Eurowizja: Kto z Polski? Znamy kolejnych kandydatów! • Czesi prezentują finalistów. Kto wystąpi w ESCZ? • Premiera utworów z II półfinału Melodi Grand Prix

Eurowizja 2023: Czesi mają już finalistów 🇨🇿

Telewizja czeska ogłosiła dziś zmiany w formacie preselekcji ESCZ oraz listę finalistów konkursu. Nie trzech, a aż pięciu uczestników weźmie udział w dwuczęściowym finale narodowym. 30 stycznia kandydaci premierowo zaśpiewają swoje utwory podczas specjalnego programu na żywo i ruszy wtedy głosowanie internetowe dostępne dla wszystkich posiadaczy aplikacji EUROVISION. Głosowanie zakończy się w lutym, a wyniki poznamy 6 lutego. W tym roku nie ma jury – głosują tylko internauci, przy czym aż 70% wpływu na wyniki będą miały głosy zza granicy, a tylko 30% z Czech. Program na żywo oglądać będzie można 30 stycznia o 21:00 za pośrednictwem platformy iVysílání nadawcy czeskiego oraz na kanale YouTube Eurovision. Z uwagi na to, że Czesi po raz kolejny dają większy wpływ na wyniki fanom zza granicy, program nadawany będzie praktycznie w całości po angielsku. W finale usłyszymy formację Vesna, której pojawienie się w preselekcjach to największa niespodzianka. Wiemy, że dziewczyny z grupy Vesna śpiewają tylko po czesku więc jest szansa, że na ESC 2023 w końcu usłyszymy ten język (pierwszy raz od debiutu naszych sąsiadów w 2007). Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego znają już Vesnę. Zespół reprezentował ten kraj na Eurovision Internet Song Contest 2022 z utworem „Pomiluj me” i zajął 18. miejsce w półfinale. Po raz trzeci swoich sił próbuje Pam Rabbit, która w 2019 zajęła 4. miejsce za „Easy to believe„, a w 2020 była ostatnia z piosenką „Get Up„. Spekuluje się, że jej utworem na selekcje może być „Ghosting”. Drugi raz o Eurowizję powalczy Marketa Irglova, która starała się o reprezentowanie Islandii jednak nie awansowała do finału, zajmując w półfinale przedostatnią pozycję za „Mogulegt” w 2022. Mówi się, że to fani skłonili ją do udziału w selekcjach Czech. W ESCZ debiutuje Maella dzieląca swoje życie między Pragą a Londynem. Jej najnowszy utwór „Tudu Tudu Tu” spełnia wymogi EBU – czy to jej propozycja na preselekcje? Rodzynkiem w tej zdominowanej przez kobiety stawce jest Roden Tuka, znany ze swojej specyficznej barwy głosu. Jest najmniej znany z całej stawki jednak to nie znaczy, że będzie outsiderem.

Co nowego w Estonii, Norwegii, Włoszech, Mołdawii i Finlandii?

„Dzikie karty” uprawniające do startu w finale Eesti Laul 2023 wygrały Elysa oraz Mia 🇪🇪. Wokalistki zdobyły najwięcej głosów w specjalnej rundzie televotingu. Finał selekcji 11 lutego. Telewizja norweska opublikowała już utwory z II półfinału selekcji Melodi Grand Prix 🇳🇴. Uwagę fanów zwróciła m.in. Elsie Bay z „Love you in a dream„, który napisał dla niej m.in. Andreas Stone Johansson. Silną faworytką może być też Ella A z „Waist„, w którym pojawiają się słowa po portugalsku. W całości po hiszpańsku jest za to utwór „FuegoAlejandro Fuentesa. Do finału typowana jest też Sandra Lyng Haugen, która w 2004 roku zajęła 4. miejsce w „Idolu”. Zaśpiewa „Drom d bort„, który współtworzyła. Amerykańska formacja Black Eyed Peas będzie jednym z gości tegorocznego Sanremo we Włoszech 🇮🇹. Grupa ma wystąpić w finale, 11 lutego. Wtedy też widzowie zobaczyć mają prezydenta Ukrainy, Volodymyra Zelensky’ego, którzy wygłosi swoją mowę do Włochów. Telewizja mołdawska kończy dziś przyjmowanie zgłoszeń do preselekcji narodowych, a na Twitterze pojawiły się krótkie fragmenty niektórych wysłanych do TRM piosenek. Faworytem nadal jest jednak duet SunStroke Project 🇲🇩. Nadawca już wkrótce ogłosi dokładny termin castingu, który ma się odbyć na przełomie stycznia i lutego. Premiera utworu „Girls Like You Robina Packalena z selekcji fińskich UMK 🇫🇮 spotkała się z rozczarowaniem wielu fanów, którzy liczyli na znacznie silniejszą propozycję od wykonawcy, który uznawany jest za głównego faworyta do zwycięstwa w finale narodowym. Dziś poznamy czwarty utwór. Po 22:55 premiera „Something to lose” Lxandry. W 2020 roku wokalistka reprezentowała Finlandię podczas naszego Eurovision Internet Song Contest z utworem „Dip my heart in confetti” zajmując 21. miejsce w półfinale.

Tu bije serce Europy: Kolejni chętni do walki o ESC 2023 🇵🇱

Krajowe preselekcje pod nazwą koncertu „Tu bije serce Europy” wracają na antenę TVP1. Transmisja odbędzie się 26 lutego, a sam finał odbędzie się w Warszawie. Godzina transmisji nie jest jeszcze znana. Polska i San Marino to jedyne kraje, które w tym sezonie zbierają jeszcze utwory na preselekcje (nie licząc rundy TikTokowej w Niemczech). Piosenki wysyłać można do 10 lutego do 22:00, a finalistów poznamy najpóźniej 15 lutego. Zakwalifikowani będą musieli do 20 lutego dostarczyć organizatorom oficjalny podkład muzyczny, stage plan oraz teledysk lub inny materiał audio-wizualny służący do promocji. Chętnych nie brakuje. Swój najnowszy singiel „Mamy siebie” wysłała Monya, wokalistka pochodząca z Rudy Śląskiej. Utwór napisała razem z Kasią Muszyńską i Michaelem Jay. Premiera odbyła się na początku listopada. Zgłoszenie do selekcji to efekt współpracy ID Records oraz Universal Music Polska. Do finału narodowego szykuje się też Sonia Maselik, uczestniczka „Must Be The Music”, „Mam Talent” i „Szansy na Sukces”. Podczas festiwalowych „Premier 2022” zaprezentowała „Tylko Tu” za które zajęła 8. miejsce. Zdobyła tam też nagrodę ZAiKS-u za muzykę do tego utworu. Sonia jeszcze myśli nad tym, który utwór zgłosić do preselekcji. O wyjazd na Eurowizję powalczy też Janek Traczyk (fot.), aktor musicalowy, wokalista, kompozytor i tekściach znany m.in. z ról w „Metro”, „Aida” czy „Piloci”. Startował w „Szansie na Sukces„, „The Voice of Poland„, „Must be the Music„, a w 2018 roku zajął 2. miejsce w popularnym show „Twoja twarz brzmi znajomo„. W 2021 wziął udział w koncercie „Debiuty” w Opolu z piosenką „Nadal jestem„. Zdobył tam nagrodę publiczności. Do preselekcji eurowizyjnych wysłał utwór „Stay Awake”, jednak nie chciał zdradzić kiedy planuje premierę piosenki.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: EScarena.cz, ESCZ, Ceska televize, NRK, RAI, Twitter, YLe, inf. własne, Wikipedia, fot.: @janek_traczyk

%d blogerów lubi to: