Eurowizja: Marina Łuczenko zgłosi się do preselekcji? • Eurowizja Junior: Viki Gabor znów na scenie konkursu. Kto jeszcze? • Rekord zgłoszeń w Serbii • Opublikowano piosenki Estonii

Eurowizja Junior: 11 zwycięzców w medley’u i nie tylko 🇦🇲

Jedenastu zwycięzców Eurowizji Junior wystąpi podczas finału w Erywaniu w ramach specjalnej jubileuszowej inicjatywy. Pojawią się wszyscy zwycięzcy z Gruzji 🇬🇪, Armenii i Malty 🇲🇹, a także triumfatorzy z Holandii 🇳🇱, Polski (tylko Viki Gabor), Francji 🇫🇷 i Włoch 🇮🇹. Zabraknie przedstawicieli Białorusi i Rosji oraz Ukrainy, a także Chorwacji i Hiszpanii. Reprezentantem najstarszego rocznika będą Bzikebi z 2008 roku, natomiast nie pojawi się nikt z pierwszych pięciu konkursów. Piosenki nieobecnych wykona chór dziecięcy. Utwory „Bzzz” z Gruzji i „Mama” z Armenii otrzymały nowe brzmienie, które premierowo usłyszymy podczas finału. Warto dodać, że część zwycięzców wystąpi też podczas Ceremonii Otwarcia 5 grudnia na Placu Republiki. Tymczasem HayPost i ARMTV wydali wspólnie pamiątkowy znaczek z logiem Eurowizji Junior, a podczas specjalnej konferencji prasowej na ten temat gościem była Malena. Znaczek ma wartość 400 AMD (ok. 4,50 PLN). Wiemy już, że w Holandii konkurs komentować będą Bart Arens i Matheu Hinzen, który reprezentował kraj na Eurowizji Junior w Gliwicach gdzie zajął 4. miejsce. W Hiszpanii relację przeprowadzą Tony Aguilar i Julia Varela, a punkty przedstawi Juan Diego, jeden z tancerzy Levi’ego podczas Eurowizji dla Dzieci 2021 w Paryżu. Portal JuniorEurovision.tv błędnie przedstawił listę nadawców, którzy będą transmitować JESC 2022 11 grudnia. Na spisie znalazła się…azerska telewizja Ictimai 🇦🇿 co wywołało spore poruszenie, zwłaszcza, że Azerbejdżan i Armenia nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych. Potwierdzono jednak, że stacja Ictimai znalazła się na liście przez pomyłkę i planuje relacjonować wydarzenia z wrogiej sobie Armenii.

Eurowizja: Rekord w Serbii, oryginalny pomysł w Grecji

Dziennik „Kurir” ogłosił, że telewizja RTS 🇷🇸 otrzymała rekordową ilość ponad 900 zgłoszeń do preselekcji „Pesma za Evroviziju 2023”. Informacje te nie zostały jeszcze potwierdzone przez nadawcę, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że są prawdziwe, gdyż teraz wszyscy chcą jechać na Eurowizję po tym, jak Konstrakta zajęła w niej 5. miejsce. W ankiecie przeprowadzonej przez tabloid 23,74% osób marzy o udziale Jeleny Karleušy, 15,11% Milicy Pavlović, a 6,47% wysłałoby na Eurowizję młody zespół rockowy (np. formację Lift). Tylko 4,32% uważa, że dobrym kandydatem byłby Goran Bregović, a 2,88% głosowało na Sarę Jo. Tymczasem na Łotwie 121 piosenek zebrano do preselekcji „Supernova” 🇱🇻 – to o 9 mniej niż w 2022 roku. Uczestnicy zakwalifikowani do finału mają być podani do wiadomości publicznej w styczniu, a konkurs odbędzie się w lutym. Na ten moment nie wiemy jaki będzie jego format. W Grecji 🇬🇷 doszło do spodziewanej zmiany – reprezentanta wybiorą dwie komisje. Pierwsza składać się będzie z profesjonalistów w branży muzycznej, a druga z przedstawicieli publiczności telewizji ERT. Nadawca zaprosi do udziału chętnych widzów, chociaż oczekuje, że zgłoszą się głównie fani Eurowizji. Najpewniej zakwalifikowani widzowie będą mogli posłuchać utworów w Radio House (nakładając słuchawki by nie móc nic nagrać czy wynieść) i oddadzą głosy na specjalnych formularzach. To dość nowatorska i oryginalna forma wykorzystania publiczności przy jednoczesnym braku organizacji finału narodowego.

Posłuchaj piosenek Estonii, sprawdź kto wygra MG według bukmacherów

Estońskie piosenki 🇪🇪 zostały wczoraj wieczorem zaprezentowane, a wielu fanów zwróciło uwagę przede wszystkim na kompozycję „Lighthouse” wokalistki Sissi, która już wcześniej uczestniczyła w preselekcjach. Wszystkie utwory znajdziecie TUTAJ. W Szwecji ujawniono już pierwsze typowania bukmacherskie dotyczące zwycięzcy Melodifestivalen 2023 🇸🇪. 13% szans na wygraną wg Unibet ma Loreen, a 9% Jon Henrik Fjallgren z North Arc. Trzecie miejsce (8%) zajmuje Ukrainka Maria Sur, a czwarte Norwegowie Marcus & Martinus. Najmniejsze szanse na wygraną mają Eva & Ewa, Uje Brandelius, Elov & Beny czy Casanovas. Oczywiście wiele się jeszcze zmieni, bo piosenki poznamy dopiero w lutym. W Izraelu 🇮🇱 jak zwykle dramaty, do których już chyba się przyzwyczailiśmy. Według Kanal 12 partia Likud, która wygrała ostatnie wybory parlamentarne planuje zamknąć telewizję KAN, zwłaszcza departament informacyjny. Oznaczałoby to, że Izrael bez nadawcy publicznego nie mógłby wziąć udziału w Eurowizji 2023. Zazwyczaj takie informacje wywołują poruszenie, ale w przypadku Izraela z pewnością są to typowe wymysły by tylko narobić zamieszania. Plotki na temat wycofania się Izraela pojawiły się również przed ESC 2022 – wtedy powodem rezygnacji miał być brak możliwości zapewnienia obowiązkowej ochrony delegacji KAN.

Marina Łuczenko na Eurowizji? Szymkowiak: „Niech się zgłosi” 🇵🇱

Świetne występy Wojciecha Szczęsnego, bramkarza polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze sprawiają, że fani coraz częściej mówią o … jego żonie, Marinie Łuczenko (fot.) w kontekście udziału w polskich preselekcjach czy reprezentowaniu kraju na Eurowizji w Liverpoolu. Wokalistka starała się o reprezentowanie Polski na Eurowizji Junior 2003 startując w selekcjach zarówno solowo („Sen„) jak i w formacji Stonoga. Nie udało jej się jednak wygrać. W 2014 była drugą po Donatanie i Cleo kandydatką w wewnętrznych selekcjach TVP przed dorosłą Eurowizją. Mateusz Szymkowiak zdradził Dziennikowi Eurowizyjnemu, że Marina bardzo dobrze wspomina swój start w preselekcjach 2003 i pozytywnie ocenia sam Konkurs Piosenki Eurowizji. „Nie wiem czy się zgłosi, nie rozmawiałem z nią na ten temat, chociaż kilka dni temu widzieliśmy się w Zakopanem, bo będzie gwiazdą Sylwestra Marzeń. Myślę, że na pewno byłoby to dobre dla Eurowizji w Polsce bo jej nazwisko pomogłoby w promocji konkursu. Trzeba mieć jednak dobrą piosenkę – nie wiem czy ona taką ma i czy tego chce. Jeżeli ma, niech się zgłosi i zobaczymy kto wygra” – mówi popularny prezenter i miłośnik konkursu. Szef prasowy polskiej delegacji, Kamil Staszczyszyn podkreśla, że najważniejsza jest piosenka, ale jeśli Marina miałaby taki utwór i chciałaby się zgłosić to TVP z otwartymi rękoma czeka na zgłoszenie. Propozycje utworów na Eurowizję Polacy wysyłać mogą do 15 stycznia. Więcej informacji znaleźć można TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, ARMTV, Eurovoix, Kurir, LTV, EurovisionFun, EER, Unibet, Kanal 12, inf. własne, fot.: @marina_official

%d blogerów lubi to: