Eurowizja: Znamy skład selekcji w Serbii i Irlandii. Kto powalczy o Liverpool? • Dziś pierwszy odcinek „Eurosong” w Belgii • Juli Chan kandydatką na Eurowizję 2023. Kto napisał jej utwór?

Eurowizja 2023: Serbowie mają półfinalistów selekcji 🇷🇸

Pyrrusowe zwycięstwo nadawcy serbskiego RTS. Telewizji udało się uchronić przed wszechobecnymi w tym sezonie wyciekami, jednak ostateczna i oficjalna lista uczestników selekcji „Pesma za Evroviziju 23” jest znacznie mniej atrakcyjna niż ta, którą prezentował serbski „Telegraf” czy taka, która pojawiła się na znanym z poprawnego przewidywania składu selekcyjnego profilu Twitter ESC Crystal Ball. 32 wykonawców wystartuje w dwóch półfinałach planowanych na 1-2 marca. Finał odbędzie się 4 marca. Do selekcji powraca była uczestniczka Eurowizji pod flagą Macedonii oraz dwukrotna finalistka preselekcji Serbii – Tijana Dapčević z piosenką autorstwa Zoe Kidy. Będzie też trio Hurricane (ESC 2021), ale w zupełnie nowym, młodszym składzie i z piosenką o przewrotnym tytule „Zumi zimi zami”. Z nazwisk, które wcześniej podawano w mediach potwierdzili się m.in. Stefan Zdravković, grupa Frajle, Angellina (powraca do selekcji po zajęciu 4. miejsca rok temu), Boris Subotić (rok temu nie awansował do finału), Filip Baloš, Ivona (rok temu na 12. miejscu), CHEGI i Braća Bluz Bend (10. miejsce w 2022), duet Aleksandra Simicia i Nenada Osmanovicia czy Savo Perović z piosenką Sajsi MC. Będzie też zapowiadany Luke Black, który z marszu stał się jednym z głównych faworytów. Wystartują także Eegor (czyli Igor Mišković), Zejna Murkić (14. miejsce w 2022), Jovan Živadinović czyli Dzipsii, Bane Lalić (w zeszłym roku odpadł w półfinale) z Igorem Vinsem, młody wokalista Filarri, pianista z Wenecji Mattia Zanatta, pop-swingowa grupa Hercenšlus, pianista i producent Adem Mehmedović, pop-rockowy wokalista z metalowej grupy Tomato –  Filip Žmaher czy Stefan Maljković Shy. Pełna lista wraz z tytułami i autorami dostępna jest TUTAJ. Piosenki opublikowane będą w lutym.

Public Image Ltd w preselekcjach Irlandii 🇮🇪

Irlandzki nadawca RTE przed wyciekami się nie uchronił i cały skład preselekcji Eurosong potwierdził się z tym, co wcześniej podawano w sieci. Wielu fanów uważa jednak, że poziom selekcji jest wysoki, co jest zdecydowanym progresem w stosunku do ubiegłego roku. O Liverpool powalczą Andrew Carr (ADGY), Jennifer Connolly, indie-pop formacja z Dublina Wild Youth, indie-pop wokalistka Leila Jane, duet K Muni & ND oraz Public Image Limited, który w 2018 roku świętował swoje 40-lecie. Frontmenem grupy jest John Lydon z Sex Pistols. Wszystkie utwory dostępne są na stronie nadawcy TUTAJ. Zarówno ADGY jak i Connolly swoje utwory napisali podczas lockdownu, z kolei „We Are One” dla Wild Youth napisał nominowany do nagród Grammy Jörgen Elofsson. „Wild” Leili Jane jest owocem irlandzko-brytyjsko-estońsko-fińskiej współpracy. Piosenka „Hawaii” Public Image Limited jest listem miłosnym do żony wokalisty Johna Lydona, która cierpi na Alzheimera. O udziale Public Image Ltd w preselekcjach informuje nawet Polska Agencja Prasowa. Szef irlandzkiej delegacji jest zachwycony poziomem piosenek. Finał odbędzie się 3 lutego i zorganizowany zostanie w lutym w ramach popularnego „Late Late Show”.

Co nowego w Belgii, Norwegii, Cyprze i Szwecji?

Dziś o 19:45 pierwszy odcinek programu „Eurosong” 🇧🇪 w ramach przebiegów przed sobotnim finałem selekcji w Belgii. Pierwsza część poświęcona będzie Loredanie, najpewniej usłyszymy w całości jej dwa preselekcyjne utwory i dowiemy się, który ostatecznie wybrała do finału. Mogła o tym zdecydować sama lub poprosić o radę swoich konkurentów. Podczas odcinka zobaczymy kulisy pracy nad utworem, a także materiały z tygodnia, w którym wszyscy uczestnicy przebywali wspólnie nagrywając występy czy oceniając swoje utwory. Program potrwa niecałe 30 minut i nie jest realizowany na żywo. Transmisja na EEN i w Internecie TUTAJ. Dziś na platformach streamingowych pojawiły się pełne wersje utworów z pierwszego półfinału selekcji norweskich 🇳🇴. Wśród faworytów wymienia się m.in. Ulrikke (ESC 2020) czy Alessandrę Mele. W pierwszej rundzie zaprezentują się też byli reprezentanci kraju – JOWST (ESC 2017) i Kate Gulbrandsen (ESC 1987). Cypryjska piosenka 🇨🇾 na Eurowizję 2023 zaprezentowana zostanie w połowie lutego. Trwają ostatnie prace produkcyjne z udziałem sztokholmskiej orkiestry smyczkowej. Andrew Lambrou jest zachwycony utworem i już nie może doczekać się premiery oraz samego występu w Liverpoolu, który ma być…epicki. 11 stycznia 🇸🇪 telewizja SVT pokaże kolejność startową w półfinałach selekcji Szwecji. Kolejność ustawiana jest przez producentów bazując na przygotowanych występach, popularności nazwiska, ale też potencjale uczestników.

Juli Chan zgłoszona do preselekcji w Polsce 🇵🇱

Tylko do niedzieli do 22:00 można zgłaszać się do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy”. Swój utwór wysłała Juli Chan (fot.), czyli Julia Chmielarska, która walczyła już m.in. o reprezentowanie Polski na Eurowizji Junior. W 2022 wokalistka osiągnęła sukces z „Not a Crime”, który był grany w 60 stacjach radiowych w 20 krajach świata. Rozpoznawalność zyskała też dzięki udziałowi w „The Voice Kids 2”, gdzie znalazła się w grupie Cleo (ESC 2014). To właśnie Cleo napisała dla Juli utwór „Zniknę z Tobą„. Ekipa Juli Chan informuje Dziennik Eurowizyjny, że wokalistka zgłosiła do TVP nie tylko utwór ale też kompletny pomysł na staging i promocję piosenki. Wsparcie otrzyma od globalnej wytwórni. Autorką polskiej części tekstu jest Magda Wójcik z grupy Goya (KE 2004), a angielskiego Phoebe Ray z Londynu. Wśród polskich fanów Eurowizji nerwowe odliczanie do końca etapu zgłoszeniowego i mnóstwo spekulacji oraz pojawiających się na każdym kroku fake newsów. Z Instagrama wiemy, że do „Tu bije serce Europy” ostatecznie nie zgłosiła się Marie. Najpewniej zabraknie też Darii czy Karola Husseina. Wciąż nie wiemy jak wygląda sytuacja z Mariną oraz czy i jaki utwór zgłosi Blanka. Wielu miłośników Eurowizji w kraju ma nadzieję, że do selekcji przystąpi Jann z utworem „Gladiator”. Niektórzy liczą też na Cynthię Verazie z „Dancing with the shadows” czy Marcina Maciejczaka, który ma być ponoć zainteresowany konkursem.

źródło: RTS, RTE, PAP, VRT, Songfestival.be, NRK, Eurovoix, SVT, Juli Chan, TVP, inf. własne, fot.: Metascope Music Poland

%d blogerów lubi to: