Eurowizja 2023: Marina Łuczenko reprezentantką Polski? Czy się zgłosi? Kim jest muzycznie i jakie ma związki z konkursem?

Eurowizja 2022: Marina Łuczenko kandydatką do Liverpoolu?

Gorący okres końca etapu zgłoszeń do preselekcji „Tu bije serce Europy” 2023 w Polsce trwa. Już na początku grudnia Dziennik Eurowizyjny zasugerował, że Marina Łuczenko mogłaby reprezentować nasz kraj co byłoby dobrym ruchem PR-owym w kontekście niedawnych wydarzeń sportowych i sukcesów jej męża, bramkarza polskiej reprezentacji Wojciecha Szczęsnego. „Myślę, że na pewno byłoby to dobre dla Eurowizji w Polsce bo jej nazwisko pomogłoby w promocji konkursu” – mówił w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym Mateusz Szymkowiak, a szef prasowy polskiej delegacji ESC/JESC Kamil Staszczyszyn przyznał, że jeśli Marina chce się zgłosić, to Telewizja Polska czeka na jej piosenkę. Później wokalistka pojawiła się wśród gości „Sylwestra Marzeń TVP2”, a w połowie grudnia media podchwyciły temat sugerując, że piosenkarka jest zainteresowana preselekcjami. Machina ruszyła, portale zaczęły wymieniać wokalistkę wśród osób chętnych czy nawet zgłoszonych do TBSE, a polscy fani śledzą każdy jej ruch. Wystąpiła w Tatrach, wyszło to dobrze, pojawiły się kolejne spekulacje. Ma ponoć przygotować mocny utwór, z popularnymi producentami, w tym z Mikołajem Trybulcem. Co z tego ostatecznie wyjdzie i czy faktycznie zgłosi swoją piosenkę? Dowiemy się zapewne dopiero 25 stycznia, gdy Telewizja Polska ogłosi listę finalistów. Jedno jest pewne, to aktualnie najgorętsze nazwisko na giełdzie potencjalnych kandydatów do reprezentowania Polski, a fani w większości chcą, by pojawiła się na Eurowizji 2023.

Nie pojechała na Eurowizję Junior, trafiła na New Wave

Popularność ma, nazwisko ma, na obecność w mediach może liczyć. Ale kim jest muzycznie? Urodziła się w 1989 roku w ukraińskiej Winnicy, gdzie 10 lat wcześniej na świat przyszła słynna piosenkarka Olya Polyakova. W 1991 Marina wraz z rodzicami przeniosła się do Polski bo tasm mieszkali jej dziadkowie. Zamieszkali w Stalowej Woli, a ona sama uczęszczała do szkoły w Warszawie. Wcześniej trzykrotnie wygrywała Międzyszkolne Festiwale w Stalowej Woli, a w 1998 zajęła 2. miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Częstochowie. Sukcesów tego typu było znacznie więcej. Startowała też w popularnych wtedy programach talent-show „Szansa na Sukces” i „Droga do gwiazd”. Pojawiła się też w programie „Przebojowa noc”, gdzie jako wokalistka urodzona w b. ZSRR zaśpiewała rosyjską piosenkę. Pierwsza styczność z Eurowizją to start w preselekcjach do Eurowizji Junior. Konkurs odbył się pod koniec września 2003 roku, a Marina zaśpiewała tam solo (utwór „Sen”) oraz wraz z grupą Stonoga (piosenka pt. „Trzepak show”). Nie udało jej się wygrać, chociaż Kasia Żurawik, z którą przegrała w Warszawie, nie odniosła sukcesu na JESC w Kopenhadze zajmując 16., ostatnie miejsce. Cztery lata później w końcu reprezentowała Polskę, ale na festiwalu „New Wave” w łotewskiej Jurmali. Startowało tam czternastu uczestników, a Polska debiutowała. Konkurentami Mariny byli m.in. Kostas Martakis z Grecji, Andris Erglis z Łotwy (w tym samym roku reprezentował kraj w Helsinkach w ramach Bonaparti.lv), Mihai Traistariu (rok wcześniej zajął wysokie miejsce dla Rumunii na Eurowizji w Atenach za hit „Tornero”), Natalia Gordienko (w 2006 śpiewała dla Mołdawii w Atenach, a w 2021 powróciła na konkurs z przebojem „Sugar”), Issa Samer (w 2008 startował w selekcjach czeskich), RinGo (reprezentowali Kazachstan na Turkowizji), Vasyl Lazarovich (miał śpiewać dla Ukrainy na ESC 2010, ale widzowie wymusili na UA:PBC zmianę decyzji) czy Polina Smolova (w 2006 reprezentowała na ESC Białoruś). Głosami jurorów konkurs wygrała Mołdawia (Natalia Gordienko), Łotwa była druga, Ukraina (z duetem Barcelona) trzecia, a Polska czwarta z 304 punktami! Tym samym Marina pokonała trzynastu innych uczestników, w tym znanych i popularnych już w swoich krajach wykonawców.

Debiut na muzycznej scenie w Polsce

Wysokie miejsce w New Wave dało jej nie tylko nagrodę pieniężną, ale też możliwość podpisania kontraktu z niemiecką odnogą Universal Music Group. Specjalną nagrodę ufundowała dla niej Ałła Pugaczowa (Rosja na ESC 1997). Chociaż „New Wave” nie było w Polsce znanym festiwalem, Marina zaczynała być popularna. W 2008 wystąpiła w siódmej edycji „Tańca z Gwiazdami”. Zajęła tam jednak 10. miejsce. W tej samej edycji startowali też Łukasz Zagrobelny (KE 2004), Marek Kaliszuk (SnS 2020) i Wojciech Łozowski (PdE 2008). Debiutancki singiel (nie licząc piosenek nagranych do serialu „39 i pół” w 2009) już jako dorosła wokalistka wydała w 2010 roku i był to „Glam Pop, który dotarł do 1. miejsca listy przebojów Radia Eska. W tym samym roku pojawiło się też „Pepper Mint” (5. miejsce). Rok 2010 to też jej udział w Viva Comet 2010 i oficjalna premiera sceniczna singla „Glam Pop”. O same komety nie walczyła, ale dwa miesiące później otrzymała nagrodę Eska Music Awards za „Debiut Roku”. Po raz pierwszy wystąpiła też wtedy na koncercie sylwestrowym TVP2 śpiewając w duecie z Mrozem. W 2011 pojawiły się pierwsze nominacje do Viva Comet („Image Roku” i „Debiut Roku”) jednak nagród nie wygrała. W październiku słuchacze mogli natomiast zapoznać się z jej „Electric Bass”, który zajął 1. miejsce na MTV Maxxx Hits i 3. w „Gorącej 20” Radia Eska. Singiel zapowiadał album „Hard Beat”, który miał swoją premierę w listopadzie 2011. Pomimo pozytywnego odbioru jej płyty wokalistka nie wygrała w 2012 żadnej Viva komety, chociaż nominowano ją aż w czterech kategoriach („Image Roku”, „Płyta Roku”, „Teledysk Roku” i „Artystka Roku”). Była w gronie tych, którzy mieli najwięcej nominacji. Zaśpiewała też na scenie „Electric Bass”. Na pocieszenie w maju dostała statuetkę Plejada Top Ten 2012. Wystartowała też w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej z własną interpretacją utworu „O niom”. Przegrała jednak m.in. z Rafałem Brzozowskim (ESC 2021) czy Marią Niklińską. Rok 2012 to także kolejne single z „Hard Beat” to „Lie More” i „Saturday Night„.

Marina staje się żoną bramkarza

Nastąpiło zwolnienie jej kariery muzycznej. Skupiła się na zdrowiu, ale też na modzie czy udziale w różnego rodzaju eventach. Po tym jak spotykała się prywatnie z Łozo czy Mrozem, w 2013 roku związała się z Wojciechem Szczęsnym, a trzy lata później para wzięła ślub. Marina stała się polską WAG. W 2014 roku Polska wróciła na Eurowizję, a o Marinie zaczęto plotkować w kontekście konkursu. Miała być na shortliście TVP i Mikołaja Dobrowolskiego, jednak ostatecznie to nie ona pojechała do Kopenhagi. W grudniu 2014 zaangażowała się w projekt 21 Allstars, który stworzył utwór „Kocham te święta„. Na jej nową muzykę musieliśmy poczekać aż do 2016 roku. Jeszcze przed ślubem wydała nowy singiel „On My Way i zapowiedziała drugi album. W październiku pojawiła się piosenka „Let Me Love the Lonely” w duecie z Jamesem Arthurem, który wystąpił też na jej przyjęciu weselnym. Płyta „On My Way” wydana została w połowie listopada 2017 roku. Wtedy też pojawiły się kolejne single – „Takin’ Ya Rock Out” i „Hiding in the Water„. Ostatnim singlem z drugiej płyty było „Complete” wydane w 2018 roku. Marina nagrała też utwór „Większy świat” do filmu „Mała stopa” (warto posłuchać, bo Marina rzadko śpiewa po polsku). Pierwszy istotny sukces fonograficzny to rok 2019 – single „News” (z Kabe) i „Nigdy więcej (z Young Igi) zapowiadające album „Warstwy” świetnie się przyjęły. Ten pierwszy miał złotą, a drugi platynową płytę. Album wydała w 2020, niedługo po tym jak była jurorską w jednym z odcinków eurowizyjnej „Szansy na Sukces” przed Juniorem. Niestety nowa płyta nie była hitem – dotarła do 50. miejsca zestawienia OLiS i wypadła z niej po tygodniu. Z singlem „Skandal” (duet ze Smolastym) czy „Nie prowokuj” nie udało się powtórzyć poprzednich sukcesów.

Co wcześniej mówiła o Eurowizji?

W 2021 pokazała singiel „Lip Gloss” z raperką Maggie. Piosenka miała zapowiadać czwarty album, który do tej pory się nie ukazał. W 2022 z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej wydała piosenkę „This is the moment”, a w Sylwestra 2022 zaśpiewała na „Sylwestrze Marzeń”. Zaczęły się plotki o Eurowizji. Sam udział z pewnością mógłby ją zmotywować do wydania zapowiadanej płyty oraz pozwolić przypomnieć Polakom o dotychczasowej dyskografii. Wspominały o tym Edyta Górniak i Natasza Urbańska pytane o Marinę. Mówiły, że wokalistka zasługuje na udział w Eurowizji bo na rynku muzycznym jest od wielu lat, jednak teraz bardziej kojarzona jest jako żona bramkarza, influencerka czy bohaterka kolorowej prasy i portali plotkarskich. W swojej karierze wypuściła 11 teledysków, odbyła jedną trasę koncertową, wydała 3 albumy i 15 singli. Plotki o jej udziale w Eurowizji nie pojawiały się tylko w 2014 roku. Przed ESC w Kijowie portale podawały, że wokalistka mogłaby zaśpiewać na Ukrainie. Ponoć nie zaprzeczała wtedy, że rozważa podjęcie eurowizyjnego ryzyka. „Zastanawiam się nad tym, moi fani bardzo mnie do tego namawiają, ale chyba jednak nie zdecyduję się na udział w preselekcjach. Co prawda nagrywam piosenki na mój nowy album, ale nie wydaje mi się, żeby któraś z nich była odpowiednia na konkurs” – mówiła przed selekcjami 2017. Z kolei w 2019 roku przyznała w wywiadzie dla JastrząbPost, że od kilku lat nie ogląda konkursu i nie wie, kto reprezentuje w nim Polskę. Wyjaśniła, że nie ma szans śledzić konkurs, bo zawsze ma wtedy inne obowiązki i konkurs ją omija. Przeprosiła za bycie ignorantką i zapewniła, że zawsze trzyma kciuki za nasz kraj. Start Mariny w preselekcjach czy w Eurowizji z pewnością wiązałby się z ogromnym zainteresowaniem mediów, jednak za tym idzie też wielka presja odpowiedniego wyniku, co w Liverpoolu może nie być łatwe. Czy Marina odważy się na takich ruch?

źródło: Wikipedia, Viva, Plejada, inf. własne, fot.: @marina_official

%d blogerów lubi to: