Eurowizja 2023: Malta szykuje się do wielkich selekcji • Autotune: Czy pojawi się w głównym konkursie? • Dyskwalifikacja na Łotwie • Patrick Silvar prezentuje utwór do TBSE. Nowi kandydaci!

Eurowizja 2023: Jak działają selekcje na Malcie? 🇲🇹

Już 13 stycznia ruszają nowe, rozbudowane preselekcje maltańskie, które tym razem składać się będą z ćwierćfinału, półfinału i finału. Runda ćwierćfinałowa z udziałem aż 40 uczestników podzielona będzie na cztery części. W każdej z nich wykonawcy zaśpiewają swoje utwory w studiu, bez choreografii, efektów specjalnych czy rekwizytów, skupiając się jedynie na zdolnościach wokalnych i interpretacyjnych. W pierwszej części (13.01.) pojawią się m.in. byli reprezentanci kraju – Eliana Gomez Blanco (JESC 2019) i Fabrizio Faniello (ESC 2001 i 2006), a także jeden z fawrytów – Aidan Cassar (fot.), 23-letni piosenkarz, który startował już w selekcjach 2018 i 2022 (rok temu za „Ritmu” zajął 2. miejsce), a także w X Factor Malta, OGAE Song Contest, Muzika Muzika czy nawet na eurowizyjnych pre-parties w Londynie i Madrycie. Po tym jak cztery jego single zdobyły 1. miejsce na maltańskiej liście przebojów Bay Radio, Aidan zdążył już wydać w tym roku nową piosenkę „Rest in Peace” w duecie z dwukrotną reprezentantką Malty – Irą Losco. O Eurowizję powalczy z piosenką „Regina”. Prezentacja wokalna wszystkich kandydatów na Eurowizję zakończy się 3 lutego i wtedy ruszy jednodniowe głosowanie telewidzów. 4 lutego dowiemy się, kto awansował do półfinału, a grono pretendentów zmniejszy się do 24 osób. Po półfinale (gdy już każdy wykona utwór z przygotowaną wcześniej prezentacją sceniczną) nastąpi kolejna eliminacja, a do finału wejdzie najlepsza szesnastka. Na razie piosenki znany jedynie w 30-sekundowych fragmentach, a całość premierowo wysłuchamy podczas rund ćwierćfinałowych.

Autotune na Eurowizji? Norwegowie są na „tak” 🇳🇴

Kontrowersyjna nowość w norweskim Melodi Grand Prix. Organizatorzy zgodzili się na wykorzystanie autotune podczas konkursu, co ma być odpowiedzią na ciągły rozwój przemysłu muzycznego i realizacji programów telewizyjnych. Autotune to rodzaj procesora dźwięku, używanego do korekcji wysokości nie tylko dźwięku instrumentów ale i głosu ludzkiego. Co ciekawe tygodnik „Time” nazwał program Auto-Tune jednym z 50 najgorszych wynalazków w historii, jednak jest on coraz częściej stosowany w muzyce rozrywkowej w tym w piosenkach startujących w selekcjach wielu krajów. Do tej pory występy na żywo do takich utworów różniły się znacznie ze względu na brak możliwości korzystania z autotune. W Hiszpanii rok temu wycofano nawet jeden z utworów Benidorm Fest właśnie ze względu na wykorzystanie tej technologii i brak możliwości użycia jej na żywo. W Norwegii będzie to użyte, jednak organizatorzy podkreślają, że wymóg odpowiedniego wykonania piosenki także bez efektów jest kluczowy, zwłaszcza, że autotune na Eurowizji 2023 nie będzie mógł być wykorzystany. Stig Karlsen, szef norweskiej delegacji podkreślił, że w sytuacji gdy wersja studyjna propozycji na Eurowizję wzbudza podejrzenia co do warunków głosowych, dany kandydat zapraszany jest na specjalne przesłuchanie. Czy autotune pojawi się także na Eurowizji? W 2023 z pewnością nie, ale fakt, że do selekcji wprowadza go Norwegia może wywołać zmiany także w innych formatach i ostateczne wymuszenie tego także na organizatorach międzynarodowego konkursu. W latach 90. na Eurowizji zrezygnowano z orkiestry na żywo, a era pandemii przyczyniła się do zgody na wykorzystanie chórków z taśmy.

Co nowego na Łotwie, w Gruzji, Finlandii i Estonii?

Z uwagi na zbyt wczesną publikację utworu „Finally Happy” Saule został zdyskwalifikowany 🇱🇻 i nie weźmie udziału w półfinale selekcji łotewskich Supernova 2023. LTV ogłosiła, że nie zostanie on zastąpiony bo jest już za późno by wprowadzić dodatkowego uczestnika. Tym samym w półfinale wystartuje 14 piosenek, a tylko cztery nie wejdą do finału. W Gruzji 🇬🇪 trwa „The Voice” połączony z Eurowizją, a jesteśmy aktualnie na poziomie bitew. W czwartek z programem pożegnało się pięć osób, które przegrały swoje pojedynki, natomiast trzy pozostałe zostały przejęte przez innych mentorów. Finowie 🇫🇮 prezentują wskazówki dotyczące uczestników selekcji UMK. Spekulacji nie brakuje. Wielu fanów jest pewnych, że o Eurowizję powalczy Lxandra, natomiast Portion Boys i Robin Packalen, którzy pojawiali się jako temat plotek, mieli odmówić startu. Pojawiły się też przypuszczenia, że w selekcjach znajdzie się Lola czyli Lotta-Maria Heinonen, uczestniczka „Idola”. Mówi się też o KUUMAA, Benjaminie Peltonen, Joalin czy Eini. W Estonii 🇪🇪 według bukmacherów z Cool Bet największe szanse na wygraną w pierwszym półfinale mają Anett x Fredi oraz Ollie, a potencjalnymi przegranymi mają być Merlyn i Mia. Duet Anett i Fredi’ego wygrał już półfinał selekcji Eesti Laul w 2020 roku, a w finale wywalczył trzecie miejsce.

Tu bije serce Europy: Coraz mniej czasu na zgłoszenia 🇵🇱

Patrick Silvar opublikował już swój utwór, który zgłosił do preselekcji „Tu bije serce Europy” w Polsce. „Fuse” napisał samodzielnie, a do piosenki powstał już teledysk. Do selekcji zgłaszać się można już tylko do 15 stycznia do 22:00, a fani coraz częściej spekulują o tym, kto może znaleźć się w stawce. Profil Misja Eurowizja podał, że utwór wysłała szwedzka wokalistka Cecilia Kallin, wokalistka nieistniejącej już grupy Timoteij, która wielokrotnie startowała w Melodifestivalen. To nie pierwsze zagraniczne podejście Cecilii. W 2015 roku wokalistka napisała „Break me up” dla Eriki Selin w preselekcjach Irlandii. Pojawiła się też z nią na scenie w roli chórzystki. Ostatecznie piosenka w finale zajęła 3. miejsce. Zwyciężczyni Festiwalu w Opolu i laureatka 5. miejsca w selekcjach 2022 – Karolina Lizer – opublikowała wczoraj ankietę dotyczącą tego czy powinna znów wystartować w TBSE. 57% głosujących jest na „Tak”! Podobne głosowanie przeprowadzono na oficjalnym profilu formacji Felievers. 92% osób uważa, że grupa powinna wysłać utwór do finału narodowego. Zespół Felievers to Miłosz Fergiński, Piotr „Cody” Dąbrowski, Wojciech Fortuna i Konrad Jazdzyk, który jest wokalistką i basistą formacji. Ich najnowszy utwór to „Szminka”, a grupa pojawiła się wśród uczestników „Sylwestra Marzeń z TVP2” stąd spekulacje o ich potencjalnym udziale w preselekcjach.

Źródło: PBS, Eurovoix, Wikipedia, LTV, GPB, ESCforum, EurovisionWorld, P. Silvar, Instagram, inf. własne, fot.: @itsaidanofficial

%d blogerów lubi to: