Eurowizja 2023 będzie miała kolejny utwór! Dziś wybiera Belgia • Półfinały w Estonii i Norwegii • Nowe zgłoszenia w Polsce – kiedy ich posłuchamy?

🇪🇪 18:30-20:00 Eesti Laul (półfinał 2, występy)

🇳🇴 19:55-21:15 Melodi Grand Prix (półfinał 1)

🇧🇪 20:20-22:05 Eurosong (finał)

🇪🇪 20:30-21:25 Eesti Laul (półfinał 2, wyniki)

Belgia wybiera dziś reprezentanta 🇧🇪

Trzeci utwór Eurowizji 2023 wybrany zostanie dziś w Belgii, której nadawca wrócił do preselekcji publicznych po paru latach przerwy. Po serii odcinków programu „Eurosong” znamy już wszystkie siedem startujących w finale utworów. Gustaph wskazał „Because of You” natomiast The Starlings byli jedynym uczestnikiem, który nie zgodził się z werdyktem pozostałych finalistów i odrzucił ich porady. Konkurencja stawiała na „Oceanside„, jednak Tom Dice (ESC 2010) i Kato Callebaut uznali, że wolą zaśpiewać „Rollercoaster„. Czy taka decyzja im się opłaci? Dowiemy się już dziś wieczorem. W finale na żywo siedmiu finalistów zaśpiewa wskazane piosenki, a o wynikach zadecydują telewidzowie oraz spore jury, w skład którego wchodzą m.in. Alexander Rybak (Norwegia 2009), Nikkie de Jager (współprowadząca ESC 2021), Laura Tesoro (Belgia 2016), Jeremie Makiese (Belgia 2022), Stephan Monsieur (prezes OGAE Belgia), Jasper Van Biesen (autor książki „65 lat Belgii na Eurowizji”) czy Leslie Cable (szefowa delegacji Belgii z ramienia RTBF). Według graczy „Bet & Win” największe szanse na wygraną ma dziś Cherine (45,3%, fot.), The Starlings mają 27,4% typowań, a Gala Dragot (24,2%). Finał na żywo z Brukseli poprowadzi Peter Van de Veire. Start o 20:20 na kanale EEN oraz w Internecie TUTAJ (uwaga na geoblokadę) lub TUTAJ. Całość potrwa do 22:05.

Estonia wybiera kolejnych finalistów 🇪🇪

Dziś drugi półfinał selekcji Eesti Laul w Viimsi. O finał powalczą dziś m.in. Inger Fridolin, Elisa Kolk, Robin Juhkental, M Els (z utworem napisanym przez ubiegłorocznego reprezentanta – Stefana), Sissi Nylia Benita czy Alika Milova. Podobnie jak w pierwszej rundzie, jurorzy najpierw przedstawią swoich czterech faworytów, a później prowadzący ogłoszą czterech finalistów bazując na połączonych głosach komisji i widzów. Pozostała szóstka kandydatów poddana będzie dodatkowemu głosowaniu widzów i w ten sposób poznamy ostatniego finalistę. Według graczy „Bet & Win” największe szanse na awans ma Alika (90,5%) czyli zwyciężczyni ósmej edycji „Idola”. 89,5% szans na awans daje się Sissi, która już kilkukrotnie próbowała sił w selekcjach. 55,8% szans ma Inger, a 54,7% Elysa. W skład jury wchodzą m.in. Birgit Sarrap (ESC 2013) czy wokalistka Grete Paia. Podobnie jak ostatnio półfinał podzielony jest na dwie części. Start pierwszej o 18:30 (czasu polskiego) do 20:00, a drugiej od 20:30 do 21:25. Dodatkowo od 17:45 oglądać można program podsumowujący historię estońskich selekcji (zrealizowany w 2020 roku). Transmisja dostępna jest na głównej stronie telewizji estońskiej TUTAJ.

Melodi Grand Prix dyskryminuje dzieci? Dziś pierwszy półfinał 🇳🇴

Wieczorem startuje Melodi Grand Prix 2023 w Norwegii. Spośród siedmiu utworów widzowie wskażą trzy najlepsze, które trafią do wielkiego finału. Zdecydowanym pewniakiem do awansu jest dziś Ulrikke (ESC 2020) z „Honestly” – gracze „Bet & Win” dają jej aż 96,8% szans na przejście do finału. Dużym zainteresowaniem fanów cieszy się także utwór „Queen of Kings” Alessandry Mele, a na pewno istotnym graczem w półfinale jest wracający do selekcji Jowst (ESC 2017) tym razem z Byronem Williamsem Jr i piosenką „Freaky for the weekend”. Uczestniczą też reprezentantka Norwegii z 1987 – Kate Gulbrandsen czy Rasmus Thall. Portal ESCnorge zwraca uwagę, że w tym roku NRK wprowadziło zasadę ograniczającą ilość oddanych głosów. Każdy widz powyżej 13 roku życia może oddać tylko jeden głos (innymi słowy – jeden sms na numer telefonu) co oznacza, że dyskryminowane są dzieci i jest sprzeczne z wartościami telewizji norweskiej, która chce angażować małoletnich widzów w swoje programy. „Pracujemy nad tym, w jaki sposób dzieci poniżej 13 roku życia będą mogły aktywnie uczestniczyć w Melodi Grand Prix i innych interakcjach publiczności„- podaje rzecznik prasowy stacji dodając, że na ten moment dzieci mogą mieć własny profil na platformie NRK Super. Telewizja jest świadoma potrzeb dzieci i wie, że wiele rodzin wspólnie śledzi preselekcje narodowe. Redakcja ESCnorge dziwi się, że telewizja nie wpadła na najprostszy możliwy sposób czyli zezwolenie na wysyłanie trzech sms-ów z tego samego numeru telefonu. Transmisja półfinału dziś od 19:55 na NRK1 oraz w sieci TUTAJ lub TUTAJ.

Co nowego w Gruzji, Chorwacji i Serbii?

Gruziński „The Voice” coraz bliżej finału 🇬🇪. W czwartek poznaliśmy najlepszych uczestników z teamów Stephane Mgebrisvili’ego oraz Sopho Toroshelidze, a kandydaci po raz pierwszy zaśpiewali na żywo. Do kolejnego etapu awansowali Likuna Tutisani, Anka Tatarashvili, Saba Chachua i Dato Rusadze oraz Tina Datikashvili, Mariam Toronjadze, Salome Tsintsadze i Luka Siradze. Spośród dwunastu startujących w ostatnim odcinku osób odpadły cztery. Druga część kandydatów powalczy o awans w przyszłym tygodniu. Tymczasem w Chorwacji 🇭🇷 po premierze utworów „Dory” wyłaniają nam się pierwsi faworyci bazując na oglądalności ich klipów na YouTube. Prowadzi Let3 z nietypową piosenką z dziwnym tekstem – panowie mają już prawie 100 tys. wyświetleń. Za nimi Harmonija disonance (91 tys.) i Damir Kedzo (82 tys.). Pozostali daleko w tyle. Dziś o 19:03 na HRT2 pierwszy odcinek programu „Ususret Dori” w którym wystąpią Detour, Tajana Belina, Patricia Gasparini, The Splitters oraz Harmonija Disonance. Oglądać można TUTAJ. W Serbii Luke Black 🇷🇸 zdradził, dlaczego zgłosił się do preselekcji. Okazuje się, że postanowił na Twitterze zrobić pranka żartując, że ma piosenkę na Eurowizję. Okazało się, że tweet spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a Luke otrzymał mnóstwo wiadomości od fanów co skłoniło go do faktycznego startu. Twierdzi, że inspiracją była też dla niego Konstrakta, której zwycięstwa w PzE się nie spodziewał, ale bardzo tego chciał, bo to właśnie ona otworzyła Serbów na alternatywne brzmienia i innowacyjne pomysły z czego Luke Black także planuje skorzystać. Luke, który cieszy się sporą popularnością w Chinach, mieszka aktualnie w Anglii, ale nigdy nie był w Liverpoolu.

Dwie premiery piosenek na polskie preselekcje 🇵🇱

Dziś o 18:00 na YouTube premiera utworu „Kocham” Ramony Rey, a bazując na dodanych hashtagach, to właśnie ta piosenka została zgłoszona przez artystkę do selekcji „Tu bije serce Europy 2023”. Tym razem Ramona stawia na utwór tylko w języku polskim. Jutro (niedziela) o 16:15 w programie „Tak to leciało” wystartuje piosenkarka Agnieszka Wiechnik, a po zakończeniu programu na jej kanale YouTube odbędzie się premiera piosenki „Nieidealna”, którą zgłosiła do preselekcji narodowych. „Jest to osobista i bardzo odważna opowieść artystki, która doskonale wie, co daje jej szczęście. To jej czas i zamierza wykorzystać go w pełni, nawet jeśli dla niektórych może wydawać się inna.” – czytamy w opisie piosenki. Nad startem w selekcjach zastanawia się też Sandra Drążkowska czyli Zoria. Dwa dni temu odbyła się premiera jej singla „Sam na sam„.

Kartka z kalendarza

  • Do pierwszych polskich preselekcji narodowych w 2003 roku zgłoszono 43 utwory z czego 15 zakwalifikowano do finału
  • Przez cały miesiąc (od momentu publikacji nazwisk finalistów do samego finału) piosenki konkursowe prezentowano w TVP Polonia i Radiu Eska
  • Georgina Tarasiuk została zdyskwalifikowana z uwagi na nieregulaminowy wiek. Nie została zastąpiona w finale innym kandydatem

źródło: VRT, Songfestival.be, ETV, Wikipedia, NRK, ESCnorge, YouTube, Danas, Instagram, Facebook, inf. własne, fot.: @cherinemroue

%d blogerów lubi to: