Eurowizja 2023: Czwartkowe wydarzenia dla fanów [Przewodnik] • Znamy finalistów z Finlandii! • Przygotowania do preselekcji w wielu krajach • Polska ma kolejnych kandydatów – Ramona Rey powraca

Eurowizja 2023: Przewodnik po czwartkowych wydarzeniach

🇭🇷 14:00-15:00 Svet diskografije (audycja radiowa)

🇪🇪 18:30-20:00 Eesti Laul – półfinał 1, występy (na żywo)

🇬🇪 19:00-20:30 The Voice of Georgia – odcinek 6.

🇧🇪 19:45-20:15 Eurosong – odcinek 4.

🇪🇪 20:30-21:20 Eesti Laul – półfinał 1, wyniki (na żywo)

W czwartek na fanów Eurowizji czeka sporo atrakcji, rozpoczynających się już po południu. O 14:00 drugi program chorwackiego radia HR wyemituje audycję „Svijet diskografije” 🇭🇷, w którym Zlatko Turkalj premierowo zaprezentuje słuchaczom 18 piosenek z selekcji „Dora”. Poza utworami będzie można usłyszeć także wykonawców opowiadających o swoich ekipach oraz przygotowaniach do konkursu. Po godzinie 14:00 piosenki mają pojawić się także na kanale YouTube HRT. Audycja potrwa godzinę i posłuchać jej można TUTAJ (kliknij na strzałkę przy HR2). O 18:30 rusza natomiast pierwszy półfinał selekcji „Eesti Laul” z Vimsi 🇪🇪. Program poprowadzą Tonis Niinemets i Grete Kuld, a o finał powalczy 10 wykonawców, w tym m.in. Janek, Neon Letters & Maiko, Ollie, Anett x Fredi czy grupa Bedwetters. Najpierw do finału wejdzie dwóch faworytów jury, a następnie także trzech ulubieńców publiczności. Łącznie awans uzyska 5 wykonawców. Tradycją jest, że estońskie półfinały transmitowane są w dwóch częściach. Pierwsza rusza o 18:30 czasu polskiego i potrwa do 20:00, a drugą obejrzymy od 20:30 (czasu polskiego) do 21:20. Transmisja na ETV i w Internecie TUTAJ. Na 19:00 czasu polskiego zapowiedziano szósty odcinek „The Voice” w Gruzji 🇬🇪. Kolejni uczestnicy powalczą o awans i zwiększą swoją szansę na bilet do Liverpoolu. Program potrwa półtorej godziny i oglądać go można TUTAJ. To jeszcze nie koniec, bo swoje selekcje kontynuuje Belgia 🇧🇪. W środę decyzję o piosenkach finałowych podejmą Hunter Falls i Ameerah, a w czwartek gaia dragot. Dodatkowo jeden ze swoich utworów zaśpiewa też Gustaph. Program „Eurosong” oglądać można od 19:45 (odcinki po 30 minut) na EEN i w sieci TUTAJ.

UMK: Zachwycająca stawka selekcji Finlandii 🇫🇮

Telewizja fińska wcześnie rano ogłosiła finalistów selekcji UMK i tym samym potwierdziła wcześniejsze spekulacje i przecieki. Spośród 360 wykonawców do finału wskazano Keirę Lundstrom (18-letnia wokalistka znana z „The Voice” wystąpi z tanecznym numerem posiadającym chwytliwy refren, a jego premiera już dziś wieczorem), Niclasa Benjamina Peltonena (25-latek znany z hitu „Gay” i zwycięstwa w „Tańcu z Gwiazdami” wykona fińskojęzyczny utwór w klimacie lat 80.), Robina Packalena (wymarzony reprezentant wielu Finów i główny faworyt do zwycięstwa zaśpiewa piosenkę „Girls Like you” z chwytliwym refrenem), Alexandrę Lehti znaną jako Lxandrę (szwedzkojęzyczna mieszkanka Finlandii wykona balladę okraszoną atrakcyjnym występem), rapera Kaariję (jego „Cha Cha Cha” to trudna do sklasyfikowania kombinacja stylistyczna), trio KUUMAA (Johannes Brotherus, Jonttu Luhtavaara i Aarni Soivio mają charyzmatyczny i nowoczesny utwór z potencjałem radiowym) oraz grupę Portion Boys (jeden z najpopularniejszych zespołów Finlandii przygotował utwór o tolerancji i różnorodności). Piosenki prezentowane będą codziennie wieczorem (o 22:55 czasu polskiego) na kanale YouTube w kolejności takiej, jak podana powyżej. Finał odbędzie się 25 lutego, a konkurs poprowadzi Samu Haber. Bilety kupić można TUTAJ. Transmisja rusza o 20:00 czasu polskiego, a widzowie będą mogli także skorzystać z angielskojęzycznego tłumaczenia na żywo.

Co nowego w Norwegii, Szwecji, Hiszpanii, San Marino i Danii?

Mamy dziś także sporo „drobnych” newsów. W sobotnim półfinale Melodi Grand Prix Norwegii 🇳🇴 jako pierwsza zaśpiewa Alessandra Mele, a faworytka Ulrikke otrzymała szóstą pozycję startową. Na samym końcu JOWST z Byronem Willamsem Jr. Poznaliśmy też kolejność startową wszystkich rund Melodifestivalen 2023 🇸🇪. W pierwszej konkurs rozpocznie Tone Sekelius, a zamknie Jon Henrik Fjallgren w towarzystwie Arc north oraz Adama Woodsa. Victor Crone (Estonia 2019) zaśpiewa jako piąty, a Loulou LaMotte (Szwecja 2020) jako druga. W rundzie drugiej jako pierwsza zaprezentuje się Wiktoria, a ostatni będzie Theoz. Trzecią zacznie Paul Rey, a zakończą norwescy bracia Marcus i Martinus. Rundę z Malmo rozpocznie Kiana, a zamknie (dość spodziewanie) Loreen (Szwecja 2012) z „Tattoo”. Grupa Smash into Pieces zaśpiewa jako trzecia, a zaraz po niej będzie Mariette. Kolejność dostępna TUTAJ. Hiszpanie 🇪🇸 podzielili już swoich kandydatów na dwa półfinały. W pierwszym (29.01.) zaśpiewają m.in. Agoney, Alice Wonder, Aritz Aren, Fusa Nocta, Megara czy Sharonne, z kolei w drugim (30.01.) Alfred Garcia (Hiszpania 2018), E’Femme, Famous, Jose Otero czy Siderland. Telewizja San Marino dokonała dość dziwnego ruchu i wydłużyła czas na zgłoszenia do „Una Voce Per San Marino” 🇸🇲 o … miesiąc. Chętni mogą się rejestrować do 13 lutego co oznacza, że będzie niewiele czasu na ogłoszenie zakwalifikowanych i organizację półfinałów, które mają się odbyć już od 18 lutego. 19 stycznia poznamy piosenki startujące w selekcjach Dansk Melodi Grand Prix 🇩🇰. W finale wystartuje ośmiu wykonawców, a organizatorzy zapowiadają bardzo wysoki poziom.

Ramona Rey zgłoszona do selekcji w Polsce? Kto jeszcze? 🇵🇱

Sporo dzieje się też w Polsce, a do zakończenia etapu zgłoszeniowego do „Tu bije serce Europy” pozostały już tylko cztery dni. Wczoraj na swoich social mediach Ramona Rey opublikowała video na którym czyta fragment regulaminu i go podpisuje. Zapewne chodzi o formularz zgłoszeniowy do preselekcji co uradowało wielu fanów wokalistki. To jej kolejne podejście do selekcji po skandalu z 2018 roku. Artystka wysłała wtedy do TVP piosenkę „EUVI” po francusku i po polsku. Utwór zyskał sympatię fanów jednak został odrzucony przez jury z uwagi na fakt, że…łamał regulamin. Zgodnie z ówczesnymi zapisami piosenki z Polski na Eurowizję mogły być wykonywane tylko po polsku lub po angielsku. Nieoficjalnie mówi się, że TVP poprosiła Ramonę o zmianę fragmentu francuskiego na angielski, jednak wokalistka nie wyraziła na to zgody. Odrzucenie Ramony wywołało falę krytyki ze strony fanów, a TVP wystosowała nawet specjalne oświadczenie informując, że nie doszło do dyskwalifikacji, ale też nie są planowane żadne zmiany w opublikowanej liście finalistów. Kolejną próbę udziału w Eurowizji podejmuje Adrian Makar, którego znamy z programu „Mam Talent” oraz udziału w półfinale preselekcyjnej „Szansy na Sukces” w 2020 roku. Opisywana niedawno na Dzienniku Eurowizyjnym formacja Spleenn wysłała do TVP piosenkę „Frozen Flower” w języku angielskim. Dostępna jest ona poniżej. Portal JastrząbPost podał z kolei, że nad startem w selekcjach nie myśli formacja Weekend, którą znamy z hitu „Ona tańczy dla mnie”.

źródło: HR, Eurosong.hr, ETV, Wikipedia, GPB, VRT, YLE, NRK, SVT, RTVE, SMRTV, Instagram, inf. własne, fot.: @ramonarey_official

%d blogerów lubi to: