neon Letters z Maiko Tammik, która śpiewała utwór po japońsku i angielsku. Gośćmi półfinału byli m.in. Janika Sillama (ESC 1993) czy grupa Minimal Wind. Drugi półfinał selekcji już w sobotę, a wystąpią wtedy m.in. Inger, Elysa, Robin Juhkental (ESC 2010), Sissi czy Alika. Chociaż półfinały odbywają się już teraz, finał zaplanowano dopiero na 11 lutego czyli na „SuperSobotę”. Tego samego dnia odbędzie się bowiem aż siedem finałów (w tym Sanremo), a także półfinały w Szwecji i na Litwie oraz program dotyczący kulisów selekcji Islandii. Aktualnie to jedyny tak gorący dzień sezonu. Inne soboty w lutym czy marcu mają póki co po maksymalnie dwa finały narodowe. Aktualizowany terminarz znajdziecie TUTAJ.

Tu bije serce Europy: Walka o wysoką jakość 🇵🇱

Przedłużenie okresu zgłoszeń do „Tu bije serce Europy” daje wykonawcom i kompozytorom dodatkowy czas na przygotowanie piosenek konkursowych. Jednocześnie jednak skraca się czas na samą promocję wydarzenia i przygotowania do finałowych występów. TVP ogłosi finalistów najpóźniej 15 lutego, a finał odbędzie się 26 lutego wieczorem. To niecałe 11 dni na próby występów, stworzenie strojów itd. Telewizja Polska planuje jednak przygotować wszystko na czas i na najwyższym możliwym poziomie, zresztą nie pierwszy raz mamy taką sytuację. Z uwagi na przedłużenie etapu zgłoszeniowego w 2017 roku finał odbył się raptem tydzień po ogłoszeniu stawki. Pojawiło się mnóstwo spekulacji o tym, co dzieje się na Woronicza. Niektórzy twierdzą, że zmiana terminu przyjmowania zgłoszeń podyktowana jest aktualnie niskim poziomem już dosłanych propozycji jednak wiemy, że w puli są utwory, które mogą dać nam wysokie miejsce w finale konkursu. Pojawiły się też przypuszczenia, że część artystów mogło poprosić TVP o dodatkowy czas na dopieszczenie wysłanych utworów lub zmianę języka tekstu. Wszystko po to, by poziom preselekcji był jak najwyższy i by zarówno stawka jak i sama rywalizacja były ciekawe. Preselekcje odbędą się 26 lutego co oznacza, że nie mają konkurencji w postaci innych tego typu programów w Europie. Daje to możliwość śledzenia show przez rzeszę zagranicznych fanów. Dzień wcześniej (25.02) odbędą się finały w San Marino i Finlandii oraz półfinały w Portugalii, Islandii i Szwecji. Aktualizowana lista artystów, o których wiemy, że się zgłosili lub są zainteresowani, znajdziecie TUTAJ. Jeśli macie informacje o innych kandydatach lub sami zgłaszacie się do preselekcji – dajcie nam znać poprzez e-maila dziennikeurowizyjny@gmail.com

źródło: Polish Eurovision Party, VRT, TVM, Wikipedia, ETV, TVP, inf. własne, fot.: Polish Eurovision Party

%d blogerów lubi to: