Eurowizja 2023: Mołdawia postawi na sprawdzonego reprezentanta? • Echa finału Eurosong w Belgii • Michał Gabor i zespół Lunaria wśród zgłoszonych do polskich preselekcji

SunStroke Project powróci na Eurowizję? 🇲🇩

Duet SunStroke Project powraca do preselekcji mołdawskich. Sergei i Sergey przygotowali tym razem piosenkę „Yummy Mommy”, która dziś miała swoją premierę. Z opisu wynika, że utwór ma być symbiozą oldschoolowych brzmień z nowoczesnymi akcentami, a basowe i gitarowe riffy otwierają nowy rozdział w karierze projektu. Z pewnością ten rozdział będzie mieć też swoje eurowizyjne powiązania, bo SunStroke Project z marszu stali się pewniakami to zwycięstwa w preselekcjach Mołdawii przed Eurowizją 2023. Zgłoszenia do „Etapa națională 2023” są w Mołdawii przyjmowane tylko do 16 stycznia (czyli do poniedziałku), a w terminie od 28 stycznia do 5 lutego ma się odbyć w Kiszyniowie casting, podczas którego najlepsi zgłoszeni zaśpiewają przez komisją. Jury ma wybrać maksymalnie 10 kandydatów, których zaprosi do udziału w finale na żywo – takowy planowany jest pomiędzy 25 lutego a 5 marca. Zwycięzcę wskazać mają widzowie oraz jurorzy. SunStroke mają już doświadczenie w wygrywaniu preselekcji, chociaż ich eurowizyjna przygoda zaczęła się falstartem i po drodze mieli różne wpadki. W 2009 roku grupa jako trio (z wokalistą Pashą Parfeny’m – później ESC 2012) wystartowała w finale narodowym z utworem „No Crime” jednak zajęła tylko 3. miejsce, przegrywając z Alexą i Nelly Ciobanu. Rok później SunStroke Project wymieniło wokalistę – w tej roli pojawił się Sergey Yalovitsky. Zgłosili się do selekcji w 2010 z „Believe” jednak wycofali utwór na rzecz „Run away” wykonywanego razem z Olią Tirą. Mieli nosa, bo dzięki takiej współpracy wygrali finał narodowy, a na Eurowizji w Oslo weszli do finału gdzie zajęli co prawda tylko 22. miejsce ale wypromowali Epic Sax Guy’a. Do selekcji 2012 się nie dostali – piosenka „Superman” (także z udziałem Olii Tiry) nie zakwalifikowała się. W 2015 trafili do finału z dwoma utworami, musieli więc wybrać jeden. Wskazali na „Day After Day” (z DJ Michaelem Ra) i zajęli z nim 3. miejsce. W 2017 roku powrócili, a ich „Hey Mamma” z łatwością wygrało selekcje, a w Kijowie na Eurowizji zdobyło zaskakujące, 3. miejsce w finale co jest najlepszym wynikiem Mołdawii. Na ich kolejny powrót czekaliśmy sporo – czy 2023 znów będzie należał do nich?

Tom Dice niezadowolony po finale Eurosong 2023 🇧🇪

Finał preselekcji w Belgii zakończył się sporym niezadowoleniem wielu fanów Eurowizji z powodu przegranej faworytek – Cherine czy Gali Dragot na rzecz Gustapha, którego nikt nie traktował jako osoby z potencjałem na wygraną. Skwaszone miny mają też The Starlings, którzy co prawda zajęli 2. miejsce to jednak przegrali tylko jednym punktem. Dodatkowo ich utwór „Rollercoaster” został publicznie porównany przez dwóch jurorów (Alexandra Rybaka i Laurę Tesoro) do piosenki Eda Sheerana. Chociaż Alexander Rybak starał się, by jego słowa nie brzmiały jak oskarżenie, tak właśnie to odebrano. Tom Dice nie kryje swojego rozczarowania, a na swoim Instagramie mówi o braku szacunku do pracy jaką The Starlings włożyli w przygotowania do preselekcji. Mówiło się o podobieństwach do innej piosenki, a nie o występie, wokalu czy muzyce oferowanej przez duet. „Zadajemy sobie wiele pytań” – dodał Belg twierdząc, że zapewne nie otrzyma na nie odpowiedzi. „1 na 4 osoby zagłosowały wczoraj na Rollercoaster i to jest istne szaleństwo” – dodał, próbując chyba sam siebie pocieszyć. Reprezentant Belgii 2010 pochwalił też Gustapha. „Jesteś wspaniałym człowiekiem i po tym, jak byłeś pod czy za sceną dwukrotnie, teraz może być ona w pełni dla Ciebie” – napisał na swoim profilu. Zdradził też, że tradycyjnie już Eurowizję oglądać będzie w stroju, w którym sam na niej występował w 2010 roku i z pewnością będzie dumny z osoby, która w tym roku reprezentuje jego kraj.

Co nowego w Finlandii i na Litwie?

Dziś o 22:55 wracamy do premier piosenek fińskich 🇫🇮. Trzecim utworem będzie „Girls like you” Robina Packalena, który uważany jest teraz za głównego faworyta do wygranej w selekcjach UMK. Piosenkę napisał wspólnie z Joonasem Parkkonenem i Zoe Moss. Być może w najbliższym tygodniu pojawiać się będą w sieci kolejne piosenki z preselekcji litewskich „Pabandom is naujo”. Pierwszy ćwierćfinał już w sobotę 21 stycznia 🇱🇹, a na razie nie wiemy kto w nim wystąpi. Na 30 zakwalifikowanych do selekcji utworów znamy raptem dziewięć i to nie wszystkie w pełnych wersjach. Brak premier może być spowodowany chęcią zaprezentowania utworu po raz pierwszy dopiero w ćwierćfinale lub dalszymi pracami nad piosenkami. Warto przypomnieć, że wszyscy kandydaci otrzymali po 1,5 tys. euro od telewizji LRT na doszlifowanie swoich piosenek, także pod kątem produkcyjnym. Znamy już utwory Agnė Buškevičiūtė-Tumalavičienė (chociaż jej utwór jest za długi), Baiby, Donaty (napisany przez szwedzkie siostry Persson), kwartetu Il Senso, Justy Kraujelyte, Petuniji, Ruty Mur i Viktoriji Faith. Najpewniej telewizja litewska nagra rundy ćwierćfinałowe w ciągu tygodnia tak, by wyemitować je w dwie najbliższe soboty. Preselekcje poprowadzą Giedrius Masalskis, Auguste Nombeko i Richasrd Jonaitis. We wszystkich rundach decydować będą widzowie oraz jurorzy.

Playlista dostępnych już utworów litewskich:

Zespół Lunaria i Gabor wśród zgłoszonych do preselekcji w Polsce

Zgłoszenia do „Tu bije serce Europy 2023” trwają do 10 lutego 🇵🇱. O Eurowizję planuje w tym roku powalczyć zespół Lunaria założony w 2020 roku przez Borysa, Wojtka i Michała. Panowie wystąpili m.in. podczas koncertu „Ahoj Mazury” transmitowanego na Polsacie, a na swoim koncie na YouTube prezentują covery (na warsztat wzięli m.in. piosenki Madonny czy Billie Eilish). W 2022 roku pojawił się ich singiel „Sabat„. Do preselekcji zgłoszenie wysłali tydzień temu. Jest to utwór o tytule „Inferno”, którego premiera odbędzie się w lutym. Ponownie o Eurowizję rywalizować chce Michał Gabor (fot.), który zgłosił piosenkę „Arriba” do ubiegłorocznego finału, jednak nie udało mu się dostać do dziesiątki. Teraz zaproponował Telewizji Polskiej swój listopadowy singiel „Chcemy być sobą”, który sam stworzył. Do piosenki powstał już klip, który wokalista wyreżyserował razem z Tomaszem Vinici. „Chcemy być sobą’ to ważny przekaz dotyczący każdego z nas, czyli walki o swoje i dążenie do upragnionego celu” – czytamy w opisie klipu. Czy tym razem Gaborowi uda się osiągnąć cel i dostać do finału „Tu bije serce Europy”? Przekonamy się już 15 lutego!

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

źródło: Wikipedia, YouTube, TRM, Songfestival.be, YLE, LRT, inf. własne, fot.: @gabor.artist

%d blogerów lubi to: